Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Nedenleri

Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Nedenleri Tarifi

Demir Eksikliğinde Beslenme Düzeninize Dikkat!

Kana kırmızı rengini veren hemoglobin miktarında yaşanan azalma sonucu ortaya çıkan demir eksikliği, çok uzun yıllardır insan sağlığı bakımından önem taşımaktadır. Vücutta yeterli miktarda demir yoksa alyuvarlardan oksijen taşınmasında görevli olan hemoglobinin üretimi de kısıtlanır. Bunun sonucunda da demir eksikliği anemisi ortaya çıkmaktadır.

Özellikle alternatif tıp alanında demir eksikliğinin bir hastalık olarak görülmesi pek doğru sayılmaz. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan toplumlar arasında yüksek oranda görülen demir eksikliğini gündelik hayatta ve uzun vadede alınacak önlemler sayesinde aza indirgemek ise imkansız değil!

Hemoglobin Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü, Değeri Kaç Olmalı?

Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Nedenleri

  • İşlenmiş – Hazır Gıdaların Aşırı Tüketilmesi
  • Protein Kaynağı Gıdaların Yeterince Alınmaması
  • Gereğinden Fazla Çay – Kahve Tüketmek
  • Yiyecekleri Fazla Pişirerek Besin Değerini Öldürmek
  • Sebze Tüketimine Ağırlık Vermemek

Demir Eksikliği Belirtileri – Vücudunuzdaki Bu 9 İşarete Dikkat

Bünyeden bünyeye farklılık gösteren demir eksikliğinin nedenleri araştırılırken, kişinin vücut sistemine ve rutin sağlık düzenine göre değerlendirilmelidir. Bu nedenle eğer demir eksikliği neden olur sorusunun cevabını arıyorsanız, öncelikle bir uzman gözetiminde sağlık kontrollerinizi yaptırmanızı ve yine bir uzman yardımı ile sonuçları analiz etmenizi tavsiye ediyoruz.

Demir eksikliği nedir, demir eksikliği neden olur sorularına sağlıklı cevapları aldıktan sonra doğru adımları atmanız kolaylaşır. Demir eksikliği covid gibi ciddi salgınların yaşandığı dönemde daha da çok önem taşımaktadır çünkü demir vücut direncini de artırmaktadır.

Siz de demir eksikliğinin sebeplerini merak ediyorsanız ve farkında olmadan edindiğiniz alışkanlıklarınızdan vazgeçmek istiyorsanız gelin hep birlikte bu 5 adımlık yazımızı inceleyelim!

Protein İçeren Besinler Listesi – Yüksek Protein Kaynağı 13 Yiyecek

demir eksikliği nedenleri

Beslenmeye Bağlı Demir Eksikliği Nedenleri

1) İşlenmiş – Hazır Gıdaların Aşırı Tüketilmesi

  • Vücudumuz en değerli hazinemiz ve onu korumak bizim görevimiz.
  • Tıpkı dış görünüşe verilen önem kadar, tüm bir vücut sistemi de doğru ve sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardandır.
  • Demir eksikliği nasıl giderilir diyerek yola çıktıysanız ve bunun dışında herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, problem büyük ihtimal sağlıksız, dengesiz veya düzensiz beslenmenizle ilgilidir.
  • Eğer gün içinde, hafta boyunca ya da ayda sık sık hazır gıdalar tüketiyorsanız ya da bağımlılık hissi veren fast food tarzı yiyecekleri tercih ediyorsanız kansızlık için kapı aralamış olabilirsiniz.
  • Aynı zamanda tüketilen gıdalardaki demir oranının az olması ya da vitamin ve mineraller arası dengesizlik gibi durumlar da demir eksikliğinin doğrudan nedenleri arasındadır.
  • Doğal besleniyor olsanız da demir emilimini yavaşlatan kalsiyumlu gıdaları demir içeren gıdalarla tüketmemeniz iyi olur.

Demir Eksikliğine İyi Gelen En Etkili 11 Besin

demir eksikliğinin nedenleri

2) Protein Kaynağı Gıdaların Yeterince Alınmaması

  • Vejetaryen beslenme düzenine sahipseniz ya da tükettiğiniz çoğu gıda bitkisel içerikliyse, demir eksikliği tehlikesine dikkat!
  • Her ne kadar sağlıklı beslenmek için organik gıdalara verilen önem artsa da, vücut için gerekli proteinin alınamaması zamanla kansızlık belirtisine yol açabilir.
  • Siz de hayvansal gıdalardan hoşlanmıyor ya da tercih etmiyorsanız, haftalık ya da aylık olarak belirleyeceğiniz günlerde en az 1 defa takviye yapmanızı öneriyoruz.
  • Eğer hiçbir şekilde hayvansal gıda tüketme imkanınız yoksa uzman kontrolünde besin dengeleyici bir liste hazırlayabilirsiniz.
  • Demir eksikliği beslenme ile direkt ilişkili olabileceği için acil bir müdahale gerektirecek bir düşüklük ya da altta yatan ciddi bir sebep yoksa doğal besinlerle ortalama düzeylere ulaşabilirsiniz.
demir eksikliğinin nedenleri

3) Gereğinden Fazla Çay – Kahve Tüketmek

  • Yoğun bir günün ardından dinlenmek için hazırlanan çaylar ya da yeni bir güne enerjik başlamak adına tüketilen kahveler her ne kadar vücudun zinde kalması için etkili olsa da aşırı kullanımda olumsuz etkisini de görmek mümkün.
  • Kafein oranının vücuda hızlı etki etmesi sonucu demir oranında düşme yaşanması, zamanla demir eksikliğinin oluşmasına neden olmaktadır.
  • Aynı zamanda gün içerisinde çok sık tüketilen çay ya da kahve, metabolizmanın düzensiz çalışmasına da neden olacaktır.
  • Eğer kahvesiz asla diyorsanız ya da çay tiryakisi iseniz, hafif içimli ya da bitkisel içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz.
demir eksikliği nedenleri

