Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? Tarifi

Soğuk Algınlığına Karşı Sizi Koruyoruz, Çok Yaşayın!

Mevsimin kışa meyil etmeye başladığı günlerdeyiz. Üstelik bu sene, hava oldukça hızlı ve sert bir değişim yaşattı bize. Bir sabah uyandık ve üşüyorduk. Bu keskin değişimin ilk gündemi de elbette, soğuk algınlığı oldu.

Uzmanlara göre bir en fazla iki ay içinde grip virüsleri yayılacak. Dolayısıyla soğuk algınlığı, soğuk algınlığı tedbirleri, tavsiyeleri, soğuk algınlığını kolay atlatmanın yolları, istirahat önerileri, bitkisel çareler, ilaç alternatifleri en çok konuşulan konularımız haline gelecek. Virüsler kapıyı çalmadan, grip ve soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun cevaplarını sıralamaya başlamak iyi bir fikir.

En sık bilinen virüslerin sebep olduğu, bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi, halsizlik, öksürük, boğuk ses, boğaz kuruluğu, hafif şiddette baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Soğuk algınlığının daha nadir görülen belirtileri ise: göz kızarıklığı, zayıflık, iştahsızlık, aşırı yorgunluk, zayıflık, titreme gibi belirtilerdir. Viral bir enfeksiyon hastalığı olan soğuk algınlığı, üst solunum sisteminin bozulması sonucu ortaya çıkar. Çoğunlukla koronavirüsler veya rhinoviruslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Akut nezle ya da viral franjit adıyla da bilinir.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığına ne iyi gelir sorusunun çok bilinen cevaplarını sıralamadan önce konuyla ilgili uzmanların görüşlerine değinmek daha doğru olur.

Soğuk algınlığına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu:

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre soğuk algınlığı, tükürük damlacıkları, hapşırık ve öksürük şeklinde bulaşır. Saraçoğlu’na göre, kapalı ortamlarda daha hızlı bulaşan bu hastalıktan korunmanın en etkili yolu, bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan geçer. Doktorun, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için temel önerisi de karaciğer ve bağırsakların toksinlerden arındırılmasıdır. Kendisi, karaciğerin arındırılması konusunda, Lavanta Kürü veya Maydanoz-Limon Kürünü oldukça etkili bulmakla birlikte, bağırsakların arındırılması konusunda Trabzon hurmasını önermektedir. Aynı zamanda soğan kürünün soğuk algınlığı üzerinde tedavi edici etkisini de sıklıkla vurgulamaktadır.

Soğuk algınlığına ne iyi gelir Ahmet Maranki:

Prof. dr. Ahmet Maranki, soğuk algınlığının tedavisi konusunda, doğru seçilen bitkilere öncelik vermekle birlikte, hastalık dönemlerinde bol miktarda C vitamini ve çinko alınması gerektiğini belirtir. C vitamini içeren besinlerin başlıcaları: kuşburnu marmelatı, kivi, taze sivri biber, maydanoz ve taze narenciye olarak sıralanabilir. Ahmet Maranki de tıpkı İbrahim Saraçoğlu gibi listenin başına soğan suyunu koymaktadır. Bir çay bardağı su ve bir miktar balla karıştırılan soğan suyunu günde 2 ya da 3 defa tüketmeyi önermektedir. Bunun dışında: biberiye, tarçın, zencefil, ıhlamur, limon, maydanoz, hibiscus, kuşburnu, karanfil ve zerdeçalla hazırlanan farklı kürlerin de soğuk algınlığı dönemlerinde günde bir kaç kez tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Bunun yanı sıra, beslenme konusunda iddialı ve şaşırtan açıklamalarıyla bildiğimiz Prof. Dr. Canan Karatay’ın, soğuk algınlığı konusunda yaptığı açıklama da yine büyük yankı uyandırdı. Karatay, grip aşısı olmaya karşı olduğunu, grip aşısı olmakla kelle ve paça çorbası içmenin vücuda etkisinin aynı olduğunu bu sebeple, bu aşıyı olmak yerine kelle ve paça çorbası içmenin çok daha yerinde olduğunu belirtti.

İstatistiklere göre, yetişkinler yılda 3-4 defa çocuklar ise yaklaşık 12 defa soğuk algınlığına yakalanıyor. Çocuklarda bu hastalığa yakalanma riskinin yetişkinlere oranla bu kadar fazla olmasının sebebi, kreşlerde ve okullarda diğer çocuklarla sıkça temas halinde olmaları ve virüse bu sebeple çok daha kolay yakalanmalarıdır.

Peki, çocuklarda soğuk algınlığına ne iyi gelir?

Çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde öncelik, antibiyotiksiz tedavilerdir. Soğuk algınlığı tedavileri, çocuklarda yetişkinlere oranla çok daha yavaştır. Çocuğun tedavisinde önemli olan onun rahat uyumasına yardımcı olmaktır. Çünkü etkili bir istirahat bir çok tedavi yönteminden daha etkilidir. Bunun dışında, iç mekanları nemli tutmak oldukça önemlidir. Bunun için çocuklar için üretilen buhar makineleri kullanılabilir. Odasını nemli tutmak, çocuğun uyku sırasında öksürük ve burun kaşıntılarından rahatsız olmasını önleyecektir. Bol bol sıvı ve bal tüketimi şarttır. Vücudun sıvı alımıyla direncini toplaması hızlanır, balgamdan kurtulması sağlanır ve ateş sonucu kaybedilen vücut ısısı yenilenir. Ancak bal konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü 1 yaşından küçük çocuklarda bal gıda zehirlenmelerine sebep olabilir. İlaçla tedavi konusunda ise, reçetesiz kullanımlardan kaçınmak gerekir. basit bir öksürük şurubu veya burun damlası kullanımında bile çocuk doktorundan tavsiye almak önemlidir. Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanında, hastalık süresince çocuğun en çok ihtiyacı olan şeyin, ona karşı yakın ilgi ve şefkatiniz olduğunu unutmayın.

Çocuklar kadar, ilaç kullanımının kısıtlı olduğu hamilelik dönemlerinde kadınlar için de soğuk algınlığı oldukça rahatsız edici bir durumdur. Hamilelikte soğuk algınlığına ne iyi gelir? konusunda da öncelik, bitkisel tedavilerdir.

Soğuk algınlığına duş iyi gelir mi?

Ilık bir duş, rahatlatıcı etkisiyle rahat bir uykuya yardımcı olabildiği için hamilelikte soğuk algınlığını atlatma konusunda en büyük yardımcınız olabilir. Uykuda başı dik bir şekilde tutmak burun tıkanıklığını bir miktar önleyebilir. C vitamini alımı, bol sıvı tüketimi, düzenli istirahat oldukça önemlidir. Tavuk suyu çorba gibi bilinen yöntemlerde hamilelikte soğuk algınlığının atlatılmasında etkilidir. Burun tıkanıklığının arttığı durumlarda tuzlu su ya da burun damlası kullanılabilir.

Öksürük ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk Algınlığı Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

İki soru için de farklı bitkilerin tedavi edici yönleriyle ilgili tavsiyelerde bulunmak doğru olur.

  • Burun tıkanıklığının en bilinen çözümü, demlenmiş papatya suyudur.
  • Kaynar suya bir kaç damla okaliptüs yağı damlatılarak, başın üzerine örtülen bir havlu ile bu yağın buharını içinize çekmek rahatlatıcı bir yöntemdir.
  • Doğal ve zararsız sprey olarak satılan deniz suyu spreyinin bir benzerini evde de oldukça kolay hazırlayabilirsiniz. 1 lt kaynamış suya bir yemek kaşığı kaya tuzu, 1 yemek kaşığı karbonat ilave ederek şırınga ya da boş sprey şişeleri ile kullanabilirsiniz.
  • Lavanta suyunu burnunuza çekmek de tıkanan yerlerin açılmasını sağlayacaktır.
  • İki yemek kaşığı elma sirkesi, bir yemek kaşığı balı bir bardak ılık suda karıştırarak içmek de burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur.
  • Öksürük için ise; temel yöntem ıhlamur ve ayva yaprağının kaynatılarak içilmesidir.
  • Karabiber, bal ve sütün birlikte içilmesi de öksürüğü rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
  • Elma, tarçın, zencefil, ıhlamur, ayva ve kabuklu limonu kaynatıp suyunu içmek de göğsü yumuşatır.
  • Bir tatlı kaşığı bala toz zencefil karıştırıp içmek de boğazdaki tahribatın giderilmesine ve öksürüğün azalmasına yardımcı olur.

Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Şifalı Tarifler:

1) Göğsünüzü Yumuşatan İksir: Öksürük ve Soğuk Algınlığı Şurubu

Taze zencefil, limon ve bal ile hem göğsünüz yumuşasın hem rahat bir uyku çekin. Öksürük ve Soğuk Algınlığı Şurubu

2) Kış Boyu Ocağınızda Kaynayıp Dursun: Soğuk Algınlığı İçin Çay

Bu çayı hazırlamadan önce aktarı ziyaret etmeniz gerekecek, ama iyileştirici etkisi bu zahmete değecek. Soğuk Algınlığına Çay

3) Soğuk Havaların Koruyucu Kalkanı: Kış Çayı İçin

Kulak ve boğaz iltihapları için bu çay nefis bir çözüm. Soğuk Algınlığına Kış Çayı

4) Ev Yapımı Şifa Bombası Bağışıklık Güçlendirici: Gripsavar

Kış soğuklarında bünyenizi koruyacak altın değerinde tüm baharatları alıp karıştırıyor ve adeta ev yapımı bir antibiyotik hazırlıyoruz, ayrıntılar tarifte! Bağışıklık Güçlendirici Gripsavar

5) Yataktan Kaldıracak, Enerji Verecek: Grip İçin Tavuk Suyuna Çorba

Mevsim sebzeleri ve tavuk suyunun vitaminleriyle birleşen lezzet dolu, şifa deposu! Sıcacık içimiyle içinizi ısıtıp enerjinizi yerine getirecek anne eli değmiş bir tarif :) Tavuk Suyuna Çorba

Soğuk havalarda içinizi ısıtacak nefis çorba tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Çay ve kahve saatlerinize eşlik edebilecek şifalı ve doğal sıcak içecek tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? 24.10.2017 tarihinde yayınladı.