Dengeli Beslenme Neden Önemli? İşte O Bilgiler! Diyetisyen Tavsiyeleri

8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 8 puan, ortalama: 5,00 (8 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Dengeli Beslenme Neden Önemli? İşte O Bilgiler! Diyetisyen Tavsiyeleri Tarifi

Dengeli Beslenme Neden Önemlidir?

Dengeli beslenme günlük hayatınızda pek çok farklı kaynaktan duyabileceğiniz popüler bir terim. Peki dengeli beslenmek ne demektir, hangi gereklilikleri kapsar? Dengeli beslenme listesi içerisine hangi besin gruplarını dahil etmeliyiz? Dengeli beslenme programı hakkında merak edilen tüm soruları aşağıdaki alt başlıklarda sizler için cevaplıyor olacağım!

Dengeli Beslenme Nedir?

Diyetimizde her gruptan yiyeceğin olduğu, vitamin ve mineralce zengin bir beslenmedir. Günlük almamız gereken enerji ve besin öğelerini almazsak yetersiz besleniriz. Sonucunda da kan değerlerinde eksiklikler meydana gelmektedir.

Günlük almamız gereken enerji, kişinin boy, kilo, yaşına göre değişkenlik göstermektedir. Kadınlarda ortalama 1300-1600 kkal arasında, erkeklerde 1600-2500 kkal arasında değişkenlik göstermektedir. Metabolizma hızına göre değişen bu kaloriyi günlük diyetimizde yakalamamız gerekmektedir. Tabi burada sadece kalori hesabıyla değil, diyetin içeriğindeki 5 besin grubunun da yer alması önemlidir.

dengeli beslenme

Dengeli Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Tabaklarımızda bütün besin grupları bulunmalıdır. Peki bu gruplar hangileridir?

1) Süt Grubu

Özellikle çocuk beslenmesinde önemli yer tutan süt grubu protein, kalsiyum ve B12 vitamini yönünden zengindir. Diyetimizde en az 2 porsiyon süt grubu yer almalıdır. Süt, ayran, cacık, yoğurt, kefir bu grupta yer almaktadır. Kemik ve diş gelişmesine yardımcı olmakla beraber çocuklarda boyun uzamasını sağlayan besin grubudur. Çocuklarda özellikle her kahvaltıda ve yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Laktoz intoleransı ve anemisi olanların porsiyon ölçülerine dikkat etmesi gereken bir gruptur.

dengeli beslenme

2) Et Grubu

Bu grupta et, tavuk, balık gibi kırmızı ve beyaz etlerle birlikte düşük kaliteli protein olan kuru baklagillerin (kuru fasulye, nohut, börülce) yer aldığı gruptur. Bu grup demir, protein, B12 vitamini ve çinko yönünden zengindir. Omega-3 kaynağı olan balıkların haftada en az 2 defa tüketilmesi gerekir. Etlerin pişirme yöntemine dikkat edilmelidir. Fırında, ızgara ya da haşlama tüketilmeli, kızartmalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ayrıca kanserojen madde içeren sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etlerden uzak durulmalıdır.

dengeli beslenme listesi

3) Ekmek Grubu

Son zamanlarda popüler olan diyetlerin belki de en büyük hatası ekmek gibi B vitaminince zengin bir grubu diyetten tamamen uzaklaştırmaktır. Ancak tam tahıl grubunu diyetimizden eksik ettiğimizde kabızlık gibi mide ve bağırsak sistemimizde sorun oluşturmaktadır. Lif bakımından zengin olan bu gruba ekmek, makarna, çorba, bulgur ve pirinç pilavı dahil olmaktadır.

dengeli beslenme neden önemlidir

4) Sebze ve Meyve Grubu

Mevsimine göre sebze ve meyve tüketimi diyetin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Kış aylarında karnabahar, brokoli, kabak, turp yemeyi ihmal etmeyiniz. Günlük 5 porsiyon sebze ve meyve bağışıklığın güçlenmesini aynı zamanda C vitamini takviyesini desteklemektedir.

dengeli beslenmek ne demektir

5) Yağ Grubu

Her diyetin %20-25’ini yağ oluşturmalıdır. Yağ tüketimi doymuş yağlardan değil w-3, w-6 yağ asitleri içeren zeytinyağı, ceviz, balık yağları, keten tohumu şeklinde olmalıdır. Katı yağlar, margarinler, hayvansal yağlardan uzak durulmalı, yemek pişirirken yağ oranı düşük pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.

dengeli beslenme programı

Dengeli Beslenmede Vitamin ve Minerallerin Önemi Nedir?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri günlük olarak almazsak vitamin eksikliği meydana gelir ve nitekim çoğu kişi bu eksikliği fark edemez ve vücutta hastalıklar meydana gelir. Belirtilerinden yola çıkarak kan tahlili sonucu ile çoğu zaman ilaç takviyesi yapılmaktadır; fakat vücudun kendini toparlaması zaman almaktadır.

Bazı vitaminlerin eksikliği sonucu ise geri dönüşü mümkün olmayan sonuçlar meydana gelir. Örneğin; gebelerde folat eksikliği sonucu bebeklerde nöral tüp defekti hastalığıyla karşılaşılmaktadır. Bu yüzdendir ki; günlük gereksinim duyduğumuz yiyecekleri tüketirsek hem sağlıklı olur hem de bağışıklığımız da üst seviyede olur.

Bu gereksinimler kişiden kişiye değişmektedir. Çocukların ihtiyaçları daha yüksek iken yetişkinlerde daha düşük seviyede olmaktadır. Bunu da beslenme uzmanınızla görüşerek günlük almanız gereken kaloriye göre karbonhidrat-yağ-protein seviyeniz ayarlanır ve gerekli vitamin-mineral düzeyiniz de belirlenmiş olur.

dengeli beslenme nedir

Vitamin Eksikleri Sonucunda Hangi Hastalıklar Oluşur?

  • A vitamini eksikliğinde gece körlüğü meydana gelir. En çok havuçta A vitamini bulunmaktadır; ancak bu zeytinyağıyla aktif hale gelmektedir. Yani havuç tüketirken üzerine biraz zeytinyağı ilave etmeyi unutmayınız!
  • D vitamini eksikliği özellikle kış mevsimlerinde daha çok görülmektedir. D vitamini sadece güneş ve balıktan alabiliriz. Eksikliği raşitizm, osteomalazi gibi kemiklerde zayıflık sonucu kemiklerin çabuk kırılmalarına sebep olur.
  • E vitamini eksikliği yaygın olarak görülmemektedir. Ancak yapılan çalışmalarda E vitaminiyle demansın önlenebileceği bulunmuştur.
  • K vitamini eksikliğinde kanın pıhtılaşması gecikir. Karnabahar, lahana, yumurta sarısında bulunmaktadır.
  • C vitamini eksikliğinde bağışıklık düşer ve hastalıklara karşı vücut savunmasız kalır. C vitamini en çok patates, maydanoz, kivi gibi turunçgillerle beraber yeşil biber, domateste de bulunmaktadır.
  • B12 vitamini hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Yumurta, tavuk, et ürünlerinde zengindir. Eksikliği genelde vejetaryenlerde meydana gelmektedir. Eksikliğinin en büyük belirtisi unutkanlıktır.

Detaylı bilgi için: Hangi Vitamin Ne İşe Yarar? En Çok Hangi Besinde Var?

Kaynak: Ella Olsson

Diyetisyen M. Büşra ARAL ÖZYURT

Tarifleri için: Diyetisyenin mutfağı

Instagram: @diyetisyeninmutfagi.aral

Facebook: Diyetisyen Büşra ARAL Özyurt

Web: www.diyetisyenbusraaral.com

İlginizi çekebilir: Uygulaması En Kolay 3 Diyet Programı, Diyetisyen Öneriyor

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Dengeli Beslenme Neden Önemli? İşte O Bilgiler! Diyetisyen Tavsiyeleri 19.12.2018 tarihinde yayınladı.