Su Diyeti Nasıl Yapılır? Alkali ve Tarçınlı Su Diyeti

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Su Diyeti Nasıl Yapılır? Alkali ve Tarçınlı Su Diyeti

İki Hidrojen ve Bir Oksijenin Çok Ötesinde: Su Diyeti

Sağlıklı bir yaşam için kilo vermenin önemli olduğu günümüzde, insanlar çok çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Özellikle hızlı kilo vermek isteyenler kısa ve özel diyet programlarıyla aldıkları kiloları vermeye çalışırlar.

Bu özel diyetlerden bazıları da su diyetleridir. Kısa su diyeti molalarıyla hızlı bir biçimde kilo vermek ve vücuttan toksinleri atmak mümkün olabilir. Ancak bu tür tek taraflı besinlerle yapılmak istenen diyetler mutlaka bir diyetisyen gözetiminde yapılmalıdır. Çünkü bu tür şok diyetlerin sakıncaları olduğu da zaman zaman gözlemlenen bir durumdur.

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti yapılabilecek en basit diyetlerden birisidir. Kolay bulunan bir malzeme olduğu için su diyeti ile zayıflayanların sayısında hatırı sayılır bir artış olmuştur. Su diyeti yapmak için öyle harıl harıl malzeme araştırmak, özel diyet yemekleri yapmaya uğraşmak, yiyeceği içeceği atomlarına ayırıp hassas mutfak tartılarında tartmak gibi zahmetlere girmenize gerek yoktur.

Hemen ansızın başlanabilecek diyetlerin başında gelir. Üstelik su insan hayatının en önemli ihtiyacı ve yaşam kaynağıdır. Günde 2,5 litre su tüketmek metabolizmanın düzgün işlemesi bakımından çok önemlidir.

Su diyeti ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmıştır. Su diyetinin temel dayanağı içilen soğuk suyun vücut ısısına ulaştırmak için vücudun yaktığı ekstra kaloridir. Yani ne kadar çok su içilirse o kadar çok kalori yakılmış olur.

Bununla birlikte yemek öğünlerinde içtiğimiz su midede dolgunluk yaparak tokluk hissi yarattığı için çok yemek yenmesinin önüne geçilir. Su diyetiyle böbrekler daha fazla çalışarak vücutta birikmiş olan toksinler idrarla birlikte dışarı atılır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyetindeki temel mantık bir insanın gün içerisinde aldığı sıvılara ek olarak alacağı 2 litre soğuk suyu gün içinde 8 parçaya bölerek tüketmesidir. Soğuk sudan kasıt normal su sıcaklığından biraz daha soğuk sudur. Herhangi bir egzersiz programına veya porsiyonlarınızda değişikliğe lüzum yoktur.

Alakali Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Alkali su diyeti ucuz, etkili ve zahmetsiz malzemeyle uzun bir hazırlık dönemine girmeden pat diye başlayabileceğiniz bir su diyetidir. Su diyeti ile kilo veren ünlülerin arasında kulaktan kulağa yayılarak çok popüler olmasıyla da bilinir. Bir litre suyun içine yarım çay kaşığı karbonat atıp homojen bir karışım elde edilir.

Yaygın olarak sabah saatlerinde bu su içilir. Gün boyunca etkili olabilmesi için ya sabah saatlerinde ya da akşam vakti içilmesi önerilir. Aslında alkali diyeti İngiliz sodasıyla yapılmaktadır. İngiliz sodası her yerde bulunamayacağından onun muadili olarak karbonat kullanılır. Suya ingiliz sodası veya karbonat karıştırılmasının elbette ki bir nedeni var.

Bazı insanlar çok su tükettikleri halde zayıflayamadıklarını söylerler. Bunun nedeni içilen suyun ph değerinin düşük veya yetersiz olmasıdır. İşte bu yetersiz olan ph değerini karşılamak için suya karbonat atılır. Karbonat sudaki ph değerini dengeleyerek suyun vücudumuzdaki etkisini güçlendirir ve su tükettikçe vücuttaki tüm dengeler düzene girmeye başlar ve yağ yakımı hızlanır.

Kilo kaybettirme özelliği en kuvvetli olan diyetlerden birisi alkali su diyetidir. Bu nedenle ünlülerin arasında çok popüler olmuştur. Alkali su diyeti zararları tıpkı aşırı tüketilen her şey gibi aşırı tüketildiğinde ortaya çıkar. Alkali su diyeti yapanlar süreye ve doza dikkat etmelidirler.

Alkalinli Su Nedir? Faydaları Nelerdir? Alkali Su Diyeti yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tarçınlı Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Tarçın en hoş kokulu bitkilerden birisidir. Yağ yakıcı özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Tarçının yağ yakma özelliğinden yararlanmak için tarçını su ile etkileşime sokmak gereklidir. Tarçın su diyeti ile vücuttaki yağların hızlı bir şekilde yanması mümkündür.

Sadece yağ yakımına değil,sindirim sisteminin de düzene girmesini sağlayan tarçınlı su diyeti hoş kokusuyla kolay tüketilen severek içebileceğiniz bir diyet suyudur. Bağırsakların geç boşalması yani kabızlık gibi sorunlar kilo almanın en büyük nedenlerinden birisi olduğu için kilo vermede en önemli unsur bağırsakların düzenli bir biçimde çalışmasıdır.

Metabolizmayı hızlandırmak için tarçın biçilmiş kaftandır. Tarçınlı suyla 2 haftada 10 kilo vermek mümkündür. Tarçınlı suyu hazırlamak da tüketmek de son derece kolaydır. Yaklaşık 250 ml. suya 1 tatlı kaşığı tarçını ekleyip kaynatılır ve ılındıktan sonra hızlıca tüketilir. Sabah aç karnına bir bardaki veya yatmadan önce bir bardak içilmesi halinde gözle görülür bir hızla kilo vermek mümkündür. Ancak 15 günden fazla kullanmamak yerinde olur.

Sirkeli Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Sirkenin zayıflama üzerinde sağlam etkileri olduğu herkesçe bilinen bir konudur Üstelik sağlığa faydası sayılamayacak kadar çoktur. Doğanın vitamin deposu ve antioksidan özelliğiyle mikropların baş düşmanı olan sirkenin zayıflama üzerinde de şaşırtıcı etkileri ve sonuçları vardır.

Sirke iştahı keser, metabolizmayı harekete geçirir. Bir taraftan vücutta birikmiş ödemi ve toksinleri dışarı atarken bir taraftan da damarları açar. Böylesine harika bir besinle kilo vermek hem sağlıklı hem de hızlı sonuç getirir.

Peki, sirkeli su diyeti nasıl yapılır? Sirkeli su diyeti için bir bardak suya 2 tatlı kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak günde 3 kez öğünlerden önce tüketmek yeterlidir. Ancak mide rahatsızlığı olanlara önerilmemektedir.

Japon Su Diyeti Nedir?

Japon su diyeti, adını Japon kadınlarının her sabah 4 bardak su tüketmesinden alır. Ciltleri çok su içmeleri nedeniyle hep gergin ve çizgisiz olur. Japon su diyeti en basit diyetlerden biridir. Sabah uyanır uyanmaz boş mideyle 4 bardak su içmeniz gereklidir. İşte hepsi bu kadar. Yarım saat sonra kahvaltınızı edebilirsiniz. Üstelik dilediğiniz süre boyunca bu diyeti uygulayabilirsiniz.

Neticede aç karnına su içmenin inanılmaz faydaları olduğunu artık bilmeyen kalmadı sayılır. Su ile diyetler yaparak derinizden, saçlarınıza kadar tüm vücudunuzda bir ay içerisinde gözle görülür değişmeler, gençleşmeler ve sağlığını kazanmaya başlamış bir vücudun emarelerini görmeye başlayabilirsiniz.

Su Diyeti Zararları Nelerdir?

Su diyeti yorumlarına bakıldığında sayamayacağımız kadar çeşitli su diyetleri görebiliriz. Bu konuda genel bir kulaktan kulağa yayılma ve bilgi kirliliği oluşmuştur yaygın olarak.

Su diyeti yapanların, 3 gün boyunca sadece su içilerek yapılan 3 günlük su diyeti, çorba, meyve ve çay ağırlıklı su diyeti listeleri, sadece çorba yenerek ve su içerek yapılan çorba ve su diyeti, özellikle sonbaharda diyet yapanlar için günde 7-8 bardak sıcak su içilerek yapılan sıcak su diyeti, limon, bal, nane, 6-7 adet limonla hazırlanan limonataya buz küpleri atarak içilen limon ve su diyeti, zayıflatan su diyeti, yeşil elma salata ve su ağırlıklı elma ve su diyeti, 7 adet hurma, bol su ve yeşil çaydan oluşan hurma ve su diyeti, gün içinde 2,5 litre ılık su tüketilen ılık su diyeti, sahur ve iftar saatinde çorba ve su ağırlıklı ramazanda su diyeti, 3 gün boyunca limonlu su içerek ve leblebi yiyerek yapılan leblebi su diyeti, tuzlu su diyeti, (maranki diyeti olarak da bilinir) 2 litre suya karbonat karıştırılıp içilerek yapılan alakali su diyeti maranki, alkali diyetinin diğer ismi olan ph su diyeti, akrilik su diyeti, günde 2,5 litre suyun yanı sıra fitness ile desteklenen su diyeti fitness, vücuda giren soğuk suyu ısıtmak için ekstra kalori yakımı sağlayan soğuk su diyeti, İngiliz karbonatı veya normal karbonatın suya karıştırılıp içilmesi ile yapılan sodalı su diyeti, sebze, çay ve su ağırlıklı detoks programıyla 3-5 günlük zaman dilimlerinde yapılan mucize su diyeti gibi diyetlerin etrafında dönüp durduğunu görebilirsiniz.

Görüldüğü gibi çok çeşitli su diyetleri vardır. Ana amaç vücudun sağlığını koruyarak kilo vermektir. Diğer diyetlere oranla su diyetleri daha az zararlıdır denebilir. Gün içinde tüketilen sıvı miktarı 3 litreyi geçmemelidir. Hatta 2,5 litrede kalması daha yerinde olur. Uzmanlar aşırı sıvı tüketiminin ter ve idrar yoluyla mineral kaybı yaşanmasına neden olacağını açıklamışlardır. Aşırı su tüketimi böbreklerde de tahribat yapabileceği için ideal oranlarda su içmek ve içilecek olan suyu günün tamamına bölerek tüketmek yerinde olur.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Su Diyeti Nasıl Yapılır? Alkali ve Tarçınlı Su Diyeti 19.01.2018 tarihinde yayınladı.