Gece Terlemesi Neden Olur? Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gece Terlemesi Neden Olur? Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi

Gece Terlemesi Normal Mi?

Terleme her insanda görülen ve vücut sıcaklığını belirli bir dengede tutmak için gerçekleşen fizyolojik bir durumdur. İnsanlar gün içinde normal zamanlarda 1 litreye kadar ter atabilir. Bu rakam stresli ve hareketli geçen günlerde neredeyse 3 litreye kadar çıkabilir. Terleme biyolojik döngü için gerekli ve faydalı bir eylemdir. Boşaltım sisteminde katkısı çoktur.

Vücutta yer edinmiş milyonlarca ter bezi bulunmaktadır. Kıyafet türüne, kiloya, mevsime göre bu ter bezleri çalışır ve vücuttan ter atılır. Kan dolaşımının hızlandığı anlarda terleme daha çok hissedilir. Gündüz koşuşturma içindeyken ve gece uyurken terlemek her insanın başına gelebilen bir durumdur.

Fakat gece yoğun şekilde terleme meydana geliyorsa, bu konuda bir durup nedenlerini incelemek gereklidir. Çünkü bazı durumlarda gece yatarken terlemek bazı hastalıkların belirtisi olarak kabul edilir. Bu yazımız aracılığıyla gece terlemesi hakkında sizlere bilgi vermek için buradayız. Tüm merak edilenler burada!

İlginizi çekebilir: Aşırı Terlemeye İyi Gelen 6 Doğal Tedavi

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

gece terlemesi

Gece Terlemesi Nedir?

Terlemenin belirli zamanlarda ve belirli mekanlarda gerçekleşmesi normal kabul edilirken; gece uyurken terleme bazen normal bir durum olmayabilir. Uyku esnasında terlemek, gece terlemesi olarak adlandırılır. Çok enerji sarf edilmeyen uyku vaktinde yoğun ve rahatsız edici terleme sizi uykunuzdan alabilir. Bununla beraber sabah uyandığınızda ter kokusu da sizi rahatsız edebilir.

Gece terlemesine önlem almak mümkündür. Seçilen kıyafetler terlemenin önüne geçecektir. Mevsimine göre giyinmek ve doğru nevresimi seçmek sağlıklı bir tercih olacaktır. Gece uyku sırasında aşırı terle uyanıyorsanız teri sık sık silmelisiniz. Vücudunuzda ter kalınca soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olabilir.

Gece terlemesi odanın ısısı, yorgan, nevresim, battaniye, pijama gibi etkenlere bağlı olarak gelişiyorsa normal kabul edilebilir. Ancak geçmeyen, uzun süren ve dış şartlar değişmesine rağmen devam eden gece terlemeleri var ise mutlaka doktor muayenesi gereklidir.

Gece Terlemesi Neden Olur?

 • Gece terlemesi sebepleri arasında öncelikle ilaç kullanımı yer almaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar, gece uyku esnasında terlemeye neden olabilir.
 • Uyku apnesi sorunu olanlar gece terlemeleri yaşayabilir.
 • Kaygı bozukluğu, anksiyete gibi durumlar gece terlemelerini tetikleyebilir.
 • Yoğun alkol kullanımı gece terlemesine sebep olabilir.
 • Her ilaç her insanda aynı yan etkiyi göstermese de; enfeksiyon günlerinde birden fazla alınan ilaçlar uykuda kişiyi terletebilir. Bu sebeple gece terlemesi ve öksürük aynı anda hissedilir. Enfeksiyonu atlattığınızda terleme de ortadan kalkar. Kuru öksürük, faranjit gece terlemesi ile hastayı rahatsız eder.
 • Tiroid bezinin çalışmasında görülen bir rahatsızlık, ısıya karşı daha hassas olmanıza neden olur. Bu durumun sonucunda da herhangi bir sıcaklık olmamasına rağmen uyurken terleyebilirsiniz. Eğer tip 1 diyabet rahatsızlığı yaşıyorsanız, vücudunuzdaki glikoz dengesinin değişmesinden dolayı gece terlemeyle uyanabilirsiniz.
 • Gece terlemesi psikolojik nedenlerden dolayı da yaşanabilir. Stres ve gergin geçen günlerde vücut kasılır. Eller ve avuç içi terler. Stresi yok etmeden uyumak istediğinizde ise terleme devam eder ve gece terlemesi meydana gelir. Bu durum bazı durumlarda korku ve endişe ile de yaşanabilir. Örneğin yeni bir evde tek kalmak, karanlıkta uyumak gibi.
 • Hormonların değişim dönemlerinde gece terlemesi meydana gelir. Özellikle kadınlarda daha sık görülür. Regl ve gebelik dönemi, gece terlemesini tetikler. Menopoz dönemi de aynı şekilde gece terlemesi yaşatmaktadır. Östrojen hormonu seviyesi hızla düştüğünden dolayı terlemeler görülmektedir.
 • Ayrıca kalın kıyafetler ile uyumak, uzun çorap ile yatmak, ağır yorgan örtmek ve çok kalın yataklarda yatmak da gece sırt terlemesi için bir neden olarak ifade edilebilir.

