Yeşil Elma Kalori ve Besin Değeri, Detoksu

Düşük Kalorili Lif Deposu: Yeşil Elma

Kolay ulaşılabilir olması, lezzeti ve faydaları sayesinde yeşil elmalar, en çok tüketilen meyveler arasında yer alır. Besin değerlerindeki zenginlik ile sağlığa birçok faydası bulunan meyvenin çay, sirke, kür, detoks gibi birçok farklı kullanım alanı vardır. “Yeşil elma unutkanlık yapar mı?” gibi birçok soru da elma severlerin kafasını karıştırmaktadır.

Orta irilikte meyve veren yeşil elma ağacı, Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişmektedir. Tüm dünyada 7.000’e yaklaşan elma çeşitleri, Türkiye’de 500’e yaklaşmıştır. Yeşil elma, en çok bilinen ve tüketilen elma çeşitleri arasında yerini korur.

“Yeşil elma nerede yetişir?” sorusu sıkça sorulsa da elma, üzümden sonra en geniş yetişme alanına sahip meyve olduğundan hemen hemen her bölgede yetişebilir. Bunun yanı sıra bölgeye, iklime ve toprağa göre farklı yeşil elma çeşitleri de görülebilir.

Yeşil elma, aynı zamanda geniş kullanım alanıyla da dikkat çeker. Yeşil elma suyu, yeşil elma çayı, yeşil elma sirkesi, yeşil elma sabunu, yeşil elma sirkesi gibi birçok farklı alanda yeşil elmadan yararlanılabilir. Aromasıyla şampuan, krem, sabun, deterjan, diş macunu gibi ürünlerin üretimine katkı sağlayan yeşil elma temizlik alanında da tercih edilir. Bunun yanı sıra özellikle diyet programlarına dahil edilerek farklı tarifler ve yöntemlerle zayıflamaya yardımcı olduğu da bilinir.

Yeşil Elma Kalori ve Besin Değeri

Birçok farklı alanda kullanılan ve tüketilen yeşil elma ile ilgili en sorulan sorulardan bir tanesi de “Yeşil elma kaç kalori?” sorusudur. Yeşil elma zayıflama çabası gösterenlerin tercih sebebi olduğundan besin değerleri ve içeriği merak edilir. “Yeşil elma şekeri düşürür mü?” , “Yeşil elma mideye iyi gelir mi?” gibi sorulan sorulardandır.

 • Bir adet yeşil elmada (ortalama 90 gram) 46,8 kcal değerinde kalori bulunur.
 • Şeker ve içerik bakımından doğal olduğundan bu kalori vücudu olumsuz etkilemez.
 • Yeşil elma protein, karbonhidrat, potasyum ve lif açısından zengindir.
 • Ayrıca içerisinde yüksek oranda A ve C vitaminleri vardır.
 • Yağ oranı düşük olduğundan kilo alımına sebebiyet vermez.
 • Sodyum, çinko, bakır, demiri de içeriğini alan elma türünde kolesterol bulunmaz.
 • Böylece sağlıklı içeriği ile birçok faydaya olanak tanırken herkes tarafından kolaylıkla tüketebilir.
 • Yeşil elma karbonhidrat ve lif açısından zengin olduğundan sporcular tarafından da sıkça tüketilir.
 • Ayrıca yeşil elma şeker oranı dengesini de sağlayarak kan şekerinin düzene girmesine yardımcı olur. Bu sebeple yeşil elma şeker hastalarının da beslenme listesinde yerini alır.

Detaylı bilgi için:  Elma Kaç Kalori?

Yeşil Elma Faydaları Nelerdir?

 • İçerdiği yoğun minerallerle kemiklere güç verir, organizmayı kuvvetlendirir.
 • İçerisinde taşıdığı antioksidanlar sayesinde hücreleri yenileyerek cildi canlı ve parlar tutar.
 • Karbonhidrat ve lif yoğunluğu sayesinde tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırır kilo verimini kolaylaştırır.
 • Kabuğunda taşıdığı vitamin ve mineraller enfeksiyonların iyileşmesini hızlandırır.
 • İçerisinde taşıdığı “pektin” isimli lif, kan şekeri seviyesini dengeleyerek diyabet hastalığını önler.
 • Yüksek kolesterol ve yüksek kan şekerini düşürür, düzenler.
 • İçerdiği düşük yağ oranı sayesinde diyet programlarına dahil edilebilir.
 • Kalp atardamarlarındaki yağların birikmesine engel olarak felç riskini azaltmak, yeşil elma faydaları arasındadır.
 • İçerdiği C vitamini sayesinde cilt kanserini önler.
 • Düzenli tüketildiğinde Alzheimer gibi genetik hastalıkların riskini azaltır.
 • Yoğun karbonhidratı sayesinde enerji verir.

