Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Haşhaşın Faydaları Nelerdir? Tarifi

En Beğenilen Tarifleriyle Haşhaş Bitkisi

Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem faydalarıyla hem de zahmetli yapılışıyla oldukça nadide lezzetlerden biridir. Tıp alanında ilaç, mutfaklarda da tatlısıyla çöreğiyle lezzet olur.

Haşhaş Nedir?

Anadoludaki tarımı çok eskilere dayanan Haşhaş en çok Afyon ve Eskişehir’de üretilir. Tüketimi de yine en çok bu bölgelerde olur. Özellikle Afyon’un börek, çörek ve ekmeklerinde haşhaş vazgeçilmez besinleridir.

Toplum tarafından olumsuz bir bitki gibi düşünülse de aslında oldukça faydalıdır. Yemeklerde tüketilen hali kurutulmuş ve ezilmiş kapsüller olup sağlık açısından hiç bir zararı yoktur. Aynı zamanda tariflere hoş bir lezzet katar. Kurutulmuş olanının siyah, beyaz ve sarı olarak 3 çeşidi vardır. Siyah olan çok yağlı olduğu için fazla kullanılmaz. Çöreklerde kullanılan sarı ve beyaz olan çeşididir.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

  • Lezzetli aromasının yanında sağlık için de faydalı olan haşhaş tohumu kalsiyum, potasyum, çinko, demir, manganez, bakır mineralleri bulundurur. Özellikle bakır,kan hücrelerinin üretiminde oldukça etkilidir. Aynı zamanda tohumlarından çıkarılan yağ Omega-3 ve omega-6 yönünden zengindir.
  • Beyin ve kalp için faydalıdır. Manganez güçlü antioksidan özelliğiyle bilinir.
  • Ağrı kesici özelliği tıp sektöründe kullanılmasını beraberinde getirir.
  • Tohumundaki oleik asit ile kötü huylu kolesterolü düşürürken iyi huylu kolesterolü artırır.
  • İçeriğindeki potasyum ile tansiyonu dengeler. Bu sebeple tansiyon hastaları için bir hayli faydası vardır. İçeriğindeki zengin lifler sayesinde kabızlık problemlerinin giderilmesinde yardımcı olur.
  • Cilt problemlerinin azaltılmasında, cildin güzelleşmesinde de etkisi vardır.
  • Her besinde olduğu gibi haşhaşın da aşırı tüketilmesi elbette ki zararlıdır. Bu yüzden sağlık açısından aşırıya kaçmadan dozunda tüketilmelidir.
  • Haşhaş kalori açısından da tehlikeli değildir. 1 yemek kaşığı haşhaşta 47 kalori vardır.

Haşhaş Nerede Yetişir?

Gelincikgillerden bir bitki olan haşhaş bitkisi, Ege ve Orta Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Sıklıkla Ege bölgesinde tüketilir.

Haşhaş sıcak iklimi seven bir bitkidir. Ancak düşük sıcaklıklara da dayanıklıdır. Dünya üzerinde en çok Doğu Akdeniz’de üretilir. Sıcak hava ve bol yağış isteyen bir bitkidir. Ülkemizde ise en çok üretildiği bölge Afyon’dur. Afyon adı da haşhaş üretiminden dolayı gelir. Afyon dışında Karadeniz ve Orta Anadolu’da birkaç ilde daha haşhaş üretimi yapılır.

Ülkemizde ve birçok ülkede üretimi devlet kontrolü altında yapılır. Kötü amaçlı kullanımından dolayı bireysel olarak haşhaş yetiştirmek yasaktır.
Haşhaş tarlası belirli aralıklarla Toprak Mahsulü Ofisinden gelene yetkililerce kontrol edilir. Çünkü bilinçsiz olarak üretilip tüketildiğinde ciddi sorunlara yol açar. Hatay bölgesinde yasa dışı olarak üretenler de vardır.

Haşhaş Nerede Bulunur?

Tıp sektöründe tedavi amaçlı kullanımının yanında mutfakta da aranan lezzetler arasında yer alır. Bu yönüyle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Doğru ve kararında kullanıldığında hiçbir sakıncası yoktur. Tariflerin vazgeçilmezi haşhaş aktarlardan kolaylıkla temin edilir. Bazı büyük marketlerde de bulmak mümkündür.

Haşhaş Fiyatları Nasıldır?

Ülkemizde haşhaş üretimi devlet kontrolü altındadır. Bu nedenle üretimi de kısıtlıdır. Sınırlı üretim fiyatlar üzerinde etki eder.

Fiyatlar değişken olmakla birlikte genellikle 100 gramı aktarlarda ya da marketlerde 5 ile 10 TL arasındadır. Sarı haşhaş, beyaz haşhaş, mavi(siyah) haşhaş gibi çeşitlerine göre fiyatı da değişkenlik gösterir. Mutfaklarda en çok kullanılan sarı ve beyaz olandır. Siyah olan haşhaş ise sıklıkla haşhaş yağı üretiminde kullanılır. Haşhaş yağı fiyatları da 100 ml 10 ile 20 TL arasında değişkenlik gösterir.

Haşhaş Nasıl Dövülür?

