Eşek Sütü Faydaları, Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Nasıl İçilir?

İnek Sütünün Pabucu Dama Mı Atılıyor?

Tüm Faydalarıyla Eşek Sütü

Anne sütüne en yakın besin içeriği ile dikkat çeken eşek sütü antik Mısır döneminden günümüze kadar faydaları nedeniyle ön plana çıkan bir süt çeşididir. Besleyici bir süt çeşidi olmasının yanı sıra kozmetik faydalarıyla da güzellik sektöründe de aranılan bir besindir.

100 mililitre eşek sütü yaklaşık 42 kalori içerir. Sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko magnezyum gibi mineraller ile A, B2, B1, E, C vitamini ve protein açısından zengindir. Kolay sindirilebilir özelliğe sahip olan eşek sütü özellikle inek proteinine alerjisi olanlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Yüksek oranda laktoz içerir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri açısından da zengin bir besin olan eşek sütü linolenik yağ asitleri içerir.

eşek sütü

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yer alan laktoferrin maddesi sayesinde antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Aynı zamanda antioksidan özellik taşır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini artırır. Bunlara ek olarak eşek sütü kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önler.
 • Yüksek kalsiyum içeriği ile kemik ve diş gelişimini destekler. Kemikleri güçlendirir ve diş çürümelerine karşı vücudu korur. Linoleik yağ asitleri sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi sorunların önüne geçer. Vücudun gereksinimi olan enerjiyi sağlar.
 • Anne sütüne en yakın besin değerine sahip olan eşek sütü özellikle immunoglobulin içeriği sayesinde yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Yeni doğanda sık rastlanan tüberküloz ve boğaz enfeksiyonlarının önlemeye yardımcı olan eşek sütü ayrıca atım ve solunum yolları enfeksiyonlarının da önüne geçer.

eşe sütü faydaları

Eşek Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Astımdan kansere, bronşitten siroza kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan eşek sütü, içeriğinde yer alan esansiyel yağ asitleri sayesinde tedavi edici özelliğe sahiptir.
 • Başta kolon kanseri olmak üzere, akciğer, mide, karaciğer ve diğer kanser türlerinin tedavisini de destekleyici rol oynar. Cilt hücrelerinin beslenmesini sağlayan besin egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı da vücudu korur.
 • Sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen eşek sütü, özellikle kabızlık probleminin önlenmesinde önemli rol oynar.
 • Boğaz ağrılarının ve yaralarının önlenmesine yardımcı olur.
 • Kas yorgunlukları ve baş ağrısına iyi gelen eşek sütü kronik yorgunluğun tedavisinde oldukça etkilidir. İçeriğindeki E vitamini göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Eşek sütü özellikle yeni doğan bebeklerin kemiklerinin güçlenmesini sağlar ve kemik kırılmalarına karşı bebekleri korur.
 • Cildin kolojen dokusunun güçlenmesinde önemli rol oynayan eşek sütü cildin pürüzsüz, canlı olmasına yardımcı olur ve kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri kalp damar sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

eşek sütü haram mı

Eşek Sütü Haram Mı, Helal Midir?

Son zamanlarda sağlığa yararları ile ön plana çıkan eşek sütünün, İslam dini açısından haram olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Evcil eşek etinin yenmesinin Hz. Muhammed tarafından haram olduğu ve fıkıh kuralına göre de eti haram olan hayvanın sütlerinin de tüketilmemesi gerektiği söylenir. Bu bağlamda eşek eti haram olduğu için sütünün de tüketilmesi haramdır.

Bazı İslami düşüncelere göre ise eşek eti yemek ve eşek sütü içmek mekruh bir davranıştır. Ancak kabul edilen ana görüş eşek sütü ve eşek sütünün haram olduğudur. Eşek sütü eğer bir hastalığın tedavisi için tüketilecekse dini olarak herhangi bir sakınca yoktur. İslam dini otoritelerine göre eğer doktor tarafından eşek sütünün içilmesi hastalığın tek tedavisi ise içilebilir. Ancak hastalığın ilaçla tedavisi mümkünse eşek sütü caiz değildir.

eşek sutu helal midir

Eşek Sütü Nasıl İçilir?

