Kemik Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Ağrıya İyi Gelen 7 Doğal Çare

5 Soruda Kemik Ağrısı Hakkında Her Şey

Kemik ağrısı, tıpkı diğer ağrılar gibi kişinin yaşamını derinden etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Çalışma koşulları ya da biyolojik faktörlerden dolayı insanlar, zaman zaman ağrı hissi içindedir. Kısmen ilaçlarla tedavi ilen bu ağrılar, eğer ihmal edilirse kalıcı hale gelerek uzun süre rahatsızlık verir. Kemik sağlığını korumak ve oluşan ağrılar dindirmek adına sizlere sağlıklı bilgiler içeren bir yazı hazırladık. Bu sayfada bulunan bilgiler ile rahatsız edici kemik ağrılarını sona erdirebilirsiniz. Ayrıca evde doğal şekilde kendi ilacınızı da hazırlayabilirsiniz. Öncelikle tıbbi müdahalenin önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Uzun süre hissedilen tüm kemik ağrıları için mutlaka doktora görünmelisiniz.

Şimdi kemik ağrısını daha yakından tanıma zamanı. Kemik ağrısı hakkında tüm merak edilenler bu satırlarda. Kemik ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Kemik ağrısı için hangi doktora gitmem gerekir? Tüm sorular burada yanıtlandı.

kemik ağrısı neden olur

1) Kemik Ağrısı Nedir?

Kemik yapısında oluşan ağrıların geneline kemik ağrısı denilmektedir. Ağır iş ortamı, vitamin eksikliği ya da yorgunluk kişide kemik ağrısını oluşturur. Yaşanan kemik ağrısının tek bir nedeni yoktur. Kemik ağrısı şikayeti ile doktora giden hastanın ciddi şekilde muayene edilmesi gereklidir. Çünkü kemik ağrısı tek başına bir rahatsızlık olduğu gibi başka bir hastalığın da habercisi olabilir. Önemsenmeyen kemik ağrıları, kişiye daha sonra çok ciddi problemler şeklinde dönebilir.

kemik ağrısı nedenleri

2) Kemik Ağrısı Neden Olur?

Kemik ağrısı nedenleri incelendiğinde tek bir neden gözlemlenemez. Kadın ve erkeklerde farklı zamanlarda farklı nedenlerden dolayı kemik ağrıları yaşanabilir. Bu ağrıya neden olan faktörleri incelediğimizde, karşınıza şu sonuçlar çıkacaktır:

 • Ergenlik döneminde yaşanan kemik ağrısının nedeni büyümedir. Büyüme çağındaki çocuklarda kemik uçlarında ağrılar yaşanır ve bu zaman zaman yorgunluk hissi oluşturur.
 • Yaş biraz daha ilerledikçe kemik erimesi sinyalleri verilmeye başlar. Eğer sağlıklı beslenme alışkanlığınız yoksa, süt ve süt ürünleri tüketiminiz çok azsa kemik erimesinden kaynaklı kemik ağrıları yaşayabilirsiniz. Yaşa bağlı kemik dokularının da yaşlanması, ağrıyı oluşturabilir.
 • Vitamin eksikliğinden dolayı da kemik ağrısı yaşanır. Özellikle de D vitamini ve kalsiyum eksikliği olan kişilerin kemik ağrısını yaşama riski daha yüksektir. Çünkü güçlü kemikler için kalsiyum ve D vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır.
 • Ağrılar bazen birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu durumda ise kanser şüphesi hastaları düşündürebilir.
 • Yaşanan kemik ağrıları bazı kişilerde akciğer ya da böbrek kanseri gibi hastalıkların bir belirtisi olmaktadır.
 • Hastalık boyutunun dışında eğer kişi dışarıdan bir darbe almışsa ya da düşme gibi bir durum yaşamışsa kemik ağrısı hissedilir.
 • Bazı kişilerde ise paratiroid bezleri olduğundan daha çok çalışır. Bu durumda kemik ağrısı oluşabilir.
kemik ağrısı nasıl geçer

3) Kemik Ağrısı Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Kemik ağrısının habercisi olacak belirtiler şu şekilde ifade edilebilir:

 • Gün sonunda yaşanan yorgunluk ve kemiklerde batma hissi
 • Uykuya dalmada güçlük çekme
 • Eşya taşırken ağrı ve sancı hissetme
 • Kaburga ve eklemlerde hissedilen ağrı
 • Uzun süre devam eden ve kemiklerin her bölümünde hissedilen ağrı
kemik ağrısı nasıl geçer

4) Kemik Ağrısı Nasıl Geçer? Evde 7 Doğal Çözüm

Kemik ağrısını geçirmek için evde doğal yöntemler uygulayabilirsiniz. Doğal yöntemlerden önce, olası bir ciddi durumun önüne geçmek adına doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Önce doktor kontrolü, daha sonra doğal yöntemler ile kemik ağrılarına son verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri açıklıyoruz:

4.1) Bitkisel Yağlar ile Masaj Yaparak

 • Kemik ağrılarını dindirmenin bir yolu da evde masaj yapmak olacaktır. Kemiklerdeki ağrıyı kan dolaşımını hızlandırarak geçirebilirsiniz. Bunun için ise bazı bitkisel yağlara ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Hint yağı, zeytinyağı, ceviz yağı ve at kestanesi yağı masaj sırasında kullanılmaya uygun yağlardan biridir.
 • Kemik ağrısı yaşadığınız günlerde bu yağlar ile kısa sürede ağrıyı hafifletebilirsiniz.
kemik ağrısı nasıl geçer

