Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori?

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri lezzetlendiren bir et türüdür. Özel bir aletten geçen parça etler, incecik şekilde doğranır ve kıyma adı verilen şekli alır. Kıyma ile çeşitli ana yemekler, kebaplar, köfte, börek, poğaça ve leziz mi leziz pideler hazırlanır.

Türk yemeklerinde de sıkça tüketilen bir besin olan kıyma, tercihe göre yağlı ve yağsız şekilde hazırlanabilir. Kebap, karnıyarık, lahmacun, dolma gibi ana yemeklerin içinde yer alarak hem doyurucu tatlar oluşturur hem de enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

Kıyma kalori bilgisini merak edenler için hazırlanan bu yazımızda, dana ve kuzu kıymanın kaç kalori olduğunu birazdan öğrenebilirsiniz. Üstelik yakmadan, yapıştırmadan kıyma kavurma teknikleri hakkında da pratik bilgiler sizler için burada. Kıyma ile mutfakta harikalar yaratmanız adına da sağlıklı tarifler eklendi. Bakalım kıymanın kalorisi ve kıyma faydaları nelermiş?

kıyma kalori

Dana Kıyma Kaç Kalori?

Kolesterol seviyesini dengede tutmak ve kilo alımına engel olmak için kıyma alırken az yağlı olmasına özen gösterebilirsiniz. Yağ oranı yüksek tutulduğunda kıyma kalp ve damar sağlığını etkileyebilir. Protein içermesi yönüyle, yemeklere eklenerek tüketilen kıyma tüketildiği diğer besinlerle farklı kalori değerlerini oluşturacaktır.

Eğer kıyma kaç kalori merak içindeyseniz Türk mutfağında en sık tüketilen dana kıyma kalori miktarlarından işe başlayalım. Kıymalı yemek, börek, mantı, makarna, yumurta vs. yemek yapacaklar; aynı zamanda kilosuna dikkat edenler için dana kıymada bulunan kalorileri listeledik ve şu sonuçları elde ettik:

 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gram) dana kıyma: 60 kalori
 • 1 orta porsiyon (100 gram) dana kıyma: 202 kalori
 • 1 kilogram dana kıyma: 2020 kalori
Miktar Kalori
1 köfte büyüklüğünde (30 gram) 60 kalori
1 orta porsiyon (100 gram) 202 kalori
1 kilogram 2020 kalori

Tarif için: Kıyma Kavurma

Kuzu Kıyma Kaç Kalori?

Kebap ve lahmacunlardaki farklı lezzeti merak ediyorsanız, bir miktar kuzu kıymanın kullanıldığını belki de şimdi öğreneceksiniz. Kuzu kıyma, kuzu etinin kıyma makinesinden geçmesi ile hazırlanır. Kolesterol değerinin dana kıymaya göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sağlıklı beslenme yolunda kuzu kıymanın ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir. Kuzu kıymanın kalori bilgisini merak edenler için ekleyelim:

 • 1 köfte büyüklüğünde (32 gram) kuzu kıyma: 90 kalori
 • 100 gram kuzu kıyma: 282 kalori
 • 300 gram kuzu kıyma: 846 kalori
 • 500 gram kuzu kıyma: 1410 kalori
 • 1000 gram kuzu kıyma: 2820 kalori
Miktar Kalori
1 köfte büyüklüğünde (32 gram) 90 kalori
100 gram 282 kalori
300 gram 846 kalori
500 gram 1410 kalori
1000 gram 2820 kalori
dana kıyma kaç kalori

Yağsız Kıyma Kaç Kalori?

Yağsız kıyma kalorisi yağlı – orta yağlı kıymaya oranla daha nispeten daha düşüktür. Kilosuna dikkat eden veya zayıflamaya çalışan kişilerin yemeklerinde ölçülü olmak kaydıyla kullanabileceği yağsız kıyma kaç kaloridir? Kolesterol ve yağ içeriği ile tüketilirken temkinli olunması gereken yağsız kıyma, fırında pişmiş veya haşlanmış sebzelerle farklı yemekler oluştururken kullanılabilir. Kıymanın kalorisini yükseltmemek adına pişirirken sıvı, katı, iç yağ ilavesini abartmamak gerekir. Şimdi, yağsız kıyma kalori değerini inceleyelim:

 • 1 köfte kadar (30 gram) yağsız kıyma: 80 kalori
 • 100 gram yağsız kıyma: 270 kalori
 • 1 kilogram yağsız kıyma: 2960 kalori
Miktar Kalori
1 köfte kadar (30 gram) 80 kalori
100 gram 270 kalori
1 kilogram 2960 kalori
yağsız kıyma kalori

Kıymalı Makarna Kaç Kalori?