Detaylı bilgi için:

Yeşil Elmanın İlk Kez Duyacağınız 10 Faydası

Yeşil Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Mineral, vitamin, lif ve karbonhidrat açısından zengin bir meyve olan yeşil elma, zayıflama programlarına dahil edilir. Tok tutma, enerji verme özelliği, düşük kalorisi ve yağ oranıyla kilo verimine katkı sağlamak yeşil elma yararları arasındadır.

Beslenme uzmanları tarafından geliştirilen birçok yeşil elma diyeti stratejisi bulunur. Bu programları rastgele uygulamak yerine bir uzmana danışarak hareket etmek sağlık açısından yararlı olacaktır. Yeşil elma diyetinde hazırlanan tüm öğün listeleri yeşil elma ekseninde gelişir.

Günde 1,5 kilo elma tüketmenin esas olduğu programlar; damak zevkine, vücut yapısına, mevcut kiloya göre değişim gösterebilir. Diyeti uygularken dikkatli olmak gerekmektedir çünkü midede asitlenme, alerji, karın ağrısı gibi yeşil elma diyeti zararları oluşabilmektedir. Yeşil elma diyeti yapanlar veya yapacak olanlar; uzman bir diyetisyenden yardım alarak hareket etmelidir.

Yeşil Elma Zayıflatır mı?

İnsan vücudunun işlevini tam olarak görebilmesi için günlük olarak ihtiyaç duyduğu lif ve karbonhidrat oranı vardır. Yeşil elma, içeriğinde yoğun lif ve karbonhidrat bulundurur. Bu sayede tüketildiğinde tokluk hissi vererek fazla kalori alımına engel olur.

Özellikle sabahları aç karnına tüketilen yeşil elmanın metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına olanak tanıdığı bilinmektedir. Hızlı kilo vermeye yardımcı olacak yeşil elma ile zayıflamak için uygulanacak birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bu tariflerden en çok bilineni yeşil elma zayıflama çayı tarifidir. Bir çay haline getirilen zayıflama içeceğinin içeriği tamamen doğal ve zayıflama odaklıdır. Yeşil elma tarçın karanfil limon malzemelerini kapsayan çay, günde üç defa yemeklerden önce tüketilir.

Yeşil Elma Detoksu

Yeşil Elma Detoksu

Yeşil elma kilo verme yöntemlerinden bir tanesi başka gıdaların da yardımıyla detoksu denemektir. Farklı tariflerle uygulanabilecek detoks, vücudu yenileyerek metabolizmayı kuvvetlendiren ve böylece kilo kaybını hızlandırır.

Yeşil elmanın yalnızca kabukları (veya hepsi), karabiber, limon, tarçın, yaseminli çay, maydanoz, su ve benzeri gıdalarla hazırlanan detoksun bir gün öncesinden hazırlanması gerekmektedir. Şayet suya bu kadar malzeme eklenmek istemezse tercihen yalnızca yeşil elma limon detoksu uygulanabilir.

Hızla Zayıflatan Yeşil Elmalı Yeşil Çay

Yeşil Elma Kürü

En çok bilinen yeşil elma zayıflama kürü tarifi elman, tarçın, limon ve su ile yapılandır. Elmanın içerisinde taşıdığı antioksidan, tarçın ve limonla birleştiğinde yalnızca kilo verimi için değil cilt, vücut, organ sağlığı için tercih edilmelidir. Yeşil elma kürünü uygulamanın yanı sıra spor ve yeme düzeni de gözden geçirilmelidir. Karışımların günde en az 1,5 litre tüketilmesi tavsiye edilir.

Yeşil Elma Maskesi

 • Yeşil elma, içerdiği antioksidan özelliğiyle cilt hücrelerini yeniler. Böylece düzenli yeşil elma tüketimi sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanıza olanak tanır.
 • Yeşil elma maskesi de kırışıklıklar ve cilt sağlığı için başvurulan yöntemler arasındadır. Her cilt tipi için farklı yöntem uygulansa da elma suyu ile cildi temizlemek; arındırıcı, parlatıcı bir yöntemdir.
 • Siyah noktaları arındırmanın yanı sıra, her cilt tipine de uyum sağlar.
 • “Evde elma suyu nasıl yapılır?” sorusuna verilecek en ideal yanıt ise elmaları kaynayarak özünün suyla buluşmasını sağlamaktır.

Ferahlatan Yeşil Elmalı Nefis Tarifler

Yeşil elma, birbirinden farklı lezzet ve tariflerle buluşarak başka tatlara karışabilmekte ve aromasıyla her tarifte varlığını hissettirmektedir.

1) Yeşil Elma Detoksu ile Kilolara Veda!

