Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin!

Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin anne sütüdür. Anne sütü zengin besin değeri sayesinde bebeklerin zihin ve beden gelişimini destekler. Anne ne kadar iyi beslenirse anne sütü de bir o kadar fazla olacak ve bebeği büyütecektir. Ancak bazı durumlarda anne sütü yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda çocuk doktorları bebeğin gelişiminin devam etmesi için devam sütlerini öneriyor.

Pek çok annenin bebeği için tercih ettiği devam sütü hakkında merak edilen soruları bu yazımızda sizler için yanıtladık. Uzman görüşlerinden ilham alarak hazırlanan bu faydalı yazımız hem anneleri hem de babaları bilinçlendirecektir. İşte devam sütünün özellikleri!

İlginizi çekebilir: Lohusa Döneminde Sağlıklı Beslenme ve Diyet

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizdeki bilgiler reçete niteliği taşımaz.

devam sütü

Devam Sütü Nedir?

Devam sütü halk arasında bilinen adıyla mama, anne sütüne en yakın özellikleri taşıyan formül bir süttür. Devam sütü formül süt olarak tanımlanabilir. Organik sütlerin yapısına bebek gelişimini destekleyen bazı faydalı maddelerin eklenmesi ile elde edilir. Yapay bir süt olarak ifade edilse de bebeklerin gelişimi için oldukça faydalı mineralleri taşır. Her yaş grubu için farklı ölçülerde ve içeriklerde devam sütü hazırlanmaktadır.

Bir bebeğin doğumundan itibaren 0-6 aylık süreçte alacağı tek besin anne sütüdür. Şayet anne sütü çeşitli nedenlerden dolayı gelmiyorsa ve azaldıysa besin takviyesi olarak devam sütü verilebilir. Devam sütünün bebeklere olan katkısı, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve beden gelişimini desteklemesidir. Aynı zamanda zihinsel gelişimi de desteklediği için tercih edilmektedir.

Çocuk doktorunuzun önerdiği miktarda ve şekilde verilen devam sütleri, bebeğe tokluk hissi verdiği gibi uykularının da düzenlenmesini sağlayacağı için kullanılabilir. Devam sütünü bebeği için alacak anneler bu formül sütün anne sütüyle farkını merak etmektedir. Devam sütü, kazein proteinleri ve peynir altı suyu içermektedir. Kazein, sütlerin içindeki bir protein maddesi olarak bilinir.

Bu madde, anne sütünde daha az bulunduğundan dolayı anne sütünün sindirimi bebeğin vücudunda daha kolay gerçekleşmektedir. Her iki sütün de sindirim süresi birbirinden farklıdır. Devam sütünde ise kazein miktarı daha fazla yer aldığından sindirimi daha yavaş şekilde gerçekleşir.

Bazı anneler devam sütünün bebeklerde gaz yaptığını söylemektedir. Bebeklerin vücut yapısı birbirinden farklı olacağı için her bebek için tek bir marka devam sütü önerilmez. Devam sütleri probiyotik maddeler de içerdiği için bebeklerin gaz sorununu da önleyecektir. Devam sütünü hazırlama aşamasında mutlaka kutu içinden çıkan ölçü kaşığı kullanmalısınız. Kutu üzerinde önerilen su miktarıyla birlikte hazırlamalısınız.

Devam sütünün her beslenme zamanında taze olarak hazırlanması önerilir. Eğer devam sütü ısıtılır mı diye düşünüyorsanız daha önce hazırlanan devam sütünün ısıtılmayacağını hatırlatmak isteriz. Şayet dinlenen su sıcaklığını kaybettiyse, benmari usulü birkaç dakika biberonu ısıtabilirsiniz. Oda sıcaklığında devam sütlerinin uzun süre kalması önerilmez. Besin değerini kaybedip ekşiyeceği için taze vermeniz önerilir.

Devam sütü ilk 6 ayının içinde olan bebekler için başlangıç maması adıyla bilinmektedir. 6. ayını dolduran bebekler için devam sütü adını almaktadır. Anne ve bebeğin tercihine göre belirli bir süreye kadar kullanımı devam eder. Sık sık dışarıda bulunmak zorunda kalan anneler için düşünülmüş olan 1 yaş devam sütü hazır halde satılmaktadır. Özel şişesinde yer alan bu devam sütleri 1 yaş sonrasında olan bebekleri doyuracak ve mutlu edecektir.

Devam Sütü Kaç Yaşına Kadar Verilmeli?

Devam sütü ne zamana kadar verilir sorusu pek çok anne ve babanın merak ettiği sorulardan biridir. Her yaş grubu için verme süresi farklı olacaktır.

Dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerin alması gereken ilk besin anne sütüdür. Fakat anne sütü gelmiyorsa ve bebek bir süreliğine meme reddi yaşıyorsa devam sütüne başlanabilir. Ölçüyü ise bebeğin kilosu dikkate alınarak doktor belirleyecektir.

6-9 aylık dönemde olan bebeğinizin beslenmesinin %70’ini anne sütü öğünü, %30’unu ek gıda ile yapılması önerilir. 9-12 aylık dönemde olan bebeğin ise beslenmesinin %60’ı anne sütü öğünü, %40’ı ek gıda olması en sağlıklı tercih olacaktır.

Bazı bebeklerde gelişim geriliği yaşanıyorsa doktorunuz 2 yaşa kadar devam sütü takviyesi yapmanızı önerebilir. Bebeğinizin gelişim takibine göre devam sütünün süresini doktorunuz belirleyecektir. Devam sütü ne zaman bırakılmalı diyenler mutlaka sağlık takibi yapan doktorla iletişim içinde olmalıdır. Bebeğin gelişimine göre bırakma süresi de belirlenir.

Devam Sütüne Ne Zaman Başlanmalı?

Devam sütüne yani formül mamaya 6. aydan itibaren eğer doktor onay verirse başlanabilir. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda doktor tarafından bebeğin gelişimi gözetilerek mama dozu belirlenir. Devam sütü ek gıda sürecinde verileceğinden süt yanında ek gıda besinleri verilebilir.

devam sütü

Devam Sütü Zararlı mı Sağlıklı mı?

Anne ve babaların kafasında oluşan soru işaretlerini gidermek adına şimdi devam sütü faydaları ve zararlarına değinelim:

Devam Sütünün Zararları

Ek gıdaya geçiş döneminden itibaren devam sütleri ana öğünlerde, ek gıdalar doktorun önerdiği şekilde verilmelidir. Eğer bir bebek tüm öğünlerde devam sütü alıyorsa ve ek gıdaya dair bir besin almıyorsa bu bebeğe zarar verebilir. Bir bebek ek gıdaya geçtiğinde devam sütü günden güne azaltılarak belirli bir ölçüde korunmalıdır.

Ek gıda ve çorba alması gereken zamanlarda sadece devam sütü alan bebeğin besinlerle tanışması çok geç olacağı için bebekte yemek seçimine ve tek tat alma özelliğine neden olabilir. Bir bebek, doktorun tavsiye ettiği besinleri tatmalı ve zamanla öğünlerinde tüketmelidir. Devam sütünün belirli bir yaşta bırakılması önerilir.

devam sütü nedir

Devam Sütünün Faydaları

Formül süt, anne sütünü yeterli oranda alamayan bebeklerin en iyi besinidir. Bebeklere doygunluk hissi veren faydalı bir takviyedir. Anne sütüne en yakın özellikleri taşıdığı için anne sütünden alacağı faydalara çok yakın faydalar sağlar.

  • Bebeklerin daha rahat ve huzurlu uyumasını sağlar.
  • Bazı devam sütleri balık yağı içerdiği için Omega takviyesi olur. Göz, beyin ve dil gelişimini destekler.
  • K vitamini içeren devam sütleri bebeklerin daha güçlü iskelet yapısına sahip olmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme görevi olduğu için bebekleri ve çocukları kış enfeksiyonlarından korur.
  • Bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu bir duvar olan devam sütü, çocukların hastalıktan korunmasına destek olur.
  • Devam sütü ile yoğurt mayalama yapılmaktadır. Eğer devam sütünü kullanarak yoğurt mayalarsanız bebeklerin yoğurt yeme döneminde sağlıklı bir alternatifi olacaktır.

İlginizi çekebilir: Doğum Sonrası Süt Yapan 15 Sağlıklı Yiyecek

devam sütü

Devam Sütü Yerine Ne Verebilirim?

Devam sütü ve anne sütü üzerine yapılan araştırmaların sonuçlarına göre devam sütlerinin yerine bir alternatif bulunmuyor. Anne sütünü alan bebeklerin bebek bırakana kadar anne sütüne devam etmesi öneriliyor.

