Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı? Tarifi

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı?

Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan su, geçmiş dönemlerden bugüne birçok farklı amaca hizmet etmiş olması ile bilinir. Temel hayat kaynağı olan suyun, faydaları dillere destandır. Son dönemlerde ise diyet listelerinde sık tüketilmesi önerilen su, kilo sorunu yaşayan kişilerin aklında su içmek kilo verdirir mi sorusunu oluşturmayı başarır.

İçeriği itibariyle sürekli olarak kullanımında vücudunuzdan toksin maddeleri tahliye eden su, neredeyse tüm organlarınızın çalışmasına da katkıda bulunur. Günlük su tüketimi konusunda birçok farklı uzman görüşü bulunsa da, yaygın olarak kabul edilen görüş, kişinin günde ortalama 2 litre su tüketmesidir.

Bulunulan bölgedeki hava şartlarına ve dolayısıyla günlük yaşantınızdaki sıvı kaybınıza göre değişkenlik gösteren bu oran, sıcak ve nemli yerlerde yaşıyorsanız daha yüksek miktarlarda, soğuk ve sıvı kaybının az olduğu bölgelerde ikamet ediyorsanız ise daha az miktarlarda tüketilebilir.

su içmek zayıflatır mı

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

 • Özellikle kilo problemi yaşayan insanlar için kritik önem taşıyan, su içmenin kilo verdirdiği düşüncesi teknik olarak doğruyu yansıtır.
 • Su içmek zayıflatır mı diyorsanız biraz dolaylı da olsa evet diyebiliriz. Aslında su zayıflamaya yardımcı olur demek en doğru tanımdır.
 • Neredeyse tüm diyet listelerinin başında “sık su tüketin” cümlesi geçer. Elbette ki sağlıklı kilo kaybı için tek başına bu yöntem yeterli değildir; ancak çok ciddi bir destekçidir.
 • Peki, günde 2 litre su içmek zayıflatır mı ya da günde 3 litre su içmek zayıflatır mı, ölçü nasıl olmalı gibi sorular da akla gelebilir. Su tüketim miktarı kişinin vücut yapısına ve sağlık durumuna göre değişir.
 • Hızlı su içmek zayıflatır mı diye araştırma yapmaya da başladıysanız cevabını verelim suyu hızlı ya da yavaş içmenizin tek farklı hızlı içtiğinizde soluk borunuza kaçma ihtimalinin daha yüksek olacağıdır.
 • Su içmenin en sağlıklı hali oda sıcaklığında yani mümkünse ılık suyu, sakince içmektir.
 • Günde minimum 2 litre su tüketmiyorsanız, halihazırda vücudunuz sıvı eksikliğine bağlı birçok olumsuzluk yaşıyor olabilir. Bu yüzden diyette olun veya olmayın, günlük su tüketiminizi sağlamalısınız.
 • Ayrıca fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, spor ve düzenli beslenmenin yanında su tüketiminin büyük önem taşıdığını unutmamalısınız.
 • Vücudunuzun sindiriminde ve boşaltımında etkin rol oynayan su tüketimi, kilo vermeniz sırasında size büyük destek sağlar.
 • Ancak uzmanlar tarafından, sadece su tüketerek kilo verme işleminin mümkün olmadığı belirtilir.
 • Limonlu su içmek zayıflatır mı ve sıcak su içmek zayıflatır mı soruları da sık sık gündeme gelmektedir. Her sabah ılık limonlu su içmeniz sindirim ve boşaltım sistemini destekleyeceği için kilo vermenize de yardımcı olur. Ayrıca ılık limonlu su cildi güzelleştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düzenli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun temel tüketim ve ihtiyaç kaynağı olan su, çoğu zaman sadece susandığı zamanlarda akla gelir. Ancak vücuda yüzlerce farklı konuda destek olan bu sıvı, düzenli tüketimi sonrasında sağlığınıza sağlık katar.

