Zargana Nedir? Zargana Balığı Avı Nasıl Yapılır?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Zargana Nedir? Zargana Balığı Avı Nasıl Yapılır?

Zargana Nam-ı Diğer Sargan

Zargana balığının İngilizcesi garfish, Fransızcası aguglia, İspanyolcası alpabarda, Rusçası ise sargandır. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında sargan olarak anılmasının sebebi de, zargananın Rusçadaki karşılığının sargan olmasıdır.

Zargana balıkları genellikle gümüş ve mavi renklerde olmakla birlikte, sırtı yeşil olan türleri de mevcuttur. Yaklaşık 7 farklı türü bulunur ve bütün türlerin karın kısmı beyazdır. Ayrıca, gagayı andıran, ince uzun burun yapılarına sahiptirler. Alt ve üst çenelerinde keskin dişleri vardır ve vücutları pullarla kaplıdır.

Zargana Nedir?

Zargana, daha önceleri Uskumrumsugiller ailesine ait olduğu kabul edilen, ancak bugün Belondiae ailesine ait olan, uzun vücutlu bir balık türüdür. Silindirik yapıya sahip, iğne burunlu bir balıktır.

Zargana balığı, normal şartlarda ortalama 15 – 20 yıl kadar yaşayabilir. Ortalama 60 – 70 cm uzunluğunda olmakla birlikte, 1 metre uzunluğa sahip zargana balıkları da mevcuttur. Vücut yapılarının benzerliğinden olsa gerek, en büyük düşmanı kılıç balığıdır. Zargana balığı ve kılıç balığı, karşılaştıklarında birbirlerine zarar verme eğilimindedirler. Oldukça hızlı hareket edebilen bu balık türü, suyun yüzeyine sıçrayarak çıkabilir. Bu sayede, su yüzeyindeki küçük balıklarla beslenebilirler.

Zargana Balığının Faydaları Nelerdir?

  • Zargana faydaları denildiğinde ilk akla gelen balığın içerdiği fosfordur.
  • Fosfor, göz sağlığı ve kemikler için oldukça yararlıdır.
  • Diğer balık türlerinde olduğu gibi zarganada da, vücut için çok sağlıklı ve besleyici özel yağ asitleri bulunur.
  • Bununla birlikte, içeriğinde bulunan fosfor sayesinde, çocuklarda büyüme için gerekli olan protein sentezine sahiptir
  • Böbrek faaliyetlerini düzenleyen işlevi bulunur.
  • Kalp atımının düzenli bir hale gelmesi üzerinde yararlı olduğu bilinir.

Zargana Mevsimi Ne Zamandır?

Zargana balığının, ilkbahar aylarında başlayan yumurta dökme süreci sonbahar aylarına gelindiğinde son bulur. Bu süreç boyunca her yıl yaklaşık 25.000 ile 50.000 arası yumurta üretirler. Dolayısıyla taze tüketimi için sonbahar ayları tercih edilmelidir.

Zargana Avı Nasıl Yapılır? Zargana Avı Teknikleri

Zargana avı için gerekli olan malzemeler: zargana topu, iğne ve misinası olan zargana takımı, zargana yemi ve zargana olta takımı şeklindedir.

Zargana avı konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

Yemin canlı gözükmesi zargana avında kritik öneme sahiptir. Yem olarak: gümüş, istavrit, hamsi, sardalya gibi balıklar kullanılabileceği gibi zargananın kendi kuyruğunun altı da kullanılabilir.

Zargana nasıl yakalanır? sorusunun cevabını verirken en önemli kriter yem tercihidir.

İğne seçimi de bu balık türünün avlanmasında önemlidir. Canlı gibi görünen bir yem kullanmak önemli olduğu için, oldukça ince bir iğne kullanılmalıdır. Çünkü yem, ince iğnenin ucunda çok daha kolay hareket edebilir ve canlı görünmesi kolaylaşır. Özellikle, canlı olmayan yem kullanımlarında, oltayı atıp beklemek yerine sürekli hareket ettirmek, oltayı at çek tekniğiyle kullanmak gerekir. Zargana avı için önerilen iğne türü 10 veya 12 numara çapraz sinek iğnedir. Özel şamandıralı olta takımları kullanmak da, zargana avcılığı için önerilen bir avlanma tekniğidir.

Zargana çaparisi ile takım hazırlamak, bir takımla birden fazla zargana avlama şansına sahip olmanızı sağlar. 6 cm çapında, ince ipten hazırlanmış ip yumağı şeklinde olan ipek floşlar da zargana avı için önerilen bir avlanma tekniğidir. Fakat bilinmesi gerekir ki bu teknikten yalnızca teknede verim alabilirsiniz.

Zargana avı için sonbahar ayları tercih edilmeli ve Karadeniz, Marmara Denizi kıyılarında avlanılmalıdır.

