Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım? Tarifi

Çok Zayıfım, Kilo Almak İçin Ne Yemeliyim?

Kilonun dengede olması sağlıklı bir vücut için gereklidir. Bu nedenle çok zayıf ya da çok kilolu olmak sağlıklı kabul edilmeyebilir. Birçok mecrada kilo vermek ve zayıflamak için kaynak bulunur. Ancak mevcut kilonuz sağlığınız için yetersizse kilo almak için ne yapmalıyım telaşına düşebilirsiniz. İştahsızlık, çeşitli psikolojik problemler, sindirim problemi gibi etkenler kilo almanıza engel olabilir. Bu içeriğimizde kilo almanıza yardımcı olabilecek önerileri sıralıyor olacağız.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

 • Porsiyonu Küçük Kalorisi Yüksek Yiyecekler Tüketin
 • Günlük Enerji İhtiyacınızı Karşılayın
 • Protein Bakımından Zengin Beslenin
 • Sağlıklı Yağ Kaynaklarına Yönelin
 • Günlük Karbonhidrat İhtiyacınızı Karşılayın
 • Ara Öğünlerinizi Artırın
 • Gece Sağlıklı Besinler Tüketebilirsiniz
 • Düzenli Egzersiz Yapın
kilo almak için ne yapmalıyım

Zayıf olmak bazı kişilerde yeme bozukluklarından da kaynaklanır. Birçok kişi kilo almak için neler yapmalıyım sorusunun cevabını merak eder. Biz de kilo almak için ne yapılmalı konusuna detaylı bir şekilde ele aldık. İşte, sağlıklı kilo almanızı sağlayacak detaylar.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için diyetisyen desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Zayıf İnsanlar Kilo Almak İçin Ne Yapmalı?

Vücut kitle endeksiniz 18,5’in altında olduğunda, zayıf kabul edilirsiniz. Zayıflık sağlıksız vücut yapısına sahip olmanıza neden olur. Bununla beraber zayıflık depresyon belirtileri arasındadır. Bağışıklık sisteminiz de çökebilir. Hızlı kilo almak için ne yapmalıyım diyorsanız, bol bol enerji veren yiyeceklerle beslenmelisiniz.

Bazı durumlarda zayıf olan kişilerin kilo almamasının sebebi, sağlık problemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda doktorunuza danışmanız şarttır. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve sağlıklı kilo almak için ne yemeliyiz diyorsanız, şu adımları izlemelisiniz:

kilo almak için ne yapmalıyım

Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

1) Porsiyonu Küçük Kalorisi Yüksek Yiyecekler Tüketin

Kilo almak için kalori miktarı yüksek besinler tüketmeniz gerekir. Ancak kalori miktarının yüksek olması sağlıksız beslenmeniz anlamına gelmiyor. Sağlıklı kalori kaynaklarına yönelebilirsiniz. Günlük enerji ihtiyacınızdan daha fazla besin kaynağını vücudunuza alırsanız kilo almanız kolaylaşır. Yaktığınız kaloriden daha fazla kalori almanız gerekir.

kilo almak için ne yapmalıyım

2) Günlük Enerji İhtiyacınızı Karşılayın

Alınan enerjiniz harcanan enerjiye eşit olduğunda mevcut kilonuzu korursunuz. Ancak alınan enerji harcanan enerjiden yüksek olursa kilo alma şansınız artar. Enerji açısından yüksek besinlerle beslenmeye özen göstermelisiniz. Bu besinler şunlardır:

 • Kuru meyveler: Hurma, kuru kayısı, üzüm
 • Kuru yemişler: Badem, fıstık, fındık, ceviz
 • Yağlar: Organik zeytinyağı, avokado yağı
 • Et: Tavuk, kuzu eti, dana eti
 • Tahıllar: Kuru fasulye, nohut, mercimek, pirinç, yulaf
 • Yağlı süt ürünleri: Tam yağlı süt, beyaz peynir, tam yağlı yoğurt
 • Atıştırmalık: Bitter çikolata, fıstık veya fındık ezmesi
kilo almak için ne yapmalıyım

3) Protein Bakımından Zengin Beslenin

Protein, sağlıklı ve dengeli beslenmek için olmazsa olmazlar arasındadır. Araştırmalara göre protein ile beslenmek, kalorilerin kaslara dönüşmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple günlük protein ihtiyacınızı karşılamalısınız. Kilo almak isteyenler vücut ağırlığının kg başına 1,52 gr oranında protein takviyesi almalıdır. Kırmızı et, balık, ceviz, badem, fındık, yağsız dana eti gibi besinleri protein almak için tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yüksek Protein İçeren 13 Sağlıklı Besin

kilo almak için ne yapmalıyım

4) Sağlıklı Yağ Kaynaklarına Yönelin

Ceviz, fındık, badem, avokado, balık yağı gibi yağları diyetinize eklemelisiniz. Kilo alma sürecinde yağ kısıtlı diyet uygularsanız, testosteron seviyenizde azalma yaşarsınız. Sağlıklı yağları diyetinize ekleyerek hem kalori miktarınızı hem bitkisel protein miktarınızı artırırsınız.

kuru yemişler

5) Günlük Karbonhidrat İhtiyacınızı Karşılayın

Karbonhidratlar vücudun doku oluşturabilmesi için gerekli enerjiyi sağlar. Bu sayede kas kütlesinde artış yaşarsınız. Ancak şeker ve şekerli gıdalar, pastalar, paketli gıdalar, hamur işleri sağlıklı kilo almanızı sağlamaz. Bu sebeple bu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Basmati pirinç, kurubaklagiller, tam buğday makarna, sebze ve meyve gibi besinler sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur.

kilo almak için ne yapmalıyım

6) Ara Öğünlerinizi Artırın

Tek seferde fazla porsiyonlarda yemek yememelisiniz. Bu doygunluk hissinden dolayı kilo almanız zorlaşabilir. Küçük porsiyonlarda daha sık öğün tüketimi uygulamalısınız. Gün içerisinde en az 3 ara öğün tüketmeye özen göstermelisiniz.

