Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

Düzenli Su İçmek Zayıflatır Mı?

Hem medeniyet hem de insanlık tarihinin en önemli kaynağı olan su, geçmiş dönemlerden bugüne birçok farklı amaca hizmet etmiş olması ile bilinir. Temel hayat kaynağı olan suyun, faydaları dillere destandır. Son dönemlerde ise diyet listelerinde sık tüketilmesi önerilen su, kilo sorunu yaşayan kişilerin aklında su içmek kilo verdirir mi sorusunu oluşturmayı başarır.

İçeriği itibariyle sürekli olarak kullanımında vücudunuzdan toksin maddeleri tahliye eden su, neredeyse tüm organlarınızın çalışmasına da katkıda bulunur. Günlük su tüketimi konusunda birçok farklı uzman görüşü bulunsa da, yaygın olarak kabul edilen görüş, kişinin günde ortalama 2 litre su tüketmesidir.

Bulunulan bölgedeki hava şartlarına ve dolayısıyla günlük yaşantınızdaki sıvı kaybınıza göre değişkenlik gösteren bu oran, sıcak ve nemli yerlerde yaşıyorsanız daha yüksek miktarlarda, soğuk ve sıvı kaybının az olduğu bölgelerde ikamet ediyorsanız ise daha az miktarlarda tüketilebilir.

su içmek zayıflatır mı

Su İçmek Kilo Verdirir Mi Yağ Yakar Mı?

 • Özellikle kilo problemi yaşayan insanlar için kritik önem taşıyan, su içmenin kilo verdirdiği düşüncesi teknik olarak doğruyu yansıtır.
 • Su içmek zayıflatır mı diyorsanız biraz dolaylı da olsa evet diyebiliriz. Aslında su zayıflamaya yardımcı olur demek en doğru tanımdır.
 • Neredeyse tüm diyet listelerinin başında “sık su tüketin” cümlesi geçer. Elbette ki sağlıklı kilo kaybı için tek başına bu yöntem yeterli değildir; ancak çok ciddi bir destekçidir.
 • Peki, günde 2 litre su içmek zayıflatır mı ya da günde 3 litre su içmek zayıflatır mı, ölçü nasıl olmalı gibi sorular da akla gelebilir. Su tüketim miktarı kişinin vücut yapısına ve sağlık durumuna göre değişir.
 • Hızlı su içmek zayıflatır mı diye araştırma yapmaya da başladıysanız cevabını verelim suyu hızlı ya da yavaş içmenizin tek farklı hızlı içtiğinizde soluk borunuza kaçma ihtimalinin daha yüksek olacağıdır.
 • Su içmenin en sağlıklı hali oda sıcaklığında yani mümkünse ılık suyu, sakince içmektir.
 • Günde minimum 2 litre su tüketmiyorsanız, halihazırda vücudunuz sıvı eksikliğine bağlı birçok olumsuzluk yaşıyor olabilir. Bu yüzden diyette olun veya olmayın, günlük su tüketiminizi sağlamalısınız.
 • Ayrıca fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, spor ve düzenli beslenmenin yanında su tüketiminin büyük önem taşıdığını unutmamalısınız.
 • Vücudunuzun sindiriminde ve boşaltımında etkin rol oynayan su tüketimi, kilo vermeniz sırasında size büyük destek sağlar.
 • Ancak uzmanlar tarafından, sadece su tüketerek kilo verme işleminin mümkün olmadığı belirtilir.
 • Limonlu su içmek zayıflatır mı ve sıcak su içmek zayıflatır mı soruları da sık sık gündeme gelmektedir. Her sabah ılık limonlu su içmeniz sindirim ve boşaltım sistemini destekleyeceği için kilo vermenize de yardımcı olur. Ayrıca ılık limonlu su cildi güzelleştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düzenli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun temel tüketim ve ihtiyaç kaynağı olan su, çoğu zaman sadece susandığı zamanlarda akla gelir. Ancak vücuda yüzlerce farklı konuda destek olan bu sıvı, düzenli tüketimi sonrasında sağlığınıza sağlık katar.

Uzmanlar tarafından günlük tüketim konusunda farklı görüşler ortaya konulsa da, yetişkin birinin günlük yaktığı kalori başına 1 ila 1,5 ml su tüketmesi önerilir. Bu da kişiye ortalama 2 litre su tüketmesi gerektiğini gösterir. Düzenli su tüketimi sonrasında vücutta birçok değişim gözlemlenir. En çok bilinen 15 fayda ise şunlardır:

 • Düzenli su tüketimi vücuttan toksinleri atar ve sizi rahatlatır.
 • Ciltteki yenilenmeleri hızlandırır ve sağlık bir görünüm sunar.
 • Yağ yakışını hızlandırır ve kilo verirken yardımcı unsur olarak görev yapar.
 • Bağışıklığı güçlendirir ve vücudu hastalıklardan korur.
 • Besinlerin parçalanmasına, dolayısıyla sindirime yardımcı olur.
 • Vücut ısısını dengeler.
 • Melatonin başta olmak üzere çoğu hormonun üretiminde başrol oynar.
 • Vücut dengesini sağlaması ve rahatlama hissettirmesinden dolayı psikolojik olarak fayda sağlar.
 • Kanın sulanmasını sağladığı için pıhtılaşmasının önüne geçer.
 • İktidarsızlık ve libido kaybı gibi olaylar genellikle hormonsal problemler olduğu için düzenli su kaybı ile aşılabilir.
 • Zihinsel fonksiyonların hızlanmasında yardımcı olur.
 • Yüksek oranda enerji sağlar. Böylece gün içerisinde dinç kalabilirsiniz.
 • Uyku düzenine yardımcı olur.
 • Eklemlerin kurumasını önler. Hareket ederken zorlanmanızı engeller.
 • Böbrekleri çalıştırır ve vücuttaki zararlı maddeleri arındırır.

su içmek yağ yakar mı

Fazla Su İçmenin Zararı Var Mıdır?

 • Düzenli tüketimi ile sağlığınıza büyük fayda sağlayan su, fazla tüketimi halinde çeşitli zararlar da verebilir.
 • Uzmanlar tarafından günde 2 – 3 litre tüketimi önerilen bu sıvının, son dönemdeki araştırmalar sonucunda, fazla tüketimi sonrası vücudunuzda zararlı etkiler bırakabileceği kanıtlanır. Günde 8 veya 9 litrenin üzerinde su tüketimi kişide hyponatremia ve su zehirlenmesi gibi önemli rahatsızlıklar doğurabilir.
 • Hyponatremia kısaca, bir anda vücudun kaldırabileceğinden fazla su tüketimi sonrasında, böbreklerin iflas etmesi ve sıvının beyne gitmesi ile kişinin koma durumuna girmesidir.
 • Su zehirlenmesi ise vücuda yüksek miktarda su girmesi sonucunda, kişinin sodyum dengesinin bozulması ve devamında tansiyon düzenlemesinin şaşmasıdır.
 • Bu durumlar, günde tüketilmesi önerilen su miktarını katbekat aşan kişilerde görülür.
 • Uzmanlar çok su içmek zayıflatır mı şeklinde sorularla gelen kişilere, bu durumlara karşı dikkat edilmesini önerir.
 • Yani bol su içmek zayıflatır mı sorusu üzerinden araştırma yaptım ve evet etkili oluyormuş diyerek su içmeyi çok da abartmamak gerekir.

Aç Karna Su İçmek Neye İyi Gelir?

 • Aç karnına su içmek zayıflatır mı ya da herhangi bir faydası var mıdır diye de merak ediyor olabilirsiniz.
 • Özellikle sabahları uyanır uyanmaz bir bardak su içilmesi, birçok uzmanın altını çizdiği görüşler arasında yer alır.
 • Uyku sırasında vücudun sıvı kaybetmesi, sabah uyanıldığında açlık ve susuzluk gibi isteklerle kendini gösterir.
 • Ancak bu açlık sebebiyle kahvaltıda gereğinden fazla besin tüketmek, vücudu gün içerisinde sürekli sindirimle uğraştıracağı için yorgunluk hissi baş gösterir.
 • Sabah aç karna su içmek ise baştaki açlık hissini bir miktar geçirip, yeteri kadar kahvaltı ile doyabilmenizi sağlar.
 • Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu uyandıktan hemen sonra bir bardak su içilmesi, metabolizmayı %24 hızlandırır.
 • Bu yüzden aç karna gereği kadar sıvı tüketildiği takdirde, vücut canlanır, mide temizlenir ve vücut dinç hale gelir.

su içmek zayıflatır mı

Metabolizma Hızlandıran Detoks Etkili 10 Su

Sadece kilo vermek isteyenlere değil, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için püf noktalar arayanlara önerilen bu tarifler, metabolizmayı düzenlediği için kişiye sadece fiziksel değil, ruhsal sağlık da kazandırır. Bu yüzden uzmanlar tarafından vücut dengesinin bir numaralı oyuncusu olan suyun düzenli tüketimi, her defasında üzerine basarak vurgulanır.

Suyu sade şekilde çok sık tüketmeyi tercih etmeyenler için ise birbirinden farklı detoks etkili tarif bulunur. Bu tarifler ile vücutta yağ yakımı ve metabolizma faaliyetleri hızlanır. Böylece kilo vermenin yanında günlük hayatta daha dinç ve enerjik hissedilebilir.

1) Kilo Vermenin Anahtarı Yeşillik: Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu Tarifi

Kilolar ile başı dertte olan kişilere, düzenli su tüketiminin yanında, yeşillik tüketimi de önerilir. Bu ikisinin bir arada yapılabilmesine imkân tanıyan bu tarif, düşük kalorili ve besleyici yapısıyla vücuda büyük katkı sağlar. Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu

Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu

2) Faydası Dillere Destan Çörek Otu ile Zayıflayın: Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

Kilo vermek isteyen kişilere önerilen bir diğer yararlı gıda olan çörek otu yağı, kişiye tokluk hissi sağlamasından dolayı, asgari miktarda tüketilmesi şartıyla, kilo verilmesine yardımcı olur. Ayrıca soğuk suya nazaran daha çabuk kana karışan ılık su tüketimini öneren bu tarif, sıcak su içmek zayıflatır mı sorusunu cevaplamayı başarır. Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

3) Detoks Etkisi ile Bol Yeşillikli Kilo Verdiren Tarif: Kilo Verdiren Özel Su

Tıpkı düzenli su tüketimi gibi yeşillik tüketiminin de faydaları saymakla bitmez. Bu yüzden içeceğinizde ne kadar yeşillik varsa, vücudunuza faydası o kadar faydalı yüksek olacak denebilir. Bu tarif, düzenli tüketimi sonrasında vücudunuzda yağ yakışını hızlandırır. Sadece Suyla İnanılmaz Zayıflama

Sadece Suyla İnanılmaz Zayıflama

4) Yağlarınızı Yakmaya Hazır Olun: Yağ Yakma Suyu (Ayda 5 – 6 Kilo Garanti)

İçerisinde yer alan malzemeler ile metabolizmanızı hızlandırabileceğiniz bu tarif ile paralel şekilde diyet uygularsanız, kısa sürelerde kilo verebilmeniz mümkün olur. Ancak unutmayın, bundan sonra hamur işi yok… Yağ Yakma Suyu (Ayda 5-6 Kilo Garanti)

Yağ Yakma Suyu (Ayda 5-6 Kilo Garanti)

5) Bol Yeşillikli Şifa Dağıtan Tarif: Detoks Suyu

Metabolizmayı hızlandırarak vücuttan toksinleri atmaya yarayan detoks tariflerinden biri olan detoks suyu, düzenli tüketim sonrasında sağlığınıza sağlık katar. Soğuk şekilde tüketilmesi önerilen bu tarif, soğuk su içmek zayıflatır mı sorusuna cevap bulabilmenizi sağlar. Detoks Suyu

Detoks Suyu

6) Tarçınla Gelen Sağlık: Tarçınlı Detox Suyu

Vücuttan toksinleri atmaya yardımcı bir diğer madde olan tarçın, düzenli kullanım sonucunda sağlığınızda fark yaratabilmenizde yardımcı olur. Hamilelere hassasiyetlerinden dolayı önerilmeyen bu tarif, kısa sürelerde vücudunuzu temizlemenizde büyük katkı sağlar. Tarçın Suyu Detox (7 Günde 3 Kilo)

Tarçın Suyu Detox (7 Günde 3 Kilo)

7) İncelmeye Hazır Olun: Yağ Yakan ve Ödem Atan Detox Suyu

İçerisinde birbirinden farklı meyvelerle detoks suyu tarifleri barındıran bu yazı, daha okumaya başlarken bile yağ yakabilmenizi sağlar. Sadece kilo vermek için değil, vücudunuza iyi bakmak için de uygulayabileceğiniz bu tarifler, sizi çok daha enerjik ve dinç hale getirir. Yağ Yakan ve Ödem Atan Detox Suyu Tarifleri

Yağ Yakan ve Ödem Atan Detox Suyu Tarifleri

8) Yaza Kadar Kilo Vermeliyim Diyorsanız: Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu

Hızlıca kilo vermeniz gerekiyorsa, bu tarif tam size göre! İçeriğinde yer alan bol yeşillikli malzemeler ile vücudunuzun kısa sürelerde ödem atmasını ve incelmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu

Hızlı Kilo Verdiren Detoks Suyu

9) Çubuk Tarçın Vücudunuzda Fark Yaratacak: Zayıflatan Tarçınlı Su (15 Günde 5 Kilo)

Bir diğer iddialı tarif olan tarçınlı su tarifi, içeriğinde yer alan maddelerin toksin sökücü özelliği nedeniyle kısa sürede zayıflayabilmenizin önünü açar. Zayıflatan Tarçınlı Su (15 Günde 5 Kilo)

Zayıflatan Tarçınlı Su (15 Günde 5 Kilo)

10) Tok Tutan Özel Su Tarifi: Zayıflatan Ceviz Suyu Kürü

Düzenli uygulamada tok tutmasıyla bilinen bu tarif, daha az miktarda gıda tüketmenize, dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olur. Zayıflatan Ceviz Suyu Kürü

Zayıflatan Ceviz Suyu Kürü

Detoks Suyu Nedir? Sağlıklı Detoks Tarifleri

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Alkali ve Tarçınlı Su Diyeti

Su Kaç Kalori? Zayıflatan, Ödem Attıran Diyet Su Hazırlama

Su İçmenin Faydaları: Düzenli Su İçmek Bakın Nelere İyi Geliyor!

Alkali Su Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Dukan Birası ️ Dikkat Kilo Verdirir ️ Tarifi
Dukan Birası ️ Dikkat Kilo Verdirir ️1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 15dk Hazırlama73
Baklava Mı Kek Mi? Tarifi
Baklava Mı Kek Mi?10-12 kişilik, 45dk Pişirme, 30dk Hazırlama38
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi
Baklava Mı ? Börek Mi?4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 25dk Hazırlama50
Pide Mi Pizza Mı? Tarifi
Pide Mi Pizza Mı?2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama150
Yağ Yakıcı Alkali Su Tarifi
Yağ Yakıcı Alkali Su1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama8
Yağ Yakıcı Detoxs Suyu Tarifi
Yağ Yakıcı Detoxs Suyu1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama23
Kilo Verdiren Detoks Suyu Tarifi
Kilo Verdiren Detoks Suyu1-2 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama134
Detoks Maydanoz Suyu (Gitsin Kilolar) Tarifi
Detoks Maydanoz Suyu (Gitsin Kilolar)2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama44
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Tarifi
Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Migren: Tanıdan Tedaviye Faydalı Bilgiler Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif Tarifi
Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

Sebze yemekleri; faydaları, mideye iyi gelen yanı ve lezzeti ile bizim sofralarımızda çok yer eder.…

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi
Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden…

Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri Tarifi
Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri

Sindirim Sistemi Dostu Portakal Kaç Kaloridir? Turuncu rengi ile manav ve market reyonlarını süsleyen portakal,…

Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi
Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi

Tatlı yaparken hep pratik tarifleri seçenler, mutfağında fırını olmayanlar, bu tarifler sizin için seçildi: Harika…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi
Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi

Bazen vakit darlığından bazen de lezzetinin her zaman garanti olmasından börek yaparken akla gelen ilk…

Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri

Anadolu Mutfağının Kutlama Yemeği Keşkek Kaç Kalori? Pek çok yörede çeşitli tariflerde hazırlanan keşkek, özellikle…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi
Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi

Doğası, denizi, kültürü sayesinde mutfağında farklı yemeklerin piştiği Giresun'un nefis lezzetlerine davetlisiniz. Zengin doğa şartlarından…

Tarifler Geri
Videolar Geri