Havuç Kaç Kalori?

Havuç Kaç Kalori? Tarifi

Zayıflama Sürecinde Havuç Tüketimi ve Kalori Değerleri

Yüksek antioksidan içeriği ile havuç, sağlıklı beslenmeyle şekillenen yemek alışkanlıklarının olmazsa olmaz sebzelerinden biri. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde glisemik indeksi daha düşük olacağından uzun süre tokluk hissi sağlayan havuç tam bir lif kaynağıdır. Bunun yanı sıra kalori değeri de düşük olduğundan diyet menüleri için bulunmaz bir fırsat niteliğindedir. Hem uzun süre tokluk hissi sağlaması hem de düşük kalorili olması, farklı tariflere uyarlanmasını da mümkün kılmıştır.

Uzun süreler boyunca tok kalmak ve az yiyerek enerji sağlamak isteyenler için havuç, yüksek oranda B grubu, C, A ve K vitaminlerini de bünyesinde barındırdığından kısıtlı beslenmeyi gerektiren kilo kontrolü sürecinde büyük katkı sağlayacaktır.

Eğer siz de zayıflamaya çalışıyor veya yediklerinize dikkat ediyorsanız havuç kalori değerleri, havucun diyet menülerindeki yeri ve kullanımına dair kaleme aldığımız bu yazı tam size göre! Keyifli okumalar.

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç Kaç Kalori?

 • Gıdaların pişirilme şekilleri içeriğindeki besin ve kalori değerlerini değişikliklere sebep olmaktadır.
 • Tıpkı havuç da diğer besinler gibi çiğ olarak ya da çok az pişirilerek tüketildiğinde vitamin ve minerallerini kaybetmeyeceğinden beslenme uzmanları tarafından özellikle şeker hastalarının havucu çiğ veya çiğe yakın tüketilmesi gerektiği görüşünde.
 • Pişirilme süresi uzun tutulan havucun kana karışma hızı yükseleceğinden kan şekerini aniden yükseltmesi söz konusu. Buradan hareketle çiğ havucun, pişmiş havuca göre daha tok tutucu olduğunu belirtebiliriz.

Çiğ havuç kalori değerleri büyüklüklerine göre şu şekildedir:

 • 1 adet küçük boy (25 gr) havuç 10 kcal
 • 1 adet orta boy (40 gr) havuç 16 kcal
 • 1 adet büyük boy (100 gr) 41 kcal

Yani, 1 havuç kaç kalori? Cevap olarak ortalama büyüklükteki (100 gr) bir havucun 41 kcal içerdiğini söyleyebiliriz.

Havuç Besin Değeri

 • A vitamini denildiğinde akla gelebilecek ilk besin kaynaklarından biri olan havuç, yüksek antioksidan özelliği ile vücutta birikmiş toksinleri atmaya yardımcı olarak, bünyeyi prostat, yemek borusu ve meme kanseri gibi çeşitli kanser hastalıklarından da korumaya yardımcı olan ‘betakaroten’ içeriğinde sahip.
 • Bunun dışında Bugs Bunny ile büyümüş bir neslin de çok iyi hatırlayacağı gibi göz sağlığı açısından da doğal bir ilaç niteliğinde.
 • Mevsiminde düzenli olarak tüketilmesi durumunda cildin parlaklık ve esnekliğini koruduğu gibi cildi zararlı güneş ışınlarından da korur. Ayrıca havuç yapraklarını salata ve yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Başta A vitamini olmak üzere B grubu, C ve K vitamini kaynağı havuç, lif, potasyum, bakır ve çinko açısından da zengindir. 1 adet büyük boy (100 gr) havuç için besin değerleri şu şekildedir:

Karbonhidrat 9.58
Protein 0.93
Yağ 0.24
Lif 2.58
Kolesterol 0
Sodyum 69
Potasyum 320
Kalsiyum 33
Demir 0.3
A Vitamini 16.706
C Vitamini 5.9

Havuç Salatası Kaç Kalori?

Tam anlamıyla A vitamini, sodyum ve potasyum mineralleri bakımından kaynak teşkil eden havuç salatası ara öğünlerde az yağlı ve tuzsuz olarak tercih edildiğinde diyet sırasında ideal bir tercih olacağı gibi, ana öğünlerde de yemeğin yanında hem çeşit hem de doyuruculuk bakımından keyifli bir eşlikçi olabilir. Daha az yemek yiyerek karnınızı böylesine vitamin deposu bir salata ile doyurmayı tercih ederseniz kilo kontrolü sürecinize de önemli bir katkıda bulunmuş olacaksınız. Küçük bir ayrıntı da salatanızın yağ ve tuz oranına dikkat etmeniz yönünde ;)

Rendelenmiş taze havuç ile hazırlanan havuç salatası kalori değerleri porsiyonlara göre şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (95 gr) havuç salatası 68 kcal
 • 1 çorba kaşığı (20 gr) havuç salatası 14 kcal
Havuç Salatası

Havuç Tarator Kaç kalori?

Rendelenmiş havuçların çok az yağ ile bir tavada hafif yumuşatılmasının ardından tercihen sarımsaklı ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen süzme yoğurtla harmanlanmasından oluşan pratik bir meze olarak havuç tarator veya yoğurtlu havuç salatası kalori değerleri porsiyon ve gramajlarına göre şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (230 gr) yoğurtlu havuç salatası 151 kcal
 • 1 çorba kaşığı (20 gr) yoğurtlu havuç salatası 13 kcal
 • 1 küçük kase (70 gr) yoğurtlu havuç salatası 46 kcal
 • 1 orta kase (140 gr) yoğurtlu havuç salatası 92 kcal
 • 100 gram yoğurtlu havuç salatası 66 kcal

Tarifte kullandığınız yağ ve malzeme miktarına göre kalori değerleri değişkenlik gösterebilir. Zayıflama sürecinde olanlar az yağlı yoğurtla birlikte yağsız kavrulmuş havuçları metabolizma hızlandıran baharatlar eşliğinde tuzsuz olarak tüketebilirler; böylelikle kalori değerleri çok daha düşük olacaktır. Havuçları pişirmeden yalnızca rendeleyip yoğurtla harmanlamak da diğer bir seçim, tercih sizin.

Havuç Salatası

Havuç Salatası

Pişmiş Havuç Kaç Kalori?

Ülke topraklarımızda sıklıkla yetişme imkanı bulan ve gerek semt pazarlarında gerek süpermarketlerde kolayca temin edilebilme imkanı sunan, aynı zamanda da ekonomik bir sebze olan havuç hemen hemen pek çok sulu yemekte, salata çeşitlerinde, kızartma olarak ya da püresiyle farklı versiyonlar halinde tariflere uyarlanabiliyor. Durum böyle olunca kilo kontrolü sürecinde olanlar mutfaklarımızda her yaştan damak zevkine hitap edebilen pişmiş havucun kalori değerini de merak ediyor.

Porsiyon ve gramajına göre pişmiş havuç kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (150 gr) pişmiş havuç 53 kcal
 • 1 adet orta boy (60 gr) pişmiş havuç 21 kcal
 • 100 gram pişmiş havuç 35 kcal

Yani, haşlanmış havuç kaç kalori? Cevap olarak orta boy (60 gr) bir adet haşlanmış havuç yalnızca 21 kcal içerir.

Turp Kaç Kalori? Beyaz, Siyah, Kırmızı Turp Kalori ve Besin Değerleri

Havuç Suyu Kaç Kalori?

İçeriğindeki yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk hissi veren havuç suyu, bağırsakları çalıştıracağı gibi yiyeceklerin yağa dönüşmesini engeller. Zayıflamak isteyen ya da yediklerine dikkat eden kişilerin açlık hissettikleri anlarda ya da ara öğünlerde havuç suyu tüketmesi bu bakımdan oldukça sağlıklı bir tercih olacaktır. Bağırsak çalıştırıcı özelliği, boşaltım sistemini aktifleştireceğinden vücutta biriken şişlik ve toksinlerin atılmasında etkili olacaktır. Detoks programlarında havuç suyu kullanılabilir. Özellikle göz ve cilt sağlığı için de oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından kabul görmüştür. Düzenli tüketimde cildinizi yeniler ve canlılık kazandırır.

