Gece Terlemesi Neden Olur? Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gece Terlemesi Neden Olur? Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi

Gece Terlemesi Normal Mi?

Terleme her insanda görülen ve vücut sıcaklığını belirli bir dengede tutmak için gerçekleşen fizyolojik bir durumdur. İnsanlar gün içinde normal zamanlarda 1 litreye kadar ter atabilir. Bu rakam stresli ve hareketli geçen günlerde neredeyse 3 litreye kadar çıkabilir. Terleme biyolojik döngü için gerekli ve faydalı bir eylemdir. Boşaltım sisteminde katkısı çoktur.

Vücutta yer edinmiş milyonlarca ter bezi bulunmaktadır. Kıyafet türüne, kiloya, mevsime göre bu ter bezleri çalışır ve vücuttan ter atılır. Kan dolaşımının hızlandığı anlarda terleme daha çok hissedilir. Gündüz koşuşturma içindeyken ve gece uyurken terlemek her insanın başına gelebilen bir durumdur.

Fakat gece yoğun şekilde terleme meydana geliyorsa, bu konuda bir durup nedenlerini incelemek gereklidir. Çünkü bazı durumlarda gece yatarken terlemek bazı hastalıkların belirtisi olarak kabul edilir. Bu yazımız aracılığıyla gece terlemesi hakkında sizlere bilgi vermek için buradayız. Tüm merak edilenler burada!

İlginizi çekebilir: Aşırı Terlemeye İyi Gelen 6 Doğal Tedavi

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

gece terlemesi

Gece Terlemesi Nedir?

Terlemenin belirli zamanlarda ve belirli mekanlarda gerçekleşmesi normal kabul edilirken; gece uyurken terleme bazen normal bir durum olmayabilir. Uyku esnasında terlemek, gece terlemesi olarak adlandırılır. Çok enerji sarf edilmeyen uyku vaktinde yoğun ve rahatsız edici terleme sizi uykunuzdan alabilir. Bununla beraber sabah uyandığınızda ter kokusu da sizi rahatsız edebilir.

Gece terlemesine önlem almak mümkündür. Seçilen kıyafetler terlemenin önüne geçecektir. Mevsimine göre giyinmek ve doğru nevresimi seçmek sağlıklı bir tercih olacaktır. Gece uyku sırasında aşırı terle uyanıyorsanız teri sık sık silmelisiniz. Vücudunuzda ter kalınca soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olabilir.

Gece terlemesi odanın ısısı, yorgan, nevresim, battaniye, pijama gibi etkenlere bağlı olarak gelişiyorsa normal kabul edilebilir. Ancak geçmeyen, uzun süren ve dış şartlar değişmesine rağmen devam eden gece terlemeleri var ise mutlaka doktor muayenesi gereklidir.

Gece Terlemesi Neden Olur?

 • Gece terlemesi sebepleri arasında öncelikle ilaç kullanımı yer almaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar, gece uyku esnasında terlemeye neden olabilir.
 • Uyku apnesi sorunu olanlar gece terlemeleri yaşayabilir.
 • Kaygı bozukluğu, anksiyete gibi durumlar gece terlemelerini tetikleyebilir.
 • Yoğun alkol kullanımı gece terlemesine sebep olabilir.
 • Her ilaç her insanda aynı yan etkiyi göstermese de; enfeksiyon günlerinde birden fazla alınan ilaçlar uykuda kişiyi terletebilir. Bu sebeple gece terlemesi ve öksürük aynı anda hissedilir. Enfeksiyonu atlattığınızda terleme de ortadan kalkar. Kuru öksürük, faranjit gece terlemesi ile hastayı rahatsız eder.
 • Tiroid bezinin çalışmasında görülen bir rahatsızlık, ısıya karşı daha hassas olmanıza neden olur. Bu durumun sonucunda da herhangi bir sıcaklık olmamasına rağmen uyurken terleyebilirsiniz. Eğer tip 1 diyabet rahatsızlığı yaşıyorsanız, vücudunuzdaki glikoz dengesinin değişmesinden dolayı gece terlemeyle uyanabilirsiniz.
 • Gece terlemesi psikolojik nedenlerden dolayı da yaşanabilir. Stres ve gergin geçen günlerde vücut kasılır. Eller ve avuç içi terler. Stresi yok etmeden uyumak istediğinizde ise terleme devam eder ve gece terlemesi meydana gelir. Bu durum bazı durumlarda korku ve endişe ile de yaşanabilir. Örneğin yeni bir evde tek kalmak, karanlıkta uyumak gibi.
 • Hormonların değişim dönemlerinde gece terlemesi meydana gelir. Özellikle kadınlarda daha sık görülür. Regl ve gebelik dönemi, gece terlemesini tetikler. Menopoz dönemi de aynı şekilde gece terlemesi yaşatmaktadır. Östrojen hormonu seviyesi hızla düştüğünden dolayı terlemeler görülmektedir.
 • Ayrıca kalın kıyafetler ile uyumak, uzun çorap ile yatmak, ağır yorgan örtmek ve çok kalın yataklarda yatmak da gece sırt terlemesi için bir neden olarak ifade edilebilir.

