Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Tarifi

Çok Zayıfım, Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim?

Kilonun dengede olması sağlıklı bir vücut için gereklidir. Bu nedenle çok zayıf ya da çok kilolu olmak sağlıklı kabul edilmeyebilir. Birçok mecrada kilo vermek ve zayıflamak için kaynak bulunur. Ancak mevcut kilonuz sağlığınız için yetersizse kilo almak için ne yapmalıyım telaşına düşebilirsiniz. İştahsızlık, çeşitli psikolojik problemler, sindirim problemi gibi etkenler kilo almanıza engel olabilir. Bu içeriğimizde kilo almanıza yardımcı olabilecek önerileri sıralıyor olacağız.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

 • Porsiyonu Küçük Kalorisi Yüksek Yiyecekler Tüketin
 • Günlük Enerji İhtiyacınızı Karşılayın
 • Protein Bakımından Zengin Beslenin
 • Sağlıklı Yağ Kaynaklarına Yönelin
 • Günlük Karbonhidrat İhtiyacınızı Karşılayın
 • Ara Öğünlerinizi Artırın
 • Gece Sağlıklı Besinler Tüketebilirsiniz
 • Düzenli Egzersiz Yapın
kilo almak için ne yapmalıyım

Zayıf olmak bazı kişilerde yeme bozukluklarından da kaynaklanır. Birçok kişi kilo almak için neler yapmalıyım sorusunun cevabını merak eder. Biz de kilo almak için ne yapılmalı konusuna detaylı bir şekilde ele aldık. İşte, sağlıklı kilo almanızı sağlayacak detaylar.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için diyetisyen desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Zayıf İnsanlar Kilo Almak İçin Ne Yapmalı?

Vücut kitle endeksiniz 18,5’in altında olduğunda, zayıf kabul edilirsiniz. Zayıflık sağlıksız vücut yapısına sahip olmanıza neden olur. Bununla beraber zayıflık depresyon belirtileri arasındadır. Bağışıklık sisteminiz de çökebilir. Hızlı kilo almak için ne yapmalıyım diyorsanız, bol bol enerji veren yiyeceklerle beslenmelisiniz.

Bazı durumlarda zayıf olan kişilerin kilo almamasının sebebi, sağlık problemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda doktorunuza danışmanız şarttır. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve sağlıklı kilo almak için ne yemeliyiz diyorsanız, şu adımları izlemelisiniz:

kilo almak için ne yapmalıyım

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

1) Porsiyonu Küçük Kalorisi Yüksek Yiyecekler Tüketin

Kilo almak için kalori miktarı yüksek besinler tüketmeniz gerekir. Ancak kalori miktarının yüksek olması sağlıksız beslenmeniz anlamına gelmiyor. Sağlıklı kalori kaynaklarına yönelebilirsiniz. Günlük enerji ihtiyacınızdan daha fazla besin kaynağını vücudunuza alırsanız kilo almanız kolaylaşır. Yaktığınız kaloriden daha fazla kalori almanız gerekir.

kilo almak için ne yapmalıyım

2) Günlük Enerji İhtiyacınızı Karşılayın

Alınan enerjiniz harcanan enerjiye eşit olduğunda mevcut kilonuzu korursunuz. Ancak alınan enerji harcanan enerjiden yüksek olursa kilo alma şansınız artar. Enerji açısından yüksek besinlerle beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu besinler şunlardır:

 • Kuru meyveler: Hurma, kuru kayısı, üzüm
 • Kuru yemişler: Badem, fıstık, fındık, ceviz
 • Yağlar: Organik zeytinyağı, avokado yağı
 • Et: Tavuk, kuzu eti, dana eti
 • Tahıllar: Kuru fasulye, nohut, mercimek, pirinç, yulaf
 • Yağlı süt ürünleri: Tam yağlı süt, beyaz peynir, tam yağlı yoğurt
 • Atıştırmalık: Bitter çikolata, fıstık veya fındık ezmesi
kilo almak için ne yapmalıyım

3) Protein Bakımından Zengin Beslenin

Protein, sağlıklı ve dengeli beslenmek için olmazsa olmazlar arasındadır. Araştırmalara göre protein ile beslenmek, kalorilerin kaslara dönüşmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple günlük protein ihtiyacınızı karşılamalısınız. Kilo almak isteyenler vücut ağırlığının kg başına 1,52 gr oranında protein takviyesi almalıdır. Kırmızı et, balık, ceviz, badem, fındık, yağsız dana eti gibi besinleri protein almak için tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yüksek Protein İçeren 13 Sağlıklı Besin

kilo almak için ne yapmalıyım

4) Sağlıklı Yağ Kaynaklarına Yönelin

Ceviz, fındık, badem, avokado, balık yağı gibi yağları diyetinize eklemelisiniz. Kilo alma sürecinde yağ kısıtlı diyet uygularsanız, testosteron seviyenizde azalma yaşarsınız. Sağlıklı yağları diyetinize ekleyerek hem kalori miktarınızı hem bitkisel protein miktarınızı artırırsınız.

kuru yemişler

5) Günlük Karbonhidrat İhtiyacınızı Karşılayın

Karbonhidratlar vücudun doku oluşturabilmesi için gerekli enerjiyi sağlar. Bu sayede kas kütlesinde artış yaşarsınız. Ancak şeker ve şekerli gıdalar, pastalar, paketli gıdalar, hamur işleri sağlıklı kilo almanızı sağlamaz. Bu sebeple bu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Basmati pirinç, kurubaklagiller, tam buğday makarna, sebze ve meyve gibi besinler sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur.

kilo almak için ne yapmalıyım

6) Ara Öğünlerinizi Artırın

Tek seferde fazla porsiyonlarda yemek yememelisiniz. Bu doygunluk hissinden dolayı kilo almanız zorlaşabilir. Küçük porsiyonlarda daha sık öğün tüketimi uygulamalısınız. Gün içerisinde en az 3 ara öğün tüketmeye özen göstermelisiniz.