Antrenmandan sonra kilo almak için ne yapmalıyım erkek veya kadınların en çok araştırdığı sorulardan biri. Antrenmandan hemen sonra ana öğün tüketmeye çalışmalısınız. Yağ, protein, karbonhidrat bakımından dengeli ve kalorisi yüksek öğünü tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı ve Tok Tutan 5 Ara Öğün Önerisi

kilo almak için ne yapmalıyım

7) Gece Sağlıklı Besinler Tüketebilirsiniz

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki uykudan hemen önce yenilen yemek kilo almanızı sağlıyor. Ancak ne yediğiniz burada oldukça önemli. Bununla beraber ne kadar tüketeceğinize dikkat etmeniz gerekir.

Erkek ve kadın metabolizması farklı çalışır. Bu noktada kilo almak için ne yapmalıyım kadın veya erkek ne tür beslenmeli diye merak edilir. Tüm erkek ve kadınlar kilo almak için geceleri protein içeren besinlerle beslenmeli.

Örneğin, uykudan hemen önce 30-40 gram kazein içerikli besin tüketebilirsiniz. Bu da vücudun kas kütlesini artırmaya yardımcı olur. Gece yatmadan önce ballı süt, muzlu yer fıstığı ezmeli süt gibi sütlü karışım içecekler tüketebilirsiniz.

kilo almak için ne yapmalıyım

8) Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yaparak da kilo almanız mümkün. Birçok kişi egzersiz yaparsam kilo veririm yanılgısına kapılıyor. Egzersiz yapmak kas protein sentezini ve büyüme hormonunu artırarak yağsız kas kütlesi kazanmanıza imkân tanıyor. Egzersiz olmadan kilo almaya çalışırsanız, yağ kütlesinde artış yaşayabilirsiniz. Bu da sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

kilo almak için ne yemeliyim

En Hızlı Ne Kilo Aldırır?

Hızlı kilo almak için tükettiğiniz yiyeceklerin bol kalorili olmasına özen göstermelisiniz. Öğünlerinizde yüksek kalorili beslenmelisiniz. Bununla beraber sıkça su tüketmelisiniz. Karbonhidrat ve protein bakımından zengin besinlerle beslenmeye çalışmalısınız.

Örneğin, yumurta, fındık, ceviz, badem, balık gibi gıdalar hızlı kilo almanızı sağlayabilir. Süt, peyniri uyumadan 30 dakika önce tüketmelisiniz.

kilo almak için ne yemeliyim

Kilo Alamıyorum Sebebi Ne Olabilir?

 • Metabolizmanız hızlıdır. Bu nedenle enerji tüketimi fazla olur. Dolayısıyla kilo almanız zorlaşır.
 • Bağırsaklarınızda parazit olabilir. Bu da yiyeceklerin sindirilmesini zorlaştırmaktadır.
 • Yetersiz ve düzensiz besleniyor olabilirsiniz. Bununla beraber iştahsızlık ve öğün aralarının uzun olması da kilo almanızı engeller.
 • Yaşadığınız psikolojik sorunlar, stres, depresyon halleri de kilo almanızı kötü manada etkileyebilir.
 • Sindirim ve dolaşım bozukluklarınız vardır. Ayrıca genetik mirasınız da bu durumu tetikliyor olabilir.
 • Neden kilo almıyorum diyenlere bir başka sebep de şeker hastalıklarının bulunmasıdır.
 • Sigara ve alkol tüketimleri de kilo almanıza yardımcı olmaz. Bu gibi zararlı içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilir.
kilo almak için ne yapmalıyım

1 Haftada 5 Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

1 haftada 5 kilo almak için sık öğünlerle beslenmeniz gerekiyor. Örneğin, her öğünde az yemek yiyerek ve öğün aralıklarınızı kısaltarak kilo almanız mümkün. Ayrıca öğünleriniz dengeli olmalıdır. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinde sağlam besinlerle beslenilmelidir. Ara öğünlerde ise yağ barındıran ve besleyici olan yiyecekler tercih edilmelidir.

hızlı kilo almak için ne yapmalıyım

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için diyetisyen desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? Diyetisyen Cevapladı

Kilo Alma Programı: Uzman Tavsiyeleri, Diyet Listeleri

Kalorisi Yüksek Yiyecekler – Vicdanınızı Zorlayacak 10 Suçlu Gıda

Kilo Aldıran Besinler Nelerdir? Sağlıklı Kilo Almanın Püf Noktaları

Hızlı Kilo Verme Sürecinde Doğru Bilinen 6 Yanlış, Diyetisyen Uyarıyor

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Tarifler Geri
Videolar Geri