Eşek Sütü Faydaları, Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Nasıl İçilir?

Eşek Sütü Faydaları, Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Nasıl İçilir? Tarifi

İnek Sütünün Pabucu Dama Mı Atılıyor?

Tüm Faydalarıyla Eşek Sütü

Anne sütüne en yakın besin içeriği ile dikkat çeken eşek sütü antik Mısır döneminden günümüze kadar faydaları nedeniyle ön plana çıkan bir süt çeşididir. Besleyici bir süt çeşidi olmasının yanı sıra kozmetik faydalarıyla da güzellik sektöründe de aranılan bir besindir.

100 mililitre eşek sütü yaklaşık 42 kalori içerir. Sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko magnezyum gibi mineraller ile A, B2, B1, E, C vitamini ve protein açısından zengindir. Kolay sindirilebilir özelliğe sahip olan eşek sütü özellikle inek proteinine alerjisi olanlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Yüksek oranda laktoz içerir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri açısından da zengin bir besin olan eşek sütü linolenik yağ asitleri içerir.

eşek sütü

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yer alan laktoferrin maddesi sayesinde antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Aynı zamanda antioksidan özellik taşır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini artırır. Bunlara ek olarak eşek sütü kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önler.
 • Yüksek kalsiyum içeriği ile kemik ve diş gelişimini destekler. Kemikleri güçlendirir ve diş çürümelerine karşı vücudu korur. Linoleik yağ asitleri sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi sorunların önüne geçer. Vücudun gereksinimi olan enerjiyi sağlar.
 • Anne sütüne en yakın besin değerine sahip olan eşek sütü özellikle immunoglobulin içeriği sayesinde yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Yeni doğanda sık rastlanan tüberküloz ve boğaz enfeksiyonlarının önlemeye yardımcı olan eşek sütü ayrıca atım ve solunum yolları enfeksiyonlarının da önüne geçer.

eşe sütü faydaları

Eşek Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Astımdan kansere, bronşitten siroza kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan eşek sütü, içeriğinde yer alan esansiyel yağ asitleri sayesinde tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Başta kolon kanseri olmak üzere, akciğer, mide, karaciğer ve diğer kanser türlerinin tedavisini de destekleyici rol oynar. Cilt hücrelerinin beslenmesini sağlayan besin egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı da vücudu korur.
 • Sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen eşek sütü, özellikle kabızlık probleminin önlenmesinde önemli rol oynar.
 • Boğaz ağrılarının ve yaralarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Kas yorgunlukları ve baş ağrısına iyi gelen eşek sütü kronik yorgunluğun tedavisinde oldukça etkilidir. İçeriğindeki E vitamini göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Eşek sütü özellikle yeni doğan bebeklerin kemiklerinin güçlenmesini sağlar ve kemik kırılmalarına karşı bebekleri korur.
 • Cildin kolojen dokusunun güçlenmesinde önemli rol oynayan eşek sütü cildin pürüzsüz, canlı olmasına yardımcı olur ve kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri kalp damar sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

eşek sütü haram mı

Eşek Sütü Haram Mı, Helal Midir?

Son zamanlarda sağlığa yararları ile ön plana çıkan eşek sütünün, İslam dini açısından haram olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Evcil eşek etinin yenmesinin Hz. Muhammed tarafından haram olduğu ve fıkıh kuralına göre de eti haram olan hayvanın sütlerinin de tüketilmemesi gerektiği söylenir. Bu bağlamda eşek eti haram olduğu için sütünün de tüketilmesi haramdır.

Bazı İslami düşüncelere göre ise eşek eti yemek ve eşek sütü içmek mekruh bir davranıştır. Ancak kabul edilen ana görüş eşek sütü ve eşek sütünün haram olduğudur. Eşek sütü eğer bir hastalığın tedavisi için tüketilecekse dini olarak herhangi bir sakınca yoktur. İslam dini otoritelerine göre eğer doktor tarafından eşek sütünün içilmesi hastalığın tek tedavisi ise içilebilir. Ancak hastalığın ilaçla tedavisi mümkünse eşek sütü caiz değildir.

eşek sutu helal midir

Eşek Sütü Nasıl İçilir?

Çin, İngiltere, İtalya, Fransa, Brezilya, Şili ve Amerika’da uzun zamandan beri tüketilen ve sağlığa yararları nedeniyle ön planda tutulan eşek sütü, günlük olarak taze bir şekilde çiftlik ürünleri satan organik ürün marketlerinden ya da internetten satın alınabilir.

İnternet üzerinden dondurulmuş halde gönderilen eşek sütü oda sıcaklığında kendi kendine ya da buzdolabının alt bölmelerinde çözüldükten sonra tüketime hazır hale gelir. Tüketilecek miktar kadarı cezveye alınır ve ılık hale getirildikten sonra tüketilmelidir.

Eşek sütünün kaynatılması içeriğindeki sağlığa yararlı besin bileşenlerinde kayıp oluşmasına neden olur. Antibakteriyel özelliğe sahip olan eşek sütü bu özelliği sayesinde mikropların ölmesini sağlar. Pastörize işleminden geçer ya da kaynatılırsa bu özelliğini kaybeder. Bu nedenle çiğ tüketilmesi önerilen eşek sütü yaklaşık 72 saatlik ömre sahiptir.

eşek sütü sabunu

Eşek Sütü Sabunu Faydası, Ne İşe Yarar?

