Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Evde Tedavi

4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 4 puan, ortalama: 5,00 (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Evde Tedavi Tarifi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kuyruk sokumu ya da diğer söylemi ile poçik kemiği, omurganın en alt kısmında yer alan ve üçgen şeklinde olan bir kemiktir. Sakrum olarak da isimlendirilen bu küçük kemiğin çok önemli görevleri vardır. Poçik kemiğinin zarar görmesiyle şiddetli ağrılar oluşabilir. Batma olayı yaşanabilir.

Hareketsiz yaşam, doğum, duruş bozuklukları ve düşme gibi nedenler kuyruk sokumu ağrısı oluşmasına zemin hazırlar. Ağrılar bazı durumlarda kalça, bel ve bacaklarda bulunan sinirleri de etkiler ve daha şiddetli ağrılara yol açabilir. Kuyruk sokumu ağrıları genellikle kadınlarda görülür.

Poçik kemiğinde oluşan hasarların nedenlerini ve tedavi yöntemlerini sizler için derledik. İhtiyacınız olan tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

kuyruk sokumu ağrısı

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

Kuyruk sokumu kemiğinizde ağrı varsa ve şikâyetleriniz artış gösteriyorsa kesinlikle bir ortopedi doktoruna gitmeniz gerekir. Sorunun nedeni tespit edildikten sonra doktorunuz size gerekli tedavi düzenlemesini yapacaktır. Genel olarak yapılan tedaviler ve alınacak önlemler şunlardır:

 • Doktor tarafından karar verilen ve uygulanan lokal kortizon enjeksiyonu, kuyruk sokumu ağrısı için çözüm oluşturabilir.
 • Kuyruk sokumu ağrılarının tedavisinde manuel yani elle tedavi yöntemi de kullanılabilir. Bu tedaviler alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından uygulanır.
 • Ağrılı bölgeye el ile yapılan uygulamalar ve masajlar ağrının azalmasına yardımcı olabilir.
 • Rahatsızlığın durumuna göre buzla kompres yapmak ya da sıcak su torbası uygulamak ağrınızı hafifletebilir.
 • Kuyruk sokumu ağrısı için minder kullanmak rahat etmenizi sağlayabilir. Ortası delik yastıklar kuyruk sokumunuza yük binmesine engel olur. Böylece ağrınızı daha az hissedersiniz.
 • Kabızlık, kuyruk sokumu ağrısını çoğaltan bir durumdur. Kabız olmaktan kaçınmaya özen gösterebilirsiniz. Bol su içerek ve lifli gıdalar yiyerek beslenebilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerisi ile göreceğiniz fizik tedavi ağrınızı geçirmeye ya da hafifletmeye yardımcı olabilir. Size önerilen kuyruk sokumu ağrısı egzersizleri ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Kuyruk sokumu ağrısı bel fıtığı, kist, tümör ve kıl dönmesi gibi nedenlerle oluşmuşsa bu hastalıkların tedavisi yapıldıktan sonra ağrıdan kurtulabilirsiniz.
 • Tüm tedavilere ve alınan önlemlere rağmen kuyruk sokumu ağrısı ve şişlik devam ederse cerrahi müdahale gerekebilir. Bu müdahalede kuyruk sokumunun kemik ucu alınır. Yapılan ameliyatlar başarılı sonuçlar vermektedir.

kuyruk sokumu ağrısı bitkisel tedavi

Kuyruk Sokumu Ağrısı Evde Bitkisel Tedavi

Kuyruk sokumu ağrısı evde tedavi yöntemleri sadece sıcak ve soğuk uygulamalar yapmaktan ibarettir. Ağrıyı hafifletecek egzersizler yapabilir, kuyruk sokumu ağrısı için minder kullanabilirsiniz. Bunlar sizi rahatlatabilecek yöntemlerdir. Fakat ağrınızı tedavi etmezler.

 • Ağrınızın nedenine ve şiddetine uygun olarak doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçları kullanarak dinlenebilirsiniz.
 • Kuyruk sokumu ağrısı için krem kullanabilirsiniz.
 • Yan yatmak sizi rahatlatacak bir pozisyondur.
 • Ağrı kesici özelliği olan bitkilerle hazırlanan merhemleri sürebilir ya da bitki çayları demleyerek içebilirsiniz. Sakinleştirici özelliği olan çaylar size psikolojik rahatlama sağlar, uyumanıza yardımcı olur.
 • Isırgan otu lapası hazırlayıp ağrılı bölgeye ılık olarak uygulayabilirsiniz.
 • Evde masaj yaptırabilirsiniz. Konunun uzmanı olan terapistler ağrınızı azaltacak masaj uygulamaları yapabilirler.
 • Düzenli olarak kuyruk sokumu ağrısı egzersizleri yaparsanız kuyruk sokumu kemiğinin omurgaya yaptığı baskıyı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Kuyruk sokumu ağrısı bitkisel tedavi uygulamaları ise rahatlatıcı çayların ve ağrı kesici bitkilerle hazırlanan lapa ve merhemlerin ötesine geçememektedir. Bu ağrı sorunu uzman doktor tedavisi gerektiren bir rahatsızlıktır.

kuyruk sokumu ağrısı neden olur

Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Omurganın en alt kısmında bulunan kuyruk sokumu (poçik kemiği) tendon, kas ve bağ dokusundan oluşan üçgen şeklinde küçük bir kemiktir. En önemli işlevi oturma sırasında kalçayı sabitliyor olmasıdır. Ayağa kalkarken de dengenin sağlanması görevini üstlenir.

Kuyruk sokumu kemiği zarar gördüğünde ağrı oluşur. Bu ağrı yaşamın her anında kendini hissettirilebilir. Oturup kalkma sırasında, eğilirken ya da cinsel ilişki yaşarken ortaya çıkabilir. Bazen bacakları da etkileyerek sorun yaratabilir. Yürümek ve ayakta durmak kuyruk sokumu üzerindeki baskıyı azaltacağı için ağrıyı hafifletir.

Kuyruk sokumu ağrısı farklı sebeplerle oluşur. Ağrının nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Doğum yapmak: En önemli nedendir. Hamilelik boyunca kuyruk sokumu baskı altında kalır ve esneme yapar. Doğum sırasında da poçik kemiğinin çevresindeki bağ ve kas dokuları esnediği için ağrımaya başlar.
 • Kuyruk sokumu kemiğinin zarar görmesi: Kalça üzerine düşmek ve şiddetli darbe almak gibi nedenler kemiğin zedelenmesine ya da ezilmesine sebep olabilir. Dövüş sporları ile uğraşanlarda da bu sorun yaşanabilir.
 • RSI Hastalığı: Bu hastalık tekrarlayan gerilme ve zorlanma hareketleri ile oluşur. Devamlı öne doğru eğilerek yapılan hareketler kuyruk kemiğinin esnemesine ve ağrı yapmasına sebep olur. Bisiklet ve kürek sporu yapanlarda, bilgisayar karşısında aynı pozisyonda kalanlarda sıkça görülür.
 • Bel Problemleri: Bel fıtığı ve disk bozuklukları gibi sorunlar kuyruk sokumu ağrısının oluşmasında etken olabilir.
 • Kilo sorunları: Kilo fazlalığı olan kişilerde kuyruk sokumuna çok yük bindiği için ağrı olabilir. Çok zayıf olanlarda ise kuyruk sokumu çevresindeki bağ dokusu yetersiz olduğu için oturma sırasında kemiğe baskı artar ve ağrı meydana gelir.
 • Enfeksiyonlar: Kuyruk sokumu çevresindeki dokuların enfekte olmasıyla ağrı oluşabilir. Çok nadiren görülen bir nedendir.
 • Kanser: Kemik kanseri varsa ve kuyruk sokumuna atlamışsa ağrı yapabilir. Kanser nedeniyle büyüyen dokular da kemiğe baskı yaparak ağrı oluşturabilir.
 • Yaşlılık: Yaşlanma süresince kemik erimesi olduğu için kuyruk sokumu kemiği de zarar görmektedir. Yaşlanma nedeniyle kemiğin çevresindeki dokular işlevini kaybederler. Yoğun ağrılar oluşabilir.

kuyruk sokumu ağrısı belirtileri

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi kuyruk kemiğinde oluşan ağrıdır. Bu ağrıya ilave olarak bacaklarda da ağrı yaşanabilir. Ayrıca dışkılama sırasında, oturup kalkma anında, kadınlarda adet dönemlerinde ve cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumunda ağrı hissedilebilir.

Kuyruk sokumu omurganın en son kısmı yani bitiş yeridir. Kalça ve omurganın birleştiği noktadır. Kuyruk sokumu ağrısı da tam bu noktada oluşur. Ağrının şiddeti rahatsızlığın nedenine göre değişim gösterir.

kuyruk sokumu ağrısı için tedavi yöntemleri

Kuyruk Sokumu Ağrısı Kendiliğinden Geçer Mi?

Kuyruk sokumu ağrısı kendiliğinden geçebilir. Poçik kemiği yapısal olarak zarar görmemiş ise ağrı bir süre sonra yok olabilir. Duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılar da gerekli önlemler alındıktan sonra geçebilir. Hamilelik süresinde bu ağrıyı yaşayan kadınların bir kısmı doğumdan birkaç hafta sonra ağrının yok olduğunu söylerler. Fakat kuyruk sokumu yapısal olarak zedelenmiş ise tedavi olmadan ağrının geçmesi pek olası değildir. Ağrıya neden olan hastalıklar tedavi edildikten sonra ağrı ortadan kalkar.

kuyruk sokumu ağrısı egzersizleri

Kuyruk Sokumu Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sakrum, koksiks ve poçik kemiği olarak isimlendirilen kuyruk sokumu, yukarıda belirtilen nedenler yüzünden hasar gördüğünde istenmeyen bir ağrı yapmaya başlar. Bu durum kemik sistemi ile ilgili bir sorundur.

Kuyruk sokumu ağrısı yaşıyorsanız bir ortopedi doktoruna başvurmanız gerekir. Uzman doktor tarafından yapılacak muayenede öncelikle kemikte kırık, çıkık ve çatlak olup olmadığı kontrol edilir. Zarar gören bir yer varsa müdahale edilerek düzeltilebilir. Elle yapılan kontroller yetersiz kalırsa görüntüleme yöntemi olan MR çekimine başvurulur. Bu taramalar sonucunda hastalığın kaynağı bulunarak gerekli tedavilerin yapılmasına geçilir.

Artan ve geçmeyen kuyruk sokum ağrılarınız varsa vakit kaybetmeden bir ortopedi doktoruna gitmeniz gerekir.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Evde Tedavi 27.09.2018 tarihinde yayınladı.