Haşhaş tarladan toplandıktan sonra haşhaş kapsüllerini kırma işlemi gerçekleşir. Eskiden ayaklarla çiğneyerek yapılan bu işlem teknolojinin gelişmesiyle birlikte makinede yapılmaya başlanır. Makineler sayesinde çok daha kısa sürede ve zahmetsizce yapılır. Elekten geçirilen haşhaş önce kavrulur ve iyice kuruması beklenir. Kuruyan haşhaş el emeğiyle yapılıyorsa özel taşlarda dövülerek ezilir. Bu işlem oldukça zahmetlidir.

Dövülme işi için el emeğinin yanı sıra makineler de kullanılır. Makineler bu işi daha pratik ve hızlı yapar. Ama çoğu zaman elde dövülme kadar kaliteli sonuç vermez. Bu işlemlerden geçen haşhaş kullanım için hazır hale gelir. Haşhaş ezmesi börek-çörek ve tatlılarda kullanıldığı gibi ezme halinde kaşıklayarak da yenilebilir. Ya da kahvaltılarda kullanılabilir.

Haşhaş Ezmesi Bozulur mu?

Haşhaş 1-2 ayda hemen bozulan bir besin değildir. Bu nedenle kısa sürede tüketilmesi gerekmez. Birçok gıda gibi haşhaş ezmesi de serin ve güneş ışığından uzak tutularak ağzı kapalı muhafaza edilirse 1 yıl kadar durur.

Daha uzun ömürlü olması için derin dondurucuda saklanırsa bu süre 2 yıla kadar uzar. İstenildiği zaman kullanılacak kadarı alınır ve böylece daha uzun kullanılır. Bu süre içerisinde hamur işlerinde, kahvaltıda ya da salatalarda rahatlıkla kullanılır.

Haşhaş Yağı Nedir? Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir?

Haşhaş yağı son yıllarda dikkat çeken bitkisel yağlardandır. Haşhaş kapsülü içindeki tohumlardan elde edilir. Bu yağ tohumların kavrulup ezilmesi aşamasında elde edilir. Özellikle siyah haşhaşta yağ oranı diğerlerinden daha fazladır. Tohumlarda %50-%60 oranında yağ bulunur.Oldukça sağlıklı yağlardır.

Haşhaş yağı E vitamini, antioksidan, omega ve daha bir çok yönden zengin yapıya sahiptir. Bu nedenle vücut yapılanmasında ve bir çok hastalıkta oldukça faydalıdır. Özellikle sağlık sektöründe ağrı kesici, sakinleştirici özelliğiyle kullanılır.

Haşhaş yağı tıpta kullanıldığı gibi cilt bakımında ve saç bakımında da faydalıdır. Cilt nemini korur, cilt hücrelerinin işlevlerini düzenler. Yorgun hissedilen zamanlarda bir miktar haşhaş yağı banyo suyuna damlatılarak vücut yorgunluğunu giderilir.

Diş ağrısı, baş ağrısı gibi durumlarda ağrıyan bölge üzerine sürüldüğünde ağrının giderilmesini sağlar. Yavaş uzayan saçlarda saçların daha çabuk uzamasını sağlar. Aynı zamanda saç diplerinin güçlenmesini sağlar. Tüm bu olumlu yönleri ve tariflere verdiği muazzam lezzetiyle haşhaş kullanmayanların bile biran önce keşfedip denemesi gerekir.

En Çok Beğeni Alan Haşhaşlı Çörek ve Haşhaşlı Revani Tarifleri

1) Haşhaşın Muazzam Lezzeti ile Yöresel Bir Tarif:

Haşhaşlı çörek tarifi 5 çayınıza lezzet katar ve damaklarda unutulmaz bir tat bırakır. Yapımı da oldukça kolay olan bu çörek sağlık açısından da faydalıdır. Kıtır kıtır ağızda dağılan yapısı ve hoş aromasıyla konukların da beğenisini alır. El ile açılarak kısa sürede yapılan bu tarif denemeniz gereken tatlar arasındadır. Haşhaşlı Çörek

2) Mavi Haşhaşın Çıtırlığı Revaniye Çok Yakıştı: Haşhaşlı Tatlı

İkinci tarif tatlı sevenler için pratik ve lezzetli bir tarif. Her evde bulunan malzemelere ilaveten irmik, haşhaş ve krem şanti ile yapılır. Kısa sürede malzemeler karıştırılarak bir tepsiye dökülür pişirilir ve şerbeti de eklenerek üzeri süslenir. Bu kadar basit olmasına karşın çok hafif ve çok beğenilecek bir tatlıdır. Haşhaşlı Tatlı

3) Revaniyi Hiç Böyle Yemediniz: Püf Noktalarıyla Haşhaşlı Revani

Revaninin, Osmanlı Dönemi’nde Ermenistan ve Erivan’ın fethedilmesi şerefine hazırlanmış bir tatlı olduğunuz biliyor muydunuz? O halde bu kutlama tatlısını en güvenilir tariflerimizden biriyle siz de deneyin ;) Püf noktaları ve aşama aşama yapılışı resimleriyle işinizi kolaylaştıracak! Lezzeti yerinde, damaklarda iz bırakacak bir çay saati tatlısı arıyorsanız kaçırmayın ;) Haşhaşlı Revani

Haşhaş tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Haşhaşın Faydaları Nelerdir? 10.10.2017 tarihinde yayınladı.