1 orta porsiyon (240 gram) kıymalı makarna: 200 kalori

Kıymalı Patlıcan Musakka Kaç Kalori?

1 orta porsiyon (240 gram) kıymalı patlıcan musakka: 175 kalori

Kıymalı Patates Kaç Kalori?

1 orta porsiyon (295 gram) kıymalı patates: 235 kalori

Kıymalı Pide Kaç Kalori?

1 adet (300 gram) kıymalı pide: 630 kalori

Kıymalı Gözleme Kaç Kalori?

1 adet (260 gram) kıymalı gözleme: 670 kalori

Kıymalı Biber Dolması Kaç Kalori?

1 adet (165 gram) kıymalı biber dolması: 130 kalori

Kıymalı Menemen Kaç Kalori?

1 orta porsiyon (168 gram) kıymalı menemen: 270 kalori

Kıymalı Yumurta Kaç Kalori?

1 orta porsiyon (275 gram) kıymalı yumurta: 360 kalori

Tarif için: Kıymalı Biber Dolması Tarifi (Videolu)

Kıymalı Biber Dolması Tarifi (Videolu)

Kıyma Besin Değerleri Tablosu

Kıyma; dana ve kuzu etinden, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarından elde edilebilir. Temelinde etlerin kıyma makinesinde çektirilmesidir. Kıyma, sade veya çeşitli sebzelerle, yaygın olarak da soğanla kavrularak farklı yemeklerde et harcı olarak kullanılabilir. Eklendiği yemeklerin yağ ve protein oranını artırır. Damak tadına göre yağlı, az yağlı veya yağsız tercih edilebilir.

Peki, kıymanın besin değerleri nasıl şekillenmekte?

100 gram sığır eti %70 et, %30 yağ:

 • Kalori (kcal) 240
 • Protein: 24 g
 • Toplam yağ 15 g
 • Doymuş Yağ 6 g
 • Trans yağ 0,8 g
 • Kolesterol 66 mg
 • Sodyum 73 mg
 • Potasyum 241 mg
 • Kalsiyum 33 mg
 • Demir 2,3 mg
 • B6 Vitamini 0,3 mg
 • Kobalamin 2,5 µg
 • Magnezyum 17 mg
Besin Değeri 100 gram
Kalori (kcal) 240
Toplam yağ 15 g
Doymuş Yağ 6 g
Trans yağ 0,8 g
Kolesterol 66 mg
Sodyum 73 mg
Potasyum 241 mg
Karbonhidrat 0 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 24 g
C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 33 mg
Demir 2,3 mg
B6 Vitamini 0,3 mg
Kobalamin 2,5 µg
Magnezyum 17 mg
kıyma besin değerleri

Kıyma Kavurmanın Püf Noktaları

Mutfakta mis kokular yayılsın istiyorsanız ve kıyma ile aranız iyiyse, yemeklere kıyma ekleyerek nefis tatlar hazırlayabilirsiniz. Bunun için kıymayı güzelce kavurmanız gerekecektir. Kavurma işleminden geçen kıyma sebzeli yemeklere ve diğer yemeklere çok yakışacaktır. Et tüketiminin sağlıklı bir yaşam için önemli olduğunu vurguladıktan sonra, en iyi şekilde kıyma kavurma püf noktalarına değinebiliriz. Tadı ve tuzu tam kıvamında bir yemek için kıymayı şu adımları izleyerek kavurabilirsiniz:

 • Kıyma en iyi şekilde yanmaz ve yapışmaz bir tavada kavrulur. Son günlerde popüler olan granit tavalar da işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır.
 • Kullanılacak tavanın içinde 1 yemek kaşığı kadar yağ ekleyin ve bu yağı kısa bir süre ısıtın.
 • Isınan tavanın içinde kullanacağınız kadar kıymayı ekleyin ve tavanın tüm yüzeyine kıymayı yayın.
 • Kıymanın tane tane olması ve iyi şekilde pişmesi için tahta kaşık yardımıyla kıymayı zaman zaman karıştırın.
 • Rengi dönen kıyma tavaya biraz su bırakabilir. Bu esnada endişe etmeyin ve pişen kıymanın suyunu çekmesini bekleyin.
 • Eğer soğanlı kıyma hazırlayacaksanız, önce kıymayı kavurun ve rengi değişince kıymayı ekleyin.
 • Yemeklere tuz ekliyorsanız, kıymayı ocaktan aldıktan sonra tuzu ekleyebilirsiniz.
 • İşlem başında eklenen tuz, kıymanın pişme süresini uzatabilir. Aynı kuralımız baharatlar için de geçerlidir. Son dakikalarda eklenen baharat tam lezzetinde olur.

Detaylı bilgi için: Kıyma Nasıl Kavrulur? Hiçbir Yerde Olmayan Nefis Püf Noktaları

kıyma besin değerleri

Kıyma ile Diyet Yemek Hazırlama Fikirleri – 5 Fit Tarif

B vitamini içeren, protein kaynağı kıyma kas ve kemik gelişimine destek olmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde kıyma tüketimi, kansızlığı giderir. Her öğünde ayrı bir lezzet arayanlar için kıymalı yemekler önerilir. Kıyma ile sağlıklı tercihler yapılarak yine kaliteli tatlar hazırlayabilirsiniz. Sebze ile nefis bir uyum sağlayan kıyma, kahvaltıda dahi lezzetini konuşturacak. Diyet beslenmesine uygun 5 nefis kıymalı tarif şimdi sizin de mutfağınızda!

1) Protein Yüklemesine Hazır Olun: Kıymalı Bulgurlu Ispanak Yemeği

Demir mineralleri bakımından zengin olan ıspanak ile protein içeren kıyma, aynı tencerede nefis bir lezzete imza atıyor. Öğünlerinizde enerji tabağı görmek istediğinizde deneyebileceğiniz bu tarifi, çok kısa süre içinde hazırlayabilirsiniz. Son dokunuşu yoğurt ile verip sindirimini daha kolay hale getirebilirsiniz. Bizden bir tavsiye sarımsak sevenler, yoğurt içine sarımsak ekleyebilir! Kıymalı Bulgurlu Ispanak Yemeği

Kıymalı Bulgurlu Ispanak Yemeği

2) Kıymalı Pırasa Böreği Yufkasız Çok Sağlıklı

Diyet beslenmesinde canınız börek çektiyse, o böreği tabi ki yiyebilirsiniz. Nasıl mı olacak o iş? Kıymalı pırasa böreğini yufkasız ve çok sağlıklı şekilde deneyerek. Yufkasız börek olur mu diyenler için kuralları yıktıran fit tarifimizi buraya ekliyoruz. Hem yiyip hem zayıflayanlar için sağlıklı bir tercih de kıymalı pırasa böreği olacak! Tarif için tıklayabilirsiniz. Kıymalı Pırasa Böreği (Yufkasız Çok Sağlıklı)

Kıymalı Pırasa Böreği (Yufkasız Çok Sağlıklı)

3) Bu Defa Farklı: Kıymalı Makarna Tadında Fit Yemek

Makarna sevenleri biraz şaşırtacak bir tarif sizinle. Malzemeleri incelediğinizde makarna bu işin neresinde diyorsanız, sağlıklı sırrımızı şimdi öğreneceksiniz. Kıymalı lezzetlere bir yenisini daha eklemek ve sağlık içinde öğün geçirmek isteyenler, bu tarifin altında buluşuyor. Söz verilen kiloları bir bir kaybediyoruz! Tarife bekliyoruz. Kıymalı Makarna Tadında Fit Yemek

Kıymalı Makarna Tadında Fit Yemek

4) Hafif ve Ferah Tercih: Kıyma Soslu Karnabahar Haşlama

Sindirimi kolay yemekleri yapmak istediğinizde, karnabahar ve kıyma ile hazırlanan bu nefis tadı deneyebilirsiniz. Karnabahar mantısı olarak da tabir edebileceğiniz bu yemeği hazırlamak çok kolay. Diyet listesine ihanet etmeden tüketilebilecek sağlıklı yemeği, dilediğiniz her an tarife tıklayarak hazırlayabilirsiniz. Sakın geç kalmayın, tıklayın! Kıyma Soslu Karnabahar Haşlama

Kıyma Soslu Karnabahar Haşlama

5) Diyet Kıymalı Yumurta 102 kcal 100 gram Ölçüsüne Sadık Kalanlara

Bazı günlerde porsiyon kontrolü ile beslenmek, sağlıklı kilo verme için büyük önem taşır. bu günlerde sizi yanıltmayacak ve diyetinize destek olacak bir tarifi deneyebilirsiniz. Kıymalı yumurta, yıllardır pek çok evde denenen ve özellikle kahvaltıları süsleyen bir yemektir. Söz konusu diyet ise duruma doyurucu ve besleyici yönüyle bakmak daha doğru olur. Enerjinizi yenileyen, protein kaynağınız diyet kıymalı yumurta bu tarifte sizinle! Diyet Kıymalı Yumurta 102 Kkal/100 gr

Diyet Kıymalı Yumurta 102 Kkal/100 gr

Kıyma ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Lahmacun Kaç Kalori?

Hangi Köfte Kaç Kalori?

Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Döner Kaç Kalori? Tavuk ve Et Döner

Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları ve Zararları

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kıyma Kavurma Tarifi

Kıyma Kavurma

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
250 Gr Kıymayla Şahane Beyti Tarifi

250 Gr Kıymayla Şahane Beyti

2-4 kişilik, 1 saat Hazırlık, 20dk Pişirme
Kıyma Sote Tarifi

Kıyma Sote

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Kıyma Kebabı Tarifi

Kıyma Kebabı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Kıyma Köfte Tarifi

Kıyma Köfte

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kıyma Kavurma Tarifi

Kıyma Kavurma

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yağlı Kıyma İle Harput Köftesi Tarifi

Yağlı Kıyma İle Harput Köftesi

4-6 kişilik, 1 saat 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Püreli Kıyma Tarifi

Püreli Kıyma

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kıyma Güveci Tarifi

Kıyma Güveci

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Protein Tozu Nasıl, Ne Zaman Kullanılır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Protein Tozu Nasıl, Ne Zaman Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Kullanımı ve Etkileri Protein tozu, sporcuların ve vücut geliştiren kişilerin sıklıkla başvurduğu besin…

Yağdanlık Nasıl Temizlenir? En Kullanışlı Yağdanlık Modelleri Tarifi
Yağdanlık Nasıl Temizlenir? En Kullanışlı Yağdanlık Modelleri

Yağdanlık: Yağ Şişesi Modelleri ve Kullanımı Yemek hazırlık süreçlerinde en sık kullanılan malzemelerden biri yağdır.…

En İyi Ankastre Set Markaları, Özellikleri ve Yorumları Tarifi
En İyi Ankastre Set Markaları, Özellikleri ve Yorumları

En İyi Ankastre Set Modelleri Hangileri? Birçok elektrikli eşya firması, kendi üretim standartlarına göre ankastre…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri, Yorumlar Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri, Yorumlar

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?
Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot: Geleneksel İtalyan Kahve Cezvesi Tüm kahveseverleri, kahve hazırlamayı ve içmeyi adeta bir törene…

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı? Tarifi
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı?

Silikon Kek Kalıbı: Esnek & Pratik Pişirici! Yüksek kaliteli gıda sınıfı silikonu içeren malzemelerden üretilen…

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı? Tarifi
Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Döküm Tava: Uzun Ömürlü, Dayanıklı! Mutfak eşyaları satan mağazalarda döküm tavaları gördüğünüzde fiyatlarına dikkat ettiyseniz…

Tarifler Geri
Videolar Geri