İlginizi çekebilir: Hipertiroid Beslenme Tedavisi, Bitkisel Çözüm

gece terlemesi

Gece Terlemesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gece terlemeleri ve son zamanlarda sıkça yaşanıyorsa ve nedenini henüz bilmiyorsanız öncelikle bir  İç Hastalıkları doktoruna görünmeniz gerekecektir. Dahiliye bölümünde gerekli muayene sonrasında doktor sizi ilgili birime yönlendirir.

Metabolizmanızla ilgili bir problem varsa metabolizma hastalıkları bölümüne; solunumla ilgili bir aksama varsa göğüs cerrahisine görünmelisiniz. En doğru teşhisi doktorlar verecektir. Gece terlemesi şikayeti olanlar derhal doktora gitmelidir. Geç kalınan tedavi hormonal bozukluğun uzun süre devam etmesine neden olacaktır.

gece terlemesi neden olur

Gece Terlemesi Kanser Belirtisi Mi?

Gece terlemesi her durumda kanser habercisi olmayabilir. Gece terlemesinin birden çok sebebi olabilir. Ancak devam eden terleme problemleri tedavi edilmelidir. Hiperhidroz adı verilen bu durum toplumda sık görülebilen bir rahatsızlıktır.

gece terlemesi

Menopozda Gece Terlemesine Ne İyi Gelir?

Menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri ile mücadele etmek çok kolay. Uykuyu bölen ve kadınlarda strese neden olan gece terlemesini gidermek için şu önerilerimize kulak vermeniz iyi olacak:

 • Düzenli duşlar alın.
 • Pamuklu, bol ve mevsime uygun kıyafetler giyinin.
 • Kızartılmış, ağır ve baharatlı yiyeceklerden, alkolden uzak durun.
 • Günlük düzenli sıvı ve su tüketin.
 • Sağlıklı kilonuza ulaşın.
 • Düzenli egzersiz yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Menopozun Belirtileri ve Menopozda Ateşe İyi Gelen Çözümler

gece terlemesi

Gebelik ve Lohusalıkta Gece Terlemesine Ne İyi Gelir?

Gebelik ve lohusa döneminde gece terlemesi yaşanmaktadır. Bu noktada da hormonlar karşınıza çıkacaktır. Peki gebelik ve lohusa döneminde yaşanan gece terlemesi için ne yapılır?

Çok fazla sıvı kaybı yaşanan bu durumda, bolca su içmelisiniz. Kaybettiğiniz sıvıyı telafi etmelisiniz. Su içmeyi emzirmeden sonra da ihmal etmemelisiniz. Bol su içmek hem süt miktarını yükseltir hem de terlemenin etkisini azaltır.

Odanın günlük olarak havalandırılması da hem oda atmosferini temizleyecektir hem de gece terlemesini önleyecektir. Bu süreçte rahat kıyafetler giymek istersiniz. Terlemenin önüne geçmek için pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Uykudan uyanıp su içmek için mutlaka odanızda su bulundurmalısınız.

gece terlemesi

Erkeklerde Gece Terlemesi Neden Olur?

