Nezle Nasıl Geçer?

Hapşırdığınızı Duyar Gibi Olduk: Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezle ve grip sezonunun açılmasıyla birlikte hareketlenen aktar şubeleri çeşitli bitki karışımları ile hastalara şifa olmaya çalışırken, akraba ve dostlar da tavsiyeleri ile buna destek olurlar.

Kış çayı, nezle çorbası gibi birkaç püf nokta ile kolayca atlatabilen nezle için bağışıklık sistemine mutlaka güvenmek gerek. Zira güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan insanların atlatamayacağı hastalık yoktur.

Nezle Nedir?

Sürekli olur olmadık yerlerde akan bir buruna sahip olmak nasıl da zor değil mi? Üstüne bir de mukus saldırılarınızı kontrol edemediğinizi düşünün. Bu yüzden de nezle virüsü iyi tanınması gereken hastalık yapıcılardan biri.

Nezlenin tek bir iyileştirme yöntemi yok. Ancak doktor reçetelerini de ihmal etmemek koşuluyla bazı ipuçları vardır ki bunlar nezleden kurtulmanıza yardımcı olur, böylece burnunuzu peçetelerle savaşmaktan kurtarabilirsiniz. Çeşitli nezle evreleri doğru tanınırsa hastalık evde tedavi edilebilir.

Nezle ile Grip Arasındaki Fark Nedir?

Nezle ve grip gibi enfeksiyon hastalıkları her mevsim geçişinde uygun şartları yakaladıysa kendini gösterir. Bağışıklık sisteminin gücü ile doğru orantılı olan nezle grip hastalığı yenme olasılığı, alınan besin ve içilen sıvı miktarı ile değişebilir.

Birçok insanın hapşırıktan burun akıntısına kadar benzer belirtiyle yakalandığı nezle grip soğuk algınlığı ve saman nezlesini ayırt etmek iyileşme süreci için önemli bir adımdır. Aslında hemen her mevsim karşılaşılan aynı belirtiler sayesinde siz de iki hastalığın neden karıştığını fark edersiniz.

Grip elbette nezleye göre daha ağır seyreder. Ayrıca nezle göz yaşarması gibi bir belirti ile de kendini gösterebilir.

Nezle belirtileri sadece burun akıntısı, halsizlik ve hapşırma ile kendini gösterebilirken grip, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kulak iltihabı, ateş, öksürük, halsizlik ve iştahsızlık gibi yoğun hastalık belirtileri verir.

Bu yüzden de kimi zaman soluğu ya doktorun ya da bitkilerin kapısında alırsınız. Çünkü herhangi bir hastalıkta en önemli adım farkında olmak ve doğru tedavi ile başlamaktır.

Nezle Neden Olur?

Solunum yollarında belirgin şekilde kendini gösteren nezle hastalığı, yüzlerce virüsten etkilenmiş olabilir. En kolay ve en sık bulaşan bu hastalık, yılda ortalama 3-8 arasında görülebilir. Özellikle kış aylarında kendini gösteren nezle hastalığı çocuklarda yetişkinlere nazaran daha çok görülme eğilimi gösterir.

Kışın kapalı alanların sık sık havalandırılmaması, odaların nem dengesinin korunamaması, temiz hava yetersizliği gibi nezle sebepleri hastalığa neden olur. En ufak bir nefes, hapşırık veya yakınlaşma ile bulaşan virüsler, hastalığın semptomlarını 1-5 gün içerisinde gün yüzüne çıkarır. Genellikle burunda tahriş ve rahat nefes alamama hissi sizi nezleye doğru adım adım yaklaştırır.

Bundan sonra burun akıntısı kaçınılmazdır fakat nezle öksürük ile kendini göstermez. Zira rahat bir şekilde atlatılabilmesi öngörülen nezle evde tedavi edilebilen bir hastalık türü. Aynı belirtilerle farklı hastalık türlerine sebebiyet veren nezle çeşitleri özelliklerinin dikkatli anlaşılması gerek.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Nezlenin en sık rastlanan semptomları burun tıkanıklığı, hapşırma ve dinmek bilmeyen burun akıntısıdır. Bebeklerde veya çocuklarda nezle başlangıcı yüksek ateşi de beraberinde getirebilir. Birkaç gün içinde burun salgıları kalınlaşarak sarı veya yeşil bir renk alır. Bu aşamada nezle baş ağrısı yapsa da geçici olduğunun bilinmesinde fayda var.

Bu süreç ilerledikçe bir nezle kulak tıkanması daha doğrusu iltihabını da beraberinde getirebilir. Ne yazık ki nezle ve kulak tıkanıklığı da baş ağrısına sebep olabilir. Bir zincirin halkaları şeklinde yayılan nezle ve sinüzit önemsiz gibi görünse de doktor kontrolünü de gerektirir.

