Zargana Ne Demek? Avı Nasıl Yapılır? Nasıl Pişirilir?

Zargana Ne Demek? Avı Nasıl Yapılır? Nasıl Pişirilir?

Zargana Nam-ı Diğer Sargan

Zargana balığının İngilizcesi garfish, Fransızcası aguglia, İspanyolcası alpabarda, Rusçası ise sargandır. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında sargan olarak anılmasının sebebi de, zargananın Rusçadaki karşılığının sargan olmasıdır.

Zargana balıkları genellikle gümüş ve mavi renklerde olmakla birlikte, sırtı yeşil olan türleri de mevcuttur. Yaklaşık 7 farklı türü bulunur ve bütün türlerin karın kısmı beyazdır. Ayrıca, gagayı andıran, ince uzun burun yapılarına sahiptirler. Alt ve üst çenelerinde keskin dişleri vardır ve vücutları pullarla kaplıdır.

Zargana Ne Demek?

 • Zargana, daha önceleri Uskumrumsugiller ailesine ait olduğu kabul edilen, ancak bugün Belondiae ailesine ait olan, uzun vücutlu bir balık türüdür. Silindirik yapıya sahip, iğne burunlu bir balıktır.
 • Zargana balığı, normal şartlarda ortalama 15 – 20 yıl kadar yaşayabilir. Ortalama 60 – 70 cm uzunluğunda olmakla birlikte, 1 metre uzunluğa sahip zargana balıkları da mevcuttur.
 • Vücut yapılarının benzerliğinden olsa gerek, en büyük düşmanı kılıç balığıdır. Zargana balığı ve kılıç balığı, karşılaştıklarında birbirlerine zarar verme eğilimindedirler.
 • Oldukça hızlı hareket edebilen bu balık türü, suyun yüzeyine sıçrayarak çıkabilir. Bu sayede, su yüzeyindeki küçük balıklarla beslenebilirler.

zargana ne demek

Zargana Nasıl Tutulur? Zargana Avı Teknikleri

 • Zargana avı için gerekli olan malzemeler: zargana topu, iğne ve misinası olan zargana takımı, zargana yemi ve zargana olta takımı şeklindedir.

Zargana avı konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

 • Yemin canlı gözükmesi zargana avında kritik öneme sahiptir. Yem olarak: gümüş, istavrit, hamsi, sardalya gibi balıklar kullanılabileceği gibi zargananın kendi kuyruğunun altı da kullanılabilir.

Zargana nasıl yakalanır? sorusunun cevabını verirken en önemli kriter yem tercihidir.

 • İğne seçimi de bu balık türünün avlanmasında önemlidir. Canlı gibi görünen bir yem kullanmak önemli olduğu için, oldukça ince bir iğne kullanılmalıdır.
 • Çünkü yem, ince iğnenin ucunda çok daha kolay hareket edebilir ve canlı görünmesi kolaylaşır. Özellikle, canlı olmayan yem kullanımlarında, oltayı atıp beklemek yerine sürekli hareket ettirmek, oltayı at çek tekniğiyle kullanmak gerekir.
 • Zargana avı için önerilen iğne türü 10 veya 12 numara çapraz sinek iğnedir. Özel şamandıralı olta takımları kullanmak da, zargana avcılığı için önerilen bir avlanma tekniğidir.
 • Zargana çaparisi ile takım hazırlamak, bir takımla birden fazla zargana avlama şansına sahip olmanızı sağlar.
 • 6 cm çapında, ince ipten hazırlanmış ip yumağı şeklinde olan ipek floşlar da zargana avı için önerilen bir avlanma tekniğidir. Fakat bilinmesi gerekir ki bu teknikten yalnızca teknede verim alabilirsiniz.
 • Zargana avı için sonbahar ayları tercih edilmeli ve Karadeniz, Marmara Denizi kıyılarında avlanılmalıdır.
 • Denizin oldukça dingin, deyim yerindeyse çarşaf gibi olduğu saatler, zargana avı için oldukça uygundur. Yüzeye yakın yerlerde avlanmaları mümkün olduğundan denizin dalgalı olduğu saatler bu balık türünün avlanması için elverişli değildir. Çünkü balığın, dalgalar arasında, attığınız yemi görebilmesi mümkün değildir.
 • Zargana için en iyi yem alternatiflerinden birisi, zargananın kendisidir. Bu sebeple çoğu balıkçı ilk tuttuğu zarganayı diğer avları için yem olarak kullanmayı tercih etmektedir.
 • Zargana çok atik ve sürekli hızlı hareketler yapan bir balıktır. Bu sebeple balığı oltadan çıkarırken mendil ya da bez kullanmak, balığın elinizden kaymasını engelleyecektir.