Çin, İngiltere, İtalya, Fransa, Brezilya, Şili ve Amerika’da uzun zamandan beri tüketilen ve sağlığa yararları nedeniyle ön planda tutulan eşek sütü, günlük olarak taze bir şekilde çiftlik ürünleri satan organik ürün marketlerinden ya da internetten satın alınabilir.

İnternet üzerinden dondurulmuş halde gönderilen eşek sütü oda sıcaklığında kendi kendine ya da buzdolabının alt bölmelerinde çözüldükten sonra tüketime hazır hale gelir. Tüketilecek miktar kadarı cezveye alınır ve ılık hale getirildikten sonra tüketilmelidir.

Eşek sütünün kaynatılması içeriğindeki sağlığa yararlı besin bileşenlerinde kayıp oluşmasına neden olur. Antibakteriyel özelliğe sahip olan eşek sütü bu özelliği sayesinde mikropların ölmesini sağlar. Pastörize işleminden geçer ya da kaynatılırsa bu özelliğini kaybeder. Bu nedenle çiğ tüketilmesi önerilen eşek sütü yaklaşık 72 saatlik ömre sahiptir.

eşek sütü sabunu

Eşek Sütü Sabunu Faydası, Ne İşe Yarar?

 • Eşek sütü sabunu, özellikle kış mevsiminde yıpranan, çatlayan ve kuruyan cildin bakımını sağlayarak cildi dış etkilere karşı korur.
 • Günlük kullanıma uygun yapısı ile dikkat çeken ürün, yaşlanma etkilerini geciktirir ve kırışıklıkların oluşmasını önler.
 • Doğal eşek sütü sabunu sivilce, egzama, sedef gibi cilt sorunlarının tedavisini destekler ve cilt hastalıklarını önler.
 • Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak yumuşak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.
 • Cilt lekeleri ve sivilce izlerini yok eder ve cildi besleyerek onarır.
 • Ten renginin açılmasını sağlar ve yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Kuru cilde sağlıklı bir bakım yapılmasını sağlayarak oluşabilecek yıpranma, tahriş ve kızarıklıklara karşı cildi korur.
 • Ölü derinin ciltten uzaklaşmasına yardımcı olan eşek sütü sabunu cildi derinlemesine temizler.
 • Eşek sütü ile yıkanan saçlar daha hacimli ve daha bakımlı görünür.
 • Saç derisinde kepek oluşumunu önler ve saç dökülmelerini engeller.
 • Saç derisindeki kaşıntıyı önler ve saçkıranın sorununun tedavisinde önemli rol oynar.
 • Ayrıca eşek sütü kremi de sabunu ile birlikte kullanılarak hem saç hem de cilt üzerinde daha etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

eşek sütünün faydaları ve zararları

Eşek Sütü Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Özel olarak açılan evcil eşek üretim çiftliklerinde satışa sunulan eşek sütü, organik ürün satan marketlerde ve internet üzerinden satış yapan firmalarda satılır. Isıl işlem ve pastörizasyon işlemi görmemesi gerektiğinden dolayı uzun ömürlü bir ürün değildir. Bu nedenle büyük alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde satışı pek yoktur.

Son dönemlerde popülerliğinin artması Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde evcil eşek çiftlikleri açılmasını sağlamıştır. Yeni doğum yapan bir eşek günde en fazla 1 litre süt verirken 4-5 ay sonrasında ise bu miktar yarım litreye düşer ve 8. aydan sonra eşeğin süt vermesi durur. Bu durum eşek sütünün fiyatının yüksek olmasının en büyük nedenidir.