Uzmanlar tarafından günlük tüketim konusunda farklı görüşler ortaya konulsa da, yetişkin birinin günlük yaktığı kalori başına 1 ila 1,5 ml su tüketmesi önerilir. Bu da kişiye ortalama 2 litre su tüketmesi gerektiğini gösterir. Düzenli su tüketimi sonrasında vücutta birçok değişim gözlemlenir. En çok bilinen 15 fayda ise şunlardır:

 • Düzenli su tüketimi vücuttan toksinleri atar ve sizi rahatlatır.
 • Ciltteki yenilenmeleri hızlandırır ve sağlık bir görünüm sunar.
 • Yağ yakışını hızlandırır ve kilo verirken yardımcı unsur olarak görev yapar.
 • Bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklardan korur.
 • Besinlerin parçalanmasına, dolayısıyla sindirime yardımcı olur.
 • Vücut ısısını dengeler.
 • Melatonin başta olmak üzere çoğu hormonun üretiminde başrol oynar.
 • Vücut dengesini sağlaması ve rahatlama hissettirmesinden dolayı psikolojik olarak fayda sağlar.
 • Kanın sulanmasını sağladığı için pıhtılaşmasının önüne geçer.
 • İktidarsızlık ve libido kaybı gibi olaylar genellikle hormonsal problemler olduğu için düzenli su kaybı ile aşılabilir.
 • Zihinsel fonksiyonların hızlanmasında yardımcı olur.
 • Yüksek oranda enerji sağlar. Böylece gün içerisinde dinç kalabilirsiniz.
 • Uyku düzenine yardımcı olur.
 • Eklemlerin kurumasını önler. Hareket ederken zorlanmanızı engeller.
 • Böbrekleri çalıştırır ve vücuttaki zararlı maddeleri arındırır.
su içmek yağ yakar mı

Fazla Su İçmenin Zararı Var Mıdır?

 • Düzenli tüketimi ile sağlığınıza büyük fayda sağlayan su, fazla tüketimi halinde çeşitli zararlar da verebilir.
 • Uzmanlar tarafından günde 2 – 3 litre tüketimi önerilen bu sıvının, son dönemdeki araştırmalar sonucunda, fazla tüketimi sonrası vücudunuzda zararlı etkiler bırakabileceği kanıtlanır. Günde 8 veya 9 litrenin üzerinde su tüketimi kişide hyponatremia ve su zehirlenmesi gibi önemli rahatsızlıklar doğurabilir.
 • Hyponatremia kısaca, bir anda vücudun kaldırabileceğinden fazla su tüketimi sonrasında, böbreklerin iflas etmesi ve sıvının beyne gitmesi ile kişinin koma durumuna girmesidir.
 • Su zehirlenmesi ise vücuda yüksek miktarda su girmesi sonucunda, kişinin sodyum dengesinin bozulması ve devamında tansiyon düzenlemesinin şaşmasıdır.
 • Bu durumlar, günde tüketilmesi önerilen su miktarını katbekat aşan kişilerde görülür.
 • Uzmanlar çok su içmek zayıflatır mı şeklinde sorularla gelen kişilere, bu durumlara karşı dikkat edilmesini önerir.
 • Yani bol su içmek zayıflatır mı sorusu üzerinden araştırma yaptım ve evet etkili oluyormuş diyerek su içmeyi çok da abartmamak gerekir.

Aç Karna Su İçmek Neye İyi Gelir?

 • Aç karnına su içmek zayıflatır mı ya da herhangi bir faydası var mıdır diye de merak ediyor olabilirsiniz.
 • Özellikle sabahları uyanır uyanmaz bir bardak su içilmesi, birçok uzmanın altını çizdiği görüşler arasında yer alır.
 • Uyku sırasında vücudun sıvı kaybetmesi, sabah uyanıldığında açlık ve susuzluk gibi isteklerle kendini gösterir.
 • Ancak bu açlık sebebiyle kahvaltıda gereğinden fazla besin tüketmek, vücudu gün içerisinde sürekli sindirimle uğraştıracağı için yorgunluk hissi baş gösterir.
 • Sabah aç karna su içmek ise baştaki açlık hissini bir miktar geçirip, yeteri kadar kahvaltı ile doyabilmenizi sağlar.
 • Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu uyandıktan hemen sonra bir bardak su içilmesi, metabolizmayı %24 hızlandırır.
 • Bu yüzden aç karna gereği kadar sıvı tüketildiği takdirde, vücut canlanır, mide temizlenir ve vücut dinç hale gelir.
su içmek zayıflatır mı

Metabolizma Hızlandıran Detoks Etkili 10 Su

Sadece kilo vermek isteyenlere değil, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için püf noktalar arayanlara önerilen bu tarifler, metabolizmayı düzenlediği için kişiye sadece fiziksel değil, ruhsal sağlık da kazandırır. Bu yüzden uzmanlar tarafından vücut dengesinin bir numaralı oyuncusu olan suyun düzenli tüketimi, her defasında üzerine basarak vurgulanır.