Gece uyurken terlemek hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Tıpkı kadınlarda menopoz dönemi olduğu gibi erkeklerde de andropoz dönemi görülür. Bu dönemde testosteron üretimi azaldığı için geceleri terleme yaşanır.

Özellikle gece baş terlemesi birçok erkeği rahatsız eder. Alkol ve sigara alışkanlığı olan erkeklerin de gece terlemesi şikayeti ile doktora gittiği bilinmektedir. Sigara ve alkol uykuda sizi terleten dış faktörlerdendir.

Erkeklerde de kan şekeri düşüklüğü ve ilaç kullanımı gece terlemesini meydana getirir. Bu durum ile mücadele etmek için düzenli olarak şeker ölçümü yapılması tavsiye edilmektedir. En önemlisi de bol su içerek kaybedilen su yenilenmelidir.

gece terlemesi

Gece Terlemesi Nasıl Önlenir?

 • En iyi önlemi almak için hormon testi yaptırmalısınız.
 • Uyurken rahat kıyafetler seçmelisiniz.
 • Havalandırılmış odalarda uyumalısınız.
 • Sigara ve alkol alışkanlığını en yakın zamanda bırakmalısınız.
 • Uykudan önce duş almalısınız.
 • Acılı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Gece terlemesini düzenli kan tahlili yaptırarak ve doktorla yola çıkarak önleyebilirsiniz.
 • Gün içinde susuz kalmamalısınız. Su tüketimi sağlığınız için büyük önem arz eder.
gece terlemesi

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Sağlıklı, Uzun Yaşamın 11 Beslenme Sırrı

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir? Neye Yarar?

Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler

TSH Düşüklüğü Nedir? Belirtileri ve Doğal Tedavisi

Alıç Faydaları Nelerdir? Yaprağı, Çiçeği ve Çayı ile Mucizevi Meyve

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ne Buldum Tatlısı Tarifi

Ne Buldum Tatlısı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Evde Ne Varsa Keki Tarifi

Evde Ne Varsa Keki

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler Tarifi
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler

Buzdolabı Kokusu Giderme Yöntemleri Mutfakların olmazsa olmazı buzdolabı, gün içinde pek çok yemeği soğutmak ve…

Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Tarifi
Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle hazırlanmasıyla birçok kahve…

Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir? Tarifi
Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Ferritin Düşüklüğü Ferritin, vücuttaki demir depolarını ölçen önemli bir biyomarkerdir. Ferritin seviyelerindeki anormallikler, vücutta çeşitli…

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar?

Magnezyum Eksikliği Magnezyum insan sağlığı için önem taşıyan, özellikle kas ve sinir sistemi açısından değerli…

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler Tarifi
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler

Buzdolabı Kokusu Giderme Yöntemleri Mutfakların olmazsa olmazı buzdolabı, gün içinde pek çok yemeği soğutmak ve…

Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Tarifi
Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle hazırlanmasıyla birçok kahve…

Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir? Tarifi
Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Ferritin Düşüklüğü Ferritin, vücuttaki demir depolarını ölçen önemli bir biyomarkerdir. Ferritin seviyelerindeki anormallikler, vücutta çeşitli…

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar?

Magnezyum Eksikliği Magnezyum insan sağlığı için önem taşıyan, özellikle kas ve sinir sistemi açısından değerli…

Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Tarifi
Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Erik Faydaları: Neye İyi Gelir? Erik; C vitamini, lif, potasyum ve antioksidan içeriği ile…

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları
Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları

Keten Tohumu Maskesi & Cilde Faydaları Keten tohumu, genel vücut sağlığına etkilerinin yanı sıra cilde…

Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Nar Suyu İçmenin Faydaları Nar suyu, sağlıklı bir yaşam için önemli birçok fayda sağlayan besleyici…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Karadut Özü Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Karadut Özü Faydaları, Neye İyi Gelir? Karadut özü, sağlık açısından pek çok fayda sağlayan, yoğun…

Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Kozalak Macunu Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kozalak Macunu Faydaları, Neye İyi Gelir? Doğal ve geleneksel bir sağlık iksiri olarak binlerce yıldır…

Tarifler Geri
Videolar Geri