Eşek sütü fiyatı 2018 yılında litresi 80 lira ile 150 lira arasında değişiklik gösterir.

eşek sütü nereye satılır

Eşek Sütü Zararları ve Yan Etkileri

Eşek sütü faydaları ile ön plana çıkan bir besin olmasına rağmen gereğinden fazla tüketildiğinde birtakım yan etkiler oluşturabilir.

Eşek sütünde kurşun, cıva ve kükürt gibi sağlığı tehdit eden maddeler bulunur. Bu nedenle önerilenden fazla tüketildiğinde alerjik durumlara neden olabilir. Bu maddeler insan vücudunda birikir ve zehirlenmeye yol açar. Bu maddeler merkezi sinir sistemini ve böbrekleri doğrudan etkileyerek gelişim bozukluklarına neden olur. Karaciğerde birikerek toksin etki yaratan bu kimyasallar hareket ve beyin işlevi bozukluklarına da yol açabilir. Eşek sütü 0-12 yaş grubu için günde 2 çay bardağı kadar önerilirken 12 yaş üzerindekiler için günde 3 çay bardağı kadar tüketilebilir.

Eşek Sütü Sabunu Faydaları ve Kullanımı, Kleopatra’nın Güzellik Sırrı!

Keçi Sütü Faydaları: Anne Sütüne En Yakın Besin Deposu

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Soya Sütü Faydaları Nelerdir? İnek Sütün Laktozsuz Alternatif

Sütün Faydaları Nelerdir? Düzenli Süt İçmenin Faydaları

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Tarçınlı Sütün Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Muzlu Süt Nasıl Yapılır? (videolu)

Muzlu Süt Nasıl Yapılır? (videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Süt Dilimi Nasıl Yapılır? Videosu

Süt Dilimi Nasıl Yapılır? Videosu

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Süt Mısır Nasıl Pişirilir ( Ayrıntılı ) Tarifi

Süt Mısır Nasıl Pişirilir ( Ayrıntılı )

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Taze Karabakla (Eşek Baklası) Yemeği Tarifi

Taze Karabakla (Eşek Baklası) Yemeği

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Badem Sütü Nasıl Elde Edilir Tarifi

Badem Sütü Nasıl Elde Edilir

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Soya Sütü Tarifi

Soya Sütü

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Dudak Şişmesini Geçiren 10 Bitkisel Çözüm Tarifi
Dudak Şişmesini Geçiren 10 Bitkisel Çözüm

Evde Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir? Zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı dudakların şiştiği fark edilir.…

Sığır Jelatini Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları
Sığır Jelatini Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları

Sığır Jelatini: Sağlıklı mı, Helal mi? Gıda alanında jelatin kullanımı oldukça geniştir. Tatlıların ve içeceklerin…

Ekşi Mayalı Ekmek Yapmanın Püf Noktaları, Faydaları Tarifi
Ekşi Mayalı Ekmek Yapmanın Püf Noktaları, Faydaları

Ekşi Mayalı Ekmek: 5000 Yıllık Geleneğin Ürünü İnsanlık tarihi kadar eski olan ekmek, yerleşik hayata…

Brokolinin Yanına İyi Gidecek Videolu 12 Tarif Tarifi
Brokolinin Yanına İyi Gidecek Videolu 12 Tarif

Brokolinin Yanına Yakışacak Yemek Önerileri Brokoli, sağlıklı beslenmek isteyenlerin çeşitli tariflerde kullandığı minik enerji ve…

Cilt ve Saç İçin Zeytinyağlı Sabunun 7 Faydası Tarifi
Cilt ve Saç İçin Zeytinyağlı Sabunun 7 Faydası

Zeytinyağlı Sabun: Doğal Cilt Bakımının Sırrı! Hayatın her alanında faydalı olma özelliği ile dikkat çeken…

Her Cilt Tipine Uygun 5 Mucizevi Tarçın Maskesi Tarifi
Her Cilt Tipine Uygun 5 Mucizevi Tarçın Maskesi Tarifi