Denizin oldukça dingin, deyim yerindeyse çarşaf gibi olduğu saatler, zargana avı için oldukça uygundur. Yüzeye yakın yerlerde avlanmaları mümkün olduğundan denizin dalgalı olduğu saatler bu balık türünün avlanması için elverişli değildir. Çünkü balığın, dalgalar arasında, attığınız yemi görebilmesi mümkün değildir.

Zargana için en iyi yem alternatiflerinden birisi, zargananın kendisidir. Bu sebeple çoğu balıkçı ilk tuttuğu zarganayı diğer avları için yem olarak kullanmayı tercih etmektedir. Zargana çok atik ve sürekli hızlı hareketler yapan bir balıktır. Bu sebeple balığı ortadan çıkarırken mendil ya da bez kullanmak, balığın elinizden kaymasını engelleyecektir.

Zargana Balığı Fiyatı Nedir?

Zargana fiyatları, lüfer balığının çıktığı dönemlerde yem olarak kullanılmasından dolayı oldukça yükselmektedir. O yılki verime ve maliyetlere göre değişkenlik göstermekle birlikte 2017 balık hali fiyat listesine göre zargana fiyatları, birim kasa kabul edilmek üzere 50 tl’dir.

Zargana Nasıl Pişirilir?

Pişirme aşamasına geçmeden önce en önemli nokta zargana temizleme konusudur. Zira zargana balığının kılçığıyla birlikte kızartılması, balığın piştikten sonra yeşile çalan bir renk almasına sebep olabilir. Bu rengin sebebi balığın içindeki fosfordur fakat iştah kapatıcı olabileceği düşünüldüğünde, balığın kılçığını çıkarmanın doğru bir yöntem olduğu söylenebilir.

Ayrıca fileto olarak hazırlamak da balığın renginin yeşile dönmesini engeller. Temizleme aşamasında, balığın ortasında kalan kan pıhtılarının tam olarak çıkarılması gerekir. Çünkü bu pıhtılar piştikten sonra balığa acı bir tat vermektedir.

Çok sayıda pişirme tekniği olmakla birlikte, zargana balığının en bilinen ve lezzetli hali, tavada mısır unu ile kızartılarak pişirilen halidir. Zargana çok yağlı bir balık türü olmadığından fırında ya da ızgarada pişirilirse kurur ve lezzetini kaybeder. Bu nedenle zargana balığının pişirilmesi konusunda kızartma tercih edilmektedir. Bol miktarda mısır ununa bulanmış zargana, altın sarısı rengini alana kadar kızgın yağda kızartılmalıdır.

Bu noktada yağın yeteri kadar kızgın olması önemlidir. Aksi takdirde balık, kızgın olmayan yağı fazlasıyla emecek ve ağır bir lezzete sahip olacaktır. Ayrıca tavada pişen tüm balıklar gibi, zarganayı pişirirken de 3 – 4 diş sarımsak kullanmak balığa daha fazla lezzet katacaktır.

Zargana balıklarının pişirilmeden önce tuzlu suda yaklaşık 1 saat kadar bekletilmesi, balığın daha yumuşak ve lezzetli pişmesine vesile olacaktır. Ayrıca kolay pişmesi için de balığın kuş başı doğranması ve doğranılan her parçanın ayrı ayrı mısır ununa bulanması gerekir.

Buna ek olarak zargana balığının, pişirme işleminden önce, soda ve karbonat kullanılarak hazırlanan bir karışım içinde 7 – 8 kadar dolapta bekletilmesi de mümkündür. Bu marinasyon işleminden sonra mısır ununa bulanıp aynı şekilde kızartıldığında farklı bir lezzet edilebilir. Diğer bir marine alternatifi ise zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve kıyılmış maydanozla hazırlanan harçtır.

Zargana Pişirme Önerileri

1) Zargananın En Lezzetli Hali

Az yağlı bir balık türü olan zargana için en ideal tarif olan zargana kızartması, çocuk yetişkin herkesin damak tadına hitap edecek nefis bir lezzettir. Zargana kızartmasının ana yemek olarak sunulduğu bir masada misafir olmayı kim istemez? Yanına eklenecek sebze ile hazırlanmış yan lezzetlerle muhteşem bir bütün sağlayacak olan bu tarif, özellikle sonbahar aylarında sofraları ziyafete çevirir. Yumurta Soslu Zargana Balığı Kızartması

2) Yağın Ağırlığı Yerine Fırının Hafifliğini Tercih Edenler İçin

Öncelikle belirtmek gerekir ki zargana balığının bu tarifteki sunumu misafirlerinizin gözünü kamaştıracak. Bu tarif, sosun hazırlanması ve pişirilmesi sırasında bir miktar zahmet istese de, ortaya çıkan lezzetin bu zahmete değeceğine emin olabilirsiniz. Sağlığına dikkat eden, az yağlı besinler tüketmek isteyen kişiler için, zargana balığının fırında pişirilmiş hali muhteşem bir tercihtir. Fırında Zargana Balığı

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Zargana Nedir? Zargana Balığı Avı Nasıl Yapılır? 24.10.2017 tarihinde yayınladı.