Suyu sade şekilde çok sık tüketmeyi tercih etmeyenler için ise birbirinden farklı detoks etkili tarif bulunur. Bu tarifler ile vücutta yağ yakımı ve metabolizma faaliyetleri hızlanır. Böylece kilo vermenin yanında günlük hayatta daha dinç ve enerjik hissedilebilir.

1) Kilo Vermenin Anahtarı Yeşillik: Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu Tarifi

Kilolar ile başı dertte olan kişilere, düzenli su tüketiminin yanında, yeşillik tüketimi de önerilir. Bu ikisinin bir arada yapılabilmesine imkân tanıyan bu tarif, düşük kalorili ve besleyici yapısıyla vücuda büyük katkı sağlar. Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu

Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu

2) Faydası Dillere Destan Çörek Otu ile Zayıflayın: Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

Kilo vermek isteyen kişilere önerilen bir diğer yararlı gıda olan çörek otu yağı, kişiye tokluk hissi sağlamasından dolayı, asgari miktarda tüketilmesi şartıyla, kilo verilmesine yardımcı olur. Ayrıca soğuk suya nazaran daha çabuk kana karışan ılık su tüketimini öneren bu tarif, sıcak su içmek zayıflatır mı sorusunu cevaplamayı başarır. Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

3) Detoks Etkisi ile Bol Yeşillikli Kilo Verdiren Tarif: Kilo Verdiren Özel Su

Tıpkı düzenli su tüketimi gibi yeşillik tüketiminin de faydaları saymakla bitmez. Bu yüzden içeceğinizde ne kadar yeşillik varsa, vücudunuza faydası o kadar faydalı yüksek olacak denebilir. Bu tarif, düzenli tüketimi sonrasında vücudunuzda yağ yakışını hızlandırır. Sadece Suyla İnanılmaz Zayıflama

Sadece Suyla İnanılmaz Zayıflama

4) Yağlarınızı Yakmaya Hazır Olun: Yağ Yakma Suyu (Ayda 5 – 6 Kilo Garanti)

İçerisinde yer alan malzemeler ile metabolizmanızı hızlandırabileceğiniz bu tarif ile paralel şekilde diyet uygularsanız, kısa sürelerde kilo verebilmeniz mümkün olur. Ancak unutmayın, bundan sonra hamur işi yok… Yağ Yakma Suyu (Ayda 5-6 Kilo Garanti)

Yağ Yakma Suyu (Ayda 5-6 Kilo Garanti)

5) Bol Yeşillikli Şifa Dağıtan Tarif: Detoks Suyu

Metabolizmayı hızlandırarak vücuttan toksinleri atmaya yarayan detoks tariflerinden biri olan detoks suyu, düzenli tüketim sonrasında sağlığınıza sağlık katar. Soğuk şekilde tüketilmesi önerilen bu tarif, soğuk su içmek zayıflatır mı sorusuna cevap bulabilmenizi sağlar. Detoks Suyu

Detoks Suyu

6) Tarçınla Gelen Sağlık: Tarçınlı Detox Suyu

Vücuttan toksinleri atmaya yardımcı bir diğer madde olan tarçın, düzenli kullanım sonucunda sağlığınızda fark yaratabilmenizde yardımcı olur. Hamilelere hassasiyetlerinden dolayı önerilmeyen bu tarif, kısa sürelerde vücudunuzu temizlemenizde büyük katkı sağlar. Tarçın Suyu Detox (7 Günde 3 Kilo)

Tarçın Suyu Detox (7 Günde 3 Kilo)

7) İncelmeye Hazır Olun: Yağ Yakan ve Ödem Atan Detox Suyu

İçerisinde birbirinden farklı meyvelerle detoks suyu tarifleri barındıran bu yazı, daha okumaya başlarken bile yağ yakabilmenizi sağlar. Sadece kilo vermek için değil, vücudunuza iyi bakmak için de uygulayabileceğiniz bu tarifler, sizi çok daha enerjik ve dinç hale getirir. Yağ Yakan ve Ödem Atan Detox Suyu Tarifleri

Yağ Yakan ve Ödem Atan Detox Suyu Tarifleri

8) Yaza Kadar Kilo Vermeliyim Diyorsanız: Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu

Hızlıca kilo vermeniz gerekiyorsa, bu tarif tam size göre! İçeriğinde yer alan bol yeşillikli malzemeler ile vücudunuzun kısa sürelerde ödem atmasını ve incelmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu

Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu

9) Çubuk Tarçın Vücudunuzda Fark Yaratacak: Zayıflatan Tarçınlı Su (15 Günde 5 Kilo)

