5 Soruda Ense Ağrısı: Nedenleri ve Tedavisi, Neyin Belirtisi?

Ense Ağrısı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Vücudun herhangi bir noktasında oluşan ağrı, günlük yaşamı etkilediği gibi bedensel huzuru da etkilemektedir. Baş ağrısı yaşayanların telaşlarına bir de diğer ağrılar eklendiğinde o kişiden çok da verimli bir gün beklenemez. Sağlıklı ve huzurlu bir gün için öncelikle vücudu huzursuz eden faktörlerin giderilmesi gereklidir. Bu amaçla da sağlıklı ve net bilgilere ihtiyacınız olacaktır. İşte bu yazımız sayesinde, ense ağrısı yaşayan kişilerin problemlerine ışık tutup daha mutlu olmaları için yardımcı olacağız.

Ense ağrısı her insanın yaşayabileceği rahatsızlıklardan biridir. Ense ağrıları yanlış duruş pozisyonundan kaynaklandığı gibi farklı nedenlerden dolayı da kişiyi bir süre rahatsız eder. Bazen bir hastalığın “Ben geliyorum, tedbirini al.” işareti olabilen ense ağrısı, bazen de kemiklerde oluşan ciddi bir sorunun habercisi olabilir. En detaylı haliyle ense ağrısı hakkında bilinçlenmek için yazımızı bu sayfada sizlerle buluşturmak istedik.

Yazımızı okuyanlar, sayfa sonuna geldiğinde ense ağrılarını kısa süre içinde giderecek bilgilere sahip olacaktır. Sağlıklı ve dinç bir beden için sizlere destek olmaya devam edeceğiz. Ama şimdi ense ağrısı neden olur inceleme vakti!

ense ağrısı neden olur

1) Ense Ağrısı Neden Olur?

 • Ense ağrısı kas ve eklem problemlerinin bir sonucudur. Bir doku zedelenmesi ense ağrısına neden olabilir.
 • Aniden baş çevirme veya trafik halindeyken başın kontrolsüz şekilde öne savrulması,
 • Ense eklemlerinde oluşan iltihaplanma
 • Masa başında sürekli bilgisayar ile çalışma hali
 • Boyun bölgesine alınan darbeler, düşme
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen kemik erimesi
 • Stres ve gerginlik
 • Özellikle de soğuk mevsimlerde uzun süre soğukta kalma,
 • Sıcak mevsimlerde ise klimaya maruz kalmak
 • Migren tanısı yapılan kişilerde genellikle migrene bağlı ağrılar
 • Yüksek tansiyona bağlı ensede oluşan basınç
 • Tortikolis adı verilen doğuştan eğri boyun hastalığı ense ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Hamilelikte ense ağrısı vücudun yeni bir duruma alışma sürecinde yaşanabilir. Kan basıncının artmasından dolayı da yaşanan ense ağrıları, anne adayını uzun bir süre rahatsız edecektir. Beden ağırlığı da günden güne arttığı için gebelik döneminde ense ağrıları, uzmanlar tarafından normal kabul edilir. Şiddetli baş ağrısı ve duyma sorunu oluşturan ense ağrıları tehlikeli bir durumun habercisi olabileceği için bu noktada uzman yardımı alınmalıdır.
 • Sinüzit ense ağrısı yapar mı? Evet yapabilir. Ense ağrısının nedenlerinden biri de sinüzit olacaktır. Sinüslerin iltihabından dolayı ense ve baş çevresinde ağrı hissedilir.

ense ağrısına ne iyi gelir

2) Ense Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ense ağrısından bir süredir şikayetçiyseniz sizlere bitkisel sırlar vermek için karşınızdayız. Şimdi sizlerle paylaştığımız sağlık tüyoları, ensede oluşan ağrıları yok edecek özelliktedir. Tavsiyelerimize kulak verdiğiniz sürece, ense ağrısı şikayetlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz:

 • Acı Biber: Acı biber tüketin. Çünkü acı biberde kapsaisin maddesi bulunur. Bu madde de vücutta oluşan ağrıları yok edecektir. Enseniz ağrıdığında acı biberli besinler tüketebilirsiniz. Hem karnınız doyacak hem ağrınız gidecek
 • Lavanta Yağı: Aktardan alacağınız lavanta yağını ensenize bir pamuk yardımıyla sürün ve masaj yapın. Ense ağrısından kısa bir süre içinde kurtulacaksınız.
 • Nane Yağı: Nane ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Ense ağrısını gidermek için de oldukça etkilidir.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesinde ağrı kesici maddeler yer alır. Ensenize bir bez yardımıyla elma sirkesini sürün ve bezi bekletin. Sonuç çok geçmeden sizi mutlu edecektir.
 • Kedi Otu: Bitkilerin sesine kulak verin ve kedi otu bitkisi ile tanışın. Kedi otunun saçaklarını öğütün ve zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı ensenize masaj olarak uygulayın.