Antrenmandan sonra kilo almak için ne yapmalıyım erkek veya kadınların en çok araştırdığı sorulardan biri. Antrenmandan hemen sonra ana öğün tüketmeye çalışmalısınız. Yağ, protein, karbonhidrat bakımından dengeli ve kalorisi yüksek öğünü tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı ve Tok Tutan 5 Ara Öğün Önerisi

kilo almak için ne yapmalıyım

7) Gece Sağlıklı Besinler Tüketebilirsiniz

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki uykudan hemen önce yenilen yemek kilo almanızı sağlıyor. Ancak ne yediğiniz burada oldukça önemli. Bununla beraber ne kadar tüketeceğinize dikkat etmeniz gerekir.

Erkek ve kadın metabolizması farklı çalışır. Bu noktada kilo almak için ne yapmalıyım kadın veya erkek ne tür beslenmeli diye merak edilir. Tüm erkek ve kadınlar kilo almak için geceleri protein içeren besinlerle beslenmeli.

Örneğin, uykudan hemen önce 30-40 gram kazein içerikli besin tüketebilirsiniz. Bu da vücudun kas kütlesini artırmaya yardımcı olur. Gece yatmadan önce ballı süt, muzlu yer fıstığı ezmeli süt gibi sütlü karışım içecekler tüketebilirsiniz.

kilo almak için ne yapmalıyım

8) Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yaparak da kilo almanız mümkün. Birçok kişi egzersiz yaparsam kilo veririm yanılgısına kapılıyor. Egzersiz yapmak kas protein sentezini ve büyüme hormonunu artırarak yağsız kas kütlesi kazanmanıza imkân tanıyor. Egzersiz olmadan kilo almaya çalışırsanız, yağ kütlesinde artış yaşayabilirsiniz. Bu da sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

kilo almak için ne yemeliyim

En Hızlı Ne Kilo Aldırır?

Hızlı kilo almak için tükettiğiniz yiyeceklerin bol kalorili olmasına özen göstermelisiniz. Öğünlerinizde yüksek kalorili beslenmelisiniz. Bununla beraber sıkça su tüketmelisiniz. Karbonhidrat ve protein bakımından zengin besinlerle beslenmeye çalışmalısınız.

Örneğin, yumurta, fındık, ceviz, badem, balık gibi gıdalar hızlı kilo almanızı sağlayabilir. Süt, peyniri uyumadan 30 dakika önce tüketmelisiniz.

kilo almak için ne yemeliyim

Kilo Alamıyorum Sebebi Ne Olabilir?

 • Metabolizmanız hızlıdır. Bu nedenle enerji tüketimi fazla olur. Dolayısıyla kilo almanız zorlaşır.
 • Bağırsaklarınızda parazit olabilir. Bu da yiyeceklerin sindirilmesini zorlaştırmaktadır.
 • Yetersiz ve düzensiz besleniyor olabilirsiniz. Bununla beraber iştahsızlık ve öğün aralarının uzun olması da kilo almanızı engeller.
 • Yaşadığınız psikolojik sorunlar, stres, depresyon halleri de kilo almanızı kötü manada etkileyebilir.
 • Sindirim ve dolaşım bozukluklarınız vardır. Ayrıca genetik mirasınız da bu durumu tetikliyor olabilir.
 • Neden kilo almıyorum diyenlere bir başka sebep de şeker hastalıklarının bulunmasıdır.
 • Sigara ve alkol tüketimleri de kilo almanıza yardımcı olmaz. Bu gibi zararlı içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir.
kilo almak için ne yapmalıyım

1 Haftada 5 Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

1 haftada 5 kilo almak için sık öğünlerle beslenmeniz gerekiyor. Örneğin, her öğünde az yemek yiyerek ve öğün aralıklarınızı kısaltarak kilo almanız mümkün. Ayrıca öğünleriniz dengeli olmalıdır. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinde sağlam besinlerle beslenilmelidir. Ara öğünlerde ise yağ barındıran ve besleyici olan yiyecekler tercih edilmelidir.

hızlı kilo almak için ne yapmalıyım

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için diyetisyen desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? Diyetisyen Cevapladı

Kilo Alma Programı: Uzman Tavsiyeleri, Diyet Listeleri

Kalorisi Yüksek Yiyecekler – Vicdanınızı Zorlayacak 10 Suçlu Gıda

Kilo Aldıran Besinler Nelerdir? Sağlıklı Kilo Almanın Püf Noktaları

Hızlı Kilo Verme Sürecinde Doğru Bilinen 6 Yanlış, Diyetisyen Uyarıyor

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

Tarifler Geri
Videolar Geri