Devam sütünü alan bebeklerin ise doktorun çizdiği yola göre hareket etmesi daha sağlıklı kabul edilir. Eğer devam sütü yerine farklı bir besin vermek istiyorsanız yapacağınız eylem bebeğin bağışıklık sistemine zarar verecektir. Bazen inek sütünü sulandırıp bebeklere verildiğini duyarsınız. Bu durum bebekler için oldukça risklidir. Çünkü 1 yaşına kadar bebeklere saf halde inek sütü verilmemelidir.

Devam sütünü ilk 1 yılda doktor kontrolüyle vermeniz tavsiye edilir. Devam sütleri, protein, omega, kalsiyum, fosfor ve demir içerdiği için bir bebeğin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

İlginizi çekebilir: Kolik Bebek Sendromu: 7 Soruda Dikkat Etmeniz Gereken Her Şey

en iyi devam sütü

Devam Sütünü Yetişkinler İçebilir Mi?

Devam sütü önerileri kemik rahatsızlığı olan hastalar için geçerli olabilmektedir. Şayet doktorunuz kemik hastalıklarına karşı devam sütü içmenizi önerdiyse; devam sütlerini içebilirsiniz.

Yetişkinler süt alerjisi yoksa normal şekilde süt içebildiği için devam sütünü tercihe göre içebilir ya da içmeyebilir. Yetişkinlerin içmesi durumunda herhangi bir sağlık sorunu meydana gelmemektedir.

mama ile devam sütü arasındaki farklar

Mama ile Devam Sütü Arasındaki Farklar

Ailelerin kafasını karıştıran bir soruya da yanıt vermek gerekir. Bebek beslenmesinde hata yapmadan ilerlemek isteyenler için bu konuya açıklık getirelim. Devam sütü ve formül mama aynı içeriklere sahip olan bebek beslenmesinde takviye olarak kullanılan içeceklerdir. Devam sütü ve mama, ılık suyla karışan toz malzemeyle hazırlanır. Bu karışımın besin değeri oldukça yüksektir ve bebeğin beslenmesinde önemli rol oynar.

Devam sütü ve mama, bebeğin içinde bulunduğu ayın özelliklerine göre hazırlanır. Firmalar 6 aydan büyüklere, 12 aydan büyüklere, 1 yaş sonrasında ve 2 yaş sonrasında olan bebekler için farklı besin değerlerine sahip devam sütü üretmektedir. Bu farklı gruplar sayesinde bebeğin beslenme döngüsü düzenlenir. Mama ve devam sütü adıyla karşınıza çıkan besin takviyeleri özel kutularında ve ölçü kaşığında satılmaktadır.

devam sütü

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizdeki bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran ve Zayıflatan Diyet Listesi

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, İçecekler ve Doğal Çözümler

Emziren Anneler Ne Yemeli? Anne ve Bebek İçin Gerekli 14 Besin

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır, Kullanılır? En Sağlıklı Tavsiyeler

Anne Sütü Faydaları ve Bebek Gelişimi İçin Önemi, Bilinmeyen Gerçekler

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
  • Profil fotoğrafı

    Doktorumuz bize Celia devam sütünü önermişti. İçerisindeki lipofer adlı üretim teknolojisi sayesinde gaz oluşumunu önlediği ve palm yağı içermediği üzerine bilgi vermişti. 2 haftadır düzenli kullanıyoruz. şükür gaz problemimiz azaldı. Önerebilirim.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Çupra Zamanı Tarifi

Çupra Zamanı

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Turşu Zamanı Tarifi

Turşu Zamanı

10-12 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri Tarifi
En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri

Üstün Performanslı En İyi Bulaşık Makineleri Bulaşık makinesi, hem sudan hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif

Babalar günü telaşı yavaş yavaş başladı. Ne hediye almalı? En sevdiği tatlıyı evde mi yapmalı,…

Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif

Haziran ayında takvimler çok değerli bir günü işaret ediyor; babalar günü! Kutlamaktan çok mutlu olduğumuz,…

2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi

Mayıs ayını geride bırakıyoruz... Bu güzel ayı tamamlarken de her ayın son günü olduğu gibi…

Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri Tarifi
En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri

Üstün Performanslı En İyi Bulaşık Makineleri Bulaşık makinesi, hem sudan hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi Tarifi
Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi

Dikkat Eksikliği Tedavisi Mümkün Mü? Son dönemlerde çocukların çok hareketli olması bazı aileleri mutlu ederken…

Tarifler Geri
Videolar Geri