Bir diğer iddialı tarif olan tarçınlı su tarifi, içeriğinde yer alan maddelerin toksin sökücü özelliği nedeniyle kısa sürede zayıflayabilmenizin önünü açar. Zayıflatan Tarçınlı Su (15 Günde 5 Kilo)

Zayıflatan Tarçınlı Su (15 Günde 5 Kilo)

10) Tok Tutan Özel Su Tarifi: Zayıflatan Ceviz Suyu Kürü

Düzenli uygulamada tok tutmasıyla bilinen bu tarif, daha az miktarda gıda tüketmenize, dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olur. Zayıflatan Ceviz Suyu Kürü

Zayıflatan Ceviz Suyu Kürü

Detoks Suyu Nedir? Sağlıklı Detoks Tarifleri

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Alkali ve Tarçınlı Su Diyeti

Su Kaç Kalori? Zayıflatan, Ödem Attıran Diyet Su Hazırlama

Su İçmenin Faydaları: Düzenli Su İçmek Bakın Nelere İyi Geliyor!

Alkali Su Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yağ Yakıcı Detoxs Suyu Tarifi

Yağ Yakıcı Detoxs Suyu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Yağ Yakıcı Alkali Su Tarifi

Yağ Yakıcı Alkali Su

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Yağ Yakmaya Yardımcı Narlı Detoks Suyu Tarifi

Yağ Yakmaya Yardımcı Narlı Detoks Suyu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Yağ Yakıcı Yeşilçay Maden Suyu Karışımı Tarifi

Yağ Yakıcı Yeşilçay Maden Suyu Karışımı

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu Tarifi
Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Programı Gebelikte ay ay değişen beslenme ihtiyaçlarını bilmek, sağlıklı bir hamilelik…

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? Tarifi
Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi Hamilelik, hayatınızın en heyecan verici ve duygusal yolculuklarından biri. Bu dönemde…

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler Tarifi
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler

Buzdolabı Kokusu Giderme Yöntemleri Mutfakların olmazsa olmazı buzdolabı, gün içinde pek çok yemeği soğutmak ve…

Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Tarifi
Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle hazırlanmasıyla birçok kahve…

Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu Tarifi
Gebelikte Ay Ay Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Tablosu

Hamilelikte Ay Ay Beslenme Programı Gebelikte ay ay değişen beslenme ihtiyaçlarını bilmek, sağlıklı bir hamilelik…

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli? Tarifi
Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi Hamilelik, hayatınızın en heyecan verici ve duygusal yolculuklarından biri. Bu dönemde…

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler Tarifi
Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal Çözümler

Buzdolabı Kokusu Giderme Yöntemleri Mutfakların olmazsa olmazı buzdolabı, gün içinde pek çok yemeği soğutmak ve…

Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri Tarifi
Filtre Kahve Nasıl Demlenir? Filtre Kahve Demleme Yöntemleri

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle hazırlanmasıyla birçok kahve…

Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Neler Konur?

Derin Dondurucuda Besin Saklama: Neler Konur? Derin dondurucular, uzun süre saklanması gereken gıdaların muhafazası için…

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir? Tarifi
Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları: Neye İyi Gelir?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Zeytin yaprağı çayı, sağlık açısından birçok fayda sunan doğal…

Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir? Tarifi
Ferritin Düşüklüğü Nedir, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Ferritin Düşüklüğü Ferritin, vücuttaki demir depolarını ölçen önemli bir biyomarkerdir. Ferritin seviyelerindeki anormallikler, vücutta çeşitli…

Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar? Tarifi
Magnezyum Eksikliği Belirtileri, Faydaları, Ne İşe Yarar?

Magnezyum Eksikliği Magnezyum insan sağlığı için önem taşıyan, özellikle kas ve sinir sistemi açısından değerli…

Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir? Tarifi
Yeşil Eriğin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Erik Faydaları: Neye İyi Gelir? Erik; C vitamini, lif, potasyum ve antioksidan içeriği ile…

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları
Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları

Keten Tohumu Maskesi & Cilde Faydaları Keten tohumu, genel vücut sağlığına etkilerinin yanı sıra cilde…

Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Nar Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Nar Suyu İçmenin Faydaları Nar suyu, sağlıklı bir yaşam için önemli birçok fayda sağlayan besleyici…

En İyi Baharat Takımı Modelleri Tarifi
En İyi Baharat Takımı Modelleri

Baharat Takımı Çeşitleri Raf ve tezgahları renklendiren, yemekleri lezzetlendiren baharatları en iyi şekilde saklamak için…

Tarifler Geri
Videolar Geri