4) Yiyecekleri Fazla Pişirerek Besin Değerini Öldürmek

  • Mutfakta yapılan hatalardan birisi de gıdaların aşırı ısıtılması ya da pişirilmesidir.
  • Çok fazla ısıya maruz kalan gıda, içeriğindeki faydalı bileşenleri kaybederek zamanla sahip olduğu besin değerinden fazlasıyla uzaklaşmaktadır.
  • Et ve et ürünleri tüketmeyi seviyorsanız ve az pişmiş gıdaları tüketmekte zorlanıyorsanız, tüketeceğiniz besini direkt olarak ısıyla buluşturmak yerine fırınlama yöntemini deneyebilirsiniz.
  • Aynı zamanda yemeklerde kullanılan aşırı yağ da vücuttaki pek çok minerali engelleyici bir etkiye sahiptir.
demir eksikliği sebepleri

5) Sebze Tüketimine Ağırlık Vermemek

  • Sebzelerin vücudumuz için saymakla bitmeyen faydaları özellikle çocukluk döneminden itibaren sağlıklı bir gelişim için oldukça etkilidir.
  • Ancak çoğu zaman sebzelere gereken önem verilmez ve bu nedenle eksik bir beslenme düzeni ortaya çıkar.
  • Eğer et, tavuk, balık türü gıdaları sıklıkla tüketiyorsanız ve vücudunuz için gerekli sebze takviyesini almıyorsanız, zamanla demir eksikliği problemi ile karşılaşabilirsiniz.
  • Siz de tercihe göre ister et yemeklerinin yanında, ister çiğ şekilde tüketeceğiniz sebzeler ya da taze mevsim salataları sayesinde vücudunuzun besin dengesini düzenleyerek demir eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz.
  • C vitamini demir eksikliği ile sıkı ilişkisi olan bir vitamindir çünkü demirin emilimini kolaylaştırır. Bu yüzden C vitamini açısından zengin sebzeleri tüketmeniz demir eksikliği yaşıyorsanız size yardımcı olacaktır.
  • Beslenme düzeniniz ve yaşam biçiminiz demir eksikliği probleminizi çözemiyorsa bünyenize özel durumlar olabilir ve doktor demir eksikliği ilacı kullanmanızı uygun bulabilir.
demir eksikliği nedenleri

Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Nedenleri, Tedavisi

Ferritin Düşüklüğü Tehlikeli Midir? Neden Olur? Bitkisel Tedavisi

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir En Etkili 10 Doğal Yiyecek

Demir Eksikliği Belirtileri, Ne İyi Gelir? Demir Oranı Yüksek Besinler

Ferritin Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği, Yaşa Göre Normal Değerleri

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Beli Bağlı Yemeği Tarifi

Beli Bağlı Yemeği

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Demir Tatlısı Tarifi

Demir Tatlısı

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Demir Tatlısı Tarifi

Demir Tatlısı

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Demir Tatlısı Tarifi

Demir Tatlısı

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Demir Tatlısı Tarifi

Demir Tatlısı

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Demir Tatlısı Tarifi

Demir Tatlısı

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Aside (Demir Deposu) Tarifi

Aside (Demir Deposu)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Demir Depolu Pratik Yemek Tarifi

Demir Depolu Pratik Yemek

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir? Tarifi
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir! Balın lezzetli, faydalı ve besleyici bir gıda türü…

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek Tarifi
Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek

İlaç Kullanmadan Adet Olma Yöntemleri Adetin düzensizleşmesine bağlı olarak adet geciktiyse ya da başka bir…

Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?
Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?

Altın Su Baklava Şerbetinin Gizli Püf Noktaları Baklavanın tarihi nedir diye merak edenlere kısa bir…

Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze Tarifi
Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze

Balık Yemekleri Yanında Ne Gider? Sağlıklı beslenme denildiğinde akıllara öncelikle et ve sebzeler gelmektedir. Et…

Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir? Tarifi
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir! Balın lezzetli, faydalı ve besleyici bir gıda türü…

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek Tarifi
Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı? 13 Bitkisel Destek

İlaç Kullanmadan Adet Olma Yöntemleri Adetin düzensizleşmesine bağlı olarak adet geciktiyse ya da başka bir…

Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?
Tam Kıvamında Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır, Dökülür?

Altın Su Baklava Şerbetinin Gizli Püf Noktaları Baklavanın tarihi nedir diye merak edenlere kısa bir…

Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze Tarifi
Balığın Yanında Ne Yenir? En İyi Giden 11 Meze

Balık Yemekleri Yanında Ne Gider? Sağlıklı beslenme denildiğinde akıllara öncelikle et ve sebzeler gelmektedir. Et…

Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Dengeleyen 8 Besin Tarifi
Şekeri Ne Düşürür? Kan Şekerini Dengeleyen 8 Besin

Kan Şekerini Düzenleyen Besinler Ağır yiyecekler, bol şekerli gıdalar, asitli içecekler ve hareketsiz kalmak bir…

Eski Türk İsimleri, Öz Türkçe Kadın ve Erkek İsimleri, Anlamları Tarifi
Eski Türk İsimleri, Öz Türkçe Kadın ve Erkek İsimleri, Anlamları

Öz Türkçe İsimler ve Anlamları Çok eski zamanlarda Eski Türkler döneminde, aile büyükleri çocuklarına isim…

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Tarifler Geri
Videolar Geri