Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Nedenleri

Demir Eksikliğinde Beslenme Düzeninize Dikkat!

Kana kırmızı rengini veren hemoglobin miktarında yaşanan azalma sonucu ortaya çıkan demir eksikliği, çok uzun yıllardır insan sağlığı bakımından önem taşımaktadır. Vücutta yeterli miktarda demir yoksa alyuvarlardan oksijen taşınmasında görevli olan hemoglobinin üretimi de kısıtlanır. Bunun sonucunda da demir eksikliği anemisi ortaya çıkmaktadır.

Özellikle alternatif tıp alanında demir eksikliğinin bir hastalık olarak görülmesi pek doğru sayılmaz. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumlar arasında yüksek oranda görülen demir eksikliğini gündelik hayatta ve uzun vadede alınacak önlemler sayesinde aza indirgemek ise imkansız değil!

Hemoglobin Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü, Değeri Kaç Olmalı?

Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Nedenleri

 • İşlenmiş – Hazır Gıdaların Aşırı Tüketilmesi
 • Protein Kaynağı Gıdaların Yeterince Alınmaması
 • Gereğinden Fazla Çay – Kahve Tüketmek
 • Yiyecekleri Fazla Pişirerek Besin Değerini Öldürmek
 • Sebze Tüketimine Ağırlık Vermemek

Demir Eksikliği Belirtileri – Vücudunuzdaki Bu 9 İşarete Dikkat

Bünyeden bünyeye farklılık gösteren demir eksikliğinin nedenleri araştırılırken, kişinin vücut sistemine ve rutin sağlık düzenine göre değerlendirilmelidir. Bu nedenle eğer demir eksikliği neden olur sorusunun cevabını arıyorsanız, öncelikle bir uzman gözetiminde sağlık kontrollerinizi yaptırmanızı ve yine bir uzman yardımı ile sonuçları analiz etmenizi tavsiye ediyoruz.

Demir eksikliği nedir, demir eksikliği neden olur sorularına sağlıklı cevapları aldıktan sonra doğru adımları atmanız kolaylaşır. Demir eksikliği covid gibi ciddi salgınların yaşandığı dönemde daha da çok önem taşımaktadır çünkü demir vücut direncini de artırmaktadır.

Siz de demir eksikliğinin sebeplerini merak ediyorsanız ve farkında olmadan edindiğiniz alışkanlıklarınızdan vazgeçmek istiyorsanız gelin hep birlikte bu 5 adımlık yazımızı inceleyelim!

Protein İçeren Besinler Listesi – Yüksek Protein Kaynağı 13 Yiyecek

demir eksikliği nedenleri

Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Nedenleri

1) İşlenmiş – Hazır Gıdaların Aşırı Tüketilmesi

 • Vücudumuz en değerli hazinemiz ve onu korumak bizim görevimiz.
 • Tıpkı dış görünüşe verilen önem kadar, tüm bir vücut sistemi de doğru ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardandır.
 • Demir eksikliği nasıl giderilir diyerek yola çıktıysanız ve bunun dışında herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, problem büyük ihtimal sağlıksız, dengesiz veya düzensiz beslenmenizle ilgilidir.
 • Eğer gün içinde, hafta boyunca ya da ayda sık sık hazır gıdalar tüketiyorsanız ya da bağımlılık hissi veren fast food tarzı yiyecekleri tercih ediyorsanız kansızlık için kapı aralamış olabilirsiniz.
 • Aynı zamanda tüketilen gıdalardaki demir oranının az olması ya da vitamin ve mineraller arası dengesizlik gibi durumlar da demir eksikliğinin doğrudan nedenleri arasındadır.
 • Doğal besleniyor olsanız da demir emilimini yavaşlatan kalsiyumlu gıdaları demir içeren gıdalarla tüketmemeniz iyi olur.
demir eksikliğinin nedenleri

2) Protein Kaynağı Gıdaların Yeterince Alınmaması

 • Vejetaryen beslenme düzenine sahipseniz ya da tükettiğiniz çoğu gıda bitkisel içerikliyse, demir eksikliği tehlikesine dikkat!
 • Her ne kadar sağlıklı beslenmek için organik gıdalara verilen önem artsa da, vücut için gerekli proteinin alınamaması zamanla kansızlık belirtisine yol açabilir.
 • Siz de hayvansal gıdalardan hoşlanmıyor ya da tercih etmiyorsanız, haftalık ya da aylık olarak belirleyeceğiniz günlerde en az 1 defa takviye yapmanızı öneriyoruz.
 • Eğer hiçbir şekilde hayvansal gıda tüketme imkanınız yoksa uzman kontrolünde besin dengeleyici bir liste hazırlayabilirsiniz.
 • Demir eksikliği beslenme ile direkt ilişkili olabileceği için acil bir müdahale gerektirecek bir düşüklük ya da altta yatan ciddi bir sebep yoksa doğal besinlerle ortalama düzeylere ulaşabilirsiniz.
demir eksikliğinin nedenleri

3) Gereğinden Fazla Çay – Kahve Tüketmek

 • Yoğun bir günün ardından dinlenmek için hazırlanan çaylar ya da yeni bir güne enerjik başlamak adına tüketilen kahveler her ne kadar vücudun zinde kalması için etkili olsa da aşırı kullanımda olumsuz etkisini de görmek mümkün.
 • Kafein oranının vücuda hızlı etki etmesi sonucu demir oranında düşme yaşanması, zamanla demir eksikliğinin oluşmasına neden olmaktadır.
 • Aynı zamanda gün içerisinde çok sık tüketilen çay ya da kahve, metabolizmanın düzensiz çalışmasına da neden olacaktır.
 • Eğer kahvesiz asla diyorsanız ya da çay tiryakisi iseniz, hafif içimli ya da bitkisel içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.
demir eksikliği nedenleri

4) Yiyecekleri Fazla Pişirerek Besin Değerini Öldürmek

 • Mutfakta yapılan hatalardan birisi de gıdaların aşırı ısıtılması ya da pişirilmesidir.
 • Çok fazla ısıya maruz kalan gıda, içeriğindeki faydalı bileşenleri kaybederek zamanla sahip olduğu besin değerinden fazlasıyla uzaklaşmaktadır.
 • Et ve et ürünleri tüketmeyi seviyorsanız ve az pişmiş gıdaları tüketmekte zorlanıyorsanız, tüketeceğiniz besini direkt olarak ısıyla buluşturmak yerine fırınlama yöntemini deneyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda yemeklerde kullanılan aşırı yağ da vücuttaki pek çok minerali engelleyici bir etkiye sahiptir.
demir eksikliği sebepleri

5) Sebze Tüketimine Ağırlık Vermemek

 • Sebzelerin vücudumuz için saymakla bitmeyen faydaları özellikle çocukluk döneminden itibaren sağlıklı bir gelişim için oldukça etkilidir.
 • Ancak çoğu zaman sebzelere gereken önem verilmez ve bu nedenle eksik bir beslenme düzeni ortaya çıkar.
 • Eğer et, tavuk, balık türü gıdaları sıklıkla tüketiyorsanız ve vücudunuz için gerekli sebze takviyesini almıyorsanız, zamanla demir eksikliği problemi ile karşılaşabilirsiniz.
 • Siz de tercihe göre ister et yemeklerinin yanında, ister çiğ şekilde tüketeceğiniz sebzeler ya da taze mevsim salataları sayesinde vücudunuzun besin dengesini düzenleyerek demir eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • C vitamini demir eksikliği ile sıkı ilişkisi olan bir vitamindir çünkü demirin emilimini kolaylaştırır. Bu yüzden C vitamini açısından zengin sebzeleri tüketmeniz demir eksikliği yaşıyorsanız size yardımcı olacaktır.
 • Beslenme düzeniniz ve yaşam biçiminiz demir eksikliği probleminizi çözemiyorsa bünyenize özel durumlar olabilir ve doktor demir eksikliği ilacı kullanmanızı uygun bulabilir.
demir eksikliği nedenleri

Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Nedenleri, Tedavisi

Ferritin Düşüklüğü Tehlikeli Midir? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir En Etkili 10 Doğal Yiyecek

Demir Eksikliği Belirtileri, Ne İyi Gelir? Demir Oranı Yüksek Besinler

Ferritin Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği, Yaşa Göre Normal Değerleri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Demir Eksikliği İçin Demir Deposu Tarifi
Demir Eksikliği İçin Demir Deposu1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama282
Demir Tatlısı Tarifi
Demir Tatlısı12-14 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama34
Demir Tatlısı Tarifi
Demir Tatlısı8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama137
Demir Tatlısı Tarifi
Demir Tatlısı6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama27
Demir Tatlısı Tarifi
Demir Tatlısı10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama59
Bebişlere Demir Bombası Tarifi
Bebişlere Demir Bombası1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama97
Demir Dökümde Antrikot Tarifi
Demir Dökümde Antrikot2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama21
Demir Tatlısı Tarifi
Demir Tatlısı Tarifi10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama48
Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske
Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske

Cilt Bakımında Yaş Maya Mucizesi ile Tanışın! Yaş maya, insanlığın var olduğu dönemden günümüze kadar…

Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaç Reçetelerini Unutturur: Kombu Mantarı ve Çayı Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kombu mantarı çayı sıra…

İstiridye Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
İstiridye Nedir? Nasıl Yenir?

Bir Kez Tattıktan Sonra Vazgeçemeyeceksiniz! İstiridye Ilıman denizlerde, kalabalık bir ortamda yaşamayı benimseyen çift kabuklu…

Balıklar Hakkında Merak Edilenler Tarifi
Balıklar Hakkında Merak Edilenler

Derya Kuzularının Mavi Dünyası Besleyiciliği, lezzetleri ve görünümleriyle önemli bir kategoriyi oluşturan balık çeşitleri ile…

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske
Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır? 7 Doğal Maske

Cilt Bakımında Yaş Maya Mucizesi ile Tanışın! Yaş maya, insanlığın var olduğu dönemden günümüze kadar…

Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?
Kombu Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlaç Reçetelerini Unutturur: Kombu Mantarı ve Çayı Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan kombu mantarı çayı sıra…

İstiridye Nedir? Nasıl Yenir? Tarifi
İstiridye Nedir? Nasıl Yenir?

Bir Kez Tattıktan Sonra Vazgeçemeyeceksiniz! İstiridye Ilıman denizlerde, kalabalık bir ortamda yaşamayı benimseyen çift kabuklu…

Balıklar Hakkında Merak Edilenler Tarifi
Balıklar Hakkında Merak Edilenler

Derya Kuzularının Mavi Dünyası Besleyiciliği, lezzetleri ve görünümleriyle önemli bir kategoriyi oluşturan balık çeşitleri ile…

Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Şalgam Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şalgam Bitkisi Hakkında Merak Edilenler Daha çok ülkemizin güney bölgelerine özgü bir tat olarak bilinen…

Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir? Tarifi
Uskumru Balığı Nasıl Pişirilir?

Oltadan Tabağa Uskumru Hakkında Her Şey Uskumru deniz balığı olup uskumrugiller familyasına adını veren oldukça…

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tarifi
Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Pera Müzesi Sinema, Sergi ve Sanat Eserleriyle Entelektüelite Pera Müzesi, sanat ve tarihin başkenti olan…

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021
Interrail Nedir? Nasıl Yapılır? Güncel Bilgiler 2021

Interrail Planlayanlar İçin En İyi Rehber Yazı Yurt dışında interrail ile uygun fiyatlı tren seyahati…

Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü…

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz,…

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi,…

Kayısı Faydaları Nelerdir? Tarifi
Kayısı Faydaları Nelerdir?

Kayısı Hakkında İşinize Yarayacak İlginç Bilgiler Lezzetli tadı ile ön plana çıkan kayısı, dikensiz ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri