10 Durakta İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi – Görmeden Dönmeyin!

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
10 Durakta İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi – Görmeden Dönmeyin! Tarifi

İstanbul Gezi Rehberi

Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Meşhur Yer

İstanbul, ülkemizin en kalabalık ve en yoğun şehridir. Ekonominin can bulduğu, insanların iş imkanı nedeniyle göç ettiği İstanbul, coğrafi ve tarihi dokusuyla neredeyse tüm dünya çapında tanınmıştır. Önemli geçiş yolları üzerinde bulunan İstanbul, Asya ve Avrupa Yakası’nı birbirine bağlayan kritik bir noktadır.

İstanbul’un isim hikayesi de anlatılanlara göre İslambol kelimesinden gelmektedir. Osmanlı’da gönderilen mektuplar incelendiğinde İslambol ifadesinin sıkça yer aldığı dikkat çeker. Evliya Çelebi ise İstanbul’un Hz. Süleyman tarafından kurulduğunu ifade eder. Her noktası tarih kokan İstanbul’a daha yakından bakmak ister misiniz? Şu an okumaya başladığınız İstanbul gezilecek yerler listesi sizi evinizden alıp İstanbul’un farklı noktalarına götürecek. Gezi duraklarınızda hangi adresler var merak ediyorsanız; işte İstanbul gezilecek yerler ve bilgileri!

istanbul gezilecek yerler

1) Tarihi Yarımada

Denize sahip olan İstanbul, kıyı kesimleri ile yerli ve yabancı turist çekmeyi yıllardır sürdürüyor. Tarihi Yarımada içinde sayılan Eminönü, Sirkeci, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Balat, Kumkapı ve Samatya fotoğraf arşivinizde mutlaka kalması gereken yerlerden. Bu civarlarda fazlasıyla tarihi yapı yer alıyor. Topkapı Sarayı’na geçip ruhunuzu tarihi açıdan besleyebilirsiniz. Muazzam sokaklara sahip Balat’ta kahve molası verip Eminönü’nde bulunan Kapalıçarşı’dan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca Galata Köprüsü’nün yakınlarında kendinizi balık ekmek kokusuna verip karnınızı doyurabilirsiniz. Tarihi Yarımada’yı doya doya gezmek için uzun bir zaman ayırmanız gerekiyor. Gülhane Parkı’nda simit ve çay lezzetini yaşamadan İstanbul’u gezdiğinizi düşünmeyin!

2) Kapalı Çarşı

İstanbul’un en kalabalık ve en hareketli noktası olan Kapalı Çarşı, asırlardır pek çok esnafa ekmek kapısı oluyor. Kapalı Çarşı’da el emeği göz nuru olan dokuma halı ve kilimler, ışıl ışıl lambalar ve Osmanlı lezzetleri bulunuyor. Eminönü’nden çok kolay şekilde geçebileceğiniz Kapalı Çarşı’da kendinizi kahve ve lokum kokusu içinde kaybedebilirsiniz. Alışverişe ve tarihe ilgili kişilerin uzunca zaman geçirebileceği bu adres, farklı mesleklerin ürünlerini sizler için sergiliyor.

Adres: Beyazıt Mahallesi Fatih, İstanbul

3) Topkapı Sarayı

İstanbul’a ilk defa gelenlerin mutlaka görmesi ve ziyaret etmesi gereken yerlerden biri de Topkapı Sarayı oluyor. Topkapı Sarayı, Osmanlı zamanında devletin hem siyasi merkezi hem de ikamet ettiği bir bölgeydi. 19. yüzyıla kadar devlet görevlileri Topkapı Sarayı’nda yaşamıştır ve siyasi faaliyetlerini bu merkezden sürdürmüştür. Şimdilerde ise müze olarak ziyaret edilmektedir. 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve isteği ile müze olarak açılan Topkapı Sarayı, İstanbul’u ilk defa görenlerin gezi listesinde yer alıyor. Mimari yapısıyla dikkat çeken Topkapı Sarayı, dünya genelinde görülmesi gereken saraylardan biri olarak ülkemizde yer alır.

Adres: Sultanahmet/Fatih, İstanbul

topkapı sarayı

4) Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, ihtişamlı yapısı ve mimari ile ülkemizdeki dini yapıların en görkemlilerindendir. Avrupa’da Blue Mosque adıyla bilinen bu cami, İstanbul’un dini unsurlarından biridir. Mimar Sinan’ın öğrencilerinin elinden çıkan bir yapı olan Sultanahmet Camii, çok eski zamanlarda sosyal bir merkez olarak faaliyete geçmiştir. İç mimari ve dış süslemeler ile UNESCO’nun da dikkatini çeken bir yerdir. Dini müzikler ve ezgiler eşliğinde gezebileceğiniz Sultanahmet Cami, gizemli yapısı ve inşa hikayeleri ile de asırlardır halkın dikkatini çekiyor.

Adres: Sultan Ahmet Mahallesi At Meydanı Caddesi No: 7 Fatih, İstanbul

sultan ahmet camii

5) Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi hem Müslüman hem de Hristiyan toplum için önemli bir merkezdir. Kilise olarak inşa edilen daha sonra da cami ve müzeye dönüşen bu tarihi eser, bahçe ve iç mekanı ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Dünyanın 8. harikası olarak tanımlanan Ayasofya Müzesi, İstanbul’a ilk defa gelen misafirler için görülmeye değer yerlerden biridir. Sultanahmet Cami ile aynı civarda olan Ayasofya Müzesi, sizi hem tarih hem de dini açıdan etkileyecek ve İstanbul hatıralarınıza bir yenisini ekleyecektir.

Adres: Ayasofya Meydanı Sultanahmet Fatih, İstanbul

ayasofya

6) Kız Kulesi

İstanbul’u adım adım gezerken çay keyfinizi Kız Kulesi’ne karşı içmek istemez misiniz? Gün batımını yakaladıysanız çok şanslısınız. Üzerine çeşitli hikayeler yazılan bu kulenin içini de görme imkanınız var. Üsküdar’ın incisi olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı manzarası eşliğinde adeta bir tablo oluşturuyor. Antik, Roma ve Osmanlı Dönemlerini gören bu kule, günümüzde dış çekimlerin sıkça yapıldığı ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir güzellik olarak gezi programlarına ekleniyor.

Adres: Salacak Mahallesi Üsküdar Salacak Mevkii/Üsküdar, İstanbul

kız kulesi

7) Galata Kulesi

Kız Kulesi ile olan aşkıyla efsanelere konu olan Galata Kulesi, İstanbul gezilecek yerler Avrupa Yakası noktalarından biri. Osmanlı’nın himayesine geçtikten sonra şehri gözetleme ve koruma merkezi olan kullanılan bu yapının olduğu sokakları kesinlikle gezmelisiniz. Hikayeye göre Galata Kulesi’ne kiminle çıkarsanız hayatınız onunla birleşirmiş. İstanbul’un bekçilerinden biri olan Galata Kulesi’nin çevresinde, dinlenmek için pek çok nezih mekan da yer alıyor. İstanbul fotoğraf hatıralarınıza Galata Kulesi’nin önünde çektirdiğiniz fotoğrafı da eklemeyi unutmayın.

Adres: Bereketzade Mahallesi Galata Kulesi Sokak Beyoğlu, İstanbul

galata kulesi

8) Rumeli Hisarı

Anadolu Hisarı’nın tam karşısında bulunan Rumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet tarafından fetihten önce inşa ettirilmiştir. Boğazın en dar merkezi olan Rumeli hisarı, neredeyse 4.5 ay içinde inşa edilmiştir. Olası bir saldırıyı engellemek amacı ile hazırlanan bu tarihi yapı, günümüzde turistlerin ilgi merkezi haline gelmiştir. Kahvaltı ve dinlenme noktası olan Rumeli Hisarı, gelen misafirlere boğaz manzarası keyfini de yaşatıyor. İstanbul gezi planınıza mutlaka eklemelisiniz.

Adres: Rumeli Hisarı Yahya Kemal Caddesi Sarıyer, İstanbul

rumeli hisarı

9) Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, geleneksel Türk evlerinden ziyade dikkat çeken ve gösterişli yapısı ile görenlerin ilgi odağı oluyor. Beşiktaş Sahil Sarayı’nın olduğu alan üzerine yapılan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı mimarisinin sentez bir ürünüdür. Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret ettiğinizde, üç farklı bölümle karşılaşacaksınız. Bu bölümlerde padişahların eşyaları ve odaları sergileniyor. Ziyaretiniz esnasında en özel ve önemli olan bir odaya gireceksiniz. Bu oda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyalarının bir kısmının sergilendiği odadır. 10 Kasım 1938 tarihinde hayatını kaybettiği bu oda, gelen ziyaretçilere duygusal anlar yaşatıyor. İstanbul gezi programınızda unutulmaması gereken bir yer: Dolmabahçe Sarayı!

Adres: Vişnezade Mahallesi Dolmabahçe Caddesi Beşiktaş, İstanbul

dolmabahçe sarayı

10) Yerebatan Sarnıcı

Geçmişi 532 yılına kadar uzanan Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un en büyük sarnıcı olarak bilinir. İnşaatında neredeyse 7000 kölenin çalıştırıldığı tarihi kaynaklarda yazılmıştır. Sarnıç içindeki sütunlarda bulunan gözyaşı motifleri de inşaat sırasında hayatını kaybeden köleleri simgeler. 1453 senesinden sonra Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı’nın su deposu olarak işlev görmüştür. Neredeyse yıllarca bakım ve onarımdan geçen Yerebatan Sarnıcı, 1985 yılında yeniden onarılmıştır ve 1987 yılında turistlere ve halka ziyarete açılmıştır. Bu mistik ve gizemli yapıyı görmek için mutlaka İstanbul gezi rotanıza dahil etmelisiniz. Yerebatan Sarnıcı, hergün 09.00’da açılıyor ve 17.30’da ziyarete kapalı hale geliyor.

Adres: Alemdar Mahallesi Yerebatan Caddesi No: 1/3  Fatih, İstanbul

yerebatan sarnıcı

Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
10 Durakta İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi – Görmeden Dönmeyin! 04.01.2019 tarihinde yayınladı.