 • Eşek sütü sabunu, özellikle kış mevsiminde yıpranan, çatlayan ve kuruyan cildin bakımını sağlayarak cildi dış etkilere karşı korur.
 • Günlük kullanıma uygun yapısı ile dikkat çeken ürün, yaşlanma etkilerini geciktirir ve kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • Doğal eşek sütü sabunu sivilce, egzama, sedef gibi cilt sorunlarının tedavisini destekler ve cilt hastalıklarını önler.
 • Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak yumuşak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt lekeleri ve sivilce izlerini yok eder ve cildi besleyerek onarır.
 • Ten renginin açılmasını sağlar ve yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Kuru cilde sağlıklı bir bakım yapılmasını sağlayarak oluşabilecek yıpranma, tahriş ve kızarıklıklara karşı cildi korur.
 • Ölü derinin ciltten uzaklaşmasına yardımcı olan eşek sütü sabunu cildi derinlemesine temizler.
 • Eşek sütü ile yıkanan saçlar daha hacimli ve daha bakımlı görünür.
 • Saç derisinde kepek oluşumunu önler ve saç dökülmelerini engeller.
 • Saç derisindeki kaşıntıyı önler ve saçkıranın sorununun tedavisinde önemli rol oynar.
 • Ayrıca eşek sütü kremi de sabunu ile birlikte kullanılarak hem saç hem de cilt üzerinde daha etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

eşek sütünün faydaları ve zararları

Eşek Sütü Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Özel olarak açılan evcil eşek üretim çiftliklerinde satışa sunulan eşek sütü, organik ürün satan marketlerde ve internet üzerinden satış yapan firmalarda satılır. Isıl işlem ve pastörizasyon işlemi görmemesi gerektiğinden dolayı uzun ömürlü bir ürün değildir. Bu nedenle büyük alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde satışı pek yoktur.

Son dönemlerde popülerliğinin artması Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde evcil eşek çiftlikleri açılmasını sağlamıştır. Yeni doğum yapan bir eşek günde en fazla 1 litre süt verirken 4-5 ay sonrasında ise bu miktar yarım litreye düşer ve 8. aydan sonra eşeğin süt vermesi durur. Bu durum eşek sütünün fiyatının yüksek olmasının en büyük nedenidir.

Eşek sütü fiyatı 2018 yılında litresi 80 lira ile 150 lira arasında değişiklik gösterir.

eşek sütü nereye satılır

Eşek Sütü Zararları ve Yan Etkileri

Eşek sütü faydaları ile ön plana çıkan bir besin olmasına rağmen gereğinden fazla tüketildiğinde birtakım yan etkiler oluşturabilir.

Eşek sütünde kurşun, cıva ve kükürt gibi sağlığı tehdit eden maddeler bulunur. Bu nedenle önerilenden fazla tüketildiğinde alerjik durumlara neden olabilir. Bu maddeler insan vücudunda birikir ve zehirlenmeye yol açar. Bu maddeler merkezi sinir sistemini ve böbrekleri doğrudan etkileyerek gelişim bozukluklarına neden olur. Karaciğerde birikerek toksin etki yaratan bu kimyasallar hareket ve beyin işlevi bozukluklarına da yol açabilir. Eşek sütü 0-12 yaş grubu için günde 2 çay bardağı kadar önerilirken 12 yaş üzerindekiler için günde 3 çay bardağı kadar tüketilebilir.

Eşek Sütü Sabunu Faydaları ve Kullanımı, Kleopatra’nın Güzellik Sırrı!

Keçi Sütü Faydaları: Anne Sütüne En Yakın Besin Deposu

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Soya Sütü Faydaları Nelerdir? İnek Sütün Laktozsuz Alternatif

Sütün Faydaları Nelerdir? Düzenli Süt İçmenin Faydaları

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Tarçınlı Sütün Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir Tarifi

Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Namı Değer Eşek Baklası Tarifi

Namı Değer Eşek Baklası

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Süt Dilimi Nasıl Yapılır? Videosu

Süt Dilimi Nasıl Yapılır? Videosu

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Muzlu Süt Nasıl Yapılır? (videolu)

Muzlu Süt Nasıl Yapılır? (videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Taze Karabakla (Eşek Baklası) Yemeği Tarifi

Taze Karabakla (Eşek Baklası) Yemeği

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası Tarifi
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası

En Çabuk Nohut Haşlamanın Püf Noktaları Dünya genelinde kırmızı, yeşil ve siyah nohutlar yetiştirilmektedir. Bu…

Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer?

Tavada Balık Pişirmenin Püf Noktaları Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki balık…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası Tarifi
Nohut Nasıl Haşlanır? Lezzeti Etkileyen 7 Püf Noktası

En Çabuk Nohut Haşlamanın Püf Noktaları Dünya genelinde kırmızı, yeşil ve siyah nohutlar yetiştirilmektedir. Bu…

Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer? Tarifi
Balık En İyi Hangi Tavada, Nasıl Pişer?

Tavada Balık Pişirmenin Püf Noktaları Balık sezonunda bol bol lezzetli balık tüketmek isteyenler, dolaptaki balık…

Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır? Tarifi
Peynir Tabağı Sunumu Nasıl Hazırlanır?

Şık Davetler İçin Peynir Tabağı Sunum Fikirleri Peynir tabağı sunum yapılacak sofralarda ve davetlerde öne…

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir? Tarifi
En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Hangi Tencere Modeli Daha Sağlıklıdır? Yemek yaparken mutlaka elinizin altında bulunan tencere ve tavalar, kullanılan…

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Tarifi
Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Fritöz: Çıtır Kızartmaların Lezzet Sırrı! Fritöz, günümüzde pek çok evin mutfağında yer alan küçük ev…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

Tarifler Geri
Videolar Geri