Kusursuz Yaprak Sarması İçin Gereken 8 Püf Noktası

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kusursuz Yaprak Sarması İçin Gereken 8 Püf Noktası Tarifi

Mükemmel Yaprak Sarmasına Giden 8 Adım

Yaprak sarmanın girdiği eve neşe getirmediği yoktur. Anne eli değmiş hissini andıran, çocukluğumuzun en nefis anlarına götürebilen, mutfaktaki en sevilen tariflerimizdendir sarmalar. Hatta yaprak sarma, kuşaktan kuşağa itinayla öğretilir. Evin kızlarına, anneleri tarafından tüm püf noktalarıyla aktarılan bir hazinedir kendisi. Yaprak sarma tarifi ile herkesi büyüleyebilen kişilere gıpta ile bakıldığı bile görülebilir. Bu kişiler derhal diğerlerinden ayrılır ve çevreleri tarafından saygınlık kazanmaları an meselesidir.

Peki, nedir bu yaprak sarmadaki gizem? Lezzetli tadının yanında, hazırlanışının epey zahmetli oluşu olabilir. Sıkı sıkı ve kalem gibi ince sarılması şıp diye öğrenilebilen bir şey değildir. Fakat öğrenemeyenler için yaprak sarma makinesi bile üretilmiştir. Her ne kadar yetenek gerektiren bir yemek gibi görünse de, birkaç püf noktası ve pratikle harika yaprak sarmalar yapabilirsiniz. Her öğüne, her davete yakışan potansiyele sahip yaprak sarma kalori düşündürmeyen nadir yiyeceklerden bile olabilir.

En değerli misafirlerinize layık, yaprak sarma tarifi için sitemize mutlaka göz atmalısınız. Bu yazımızda ise yaprak seçimi, yaprak sarma içi ve yaprak sarma yöntemleri kadar, “yaprak sarma nasıl pişirilir?” sorusuna da tüm detaylarıyla birlikte değineceğiz. Çaylar kahveler hazırsa, buyurun başlayalım…

1) Yaprak Sarma Damak Zevkine Göre Çeşitlilik Gösterir

Yaprak sarmayı, her damak tadına uygun bir şekle sokmak mümkün olabiliyor. Zeytinyağlı yaprak sarmasında, salçalı ve şekerli olmak üzere iki yöntem mevcut. Daha çok İç Anadolu Bölgesi’nde yaygın olan yöntemde iç harca: soğan, nane, maydanoz, salça, karabiber eklenerek pirinçle buluşturuluyor.

Ege yöresinin zeytinyağlı yaprak sarması tarifinde ise: fıstık, kuş üzümü, tarçın, toz şeker malzemeleri tatlandırma işlemini gerçekleştiriyor.

Bu iki apayrı yöntemin sonucunda lezzetinden ödün vermeyen sarmalar sofralarımızda yerini alıyor. Zeytinyağlı haricinde bir de etli yaprak sarma tarifi var ki, kendisi de sık sık tercih edilen bir tür. Bu sefer harcın içine et giriyor ve asma yaprağının içinde sarılıyor. Kısacası, menüye veya damak zevkinize uygun tatta yaprak sarma tarifine rastlayabilmek çok kolay!

yaprak sarma

2) Yaprak Seçimiyle Başlar Her Şey

Kusursuz bir yaprak sarma yapabilmenin yolu, yaprak seçiminden geçer. Eğer yaprağınız, belli başlı kriterlere uygun değilse ne yazık ki hayallerinizi süsleyen tarifi başarmak mümkün değil. Elbette yaprağı mevsiminde satın almak en iyi çözüm. Asma yaprağı aslen mayıs ortasından temmuza kadar uzanan zaman diliminde toplanıyor. Fakat bunun için imkanlar müsait değilse, bazı saklama yöntemlerine başvurulabilir.

Bunun haricinde, zeytinyağlı ve etli sarma için farklı yaprak tercih edilmesi söz konusu. Örneğin, etli sarma için ufak yapraklar, zeytinyağlı sarma için daha genişçe yapraklar tercih edilirse başarılı bir sonuca ulaşmanın temeli atılmış oluyor.

asma yaprağı

3) En İyi Yaprak Saklama Yöntemi

Yaprak sarma ile birazcık ilgisi olan herkesin duymuş olabileceği bir kelime: salamura. Asma yaprağını saklama yöntemlerinden en sık kullanılanı salamura yöntemi oluyor. Bu yöntem hem kuru hem de sulu olmak üzere iki farklı yol ile uygulanabiliyor. Kuru yapraklar katlanarak üzerine sıkıca bir kapak kapatılırsa ya da tuz basma yöntemiyle salamura yapılırsa yapraklarınız daha uzun süre siz eşlik edeceklerdir.

Eğer salamura konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, yaprak salamurası tarifimize göz atmalısınız. Yaprak Salamurası tarifimiz için tıklayın…

4) Yaprakları Sarma İçin Hazır Hale Getirmek

Asma yapraklarını, hazırladığımız iç harç ile kavuşturmadan önce izlememiz gereken bir adım daha var. Yaprakları sarma işlemi için hazır hale getirmek. Özellikle de salamura yaprak kullanıyorsanız, mutlaka atlamamanız gereken bir adım.

Salamura yaprakları tuzundan iyice arındırmak ve yumuşak olmasını sağlamak için bir gece önceden suya koymalısınız. Suyu belli aralıklarla değiştirerek, yaprağınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Yapraklarınızın sap kısımlarından bıçak yardımıyla kurtulup, yaprakları üst üste dizdikten sonra hemen işe koyulmamanız için hiçbir engel yok!

yaprak

5) Peki, İç Malzemesi Nasıl Olmalı?

Sarmada yaprak ne kadar önemliyse, iç malzeme de en az onun kadar önemli. Sarmanızın türüne karar verdikten sonra, ona uygun malzemeleri seçerek iç pilavı hazırlamaya koyulabilirsiniz. Kullanacağınız tüm malzemelerin mevsiminde ve taze olmasına dikkat ederseniz, işlerin ters gitmesi için neredeyse bir nedeniniz kalmayacaktır.

Yağı ve soğanları kavurarak işe başlamak lezzeti kesinlikle artırıcı bir yöntem. Sarma içinin en önemli noktası ise, tuzu! Mutlaka yaprağın tuz oranını göz önüne almalısınız. Çok tuzlu ise iç harçta hiç tuz kullanmamak ideal olacaktır. Bunun haricinde eğer sarmanızın içi daha çabuk pişsin istiyorsanız, pirinci ılık suda bekletmeyi deneyebilirsiniz…

dolma iç malzemesi

6) Kalem Gibi Sarabilmek Profesyonellik İster

Kalem gibi sarılmış yapraklar herkesin hayalidir. Eğer yapraklarınız arasından damarlıları elerseniz, işiniz daha kolaylaşacaktır. Aynı zamanda bu, daha leziz sarmalara sahip olmanızı da sağlar. Yapraklarınızın hemen hemen aynı boyutlarda, hafif genişçe olması hem işinizi kolaylaştıracak hem de daha düzgün görünüm elde etmenizi sağlayacak.

İç harcı dengeli koymak, sarmanın pişirme aşamasından sonra dağılmaması için önemli bir nokta. Pirincinizin iki katına çıkacağını hayal edin ve daha minimal davranın! Böylece tencerenizde patlamış sarmalara rastlamayacaksınız…

yaprak sarma

7) Pişirme Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşte sarmaların en son aşaması! Pişirme kısmına gelindiğinde, birkaç püf noktasını takip ederek kusursuz sonuca ulaşmak için dakikaları sayabilirsiniz. Öncelikle, tencerenin dibine kullanmadığınız damarlı yaprakları serin. Bu kısımda, domates kabuğu yada halka soğan dilimleri eklemeniz lezzeti katlayacak.

Sarmalarınızın daha parlak görünmesini istiyorsanız, üstüne biraz zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Limon dilimlerini eklemek de olmazsa olmazlar arasındadır. Tüm sarmaları dizdikten sonra üzerini kapamak için tekrar kullanmadığınız yapraklardan faydalanın. Bu yöntem, sarmaların kararma ihtimalini ortadan kaldırır. Aynı zamanda dağılmaları da engelleyecektir. Alternatif olarak porselen bu tabağı da kapatabilirsiniz. Sarmalarınızı ilk 5 dakika harlı, geriye kalan zaman dilimindeyse kısık ateşte pişirin. Aynı tencerede soğumasını bekleyin, ve hazır!

yaprak sarması

8) Sıra Geldi Sunuma: Cacık, Salata ya da Yoğurt

Kusursuz yaprak sarmalarınız artık hazır! Sıra geldi onları, hakkını verecek bir sunum eşliğinde görücüye çıkarmaya… Yaprak sarmanın yanına en iyi gidenler, yoğurt içeren mezeler oluyor. Sarmalarınızın üzerine direkt yoğurtlu sos ekleyebileceğiniz gibi cacık ile de servis yapabilirsiniz.

Başka bir alternatif ise salatalar. Sarma yanında hem hafif hem de ferahlatıcı olabilecek bir salata ile kusursuz lezzetinizi destekleyebilirsiniz. Nefis sarmalarınız, afiyet olsun!

yaprak sarması

Dolma-sarma tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kusursuz Yaprak Sarması İçin Gereken 8 Püf Noktası 12.03.2018 tarihinde yayınladı.