Farklı İhtiyaçlara Özel Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır? Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak…

Ton Balığı Yemenin En Lezzetli 11 Yolu Tarifi
Ton Balığı Yemenin En Lezzetli 11 Yolu

Besin Deposu Ton Balığı Nasıl Tüketilir? Mutfakta vakit geçirmeyi seviyor, hem kendiniz hem de sevdikleriniz…

Dudak Şişmesini Geçiren 10 Bitkisel Çözüm Tarifi
Dudak Şişmesini Geçiren 10 Bitkisel Çözüm

Evde Dudak Şişmesine Ne İyi Gelir? Zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı dudakların şiştiği fark edilir.…

Sığır Jelatini Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları
Sığır Jelatini Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları

Sığır Jelatini: Sağlıklı mı, Helal mi? Gıda alanında jelatin kullanımı oldukça geniştir. Tatlıların ve içeceklerin…

Ekşi Mayalı Ekmek Yapmanın Püf Noktaları, Faydaları Tarifi
Ekşi Mayalı Ekmek Yapmanın Püf Noktaları, Faydaları

Ekşi Mayalı Ekmek: 5000 Yıllık Geleneğin Ürünü İnsanlık tarihi kadar eski olan ekmek, yerleşik hayata…

Brokolinin Yanına İyi Gidecek Videolu 12 Tarif Tarifi
Brokolinin Yanına İyi Gidecek Videolu 12 Tarif

Brokolinin Yanına Yakışacak Yemek Önerileri Brokoli, sağlıklı beslenmek isteyenlerin çeşitli tariflerde kullandığı minik enerji ve…

Cilt ve Saç İçin Zeytinyağlı Sabunun 7 Faydası Tarifi
Cilt ve Saç İçin Zeytinyağlı Sabunun 7 Faydası

Zeytinyağlı Sabun: Doğal Cilt Bakımının Sırrı! Hayatın her alanında faydalı olma özelliği ile dikkat çeken…

Her Cilt Tipine Uygun 5 Mucizevi Tarçın Maskesi Tarifi
Her Cilt Tipine Uygun 5 Mucizevi Tarçın Maskesi Tarifi

Farklı İhtiyaçlara Özel Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır? Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak…

Arpacığı Geçiren En Hızlı 8 Doğal Tedavi Tarifi
Arpacığı Geçiren En Hızlı 8 Doğal Tedavi

Gözde Çıkan Arpacığa Ne İyi Gelir? Arpacık halk arasında bir göz hastalığı olarak bilinmektedir. Bilinen…

Zayıflatan Bitkiler: 12 Çeşit Şifalı Ot Tarifi
Zayıflatan Bitkiler: 12 Çeşit Şifalı Ot

Aşırı Zayıflatan Bitkiler ve Şifalı Otlar Listesi Önce sağlık sonra da daha iyi bir görünüm…

Sevgililer Günü Kahvaltısı: 22 Farklı Öneri Tarifi
Sevgililer Günü Kahvaltısı: 22 Farklı Öneri

Soğuk kış günlerinin kalplerimizi sevgiyle ısıtan en tatlı günlerinden biridir sevgililer günü. İster yılları devirmiş…

Sarımsaklı Sütün Faydaları: Evde Doğal Antibiyotik! Tarifi
Sarımsaklı Sütün Faydaları: Evde Doğal Antibiyotik!

Sarımsaklı Süt Neye İyi Gelir? Sarımsaklı süt astımdan kalp sorunlarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen…

Limon Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır? 13 Faydası
Limon Sarımsak Kürü Nasıl Yapılır? 13 Faydası

Limon Sarımsak Kürü: Sayısız Şifalı Doğal Reçete! Herhangi bir rahatsızlığın giderilmesini sağlamak için başvurulan düzenli…

Tarifler Geri
Videolar Geri