En Yaygın Demir Eksikliği Nedenleri – Davetiye Çıkaran 5 Alışkanlık

4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
En Yaygın Demir Eksikliği Nedenleri – Davetiye Çıkaran 5 Alışkanlık Tarifi

Demir Eksikliği Neden Olur? Beslenme Düzeninize Dikkat!

Kana kırmızı rengini veren hemoglobin miktarında yaşanan azalma sonucu ortaya çıkan demir eksikliği, çok uzun yıllardır insan sağlığı bakımından önem taşımaktadır. Özellikle alternatif tıp alanında demir eksikliğinin bir hastalık olarak görülmesi pek doğru sayılmaz. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumlar arasında yüksek oranda görülen demir eksikliğini gündelik hayatta ve uzun vadede alınacak önlemler sayesinde aza indirgemek ise imkansız değil!

Bünyeden bünyeye farklılık gösteren demir eksikliğinin nedenleri araştırılırken, kişinin vücut sistemine ve rutin sağlık düzenine göre değerlendirilmelidir. Bu nedenle eğer demir eksikliği neden olur sorusunun cevabını arıyorsanız, öncelikle bir uzman gözetiminde sağlık kontrollerinizi yaptırmanızı ve yine bir uzman yardımı ile sonuçları analiz etmenizi tavsiye ediyoruz.

Siz de demir eksikliğinin sebeplerini merak ediyorsanız ve farkında olmadan edindiğiniz alışkanlıklarınızdan vazgeçmek istiyorsanız gelin hep birlikte bu 5 adımlık yazımızı inceleyelim!

demir eksikliği neden olur

1) İşlenmiş – Hazır Gıdaların Aşırı Tüketilmesi

 • Vücudumuz en değerli hazinemiz ve onu korumak bizim görevimiz.
 • Tıpkı dış görünüşe verilen önem kadar, tüm bir vücut sistemi de doğru ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardandır.
 • Eğer gün içinde, hafta boyunca ya da ayda sık sık hazır gıdalar tüketiyorsanız ya da bağımlılık hissi veren fast food tarzı yiyecekleri tercih ediyorsanız kansızlık için kapı aralamış olabilirsiniz.
 • Aynı zamanda tüketilen gıdalardaki demir oranının az olması ya da vitamin ve mineraller arası dengesizlik gibi durumlar da demir eksikliğinin doğrudan nedenleri arasındadır.

demir eksikliğinin nedenleri

2) Protein Kaynağı Gıdaların Yeterince Alınmaması

 • Vejetaryen beslenme düzenine sahipseniz ya da tükettiğiniz çoğu gıda bitkisel içerikliyse, demir eksikliği tehlikesine dikkat!
 • Her ne kadar sağlıklı beslenmek için organik gıdalara verilen önem artsa da, vücut için gerekli proteinin alınamaması zamanla kansızlık belirtisine yol açabilir.
 • Siz de hayvansal gıdalardan hoşlanmıyor ya da tercih etmiyorsanız, haftalık ya da aylık olarak belirleyeceğiniz günlerde en az 1 defa takviye yapmanızı öneriyoruz.
 • Eğer hiçbir şekilde hayvansal gıda tüketme imkanınız yoksa uzman kontrolünde besin dengeleyici bir liste hazırlayabilirsiniz.

demir eksikliğinin nedenleri

3) Gereğinden Fazla Çay – Kahve Tüketmek

 • Yoğun bir günün ardından dinlenmek için hazırlanan çaylar ya da yeni bir güne enerjik başlamak adına tüketilen kahveler her ne kadar vücudun zinde kalması için etkili olsa da aşırı kullanımda olumsuz etkisini de görmek mümkün.
 • Kafein oranının vücuda hızlı etki etmesi sonucu demir oranında düşme yaşanması, zamanla demir eksikliğinin oluşmasına neden olmaktadır.
 • Aynı zamanda gün içerisinde çok sık tüketilen çay ya da kahve, metabolizmanın düzensiz çalışmasına da neden olacaktır.
 • Eğer kahvesiz asla diyorsanız ya da çay tiryakisi iseniz, hafif içimli ya da bitkisel içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.

demir eksikliği nedenleri

4) Yiyecekleri Fazla Pişirerek Besin Değerini Öldürmek

 • Mutfakta yapılan hatalardan birisi de gıdaların aşırı ısıtılması ya da pişirilmesidir.
 • Çok fazla ısıya maruz kalan gıda, içeriğindeki faydalı bileşenleri kaybederek zamanla sahip olduğu besin değerinden fazlasıyla uzaklaşmaktadır.
 • Et ve et ürünleri tüketmeyi seviyorsanız ve az pişmiş gıdaları tüketmekte zorlanıyorsanız, tüketeceğiniz besini direkt olarak ısıyla buluşturmak yerine fırınlama yöntemini deneyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda yemeklerde kullanılan aşırı yağ da vücuttaki pek çok minerali engelleyici bir etkiye sahiptir.

demir eksikliği sebepleri

5) Sebze Tüketimine Ağırlık Vermemek

 • Sebzelerin vücudumuz için saymakla bitmeyen faydaları özellikle çocukluk döneminden itibaren sağlıklı bir gelişim için oldukça etkilidir.
 • Ancak çoğu zaman sebzelere gereken önem verilmez ve bu nedenle eksik bir beslenme düzeni ortaya çıkar.
 • Eğer et, tavuk, balık türü gıdaları sıklıkla tüketiyorsanız ve vücudunuz için gerekli sebze takviyesini almıyorsanız, zamanla demir eksikliği problemi ile karşılaşabilirsiniz.
 • Siz de tercihe göre ister et yemeklerinin yanında, ister çiğ şekilde tüketeceğiniz sebzeler ya da taze mevsim salataları sayesinde vücudunuzun besin dengesini düzenleyerek demir eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz.

demir eksikliği nedenleri

Demir Eksikliği Belirtileri, Ne İyi Gelir? Demir Oranı Yüksek Besinler

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir En Etkili 10 Doğal Yiyecek

Ferritin Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği, Yaşa Göre Normal Değerleri

Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Nedenleri, Tedavisi

Ferritin Düşüklüğü Tehlikeli Midir? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
En Yaygın Demir Eksikliği Nedenleri – Davetiye Çıkaran 5 Alışkanlık 24.04.2019 tarihinde yayınladı.