4.2) Egzersiz Yaparak

 • Uzun süre devam eden kemik ağrısı ne iyi gelir diyecek olursanız; tüm uzmanlar gibi biz de egzersiz yapmanızı önereceğiz. Düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin vücudunda ağrı çok az şekilde hissedilir.
 • Hangi tür egzersiz yapmalıyım diyorsanız, öncelikle kısa mesafeli yürüyüşleri deneyebilirsiniz. Eğer yüzme biliyorsanız, düzenli olarak yüzebilirsiniz. Yüzerek tüm kemik ağrılarını hafifletebilirsiniz.
 • Ev içinde kolayca uygulanan spor hareketleri ile kemik ağrısından kurtulabilirsiniz.
kemik ağrısı egzersiz

4.3) Zencefil Çayı İçerek

 • Zencefil doğal bir ağrı kesicidir. Kemik ağrısı yaşanan günlerde zencefil çayı içilmesi tavsiye edilir. Kemik ağrısı için ağrı kesici arıyorsanız zencefilden faydalanabilirsiniz.
 • Zencefil çayı içine bir miktar limon ve bal da ilave ederseniz, ağrıya neden olan zararlı maddeleri vücudunuzdan atmış olursunuz.
kemik ağrısı nasıl geçer

4.4) Çınar Yaprağı Kürü Uygulayarak

 • Kemik ağrılarını gidermek için doğada bulunan bazı bitkiler ile kürler denenmektedir. Bu bitkilerden biri de çınar yaprağı oluyor.
 • Çınar yaprağını sıcak suda demleyin ve dinlendirin. Teninize temas edecek sıcaklığa geldiğinde kemik ağrısı yaşanan bölgeye bu suyu sürün ve ağrının geçmesine şahit olun.
kemik ağrısı nasıl geçer

4.5) Vitamin Yönünden Zengin Beslenerek

 • Kemik sağlığını korumak için sağlıklı beslenme büyük öneme sahiptir. Bu nedenle kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler tüketilmesi önerilir.
 • Süt ve süt ürünleri, peynir türleri, yumurta ve deniz ürünleri tüketildiğinde daha sağlıklı bir yol çizilir.
 • Ayrıca bol su tüketilmesi de kemik ağrılarını önlediği gibi kemiklerin güçlenmesini sağlayacaktır.
kemik ağrısı nasıl geçer

4.6) Papatya Çayı İçerek

 • Kemik ağrısını gidermenin bir yolu da bitkisel çaylardan faydalanmaktır. Kemik ağrısını en kısa sürede dindiren çaylardan biri olan papatya çayı, hem ağrıyı yok eder hem de ruhen bir rahatlama vererek daha huzurlu olmanızı sağlar.
 • Papatya çayını yorgun hissettiğiniz günlerde, 1 ya da 2 fincan şeklinde tüketebilirsiniz.
kemik ağrısı nasıl geçer

4.7) Soya Sütü İçerek

 • Kalsiyum ağırlıklı beslenerek kemik ağrılarından kurtulabilirsiniz. Bu yolda size soya sütü büyük yardımda bulunuyor.
 • Sabah uyandığınızda soya sütünü içebilirsiniz. Acıktığınız anlarda meyve ya da kuru yemişlerler beraber soya sütü içerek kemik ağrısının önüne geçebilirsiniz.
 • Hareketli bir günün sonunda hissedilen kemik ağrıları için, uykudan önce bir bardak soya sütü tüketmeniz de iyi bir fikir olmaktadır. Kemik ağrısı halsizlik oluşturacağı için soya sütü size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.
kemik ağrısı nasıl geçer

5) Kemik Ağrısı Hangi Bölüm İlgilenir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik ağrısı yaşıyorsanız ve bir türlü geçmedi ise; en kısa zamanda “Ortopedi ve Travmatoloji” bölümüne gitmeniz önerilmektedir. Doktorunuz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra size uygun olan tedavi yöntemini önerecektir. Bu tedavi yöntemleri ise şu şekilde olabilir:

 • Ağrıyı giderecek ilaçlar verilir.
 • Ağrıyı kısa sürede dindirecek iğneler yapılır.
 • Kireçlenme ya da kırık gibi nedenlerden dolayı ağrı içindeyseniz cerrahi müdahale yapılır.
 • Kanser hastalarının yaşadığı kemik ağrıları için radyoterapi ya da kemoterapi uygulanır.
 • Vitamin eksikliğinden dolayı kemik ağrısı varsa ilaç takviyesi verilir.
 • Eğer kemik yapısında bir enfeksiyon varsa enfeksiyon temizlenir.

Kemik ağrılarından kurtulmak ve bu ağrı riski ile yaşamamak için şu sağlık önerilerine kulak verebilirsiniz:

 • Fazla kilolar, kemik ağrısına neden olmaktadır. Bu nedenle ideal kilonuzu koruyabilirsiniz.
 • Kemik ağrılarını dindirmek için doktor kontrolü ile merhem ve ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Yoğun tempolu yaşama sahipseniz, kemik ağrısının etkisini azaltmak için bol bol dinlenmelisiniz.
kemik ağrısı tedavisi

Eklem Ağrıları Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

Halsizliğe Ne İyi Gelir? Halsizliği Anında Geçiren 7 Şifalı Bitki

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri