Su Kaç Kalori? Zayıflatan, Ödem Attıran Diyet Su Hazırlama

Su Kaç Kalori? Zayıflatan, Ödem Attıran Diyet Su Hazırlama Tarifi

Bedenimizin %65’i Su

Peki Su Kaç Kalori?

Gezegenimizin yapı taşlarından olan su, milyonlarca yıllık serüveninde yaşamın olmazsa olmaz hakim elementlerini barındıran bir bileşen olmuştur. Bilimsel veriler ışığında yaşamın ilk belirtilerinin ortaya çıktığı belirlenen bir mecra olan su, halen yapılan bütün uzay çalışmalarının en aranılan maddesi olarak eşsizliğini korumaktadır.

Dünyanın yüzde 75’i sularla kaplıdır. Bu oranın yüzde 97’si tuzlu su, kalan yüzde 3 oranındaki suyun da yüzde 1’i içilebilir düzeydedir. Tüm canlıların var olmaları ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri için göbekten bağlı oldukları su insan biyoloji için de hayatidir. İnsan vücudunun ortalama yüzde 65’i sudan oluşmaktadır.

Suyun vücutta nasıl değerlendirildiği uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Bileşenleri oksijen ve hidrojen olan suyun esprilere konu olduğu da görülmüştür. Zira “su içsem yarıyor” söylemi buna en iyi örnektir. Peki hayatımızın anlamı, dünyamızın hatta evrenin yapı taşı suyun kilo aldırdığı efsanesi doğru olabilir mi?

su kaç kalori

Su Kaç Kalori?

Suyun kaç kalori olduğu ve kilo aldırıp aldırmadığı konusunda kafanızdaki soru işaretlerini giderecek çok sayıda bilimsel araştırma bulunmaktadır.

  • Öncelikle su kaç kalori diye sorulacak olursa, suyun kalori değerinin olmadığını rahatlıkla söylemek mümkündür. Yani suyun kalori değeri sıfır.

Vücudun anatomik olarak düzenini koruması ve sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilmesi için her gün belli oranda su alması gerekmektedir. Bu miktar, özellikle bir mani oluşturmuyorsa ortalama 2 litre olarak belirlenmiştir.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin ve diyet yapanların en çok merak ettiği; su zayıflatır mı? ve su kaç kalori yakar? sorularının cevabı uzun yıllardır uzmanların da araştırma konuları arasında yer almıştır. Yapılan çalışmaların sonuçları bilim insanlarına göstermiştir ki; su, zayıflama konusunda bünyeye biyolojik olarak direkt müdahil olamamakla birlikte, vücudun uygulamalarını ve hissiyatını yönlendirerek ve değiştirerek zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

su kalori

Su Zayıflatır mı? Kaç Kalori Yakar?

Beslenme uzmanları, 1 bardak su kaç kalori kaybettirir diye insanoğlunun merak ettiği o kadim soruyu cevaplayabilmek için yaptıkları araştırmalarda, yemeklerden önce içilen suyun aslında tüketilen yemek oranında azalmalara neden olduğunu ve doyma hissini daha da önceye çektiğini belirlemişlerdir.

Düzenli ve uygun miktarda su içmenin bir başka faydası da vücuda giren oksijen miktarını arttırmasıdır. Böylece vücutta artan oksijen miktarı yakılan yağ oranını yükselterek atılmasını hızlandırmaktadır.

Yapılan başka bir bilimsel araştırmada da insanların sıklıkla açlık ile susuzluğu birbirine karıştırdıkları tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak da, genelde düzenli su içme alışkanlığı olmayan kişilerin susadıkları halde gereksiz ve zamansız olarak yedikleri gıdalar sonucu kilo aldıkları bilinmektedir.

su içmenin faydaları

Düzenli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Tüm canlılarda olduğu gibi insanların da yaşamları suya bağlıdır. İnsanın açlıktan yaşamını yitirme sınırı ortalama 40 gün olarak belirlenirken bu oran susuzluk için hesap edildiğinde yaklaşık 7 gündür. Vücudun günlük su ihtiyacı uzmanlar tarafından uzun yıllar önce hesaplanarak ortalama miktar bulunmuştur.

Peki, yaşam kalitemizi korumak adına uzmanların tavsiye ettiği düzenli su içmenin faydaları nelerdir?

  • İnsan vücudunun 1 günde ortalama 2 litre suya ihtiyacı vardır, bununla karşılanması gerekmektedir.
  • Her gün düzenli olarak belirtilen miktarda su içmenin vücudun gereken tüm sıvılarının üretilmesinde önemlidir.
  • Organlar arası koordinasyonun sağlıklı kalmasında su en önemli görevi görür.
  • Vücudun tüm dengelerinin korunmasında, gelişmesinde, büyümesinde ve güçlenmesinde etkilidir.

Detaylı bilgi için: Su İçmenin Faydaları: Düzenli Su İçmek Bakın Nelere İyi Geliyor!

su ph değeri

Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı?

Vücudunuzun su ihtiyacını gidermek için kullandığınız içme sularının kalitesi alkali oranında gizlidir. Bu orana Ph değeri denmektedir. Piyasada satılan tüm içme sularının bir Ph değeri vardır. Satın aldığınız damacana ve şişelerin üzerinde bu değeri görebilirsiniz. Burada önemli olan, içtiğiniz suyun Ph değeri kaç olmalı ki ne kadar alkali olduğunu anlayıp dolayısıyla fayda oranını bilmeniz gerektiğidir.

Bilimsel olarak Ph değeri 7 olan su nötr kabul edilir. Suyun Ph değerinin bu değerden yüksek olması ne kadar alkali oranına sahip olduğunu belirtir. Bu yüzden içme sularınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Günlük ihtiyacınızı gideren suyun ideal Ph değeri 7,2 ile 8,5 arasında olmalıdır. Ph değeri 7’nin altında olan sular bilimsel olarak asidik olarak adlandırılır. Bu değer ne kadar düşükse suyun yıpratıcı etkisi o kadar yüksek olur. Hücre yapılarından organ dokularına kadar bir çok zarara neden olan Ph değeri düşük sular sağlık düşmanı olarak değerlendirilirler.

su kaç kalori

Aşırı Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Yaşamınızda tükettiğiniz su miktarı normalin üzerine çıkarsa vücudun yapısında dengesizlikler olabilir. Normalde vücut alması gereken su miktarının sınırını osmostat refleksiyle dengeler. Bu denge bazen ve özellikle psikolojik nedenlerle bozulabilir. Gerekli olan su ihtiyacınız belliyken aşırı su içmenin zararları nelerdir diye sormak gerekebilir.

İhtiyacınızdan fazla su tüketmeyi alışkanlık haline getirmek öncelikle sıvıları işleyen organların gereğinden fazla çalışmasına neden olur. Bu gereksiz faaliyetler de gece dinlenmeye geçmesi gereken organların çalışmalarını sağlar. Fazladan alınan 1 litre su kaç kalori yakılmasını sağlıyorsa bunu sizin dinlenme zamanınızdan çalarak yapar.

Örneğin böbrekler geceleri faaliyetlerini yavaşlatarak tuvalet ihtiyacınızı geciktirirler. Bu sayede uyku kalitenizi korumuş olursunuz. Daha da fazla su tüketildiği zamanlarda su zehirlenmesi olarak adlandırılan ve ölümcül olabilen durumlar meydana gelebilmektedir.

su kaç kalori yakar

Ödem Atan Detoks Etkili 5 Mucize Su Tarifi

Vücudunuzda normalde olması gerekenden daha fazla su biriktiğine inanıyorsanız bunun nedeni ödem olabilir. Vücudunuzda farklı nedenlerden dolayı su birikmesi olmuşsa, bunu gün içindeki tartıda fark ettiğiniz ani kilo değişimlerinden de anlayabilirsiniz. Birçok farklı malzeme ile yapılacak pratik tarifler hazırlayarak vücudunuzdaki ödemden kurtulmanız mümkün. Nasıl mı? İşte tarifler!

1) Maydanoz – Limon Suyu Mucizesi

Maydanoz ve limonun muhteşem birleşimi kilo vermek isteyenler için çok pratik bir çözüm sunuyor. Kan dolaşımını normalin üzerine çıkararak fazla kiloların atılmasına yardımcı olduğu kadar karaciğerde meydana gelen yağlanmalara da mani olan maydanoz limon suyu aynı zamanda C vitamini ihtiyacınızı da ciddi oranda karşılar. Bu müthiş ikili diğer yandan cildin sağlıklı şekilde nemlenmesini ve parlaklığını korumasını da sağlar. Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu

Tarif: Ayda 4 Kilo Verdiren Maydanoz Limon Suyu

2) Ödemsavar Su (Diyetisyen Tarifi)

Günlük su ihtiyacınızı limon, elma, maydanoz, salatalık ve zencefilden oluşan lezzetli su ile karşılarken vücudunuzda oluşan ödemlerin de iyileşmesini hızlandırın. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanmasının yanı sıra artan oksijen oranı da daha dinç ve sağlıklı bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Çok Etkili Ödem Atıcı Su (Diyetisyen Tarifi)

Tarif: Çok Etkili Ödem Atıcı Su (Diyetisyen Tarifi)

3) Yağlarla Mücadelede Muhteşem Dörtlü

Vücudunuzdaki fazla yağları doğal şekilde yakarak eriten ve sağlıklı bir biçimde dışarı atılmasını sağlayan muhteşem dörtlü hizmetinizde: Salatalık, limon, çubuk tarçın ve karanfilden oluşan detoks suyu ile hızla zayıflarken cildinizin güzelleştiğini de fark ederseniz. Yağ Yakıcı Detoks Suyu

Tarif: Yağ Yakıcı Detoks Suyu

4) Konforlu Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

Yemek sürenizi kısaltan, ama kalitesini arttıran özel formül sayesinde aç kalmadan zayıfladığınızı görebilirsiniz. Çörek otu, elma sirkesi, su, balın muhteşem birleşimi size ihtiyacınız olan zindeliği verirken, fazla kilolarınızı alıp götürür. Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

Tarif: Zayıflama Suyu (Haftada 2 Kilo)

5) Kiloya da Ödeme de Suyla Elveda

Kilo sorunu olanlar ve vücudunda ödem bulunanlar için önerilen bu formül bir taşta iki kuş vuran tariflerden. Üstelik çok da pratik. Birçok detoks suyu gibi pişirmeye, kaynatmaya gerek duymazsınız. Üstelik lezzeti sayesinde de kolay bir içim sunar. Ödem Atan Zayıflatan Detox Suyu

Tarif: Ödem Atan Zayıflatan Detox Suyu

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Alkali ve Tarçınlı Su Diyeti

Detoks Suyu Nedir? Sağlıklı Detoks Tarifleri

Alkalinli Su Nedir? Faydaları Nelerdir? Alkali Su Diyeti

Ayakta Su İçmenin Zararları Ayakta Su İçmemek İçin 3 Neden

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zayıflatan Ödem Attıran Su Tarifi

Zayıflatan Ödem Attıran Su

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ödem Attıran Su Tarifi

Ödem Attıran Su

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Zayıflatan Ödem Attıran Detoks Tarifi

Zayıflatan Ödem Attıran Detoks

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ödem Atan Zayıflatan Detox Suyu Tarifi

Ödem Atan Zayıflatan Detox Suyu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ödem Atıcı Su Tarifi

Ödem Atıcı Su

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ödem Attıran Çay Tarifi

Ödem Attıran Çay

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Zayıflatan Limon Suyu Tarifi

Zayıflatan Limon Suyu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Detox Suyu (Ödem Atıcı) Tarifi

Detox Suyu (Ödem Atıcı)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ödem Atıcı Detoks Suyu Tarifi

Ödem Atıcı Detoks Suyu

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?
Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot: Geleneksel İtalyan Kahve Cezvesi Tüm kahveseverleri, kahve hazırlamayı ve içmeyi adeta bir törene…

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı? Tarifi
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı?

Silikon Kek Kalıbı: Esnek & Pratik Pişirici! Yüksek kaliteli gıda sınıfı silikonu içeren malzemelerden üretilen…

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı? Tarifi
Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Döküm Tava: Uzun Ömürlü, Dayanıklı! Mutfak eşyaları satan mağazalarda döküm tavaları gördüğünüzde fiyatlarına dikkat ettiyseniz…

Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı Tarifi
Granit Tava Nedir? Sağlıklı Mı? Temizliği, Kullanımı

Granit Tavayı Doğru Kullanmanın Püf Noktaları Granit tava mutfakta sıkça tercih edilen, kullanıldığında zaman kazandıran…

Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır? Kanser Yapar Mı? Tarifi
Mikrodalga Fırın Zararlı Mıdır? Kanser Yapar Mı?

Mikrodalga Fırın Kullanmak Zararlı mı Sağlıklı mı? Mikrodalga fırın zararlı mı? sorusuna, geçmişten günümüze belirli…

Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalışır? Tarifi
Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nasıl Çalışır?

Mikrodalga Fırın: Pratik & Hızlı Pişirici! Mikrodalga fırın, günümüzde mutfakta tarif hazırlamayı, yiyecekleri veya içecekleri…

Tarifler Geri
Videolar Geri