Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir?

Kefaret Orucu Nedir? Kaç Gün? Nasıl Niyet Edilir? Tarifi

Kefaret Orucu Nasıl Tutulur?

Müslümanlar için farz olan ramazan orucu, zaman zaman çeşitli nedenlerle bozulmak zorunda kalabilir. Bir kişi ramazanda tuttuğu orucu bozduğunda öncelikle vicdan açısından rahat etmeyebilir. Çünkü sahurdan iftara kadar kendi iradesiyle kendini açlıkla sınayan kişi, orucun bozulması durumunda emeğinin ve niyetinin boşa gittiğini düşünür.

Bu gibi durumları yaşayan insanlar için; İslamiyet’in kolaylaştırıcı bir din olması akıllara gelir. Bozulan orucu telafi etmek için özel bir zaman diliminde oruç tutulur. Bozulan oruçlar, dinen uygun görüldüğü şekilde yeniden tutulmaktadır.

Bu yazımızda, ramazan ayında bozulan oruçların nasıl telafi edileceği ve tutulacağından bahsedeceğiz. Kefaret orucu adıyla bilinen bu orucun özelliklerini ve kurallarını bu satırlarda daha net ifadelerle ele alıyoruz. Kefaret orucu nedir diyenler bu yazıda aradığı yanıtları bulacak.

İlginizi çekebilir: Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

kefaret orucu kaç gündür

Kefaret Orucu Nedir?

Her sene ramazan ayı geldiğinde pek çok kişi, oruçla ilgili bilgilerini pekiştirmek ister. Orucu en hassas şekilde tutmak ve günahlardan arınmak için kendini manevi açıdan doyurmaya çalışır. İbadetlerini yerine getiren kişilerin ramazan ayında oruç tutarken aklına gelen bir soru vardır: “Kefaret orucu ne demek?”

Kefaret orucu, ramazan ayında farz olarak emredilen oruçları tutan kişinin bilerek ve kendi iradesiyle orucu bozduğu durumda tutması gereken bir oruçtur. Kefaret oruçları, ramazan ayı bittikten sonra 2 kameri ay tutulmalıdır.

Bir kişinin hiçbir bahanesi ya da rahatsızlığı yokken, gün içinde orucunu bozmak istemesi kefaret orucunu tutma zorunluluğu getirir. Ergenlik döneminden sonraki yaşlarda olan ve akıl sağlığı yerinde olan kişilerin bozdukları oruç ancak kefaret orucuyla telafi edilir.

Orucu bilerek bozan mümin, Allah’a orucu borçlanır. Borç olan oruçlar da ramazan ayı sonrasında belirli bir süre tutularak ödenir. Hayat telaşı içinde zaman zaman oruçların bozulma durumu meydana gelebilir. Bu gibi anlarda hem kadınlar hem de erkekler orucu nasıl telafi edeceğini düşünür.

Orucun bozulma nedeni iradeniz dışındaysa kefaret orucuna karşı sorumlu değilsiniz. Ancak kendi isteğinizle orucu bozduysanız en uygun zamanda kefaret orucunu tutmanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

Kefaret Orucu Kaç Gündür?

Kefaret orucuyla sorumlu kişilerin 2 kameri ay oruç tutması gerekir. Kefaret orucu kaç gün sorusunun yanıtı, dini kaynaklarda 61 gün olarak verilir. Kefaret orucu ne zaman tutulur diyenler için en uygun zaman; ayın ilk günü önerilir. Eğer ayın ilk gününde kefaret orucunu tutmaya başlarsanız; 2 ay peş peşe oruç tutup 60 güne tamamlayabilirsiniz.

Bu orucu tutmak için hiç ara vermemeniz gerekir. Ancak bazı durumlarda regl, yolculuk ya da bayram gibi günler girebilir. Bu gibi günlerde oruçlar nafile orucu sayılacağı için kefaret yerine kabul edilmez. Ancak kadınlar için regl haftası, ara verme sayılmadığı için regl biter bitmez kefaret orucuna devam edilebilir. Kendiniz için en uygun zamanda ara vermeden 61 günlük kefaret orucunu tutabilirsiniz.