Balık Avı – Teknikleri, Malzemeleri, İhtiyacınız Olan 15 Püf Noktası

Zargana Nasıl Pişirilir?

 • Pişirme aşamasına geçmeden önce en önemli nokta zargana temizleme konusudur. Zira zargana balığının kılçığıyla birlikte kızartılması, balığın piştikten sonra yeşile çalan bir renk almasına sebep olabilir.
 • Bu rengin sebebi balığın içindeki fosfordur fakat iştah kapatıcı olabileceği düşünüldüğünde, balığın kılçığını çıkarmanın doğru bir yöntem olduğu söylenebilir.
 • Ayrıca fileto olarak hazırlamak da balığın renginin yeşile dönmesini engeller. Temizleme aşamasında, balığın ortasında kalan kan pıhtılarının tam olarak çıkarılması gerekir. Çünkü bu pıhtılar piştikten sonra balığa acı bir tat vermektedir.
 • Çok sayıda pişirme tekniği olmakla birlikte, zargana balığının en bilinen ve lezzetli hali, tavada mısır unu ile kızartılarak pişirilen halidir.
 • Zargana çok yağlı bir balık türü olmadığından fırında ya da ızgarada pişirilirse kurur ve lezzetini kaybeder. Bu nedenle zargana balığının pişirilmesi konusunda kızartma tercih edilmektedir. Bol miktarda mısır ununa bulanmış zargana, altın sarısı rengini alana kadar kızgın yağda kızartılmalıdır.
 • Bu noktada yağın yeteri kadar kızgın olması önemlidir. Aksi takdirde balık, kızgın olmayan yağı fazlasıyla emecek ve ağır bir lezzete sahip olacaktır.
 • Ayrıca tavada pişen tüm balıklar gibi, zarganayı pişirirken de defne yaprağı kullanmak balığa daha fazla lezzet katacaktır.
 • Zargana balıklarının pişirilmeden önce tuzlu suda yaklaşık 1 saat kadar bekletilmesi, balığın daha yumuşak ve lezzetli pişmesine vesile olacaktır.
 • Ayrıca kolay pişmesi için de balığın kuş başı doğranması ve doğranılan her parçanın ayrı ayrı mısır ununa bulanması gerekir.
 • Buna ek olarak zargana balığının, pişirme işleminden önce, soda ve karbonat kullanılarak hazırlanan bir karışım içinde 7 – 8 saat kadar dolapta bekletilmesi de mümkündür.
 • Bu marinasyon işleminden sonra mısır ununa bulanıp aynı şekilde kızartıldığında farklı bir lezzet edilebilir. Diğer bir marine alternatifi ise zeytinyağı, limon suyu, sarımsak ve kıyılmış maydanozla hazırlanan harçtır.

Zargana Pişirme Önerileri

1) Zargananın En Lezzetli Hali

Az yağlı bir balık türü olan zargana için en ideal tarif olan zargana kızartması, çocuk yetişkin herkesin damak tadına hitap edecek nefis bir lezzettir. Zargana kızartmasının ana yemek olarak sunulduğu bir masada misafir olmayı kim istemez? Yanına eklenecek salata ve yeşilliklerle muhteşem bir bütünlük sağlayacak olan bu tarif, özellikle sonbahar aylarında sofraları ziyafete çevirir.

Yumurta Soslu Zargana Balığı

Yumurta Soslu Zargana Balığı

2) Kızartmanın Ağırlığı Yerine Fırının Hafifliğini Tercih Edenler İçin

Öncelikle belirtmek gerekir ki zargana balığının bu tarifteki sunumu misafirlerinizin gözünü kamaştıracak. Bu tarif, sosun hazırlanması ve pişirilmesi sırasında bir miktar zahmet istese de, ortaya çıkan lezzetin bu zahmete değeceğine emin olabilirsiniz. Sağlığına dikkat eden, az yağlı besinler tüketmek isteyen kişiler için, zargana balığının fırında pişirilmiş hali muhteşem bir tercihtir.