Peki, düşük kalorili bir sebze olan havuç suyu kaç kalori? Havuç suyu kalori değerleri bardak ve gramajlara göre şu şekildedir:

 • 1 su bardağı (200 ml) havuç suyu 80 kcal
 • Yarım su bardağı (100 ml) havuç suyu 40 kcal

Havuç suyu kaç kalori? Cevap olarak ortalama 1 su bardağı (200 ml) taze sıkılmış havuç suyu 80 kcal içerir.

Havuç Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman İçilmeli?

Havuç Zayıflatır Mı? Kilo Aldırır Mı?

 • Havuç kilo aldırır mı? Sorusunu sormak için havucun nasıl tüketildiğini incelemek önemli. Çiğ havuç posa ve lif yönünden cömert bir besin kaynağı olduğu için gün içinde tüketildiği takdirde uzun süren bir tokluk sağlayacaktır.
 • Keza havuç suyu da B, C, A ve K vitamini yönünden özellikle mevsimi kış aylarında tüketildiğinde bağışıklık sistemi için bir kalkan oluşturacağı gibi boşaltım sistemi ve bağırsaklar üzerinde de etkili sonuçlar sağlayacaktır.
 • Bu yönüyle detoks diyet programlarında sık sık yer verilen havuç ve havuç suyu şalgam, pancar ya da metabolizma hızlandıran diğer yeşil yapraklı veya kök sebzelerle birleştirildiğinde vitamin, mineral yönünden besleyici bir o kadar da toksin arındırıcı bir görev üstlenecektir.
 • Bir diğer yandan, diyabetlilerin havucu çiğ tüketilmesi önerilir; çünkü havuç ne kadar çok pişirilirse glisemik indeksi yani kana karışma hızı, kan şekerini yükseltme hızı da bir o kadar artacaktır.
 • Kilo vermek isteyenler, kilosuna dikkat edenler ve şeker hastalığı bulunanlar bu ayrıntıyı gözden kaçırmamalılar.
 • Havucun pişirilme süresi, yemeği hazırlarken kullanılan malzemeler ve eklemeler elbette kalori değerlerinde değişikliklere neden olacaktır.
 • Mevsiminde tüketmeye özen göstererek havucu farklı sebzeler ve protein değeri yüksek et, balık veya mantarlarla birlikte kullanabilirsiniz. Su oranı yüksek havuç ve kabak gibi sebzelerle birlikte az yağlı et haşlama yemeği protein ve vitamin açısından enfes bir öğün oluşturabilir.

Havuç Diyeti Nasıl Yapılır?

Kalori ve besin değerleri hakkında birtakım bilgiler edindikten sonra havuca diyet menülerinde sık sık rastlarsanız şaşırmazsınız değil mi? Diyet menülerinde rastlamak şöyle dursun kendine ait bir havuç diyeti bile var üstelik! Zayıflamayı düşünenler ve fazla kilolarından şikayetçi olanlar için bol vitaminli bir diyet listesi geliyor.

Öncelikle belirtelim ki aşağıda verdiğimiz diyet listesini uygulamadan önce doktor veya beslenme uzmanına danışmanız kendi sağlığınız için en yerinde tercih olacaktır.

3 Günlük Şok Havuç Diyeti Listesi

Diyet listesi 3 gün boyunca uygulanmalı, bol su tüketimi, düzenli uyku ve spor programlarıyla desteklenmelidir:

Sabah:

 • 3 adet rendelenmiş havuç ile hazırlanmış yağsız salata, 1 orta dilim (30 gr) yağsız peynir

Öğlen:

 • 3 adet orta-büyük boy çiğ havuç, 1 tatlı kaşığı organik bal, yanında 1 porsiyon az şekerli mevsim meyvesi

Akşam:

 • 1 su bardağı (200 ml) taze sıkılmış havuç suyu (bekletilen sebze ve meyve suları vitamin değerini kaybedecektir)

Havuç ile Hazırlanan Düşük Kalorili 5 Diyet Tarif

1) Diyet Menülerinize Canlılık Katar: Buharda Brokoli Havuç Salatası

Özellikle kış aylarında bir diyet telaşına girdiyseniz hiç endişe etmeden hazırlayabileceğiniz bir salata önerimiz var! Hepsi mevsiminde oldukça vitaminli olan brokoli ve havuç ile hazırlanan bu salata belki de en masum salatalardan biri. Sarımsaklı yoğurt eşliğinde afiyetle yiyebilirsiniz.

Buharda Sebze Salatası

Buharda Sebze Salatası

2) Un Şeker Yok! Yulaflı Havuçlu Masum Kek

Diyetteyken canınız tatlı çektiyse kolayı var! İçerisinde ne un ne de şeker olan bu kek havucun tatlı-tuzlu uyarlanabilir lezzetinden ilham alınarak zayıflamak isteyenler için özel olarak hazırlandı. Şekersiz bir bitki çayının yanında çok iyi gideceğini düşündüğümüz bu tarif, kek yerken hiç de suçlu hissetmeyeceğinizin en tatlı kanıtı, kaçırmayın.

Yulaflı Havuçlu Kek

Yulaflı Havuçlu Kek

3) İster Ara İster Ana Öğün: Yoğurtlu Havuç Salatası

Havuç salatasının kalori değerlerinden az önce bahsetmiştik. Bu tarif de diyete uygun olarak çok çok az yağ ile kavrulan havuçların süzme yoğurt ile harmanlanmasından oluşuyor. Lezzetini arttırmak için iri kıyım cevizlerle fark yaratan bir sunum ortaya çıkarabilirsiniz. Tuz ve yoğurt miktarını damak zevkinize ya da diyet programınıza göre değiştirebilirsiniz.

Yoğurtlu Havuç Salatasının Yapımı

Yoğurtlu Havuç Salatası

4) Diyet Çay Saatinde Şenlik Var: Elmalı Havuçlu Fit Kek

Beyaz un yerine tam buğday unu, keten tohumu; şeker yerine bal veya pekmez ile hazırlanan bu masum tarifin fark yaratan malzemeleri elma ve havuç! Tatlı tariflerine çok yakışan bu keyifli ikili, fit bir kekte buluştu bu defa. Diyet esnasında canınız tatlı çekerse aklınızda bulunsun, bir kek hiç bu kadar sağlıklı olmamıştı ;)

Elmalı Havuçlu Fit Kek

Elmalı Havuçlu Fit Kek

5) Düşük Kalorili Atıştırmalık: Havuçlu Elmalı Diyet Kurabiye

Diyet yaparken sağlıklı ve biraz da eğlenceli atıştırmalıklara kim hayır diyebilir? Yanında mis gibi pişmiş şekersiz bir kahve ya da bir fincan bitki çayı da enfes olur! Gün içinde kendinizi güçsüz hissettiğiniz anlarda bu kurabiyelerle kaçamak yapabilirsiniz. Muz, elma, havuç, hurma, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi ve aromatik tarçınlı tam bir lezzet bombası!

Havuçlu Elmalı Diyet Kurabiye

 

Havuçlu Elmalı Diyet Kurabiye

Siyah Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuçlu Tarifler: Tatlı Tuzlu 38 Resimli Çeşit

Resimli 5 Adımda: Evde Havuç Nasıl Yetiştirilir?

Havuç Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman İçilmeli?

Havuç Yağı Faydaları, Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? Bronzlaştırır Mı?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Havuç Tarator ( Havuç Salatası ) Tarifi

Havuç Tarator ( Havuç Salatası )

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Havuç Tarator (Havuç Salatası) Tarifi

Havuç Tarator (Havuç Salatası)

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Mor Havuçtan Havuç Tarator Tarifi

Mor Havuçtan Havuç Tarator

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Havuç Tarator Tarifi

Havuç Tarator

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Havuç Tarator Tarifi

Havuç Tarator

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Havuç Tarator Tarifi

Havuç Tarator

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Havuç Tarator Tarifi

Havuç Tarator

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Havuç Kavurma Tarifi

Havuç Kavurma

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramının Dinimizdeki Fazileti Kurban Bayramı anlamı, önemi ve kurban kesme ibadetinin dinimizdeki yeri ve…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Tarifler Geri
Videolar Geri