İlginizi çekebilir: Hipertiroid Beslenme Tedavisi, Bitkisel Çözüm

gece terlemesi

Gece Terlemesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gece terlemeleri ve son zamanlarda sıkça yaşanıyorsa ve nedenini henüz bilmiyorsanız öncelikle bir  İç Hastalıkları doktoruna görünmeniz gerekecektir. Dahiliye bölümünde gerekli muayene sonrasında doktor sizi ilgili birime yönlendirir.

Metabolizmanızla ilgili bir problem varsa metabolizma hastalıkları bölümüne; solunumla ilgili bir aksama varsa göğüs cerrahisine görünmelisiniz. En doğru teşhisi doktorlar verecektir. Gece terlemesi şikayeti olanlar derhal doktora gitmelidir. Geç kalınan tedavi hormonal bozukluğun uzun süre devam etmesine neden olacaktır.

gece terlemesi neden olur

Gece Terlemesi Kanser Belirtisi Mi?

Gece terlemesi her durumda kanser habercisi olmayabilir. Gece terlemesinin birden çok sebebi olabilir. Ancak devam eden terleme problemleri tedavi edilmelidir. Hiperhidroz adı verilen bu durum toplumda sık görülebilen bir rahatsızlıktır.

gece terlemesi

Menopozda Gece Terlemesine Ne İyi Gelir?

Menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri ile mücadele etmek çok kolay. Uykuyu bölen ve kadınlarda strese neden olan gece terlemesini gidermek için şu önerilerimize kulak vermeniz iyi olacak:

 • Düzenli duşlar alın.
 • Pamuklu, bol ve mevsime uygun kıyafetler giyinin.
 • Kızartılmış, ağır ve baharatlı yiyeceklerden, alkolden uzak durun.
 • Günlük düzenli sıvı ve su tüketin.
 • Sağlıklı kilonuza ulaşın.
 • Düzenli egzersiz yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Menopozun Belirtileri ve Menopozda Ateşe İyi Gelen Çözümler

gece terlemesi

Gebelik ve Lohusalıkta Gece Terlemesine Ne İyi Gelir?

Gebelik ve lohusa döneminde gece terlemesi yaşanmaktadır. Bu noktada da hormonlar karşınıza çıkacaktır. Peki gebelik ve lohusa döneminde yaşanan gece terlemesi için ne yapılır?

Çok fazla sıvı kaybı yaşanan bu durumda, bolca su içmelisiniz. Kaybettiğiniz sıvıyı telafi etmelisiniz. Su içmeyi emzirmeden sonra da ihmal etmemelisiniz. Bol su içmek hem süt miktarını yükseltir hem de terlemenin etkisini azaltır.

Odanın günlük olarak havalandırılması da hem oda atmosferini temizleyecektir hem de gece terlemesini önleyecektir. Bu süreçte rahat kıyafetler giymek istersiniz. Terlemenin önüne geçmek için pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz. Uykudan uyanıp su içmek için mutlaka odanızda su bulundurmalısınız.

gece terlemesi

Erkeklerde Gece Terlemesi Neden Olur?