Yeşil elmanın tok tutan ve metabolizmayı hızlandıran özelliği ile fazla kilolarınızdan kurtulmanız; yalnızca leziz bir tarife bağlı kalır. Yeşil Elma Detoksu

Tarif: Yeşil Elma Detoksu

2) Yeşil Elmanın En Tatlı Hali: Reçel

Yeşil elmanın lezzetini şekerle buluşturarak elmanın en tatlı halini sofralarınızda konuk edebilirsiniz. Yeşil Elma Reçeli

Tarif: Yeşil Elma Reçeli

3) Salataya Yeşil Elma İmzası

Sofraların olmazsa olmazı salatayı yeşil elmayla tatlandırarak tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yeşil Elmalı Mevsim Salata

Tarif: Yeşil Elmalı Mevsim Salata

4) Kereviz ve Yeşil Elma Birleşince Bakın Neler Oldu :)

Kereviz ve yeşil elma birleşince ortaya çıkan yeni tat; herkesi hayran bırakabilir. Yeşil Elmalı Kereviz Salatası

Tarif: Yeşil Elmalı Kereviz Salatası

5) Muz ve Yeşil Elma Sahnede!

Muz ve yeşil elmanın doğal lezzetleriyle ortaya çıkan meyveli kek; tatlı alışkanlığını değiştirebilir. Muzlu Yeşil Elmalı Kek

Tarif: Muzlu Yeşil Elmalı Kek

6) Çayın En Yeşili: Yeşil Elma Çayı

Çayseverler için vazgeçilmez bir tarif olan yeşil elma çayıyla ağzınızı tatlandırırken kilo verimini hızlandırabilir, cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Hızlı Kilo Verdiren Tarçınlı Yeşil Elma Çayı

Tarif: Hızlı Kilo Verdiren Tarçınlı Yeşil Elma Çayı

7) Tartın Vazgeçilmez Arkadaşı: Yeşil Elma

Tart deyince akla direkt olarak gelen “elmalı turta”, yeşil elma ve kuru üzümle yapılınca ekşiye yol alan değişik bir tat sizi bulabilir. Kuru Üzümlü Yeşil Elmalı Tart

Tarif: Kuru Üzümlü Yeşil Elmalı Tart

Elma tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yeşil Elma Detoksu Tarifi
Yeşil Elma Detoksu1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama108
Mucizevi Tarif Yeşil Elma Detoksu Tarifi
Mucizevi Tarif Yeşil Elma Detoksu1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama19
Yeşil Elma Kompostosu Tarifi
Yeşil Elma Kompostosu6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Muhallebili Yeşil Elma Tarifi
Muhallebili Yeşil Elma2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama28
Yoğurtlu Kereviz Ve Yeşil Elma Salatası Tarifi
Yoğurtlu Kereviz Ve Yeşil Elma Salatası4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama67
Yer Elması Ve Yeşil Elma Salatası Tarifi
Yer Elması Ve Yeşil Elma Salatası6-8 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama3
Besin Değeri Zengin Diyet Salata Tarifi
Besin Değeri Zengin Diyet Salata1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama11
Besin Değeri Yüksek Yulaflı Mama Tarifi
Besin Değeri Yüksek Yulaflı Mama1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama130
Yeşil Elma Reçeli Tarifi
Yeşil Elma Reçeli6-8 kişilik, 50dk Pişirme, 5dk Hazırlama625
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Yunan Adalarında Ne Yenir? Lezzet Rehberi Tarifi
Yunan Adalarında Ne Yenir? Lezzet Rehberi

Yunan Adaları Yemek & Gezi Rehberi Dünyanın gözde tatil durakları arasında yer alan Yunan adaları,…

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Diyeti Tarifi
Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Diyeti

Hipertansiyon: Yüksek Tansiyonda Beslenme İnsan vücudunda her şey belirli bir disiplin ile çalışmaktadır. Bu disiplin…

Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım Tarifi
Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

Burun Kanamasına İyi Gelen İlk Yardım Burun kanaması pek çok insanın hayatı boyunca en az…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Hangi Makarna Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Makarna Kaç Kalori?

Tüm Damak Tatlarına Uyarlanabilecek Lezzet Makarna Kaç Kalori? Kolay hazırlanan, lezzetli ve doyurucu besinlerden biri…

Et – Tavuk Şinitzel Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Et – Tavuk Şinitzel Kalori ve Besin Değerleri

Et - Tavuk Şinitzel Kaç Kalori? Şinitzel, et ya da tavuğun dövülerek inceltilmiş haliyle yapılan…

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler Tarifi
Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleriyle Tarifler

İlkbaharın yaza göz kırptığı, Mayıs ayı hoş geldi! Gelirken de mayıs ayına özgü meyve ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri