Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yolları

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yolları Tarifi

Vücudun Kilit Noktası Bağışıklık Sistemi Gerçekleri

Her hastalığın nedeni incelendiğinde dikkat çeken bir madde vardır: Bağışıklık sisteminin zayıf olması. Ya da çok zor hastalanan kişilerin sağlık sırrıdır, bağışıklık sisteminin güçlü olması. Hiç düşündünüz mü nedir bu bağışıklık sistemi?

Hemen hemen her tıbbi yazıda yer verdiğimiz “bağışıklık sistemi” şimdi sizlerle bu sayfada inceleniyor. Vücudun merkezi konumuna gelen bu terim neyi ifade eder? Bağışıklık sisteminin güçlü ve zayıf olması ne gibi sonuçlar doğurur? Bağışıklık sistemine dair merak edilen tüm detayları öğrenmek için hazırsanız, sağlık sırları ile dolu yazımıza başlayabiliriz.

bağışıklık sistemi nedir

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, zararlı maddeleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden aynı zamanda vücudu yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyan bir sistemdir. Bu sistem her kişide doğuştan gelen bir özellik olarak bulunmaktadır.

Tıpta bağışıklık sistemini inceleyen alana “immünoloji” adı verilir. Bu alanda canlının vücuduna giren zararlı maddeler çeşitli testler ile tespit edilir ve bu maddelere karşı koruyucu önlem alınır.

Bağışıklık sisteminin ilk görevi vücuda girecek olan yabancı maddeleri engellemektir. Kişiyi hastalıklara karşı korur. Eğer kontrol dışında bir mikrop girmiş ise, mikrobun yayılmasını önlemek de bir görevidir. Bağışıklık sistemi vücuttaki diğer organlar ile ortak bir çalışma içindedir. Bağışıklık sisteminin mekanizmalarını incelediğinizde bademcikler, lenf bezleri, lenf düğümleri, karaciğer, dalak ve kemik iliği dikkat çeker. Tüm bu organlar vücudu hastalıklardan korumak için birlik içinde hareket eder.

Aktif ve pasif olmak üzere iki gruba ayrılan bağışıklık hastayı bakterilerden korur. Aktif bağışıklık bir hastalığı geçirmek ve aşı olmakla kazanılır. Uzun süre direnç kazandırır. Pasif bağışıklık ise doktor kontrolü altında ilaçla veya serumla kazanılır. Hastalık geçene kadar ömrü vardır. Aktif bağışıklık kadar etkisi uzun değildir.

bağışıklık sistemi güçlendirme

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak için bağışıklık sistemi güçlendiren besinlerin tüketilmesi gereklidir. Vücuttaki organların düzenli ve sağlıklı şekilde çalışması, tüketilen besinlere ve yaşam kalitesine bağlıdır. Sebze, meyve ve protein alımına önem verenlerin bağışıklık sistemi her zaman bir adım daha güçlü olacaktır. Sağlıklı günlere uyanmanız için işte sizlere tavsiye ettiğimiz bağışıklık sistemi güçlendirme yolları:

 • Sağlıklı beslenin: Sebze ve meyve yemeyi ihmal etmeyin. Domatesten likopen, portakaldan karoten, diğer meyvelerden antioksidan maddeleri alarak daha güçlü bağışıklığa sahip olabilirsiniz.
 • Vitamin alın: Bağışıklık sistemi güçlendirici vitaminler ile kış soğuklarında kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Meyvelerden C vitamini, güneşten D vitamini, süt ürünlerinden A vitamini almayı unutmayın.
 • Çeşitli tüketin: Tek tip beslenme bağışıklık sisteminizi zayıflatacaktır. Bunu önlemek için her besinden az az yemeye çalışın. Doğada bulunan tüm besinler, bağışıklık sisteminiz için etkilidir.
 • Dinlenin: Çok sık hareket halinde olan ve uykusuz kalan kişilerin bağışıklık sistemi kısa sürede zarar görecektir. Bu nedenle zihninizi yoran ve meşgul eden şeylerden en az 6 saat uzak kalarak uyumayı ve dinlenmeyi tercih edin.
 • Hijyene özen gösterin: Vücudunuza mikrop almamak için gün içinde ellerinizi sıkça yıkayın. Antibakteriyel sabunlar ile bu temizliği yapabilirsiniz. Mümkün olmadıkça tozlu ve kirli eşyalara dokunmayın. El ve yüz temizliği bağışıklık sistemi için önemlidir.
 • Bitkilere inanın: Medyada faydaları ifade edilen bitki çaylarına ve bitkiden gelen şifaya kulak verin. Bitkilerin birçoğu antioksidan özelliğe sahiptir. Yeşil çay, papatya çayı, ıhlamur ve nane çayı gibi bitki çayları ile vücudunuzu mikroplardan koruyabilirsiniz.
 • Protein alın: Süt ve süt ürünlerinden, et türlerinden protein almayı da unutmayın. Enerji dolu bir gün için bu besinlere ihtiyacınız olacaktır. Kendinizi yorgun hissetmemek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için haftada iki defa balık, yemeklerde de et tüketmeye özen gösterin. Kahvaltınız mutlaka peynirli ve yumurtalı olmalı.