Gece uyurken terlemek hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Tıpkı kadınlarda menopoz dönemi olduğu gibi erkeklerde de andropoz dönemi görülür. Bu dönemde testosteron üretimi azaldığı için geceleri terleme yaşanır.

Özellikle gece baş terlemesi birçok erkeği rahatsız eder. Alkol ve sigara alışkanlığı olan erkeklerin de gece terlemesi şikayeti ile doktora gittiği bilinmektedir. Sigara ve alkol uykuda sizi terleten dış faktörlerdendir.

Erkeklerde de kan şekeri düşüklüğü ve ilaç kullanımı gece terlemesini meydana getirir. Bu durum ile mücadele etmek için düzenli olarak şeker ölçümü yapılması tavsiye edilmektedir. En önemlisi de bol su içerek kaybedilen su yenilenmelidir.

gece terlemesi

Gece Terlemesi Nasıl Önlenir?

 • En iyi önlemi almak için hormon testi yaptırmalısınız.
 • Uyurken rahat kıyafetler seçmelisiniz.
 • Havalandırılmış odalarda uyumalısınız.
 • Sigara ve alkol alışkanlığını en yakın zamanda bırakmalısınız.
 • Uykudan önce duş almalısınız.
 • Acılı ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Gece terlemesini düzenli kan tahlili yaptırarak ve doktorla yola çıkarak önleyebilirsiniz.
 • Gün içinde susuz kalmamalısınız. Su tüketimi sağlığınız için büyük önem arz eder.
gece terlemesi

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Sağlıklı, Uzun Yaşamın 11 Beslenme Sırrı

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir? Neye Yarar?

Uyku Getiren Şeyler: Yiyecek, İçecek ve Bitkiler

TSH Düşüklüğü Nedir? Belirtileri ve Doğal Tedavisi

Alıç Faydaları Nelerdir? Yaprağı, Çiçeği ve Çayı ile Mucizevi Meyve

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Koruk Terlemesi Tarifi

Koruk Terlemesi

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Koruk Terlemesi Tarifi

Koruk Terlemesi

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir! Tarifi
Yılbaşı Diyeti: Akşam Fazla Kaçıranlara Birebir!

Yılbaşı Sonrası Diyeti Listesi: Telafi Tüyoları Sevdiklerimizle güzel bir akşam geçirip yeni yıla merhaba dedik.…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri Tarifi
2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri

2023 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde En İyi 15 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Tatlı ve acı telaşlarla koskoca bir yıl daha bitti. Geride…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023 Tarifi
Yılbaşı Mesajları: En Güzel Sözler 2023

Yılbaşı Tebrik Mesajları & Yeni Yıl Dilekleri Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde etrafta bolca…

2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri Tarifi
2023 Yılbaşı Filmleri: En İyi 43 Öneri

2023 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2023

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2023 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek Tarifi
Kaşıntıya Ne İyi Gelir? Evde 10 Bitkisel Destek

Kaşıntı Nasıl Geçer? Evde Doğal Yöntemler Kaşıntı, pek çok kişinin yaşadığı cilt sorunlarından biridir. Kaşıntının…

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi
Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir? Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava,…

Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar Tarifi
Ayça Kaya Diyet Listesi, Metabolizma Çalıştıran Gıdalar

Ayça Kaya Diyet Listesi: Bütüncül Sağlıklı Yaşam Zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, en doğal…

Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2023 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2023 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek Tarifi
Kan Yapan Yiyecekler, Kansızlığa Birebir 20 Doğal Yiyecek

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlık (anemi) günümüzde birçok insanın problemi haline gelmiş durumda. Vücuttaki hemoglobin…

Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir? Tarifi
Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

Zencefilli Bal: Öksürük ve Boğaz Ağrısına Birebir! Balın lezzetli, faydalı ve besleyici bir gıda türü…

Tarifler Geri
Videolar Geri