Kefaret orucunu tutarken niyetinizi dile getirmeniz orucun sevabını artıracaktır. Ayrıca diğer oruçlarda yaptığınız gibi sahura kalkmak ve iftar saatine kadar güzel davranışlarda bulunmak kefaret orucunun daha da bereketlenmesini sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

kefaret orucu nasıl tutulur

Kefaret Orucuna Nasıl Niyet Edilir?

Her oruç için niyet etmek önemlidir. Kalpten ve isteyerek edilen oruç niyetleri, orucun daha bereketli yaşanmasına vesile olur. Kefaret orucu tutacak kişi, ramazan orucunda olduğu gibi sahurunu ve iftarını içten gelerek yapmalıdır.

Kefaret orucu niyeti edecek kişinin, içinden geldiği gibi cümleleri söylemesi uygundur. Ramazanda kendi isteğiyle orucu bozan bir kişinin, kefaret orucunu tutmadan önce niyetinde şu cümleler yer alabilir:

“Niyet ettim Allah rızası için yarın kefaret orucumu tutmaya. Kabul eyle Ya Rabb’im!”

Kefaret orucuna niyet edip oruca başladıysanız; iftar saatine kadar ruhunuzu beslemek adına güzel davranışlarda bulunabilirsiniz. Oruç saatleri içinde zaman geçsin diye uyumak bu orucun sevabını azaltacaktır.

İlginizi çekebilir: Tekne Orucu Nedir? Nasıl, Kaç Yaşına Kadar Tutulur?

kefaret orucu kaç gündür

Kefaret Orucu Yerine Para Verilir Mi?

Ramazan ayında ciddi sağlık sorunları geçirebilirsiniz. Bu gibi durumlarda daha sonrası için kefaret orucu tutma gücünüz olmayabilir.

Eğer oruç tutmaya gücünüz yoksa ve sağlık sorunları nedeniyle oruç tutmanız yasaksa 61 gün boyunca 1 fakiri doyurabilirsiniz. Önerilen başka bir kefaret ise 61 fakiri 1 günde doyurmak oluyor.

Ramazan ayı içinde niyet edip kendi isteğinizle bozduğunuz oruçları bu şekilde telafi edebilirsiniz. Yeniden hatırlatmak gerekir ki; orucun kendi isteğinizle bozulması gerekir. Hastalık, unutkanlık ya da ciddi sağlık sorunları için kefaret orucu tutmanız gerekmez.

İlginizi çekebilir: Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

kefaret orucu nasıl niyet edilir

Üç Aylarda Kefaret Orucu Tutulur mu?

Üç aylardan Recep ve Şaban ayında kefaret orucu tutulabilir. 1 orucun kefareti 2 kameri ay olduğu için bu 2 ay boyunca oruç tutulması kefaret orucuna sayılmakla birlikte ek olarak bozulan oruç için 1 gün daha kaza orucu da tutulması gerektiği unutulmamalıdır.

Oruç Tutamayan Yaşlı ve Hastalar Ne Yapmalı? 1 Günlük Oruç Kefareti Ne Kadar?

Bu sorulara Diyanet cevabı şöyledir: “Senenin hiçbir mevsiminde oruç tutamayacak kadar yaşlı olan (pîr-i fânî) kimselerin, maddî durumları uygunsa ramazanın her bir günü için bir fakire fidye (yani bir fitre) vermeleri gerekir. İyileşme umudu olmayan hasta da bu hükme tâbidir (Bakara, 2/184). Fidye verecek gücü olmayanlar ise, fidyeden sorumlu olmazlar (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 396).”

Fidye nedir diye kafası karışanlar için bu terimin dini anlamının, oruç tutamama sebebiyle şartları uygun olanların verdiği maddi bedeldir diyerek aydınlatalım.

Kefaret Orucu Kimler Tutar? Kefaret Orucunun Şartları Nelerdir?

Kefaret orucunu sağlığı el veren ve ramazanda bilerek orucunu bozan her mümin tutmalıdır. 60 gün süren kefaret orucunda kadınlardaki adet durumu dışında ara verilmez.

Kefaret Orucu Nedir Diyanet Açıklaması Bu Konuda Nasıldır?