bağışıklık sistemi güçlendirici

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

 • Süt ürünleri: Yoğurt ve kefir gibi süt kaynaklı besinler ile bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Düzenli olarak tüketilen süt ürünleri bağırsak sağlığını koruyor ve vücudun mikroplara karşı savunmasını sağlıyor.
 • Nar: Antioksidan meyvelerden olan nar, tam bir bağışıklık dostudur. Vücuda giren mikropları anında atarak, temiz bir bedene sahip olmanızı sağlıyor. Kırmızı renkli meyveler ve sebzelerde bulunan antosiyanin maddesinden dolayı, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
 • Ispanak: Çizgi filmlere konu olan ıspanak içeriğindeki E ve C vitaminlerine sahip olmasından dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Kansere ve daha pek çok hastalığa karşı önlem almak için ıspanağı mevsiminde tüketmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Taze kuru yemiş: Fındık ve ceviz gibi bitkisel yağ kaynaklarını çiğ olarak tüketmelisiniz. Isıl işlemden geçen kuru yemişler bağışıklık sistemine karşı olan etkisini kaybedecektir. Uzmanlar kuru yemişlerin taze olarak tüketilmesini vurgular.
 • Ekinezya çayı: Soğuk algınlığı durumlarında tercih edilen bitki çayı ekinezya, bağışıklık sisteminizi koruyan bir şifa olarak bu sayfada yerini alıyor. Kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda bir fincan ekinezya!
 • Balık: Güçlü bağışıklık sisteminin sırlarından biri de omega yağ asitlerini karşılamak. Bunun için haftada 2 defa balık tüketebilirsiniz.

bağışıklık sistemi hastalığı

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar, Neden Çöker?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına psikolojik ve biyolojik etkenler neden olmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi baskılanması yaşanır. Bu durumda bağışıklık sistemi çalışmaz. Bağışıklık sistemi çökmesi neden olur denildiğinde şu sebepler kişi ile yüzleşecektir:

 • Kötü ve sağlıksız beslenme alışkanlığı,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Vitaminden, proteinden ve mineralden eksik beslenme,
 • Uzun süredir kullanılan kronik ilaçlar,
 • Kişisel ve çevresel temizliğe önem vermeme,
 • Fazla kilo,
 • Hareketsiz kalma ve tembellik,
 • Düzensiz uyku saatleri nedeniyle kişinin bağışıklık sistemi çöker.

bağışıklık sistemi çökmesi

Bağışıklık Sistemi Çökmesi Belirtileri

Bağışıklık sisteminin çökmesi ile kişide yorgunluk, sık sık hastalanma, iştah kaybı, keyifsizlik ve gerginlik görülecektir. Bununla beraber dikkat dağınıklığı ve algı kaybı da hissedilir. Kısa sürede kilo verme, cilt renginde solma da görülüyorsa bağışıklık sistemi zayıflamış denilebilir.

bağışıklık sistemi hastalıkları

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin dengesi bozulduğunda beklenenden fazla çalışır ve kendi kendine antikor üretmeye başlar. Bu durumun bir sonucu olarak da bağışıklık sistemi hastalıkları görülür. Genelde ilerleyen yaşlarda görülen bu hastalıklar şu şekilde bilinmektedir:

 • Romatid Artrit
 • Fibrolyalji
 • Sedef Hastalığı
 • Hashimato Hastalığı
 • Graves Hastalığı
 • Skleroderma
 • Ülseratif Kolit en sık duyulan hastalıklardandır.

bağışıklık sistemi testi

Bağışıklık Sistemi Testi Nasıl Yapılır?

Sık sık hastalığa kapılan kişilere bağışıklık testi yapılması tavsiye edilir. Kan alımı ile yapılan bu test ile bağışıklık hücrelerinin kalitesi tespit edilir. Hastadan tüplerle kan alınır. Bu kan testi için hastanın aç olmasına gerek yoktur. Eğer test yaptıracak hasta kortizon ilaçları kullanıyorsa, testten 7 gün önce bu ilaca bir süre ara vermelidir. Kan testi sonuçlarının alınması hastaneler arasında değişkenlik gösterir. Bazen 7 gün bazen de 15 gün içinde test sonucu doktor tarafından incelenir. Gerekli görüldüğü durumda doktorunuz bağışıklık sistemi ilaçları vererek bağışıklık sisteminizi sağlıklı hale getirmenize yardım edecektir.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bağışıklık Sistemi Nedir? Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Yolları 01.08.2018 tarihinde yayınladı.