ense ağrısı

3) Ense Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

 • Ense ağrısını gidermek için öncelikle ağrının neden olduğu faktörü belirlemek gereklidir. Doğru tedavi için ağrı nedeni tespiti önemli olacaktır.
 • Eğer kas spazm gibi nedenlerden dolayı ense ağrısı yaşıyorsanız, çareniz fizik tedavi olacaktır.
 • Kısa süreli ağrılardan şikayetçi iseniz başınız için en rahat yastığı seçmelisiniz. Ense ile omuz arasında boşluk bırakmamanız tavsiye edilir.
 • Doktorunuzun da önerdiği bir kas gevşetici varsa, ağrının olduğu zamanlarda bu kas gevşetici sizi daha iyi hissettirebilir.
 • Kimi insanlar gerildiğinde veya stresli gün yaşadığında vücudunu sıkar. Bu durumun sonunda da ense ağrısı görülür. Böyle anlarda kendinizi rahat bırakmanız ve stresten uzak durmanız gereklidir.
 • Bir havluyu ütü ile ısıtıp ensenize sıcak kompres olarak uygulayabilirsiniz. Böylece kaslardaki sıkışmayı giderip ensedeki ağrıyı dindirebilirsiniz.
 • Yüksek tansiyonun diğer belirtilerine ense ağrısı da eşlik ediyorsa, büyük ihtimalle tansiyondan dolayı ağrı oluşmuştur. Bu gibi durumlarda tansiyon ilacını almayı ihmal etmeyin. Bir bardak limonlu su ile tansiyonunuzu ideal dengeye getirin.
 • Şiddetli ense ağrısı yaşanan günlerde ağrıyı geçirmek için ufak egzersizler deneyebilirsiniz. Başınızı sağa ve sola dikkatli şekilde gerdirip kasları açmayı deneyin. Eğer ağrının şiddeti azalmadıysa doktora görünmeyi ihmal etmeyin.
 • Medikallerin satışa sunduğu boyunluklar ile ense ağrısının önüne geçebilirsiniz. Boyunluklar ensenizi kısa süre içinde iyileştirecek ve ağrıyı yok edecektir.
 • Ofis ortamında çalışanların da sıkça yaşadığı ense ağrısı için önerimiz dik oturuş ve kısa süreli egzersizler olacaktır. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak kalıcı rahatsızlıklara neden olur.
 • D vitamini ağırlıklı beslenerek kemik erimesini önleyebilirsiniz. Kas ve kemik gelişimini desteklemek için sağlıklı beslenme programınıza süt ve süt ürünlerini eklemelisiniz.
 • İlaçların yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi müdahale şart olacaktır. Bu ameliyatlar ile kemiklerde oluşan hasarlar giderilir.

ense ağrısı nasıl geçer

4) Ense Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Son günlerde dayanılmaz ense ağrısı ile stresli anlar yaşıyorsanız, öncelikle ense ağrısına neden olabilecek faktörlerin tespiti için “Ortopedi ve Travmatoloji” bölümüne görünmeniz gereklidir. Bu bölümde gerekli film ve muayene sonrasında ağrının neden olduğu incelenir. Doktorunuz sizi sonrasında “Fizik Tedavi” bölümüne sevk edebilir. Fizik Tedavi bölümünde ense ağrılarını ortadan kaldıracak egzersizler, uzmanlar eşliğinde uygulanır. Düzenli kontroller ile ense ağrıları kısa sürede ortadan kaldırılabilir.

ense ağrısı nedenleri

5) Ense Ağrısı Neyin Belirtisi Olabilir?

Ense ağrıları genellikle duruş pozisyonundan ortaya çıkar ve kişiye ağrılı günler yaşatır. Fakat unutulmaması gereken bir detay vardır. Bazı durumlarda ense ağrıları farklı bir hastalığın habercisidir. Ense ağrıları hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

 • Yüksek Tansiyon: Eğer enseden başlayan bir ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı gittikçe başınızın tepe noktasına kadar ulaşıyorsa bu gibi durumlarda tansiyondan şüphelenebilirsiniz. Tansiyonun yükselmesiyle meydana gelen ense ağrısı baş ağrısı gibi durumlar defalarca yaşandıysa, olası bir felç riskini önlemek için vakit kaybetmeden doktora gitmek doğru bir karar olacaktır. Çünkü ense ağrısı tansiyon hastalarında felç ihtimalini hatırlatır.
 • Boyun Fıtığı: Sizi rahatsız eden ense ağrısını bir süre sonra kolunuzda hissediliyorsa ve kısa süreli işitme sorunu yaşıyorsanız, boyun fıtığı olabilirsiniz. Çok şiddetli ense ağrılarını ihmal etmeden doktor muayenesinden geçmeniz iyi olacaktır.
 • Kas Spazmı: Bazı durumlarda ense ağrısı kas spazmını haber verir. Kaslarınızı hareket ettirirken zorlanıyorsanız, özellikle de boynu çevirirken ağrı hissediyorsanız bu noktada kas spazmını tedavi etmek için doktora gideceksiniz. Yanlış bir hareket ile boyun bölgesine zarar verebileceğinizi unutmayın.
 • Kalp Hastalıkları: Yoğun tempo sonrasında, koşu sonrasında ense ağrısı halsizlik ile meydana geliyorsa ve nefes almada zorluk yaşanıyorsa, kalp hastalıklarından biri gelmek üzere denilebilir. Erken teşhis ile kalp hastalıkları riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
İlginizi Çekebilir
Sevgililer Gününe Özel 20 Romantik Akşam Yemeği Tarifi
Sevgililer Gününe Özel 20 Romantik Akşam Yemeği Tarifi

Hızla yükselen 14 Şubat çanları, kalplerimizi pır pır etmeye başlıyor. Her ne kadar sevgi sadece…

İstanbul Romantik Akşam Yemeği Mekanları Tarifi
İstanbul Romantik Akşam Yemeği Mekanları

İstanbul'un En Romantik Restoranları Şöyle arada bir dışarıda yemek isteyip de öylesine değil de gerçekten…

Elmalı Tarifler: Kurabiyeden Turtaya 41 Çeşit Tarifi
Elmalı Tarifler: Kurabiyeden Turtaya 41 Çeşit

Ülkemizde dört mevsim yetişen her mevsimde de ayrı güzel olan bir meyve var ki o…

Tavuk But Tarifleri: Yumuşacık 25 Pratik Yemek Tarifi
Tavuk But Tarifleri: Yumuşacık 25 Pratik Yemek

Tavuklu yemeklerde, tavuğun but kısmını tavuk göğsü kadar sık ve severek kullanıyoruz. Göğüs etine göre…

Dünyanın En Zehirli 14 Bitkisi Tarifi
Dünyanın En Zehirli 14 Bitkisi

Aman Dikkat: Zehirli Bitkiler Listesi (Resimli) Üzerinde yaşadığımız bu topraklar 9 binden fazla bitkiye ev…

Şeftali Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi? Tarifi
Şeftali Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi?

Şeftali Diyette Yenir Mi? Zayıflatır Mı? Şeftali Kalori Değerleri Tarihi milattan önce 6000 yıl kadar…

Yarasa Çorbası: Koronavirüsün Gerçek Nedeni Mi? Tarifi
Yarasa Çorbası: Koronavirüsün Gerçek Nedeni Mi?

Dünya Salgına Neden Olan Bu Çorbayı Konuşuyor! Yarasa çorbası, 2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm…

Mercimek Köftesi Kaç Kalori? Besin Değeri – Düşük Kalorili 5 Fit Tarif Tarifi
Mercimek Köftesi Kaç Kalori? Besin Değeri – Düşük Kalorili 5 Fit Tarif

Kırmızı Mercimeğin En Keyifli Hali! Mercimek Köftesi Kaç Kalori? Mercimek köftesi, Türk mutfağının lezzetli yiyeceklerinden…

Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri Tarifi
Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkeklere Özel Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif Tarifi
Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif

Salataları, mezeleri, leziz yemekleri ve zeytinyağlıları ile bilinen bir mutfak, Akdeniz yemekleri listesi! Listede Akdeniz…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri En özel günlerde, 14 Şubat Sevgililer Günü ve partnerinizin doğum…

Tarifler Geri
Videolar Geri