Öncelikle Diyanet’in bu oruç türüyle ilgili soruların cevaplarında “keffaret orucu” olarak nitelendirme yaptığını belirtelim. Ramazanda birden çok oruç bozulursa keffareti nasıl olur sorusuna cevap şöyledir: “Farklı ramazan aylarında da olsa bir kimsenin meşru mazereti olmaksızın kasten bozduğu bütün oruçlar için bir keffâret ödemesi (peş peşe iki kameri ay veya altmış gün oruç tutması) yeterlidir. Ayrıca bozduğu her orucu kaza etmesi gerekir. Ancak keffâretin ödenmesinden sonra başlanıp kasten bozulan Ramazan orucu için yeni bir keffâret gerekir (İbnü’l- Hümâm, Feth, II, 261).”

Hangi Durumlarda Kefaret Orucu Tutulur?

Ramazanda bilerek bozulan oruçlar yerine kefaret orucu tutulur. Bunun yanında herhangi bir zaman edilen yeminin bozulması durumunda tutulacak oruca ise yemin kefareti orucu denir.

Yemin Kefaret Orucu Nedir?

Yemin kefaret orucu Kuran’da geçmektedir. Vereceğimiz Kuran bölümünde 3 günlük kefaret orucu nedir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

“Allah sizi kasıtsız olarak yaptığınız yeminlerden ötürü sorumlu tutmaz; fakat bilerek ettiğiniz yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da kefâreti, ailenize yedirdiğinizin ortalama seviyesinden on fakire yedirmek yahut onları giydirmek ya da bir köle âzat etmektir. Buna imkânı olmayan ise üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğinizde (bozarsanız) yeminlerinizin kefâreti işte budur. Yeminlerinize bağlı kalın. Allah âyetlerini sizin için bu şekilde açıklıyor ki şükredesiniz.” (Maide Suresi 89)

3 Gün Kefaret Orucu Nasıl Tutulur?

Bu sorudaki kefaret orucu ramazanda bozulan oruç yerine tutulandan farklıdır. 3 gün kefaret orucu derken kastedilen yemin kefareti orucudur. Yemin kefareti olarak 10 fakire yardımda bulunacak durumu olmayanların tutması gereken 3 günlük oruç uygun bir zamanda tutulabilir, niyet ederken kefaret orucu olduğunun belirtilmesi uygundur.

kefaret orucu

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin Bilimsel 10 Faydası

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

9. Gün İftar Menüsü

En güzel ramazan yemekleri tarifleri vermeye 9. günde de devam ediyoruz! Bugün iftar menüsü için başlangıcı bol vitaminli tutmaç çorbası ile yapıyoruz. Sonrasında göz alıcı ve kiremitte porsiyonluk patlıcan kapama ve yanında humusa rakip yoğurtlu nohut mezesi var. Çok beğenilen iftar tatlıları ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bezelye Dondurucuda Nasıl Muhafaza Edilir? Tarifi

Bezelye Dondurucuda Nasıl Muhafaza Edilir?

1-2 kişilik, 20dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Şifa Niyetine Etli Çorba Tarifi

Şifa Niyetine Etli Çorba

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İlaç Niyetine Zencefilli Macun Tarifi

İlaç Niyetine Zencefilli Macun

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Karadut Şurubu Şifa Niyetine Tarifi

Karadut Şurubu Şifa Niyetine

2-4 kişilik, 1 saat Hazırlık, 30dk Pişirme
Şifa Niyetine Kış Çayı Tarifi

Şifa Niyetine Kış Çayı

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Terbiyeli Paça Çorbam (Şifa Niyetine) Tarifi

Terbiyeli Paça Çorbam (Şifa Niyetine)

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsçada rûze, Arapçada savm ve sıyâm anlamına gelen oruç,…

Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran Tarifi
Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran

Bursa'da Nerede İftar Yapılır? Oruç tutarken dopdolu lezzetlerle bezenmiş kocaman bir sofranın hayalini kurmamak elde…

İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler Tarifi
İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler

İstanbul’da İftar Nerede Yapılır? Beklenen ramazan bereketiyle geldi. Mutfaklardaki tatlı telaşlar, adeta zamanla yarışıyor. Pilavların…

Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı Tarifi
Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı

Ankara'da Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Ramazan ayında yemeklere duyulan ilgi ve önem ekstra artıyor. Güzel ve…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran Tarifi
Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran

Avrupa Yakası’nda Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Herkesin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı ramazan, bereketi ve birliği…

Tarifler Geri
Videolar Geri