Fırında Zargana Balığı

Fırında Zargana Balığı

Zargana Balığının Faydaları Nelerdir?

 • Zargana faydaları denildiğinde ilk akla gelen balığın içerdiği fosfordur.
 • Fosfor, göz sağlığı ve kemikler için oldukça yararlıdır.
 • Diğer balık türlerinde olduğu gibi zarganada da, vücut için çok sağlıklı ve besleyici özel yağ asitleri bulunur.
 • Bununla birlikte, içeriğinde bulunan fosfor sayesinde, çocuklarda büyüme için gerekli olan protein sentezine sahiptir
 • Böbrek faaliyetlerini düzenleyen işlevi bulunur.
 • Kalp atımının düzenli bir hale gelmesi üzerinde yararlı olduğu bilinir.

Zargana Mevsimi Ne Zamandır?

Zargana balığının, ilkbahar aylarında başlayan yumurta dökme süreci sonbahar aylarına gelindiğinde son bulur. Bu süreç boyunca her yıl yaklaşık 25.000 ile 50.000 arası yumurta üretirler. Dolayısıyla taze tüketimi için sonbahar ayları tercih edilmelidir.

Zargana Balığı Fiyatı Nedir?

Zargana fiyatları, lüfer balığının çıktığı dönemlerde yem olarak kullanılmasından dolayı oldukça yükselmektedir. O yılki verime ve maliyetlere göre değişkenlik göstermekle birlikte 2020 balık hali fiyat listesine göre zargana fiyatları, birim kasa kabul edilmek üzere 80 tl’dir.

Akya Balığı Nasıl Pişirilir? Avı Nasıl Yapılır?

Taze Balık Nasıl Anlaşılır? En Kolay 8 Yöntem

Balığın Yanında Ne Yenir? Balıkla İyi Giden 11 Enfes Meze

Balık Mevsimi Listesi – Hangi Ayda Hangi Balık Yenir? 12 Ay 12 Tarif

En lezzetli deniz ürünleri ve balık tarifleri için buraya bakabilirsiniz.

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi

Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi

Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Kestane Nasıl Pişirilir? (Videolu) Tarifi

Kestane Nasıl Pişirilir? (Videolu)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir? Tarifi

Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Hindi En Kolay Nasıl Pişirilir? Tarifi

Hindi En Kolay Nasıl Pişirilir?

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Hazır Mantı Nasıl Pişirilir? (videolu) Tarifi

Hazır Mantı Nasıl Pişirilir? (videolu)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Yumurta Soslu Zargana Balığı Kızartması Tarifi

Yumurta Soslu Zargana Balığı Kızartması

2-4 kişilik, 25dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024 Tarifi
Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024

2024 Kurbanlık ve Hisse Fiyatları Ne Kadar? Kurban fiyatları geçen seneye göre bazı değişikliklere uğramıştır.…

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024 Tarifi
Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024

2024 Kurbanlık ve Hisse Fiyatları Ne Kadar? Kurban fiyatları geçen seneye göre bazı değişikliklere uğramıştır.…

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların…

Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası Tarifi
Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası

Kurban Eti En Lezzetli Nasıl Pişirilir? Kurban Bayramında kurban etinin bir miktarı komşuya, ihtiyaç sahiplerine…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024 Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2024 yılında Kurban Bayramı haziran ayına denk…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Resimli Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Resimli Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Resimli Tebrik Mesajları Birlik, beraberlik ve desteğin pekiştiği mübarek Kurban Bayramı günlerinde,…

Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır, Ücreti Ne Kadar? Diyanet Tarifi
Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır, Ücreti Ne Kadar? Diyanet

Kurban Vekâleti Verirken ve Alırken Ne Söylenmeli? Kurban vekaleti ne demek bu konuda kısaca bilgi…

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? 2024 Tarifi
Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? 2024

Kurban Bayramı Namazı Saatleri ve Kılınışı Kurban Bayramı namazı ne zaman hangi saatlerde okunacak diye…

Tarifler Geri
Videolar Geri