Yeşil Elma Kalori ve Besin Değeri, Faydaları, Detoksu

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Yeşil Elma Kalori ve Besin Değeri, Faydaları, Detoksu Tarifi

Ekşi Elmanın Yeşil Mucizeleri

Kolay ulaşılabilir olması, lezzeti ve faydaları sayesinde yeşil elmalar, en çok tüketilen meyveler arasında yer alır. Besin değerlerindeki zenginlik ile sağlığa birçok faydası bulunan meyvenin çay, sirke, kür, detoks gibi birçok farklı kullanım alanı vardır. “Yeşil elma unutkanlık yapar mı?” gibi birçok soru da elma severlerin kafasını karıştırmaktadır.

Orta irilikte meyve veren yeşil elma ağacı, Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişmektedir. Tüm dünyada 7.000’e yaklaşan elma çeşitleri, Türkiye’de 500’e yaklaşmıştır. Yeşil elma, en çok bilinen ve tüketilen elma çeşitleri arasında yerini korur.

“Yeşil elma nerede yetişir?” sorusu sıkça sorulsa da elma, üzümden sonra en geniş yetişme alanına sahip meyve olduğundan hemen hemen her bölgede yetişebilir. Bunun yanı sıra bölgeye, iklime ve toprağa göre farklı yeşil elma çeşitleri de görülebilir.

Yeşil elma, aynı zamanda geniş kullanım alanıyla da dikkat çeker. Yeşil elma suyu, yeşil elma çayı, yeşil elma sirkesi, yeşil elma sabunu, yeşil elma sirkesi gibi birçok farklı alanda yeşil elmadan yararlanılabilir. Aromasıyla şampuan, krem, sabun, deterjan, diş macunu gibi ürünlerin üretimine katkı sağlayan yeşil elma temizlik alanında da tercih edilir. Bunun yanı sıra özellikle diyet programlarına dahil edilerek farklı tarifler ve yöntemlerle zayıflamaya yardımcı olduğu da bilinir.

Yeşil Elma Kalori ve Besin Değeri

Birçok farklı alanda kullanılan ve tüketilen yeşil elma ile ilgili en sorulan sorulardan bir tanesi de “Yeşil elma kaç kalori?” sorusudur. Yeşil elma zayıflama çabası gösterenlerin tercih sebebi olduğundan besin değerleri ve içeriği merak edilir. “Yeşil elma şekeri düşürür mü?” , “Yeşil elma mideye iyi gelir mi?” gibi sorulan sorulardandır.

 • Bir adet yeşil elmada (ortalama 90 gram) 46,8 kcal değerinde kalori bulunur.
 • Şeker ve içerik bakımından doğal olduğundan bu kalori vücudu olumsuz etkilemez.
 • Yeşil elma protein, karbonhidrat, potasyum ve lif açısından zengindir.
 • Ayrıca içerisinde yüksek oranda A ve C vitaminleri vardır.
 • Yağ oranı düşük olduğundan kilo alımına sebebiyet vermez.
 • Sodyum, çinko, bakır, demiri de içeriğini alan elma türünde kolesterol bulunmaz.
 • Böylece sağlıklı içeriği ile birçok faydaya olanak tanırken herkes tarafından kolaylıkla tüketebilir.
 • Yeşil elma karbonhidrat ve lif açısından zengin olduğundan sporcular tarafından da sıkça tüketilir.
 • Ayrıca yeşil elma şeker oranı dengesini de sağlayarak kan şekerinin düzene girmesine yardımcı olur. Bu sebeple yeşil elma şeker hastalarının da beslenme listesinde yerini alır.

Detaylı bilgi için:  Elma Kaç Kalori?

Yeşil Elma Faydaları Nelerdir?

 • İçerdiği yoğun minerallerle kemiklere güç verir, organizmayı kuvvetlendirir.
 • İçerisinde taşıdığı antioksidanlar sayesinde hücreleri yenileyerek cildi canlı ve parlar tutar.
 • Karbonhidrat ve lif yoğunluğu sayesinde tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandırır kilo verimini kolaylaştırır.
 • Kabuğunda taşıdığı vitamin ve mineraller enfeksiyonların iyileşmesini hızlandırır.
 • İçerisinde taşıdığı “pektin” isimli lif, kan şekeri seviyesini dengeleyerek diyabet hastalığını önler.
 • Yüksek kolesterol ve yüksek kan şekerini düşürür, düzenler.
 • İçerdiği düşük yağ oranı sayesinde diyet programlarına dahil edilebilir.
 • Kalp atardamarlarındaki yağların birikmesine engel olarak felç riskini azaltmak, yeşil elma faydaları arasındadır.
 • İçerdiği C vitamini sayesinde cilt kanserini önler.
 • Düzenli tüketildiğinde Alzheimer gibi genetik hastalıkların riskini azaltır.
 • Yoğun karbonhidratı sayesinde enerji verir.

Yeşil Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Mineral, vitamin, lif ve karbonhidrat açısından zengin bir meyve olan yeşil elma, zayıflama programlarına dahil edilir. Tok tutma, enerji verme özelliği, düşük kalorisi ve yağ oranıyla kilo verimine katkı sağlamak yeşil elma yararları arasındadır.

Beslenme uzmanları tarafından geliştirilen birçok yeşil elma diyeti stratejisi bulunur. Bu programları rastgele uygulamak yerine bir uzmana danışarak hareket etmek sağlık açısından yararlı olacaktır. Yeşil elma diyetinde hazırlanan tüm öğün listeleri yeşil elma ekseninde gelişir.

Günde 1,5 kilo elma tüketmenin esas olduğu programlar; damak zevkine, vücut yapısına, mevcut kiloya göre değişim gösterebilir. Diyeti uygularken dikkatli olmak gerekmektedir çünkü midede asitlenme, alerji, karın ağrısı gibi yeşil elma diyeti zararları oluşabilmektedir. Yeşil elma diyeti yapanlar veya yapacak olanlar; uzman bir diyetisyenden yardım alarak hareket etmelidir.

Yeşil Elma Zayıflatır mı?

İnsan vücudunun işlevini tam olarak görebilmesi için günlük olarak ihtiyaç duyduğu lif ve karbonhidrat oranı vardır. Yeşil elma, içeriğinde yoğun lif ve karbonhidrat bulundurur. Bu sayede tüketildiğinde tokluk hissi vererek fazla kalori alımına engel olur.

Özellikle sabahları aç karnına tüketilen yeşil elmanın metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına olanak tanıdığı bilinmektedir. Hızlı kilo vermeye yardımcı olacak yeşil elma ile zayıflamak için uygulanacak birçok farklı tarif bulunmaktadır. Bu tariflerden en çok bilineni yeşil elma zayıflama çayı tarifidir. Bir çay haline getirilen zayıflama içeceğinin içeriği tamamen doğal ve zayıflama odaklıdır. Yeşil elma tarçın karanfil limon malzemelerini kapsayan çay, günde üç defa yemeklerden önce tüketilir.

Yeşil Elma Detoksu

Yeşil elma kilo verme yöntemlerinden bir tanesi başka gıdaların da yardımıyla detoksu denemektir. Farklı tariflerle uygulanabilecek detoks, vücudu yenileyerek metabolizmayı kuvvetlendiren ve böylece kilo kaybını hızlandırır.

Yeşil elmanın yalnızca kabukları (veya hepsi), karabiber, limon, tarçın, yaseminli çay, maydanoz, su ve benzeri gıdalarla hazırlanan detoksun bir gün öncesinden hazırlanması gerekmektedir. Şayet suya bu kadar malzeme eklenmek istemezse tercihen yalnızca yeşil elma limon detoksu uygulanabilir.

Yeşil Elma Kürü

En çok bilinen yeşil elma zayıflama kürü tarifi elman, tarçın, limon ve su ile yapılandır. Elmanın içerisinde taşıdığı antioksidan, tarçın ve limonla birleştiğinde yalnızca kilo verimi için değil cilt, vücut, organ sağlığı için tercih edilmelidir. Yeşil elma kürünü uygulamanın yanı sıra spor ve yeme düzeni de gözden geçirilmelidir. Karışımların günde en az 1,5 litre tüketilmesi tavsiye edilir.

Yeşil Elma Maskesi

 • Yeşil elma, içerdiği antioksidan özelliğiyle cilt hücrelerini yeniler. Böylece düzenli yeşil elma tüketimi sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanıza olanak tanır.
 • Yeşil elma maskesi de kırışıklıklar ve cilt sağlığı için başvurulan yöntemler arasındadır. Her cilt tipi için farklı yöntem uygulansa da elma suyu ile cildi temizlemek; arındırıcı, parlatıcı bir yöntemdir.
 • Siyah noktaları arındırmanın yanı sıra, her cilt tipine de uyum sağlar.
 • “Evde elma suyu nasıl yapılır?” sorusuna verilecek en ideal yanıt ise elmaları kaynayarak özünün suyla buluşmasını sağlamaktır.

Ferahlatan Yeşil Elmalı Nefis Tarifler

Yeşil elma, birbirinden farklı lezzet ve tariflerle buluşarak başka tatlara karışabilmekte ve aromasıyla her tarifte varlığını hissettirmektedir.

1) Yeşil Elma Detoksu ile Kilolara Veda!

Yeşil elmanın tok tutan ve metabolizmayı hızlandıran özelliği ile fazla kilolarınızdan kurtulmanız; yalnızca leziz bir tarife bağlı kalır. Yeşil Elma Detoksu

2) Yeşil Elmanın En Tatlı Hali: Reçel

Yeşil elmanın lezzetini şekerle buluşturarak elmanın en tatlı halini sofralarınızda konuk edebilirsiniz. Yeşil Elma Reçeli

3) Salataya Yeşil Elma İmzası

Sofraların olmazsa olmazı salatayı yeşil elmayla tatlandırarak tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Yeşil Elmalı Mevsim Salata

4) Kereviz ve Yeşil Elma Birleşince Bakın Neler Oldu :)

Kereviz ve yeşil elma birleşince ortaya çıkan yeni tat; herkesi hayran bırakabilir. Yeşil Elmalı Kereviz Salatası

5) Muz ve Yeşil Elma Sahnede!

Muz ve yeşil elmanın doğal lezzetleriyle ortaya çıkan meyveli kek; tatlı alışkanlığını değiştirebilir. Muzlu Yeşil Elmalı Kek

6) Çayın En Yeşili: Yeşil Elma Çayı

Çayseverler için vazgeçilmez bir tarif olan yeşil elma çayıyla ağzınızı tatlandırırken kilo verimini hızlandırabilir, cildinizi güzelleştirebilirsiniz. Hızlı Kilo Verdiren Tarçınlı Yeşil Elma Çayı

7) Tartın Vazgeçilmez Arkadaşı: Yeşil Elma

Tart deyince akla direkt olarak gelen “elmalı turta”, yeşil elma ve kuru üzümle yapılınca ekşiye yol alan değişik bir tat sizi bulabilir. Kuru Üzümlü Yeşil Elmalı Tart

Elma tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Yeşil Elma Kalori ve Besin Değeri, Faydaları, Detoksu 27.10.2017 tarihinde yayınladı.