Normal şartlarda nezle kuluçka süresi ile birlikte bir hafta içinde geçmesi beklenen bir hastalıktır, eğer daha uzun sürerse sinüs enfeksiyonu ve alerji gibi yan rahatsızlıklar da değerlendirilebilir.

Nezle Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hapşırmaları hafifletmek için alerjik reaksiyona neden olan herhangi bir şeye maruz kalmamak gerekir. Evde minik bir hayvan dostunuz da varsa uzak kalmanız sizin menfaatinize olur. Üstelik yaşadığınız ortamı da sürekli temizleyip, çarşafları da güzelce yıkamak nezle tedavileri arasındaki en iyi bir fikirlerden biridir.

Kuru hava mukus zarını tahriş ediyorsa hapşırık yine artabilir. Kışın sürekli çalışan ve havayı kurutan radyatörlere su koymak ve odanın nemlenmesini sağlamak sizi bir nebze rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Aşırı giyinmek yerine daha rahat kalacağınız temiz kıyafetler tercih edebilirsiniz. Sigaralı ortamlardan olabildiğince uzak kalıp, burun açıcı spreylerle nezle semptomları ile mücadelede tedaviye fayda sağlar. Bol bol sıvı almanın dışında nezleye ne iyi gelir evde yatmak da olumlu sonuçlar doğurabilir. İster evde bitkilerle dolu bir tedavi ister doktor tedavisi ile nezleden kurtulunabilir.

İlaç veya bitki kullanmanın sınırlarının olduğu hamilelikte nezleye ne iyi gelir merakının yanıtı ise sadece C vitamini ve dinlenmekte saklıdır. Doğal bir koruma kalkanına sahip olan anne adayı doğru beslenme ile daha güçlü olabilir.

Bu konuda nezleye ne iyi gelir Feridun Kunak tariflerine de göz atılabilir. Eskilerin deyimi ile terlemek nezleye iyi gelir mi diye bir düşünceniz varsa bilinenin aksine iyi gelmediğini bilmenizde fayda var.

Geçici bir rahatlık hissi sağlayan terleme ile nezlenin geçeceğini beklemek yerine bağışıklık sisteminin nezle virüslerini yok etmeye yetecek kadar antikor üretmesi için zaman ve besin sağlanmalıdır.

Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezle hastalarının çoğu tıbbi tedavi gerektirmeden iyileşirler. Nezle tanısı konan kişilerin kendilerine bakmaları, yeterli zaman edinerek dinlenmeleri, yeterince sıvı ve C vitamini takviyesi almaları vücudun direncini artırmak için önemlidir.

Eğer nezle kişi 39 derece üzeri ateşe sahipse, terleme ve renkli balgam varsa doktora görünmesinde fayda var. Doktorun vereceği uygun bir nezle ilacı sizi takviye eder. O zaman nezle için ne yapmalı demek yerine bir an evvel ya doktora görünmelisiniz ya da evde kendinize bakmanız gerek.

Yine de her yıl biirkaç kere yaşanan bir hastalıkta, grip ve nezleye ne iyi gelir diye düşünmeye gerek kalmaz, aslında herkesin takip ettiği birileri veya çeşitli doğal tarifleri vardır. Doğal ilaçları kullanmayı tercih ederseniz, size yardımcı olabilecek nezle için en iyi ilaç kolaylıkla keşfedilebilir.

Hasta Çorbası

Özellikle evde hazırlanan bol vitaminli bir nezle çorbası fayda sağlar. Eğer bahar nezlesine ne iyi gelir diye merak ediyorsanız İbrahim Saraçoğlu’ndan birkaç tarif bakabilirsiniz. Pek çok bitkinin faydalarının yanı sıra nezleye ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu araştırmalarında mutlaka bir doğal reçeteye rastlanır. Yılardır süregelen çeşitli nezle kürü tarifleri de hastalığı evde atlatmanızı sağlayabilir.

Bağışıklık sistemi yeni yeni kendini gösteren bebeklerde nezleye ne iyi gelir sorusu ise yanıtını kendi içerisinde verir. Bebeklerin hastalık süreçlerinde mutlaka bağışıklık güçlendirici besin takviyesi gerek. Bebeklerde alerjik nezleye ne iyi gelir diye merak ediyorsanız eğer alerjiye neden olan sebep araştırılabilir.

Çeşitli semptomlarla görülen yaz nezlesine ne iyi gelir sorusunun yanıtı ıhlamurda gizli olabilir. Pek çok faydası ile ıhlamur hastalık süresince içilirse yeterli dehidrasyon ve vitamin sağlanmış olur.

Nezle Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Toplumsal olarak birlikte yaşanılması zorunlu olan ortamlarda büyük sorun haline dönüşen burun akıntısı nezleye ne iyi gelir sorusunu yanıtlarken aslında başta insanların içinde olmanızın tehlike olduğunu bilmeniz gerek.

Sürekli akan burundan veya nezle burun tıkanıklığı sorununa daha fazla sıvı alımı yaparak kendinize yardımcı olabilirsiniz. Daha akıcı bir mukus sinüsleri daha erken ve daha rahat terk edeceği için erkenden atlatma şansınız artar. Aksi halde daha kalın ve yapışkan kıvamlı mukus ile başınız dertte olabilir.

Gribe Karşı Etkili Bitki Çayı

Elbette kahve ve alkol uzak durulması gereken sıvıların başında. Özellikle sıcak hazırlanmış nezle için bitki çayı da size fayda sağlar. İçecek olarak hazırlanan nezle çayı, sayesinde burun hava yolları buhar yardımı ile uyarılarak burun açılımı gerçekleştirilebilir.

Öte yandan sıcak bir duş da nezle burun akıntısı tedavisinde etkisini olumlu yönde gösterir. Duş alamıyorsanız bulunduğunuz ortamda sıcak su kaynatarak buharı yüzünüze yarım saat kadar uygulamakta fayda var. Bu suya birkaç damla burun açıcı uçucu yağ da eklenebilir.

Örneğin nezle şifalı bitkiler için uygun tercihler olan okaliptüs, çam, biberiye, adaçayı, nane, çay ve kekik gibi doğal yağlar mükemmel seçeneklerdir. Mentol bileşikleri sayesinde nezle bitkisel tedavi yöntemleri burnun rahat hava almasına destek olur.

Ayrıca tahammülünüz ölçüsünde acı yemek de nezleye ne iyi gelir bitkisel denildiğine etkili bir yöntemdir. Pek çok biber acı etkisi ile burun sıvı akışını hızlandırarak rahatlamayı sağlar. Burun kanallarını genişleten acı, vücudun ısınmasını sağlamanın yanında sinüslerin aniden açılmasını sağlar.

Nezle Bulaşıcı Mı?

Ne yazık ki nezle, bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu rahatsızlığı. Bu nedenle herhangi kalabalık bir ortamda dokunduğunuz eşyadan veya el sıkıştığınız biri vasıtasıyla da kolaylıkla nezle ile tanışabilirsiniz.

Bu virüs genellikle vücuda girdikten 24 saat içinde etkilerini göstermeye başlar. Eğer nezleden kurtulma yolları için çareler arıyorsanız yapacak çok şey var. Özellikle grip aşısı, temiz hava, elleri sık sık yıkamak, hasta insanlara temastan kaçınmak, hapşırırken dikkatli olmak, ortamı dezenfekte etmek ve bol C vitamini almak nezleden korunma yolları arasında faydalı olarak değerlendirilir.

Nezle ile sık sık karıştırılan nezle alerjisi ise bulaşıcı değildir. Halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılan polen alerjisi ile oluşan saman nezlesine ne iyi gelir diye düşünmeyin, çünkü çaresi de yok, alerji etkilerini hafifletecek ilaç kullanmaktan başka. Mevsimsel değişikliklerde nezle olmamak için bol bol sıvı almayı ve dezenfekte olmayı ihmal etmemelisiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Nezle Grip Çorbası (+8 Ay) Tarifi
Nezle Grip Çorbası (+8 Ay)1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama983
Nezle Ve Grip Çorbası-2 (+6 Ay) Tarifi
Nezle Ve Grip Çorbası-2 (+6 Ay)1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama683
Mantarı Nasıl Kuruturum? Tarifi
Mantarı Nasıl Kuruturum?1-2 kişilik, 3 saat Pişirme, 10dk Hazırlama34
Tabule Nasıl Yapılır?
Tabule Nasıl Yapılır?4-6 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama6 B
Muffin Nasıl Yapılır
Muffin Nasıl Yapılır12-14 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama53
Tereyağı Nasıl Yapılır
Tereyağı Nasıl Yapılır8-10 kişilik, Pişirme yok, 25dk Hazırlama76
Limonata Nasıl Yapılır
Limonata Nasıl Yapılır6-8 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Künefe Kaç Kalori? Tarifi
Künefe Kaç Kalori?

Dışı Çıtır Kadayıf İçi Yumuşacık Erimiş Peynir Künefe Kaç Kalori? Künefe, Orta Doğu ve Arap…

Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif Tarifi
Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif

Alışverişe çıkılamayan günlerin, mutfaktakileri değerlendirebileceğiniz en leziz tarifleri bu listede bir araya geldi: az malzemeli…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi
Gözleme Kaç Kalori?

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori? Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Tarifler Geri
Videolar Geri