Hamilelikte Kilo Alımı: 7 Popüler Soruda Tüm Merak Ettikleriniz!

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hamilelikte Kilo Alımı: 7 Popüler Soruda Tüm Merak Ettikleriniz! Tarifi

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte kilo alımı ay ay her anne adayını düşündürmektedir. Günden güne büyüyen bebeğinizle beraber bedeninizde de birtakım değişimler meydana gelecektir. En belirgin değişim ise kilo almak olacaktır. Bu durum kimi anneleri ufak bir strese soksa da alınan kiloların doğum sonrasında kolayca kaybedileceği unutulmamalıdır. Gebelik döneminde 2 kişilik beslendiğinizi de hatırlatarak kilo alımının sizin için herhangi bir sorun oluşturmadığını ifade etmek isteriz.

Boy ve yaşa bağlı alınan kilolar da her anne aday için farklı olacaktır. Sizler için hazırlanan bu yazıda hamilelikte sağlıklı kilo alımı ve etkileri yer alıyor. Sağlıklı beslenerek ideal kiloya gelebilirsiniz. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için en iyi besinleri tercih etmeyi de ihmal etmeyin. Çünkü yediklerinizle beraber bebeğiniz de büyüyecek ve sağlıklı bir doğum meydana gelecektir. O halde şimdi hamilelikte anne adayının alacağı kilolar üzerine biraz konuşma vakti!

1) Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar?

Bilgilerimizi size sunmadan önce, her anne adayının biyolojik ve metabolik özelliklerinin farklı olduğunu ifade etmek isteriz. Bu özelliklerden dolayı anne adaylarının kilo alımı süresi ve kilo değeri birbirinden farklı olacaktır. Bu yüzden sizinle aynı dönemle hamile olan arkadaşınız ile kilonuzu kıyaslamak çok da doğru olmayacaktır. Anne adayının biyolojik özelliklerine göre ilk haftalarda da kilo alımı gözlemlenmektedir. Gebeliğin ilk haftasından son haftasına kadar kilo alımı devam eder.

hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar

2) Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Yaklaşık 40 hafta süren gebelik döneminde anne adayının her hafta belirli bir oranda sağlıklı şekilde kilo alması beklenir. İlk 3 aylık kritik dönemde anne adayı oldukça az kilo alacaktır. Doğum takibi yapan doktorunuza gittiğinizde 13. haftaya kadar alınan kilonun çok normal olduğunu ifade edecektir. Bu süreye kadar 2 veya 3 kilo alabilirsiniz.

Bazı anne adaylarında görülen bulantılar kilo kaybı da yaşatabilir. Bu duruma karşı önlem almak için anne adayının bolca sıvı tüketmesi önerilmektedir. Çünkü anne adaylarından haftada 500 gram olacak şekilde bir kilo artışı beklenir. Kilo alımını etkileyen bir diğer faktör de gebelik türü olacaktır. Çoğul gebelikte doktor kontrolü ile kilo artışı izlenir. Çok zayıf olan kadınlarda veya çok kilolu olan kadınlarda da alınacak kilo değeri yine birbirinden farklı olacaktır. Fakat ortalama şartlara göre beklenen kilo alımı haftada 500 gram olmaktadır.

Özetleyecek olursak:

 • 1 ve 3 ay arasında yaklaşık 2 kilo alımı,
 • 3 ve 6 ay arasında yaklaşık 6 kilo alımı,
 • 6 ve 9 ay arasında yaklaşık 4 kilo alımı beklenmektedir.

hamilelikte kilo alımını hesaplama

3) Hamilelikte Kilo Almak İçin Ne Yapmalı?

Gebelik süresi içinde sağlıklı şekilde kilo almak için listemizdeki beslenme önerilerine göz atabilirsiniz:

 • Süt Ürünleri: Günde mutlaka süt ürünleri tüketmelisiniz. Süt ve süt ürünleri bebeğinizin kas ve kemik gelişimini desteklediği gibi size de enerji verecektir.
 • Meyve: Ara öğünlerde ve akşam vakitlerinde meyve tüketimine özen göstermelisiniz. Meyveden alacağınız vitaminler ile hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.
 • Et: Et tüketimi de bu dönemde sağlıklı olacaktır. Özellikle de haftada 2 defa balık tüketimi bebeğin zihin gelişimi için önemlidir.
 • Tahıllı Gıdalar: Tam tahıllı ürünler ile ihtiyacınız olan vitaminleri karşılayabilirsiniz. Ekmek tercihini tam buğday ekmekten yana kullanabilirsiniz.
 • Baklagiller: Baklagillere de bu süre içinde önem vermelisiniz. Haftada 2 kez olmak üzere kuru baklagil tüketerek gebelik gelişimini destekleyebilirsiniz.
 • Su: En önemli ihtiyacınız su olacaktır. Su içerek hem kilo almayı kontrol altında tutarsınız hem de sıvı kaybını önlersiniz.

hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı

4) Hamilelikte Kilo Almak İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Genellikle anne adayları bu dönemi bolca yemek tüketerek geçirmektedir. Fakat uzmanlar aşırı kilo alımının da tehlikeli olduğunu belirtir. Bu nedenle gebelik süresi içinde en sağlıklı şekilde kilo almalısınız. Fazla kilo almamak için ise şu uyarılarımızı dikkate alabilirsiniz.

 • Bolca su tüketin. Su metabolizmanız için en iyi sıvı olacaktır.
 • Sağlıklı besinler tercih edin. Dışarıda yemek yemeye bir süre ara verebilirsiniz. Fast food sağlıksız olduğu gibi kilo alımına da neden olmaktadır.
 • Beyaz unlu mamüller yerine tam buğday unlu mamülleri tüketebilirsiniz.
 • Tuz ödem oluşturmaktadır. Ödem sizi bu dönemde rahatsız edeceği gibi kilo alımını da gerçekleştirir.
 • Şeker konusunda da kendinizi sınırlamalısınız. Gebelik şekerine karşı çok az şeker tüketmelisiniz. Tatlı ihtiyacını en sağlıklı şekilde meyvelerden sağlayabilirsiniz.
 • Gün içinde mutlaka yürüyüş yapmaya çalışın. Hareket halinde oldukça kilo alımını da dengede tutabilirsiniz.

hamilelikte aya göre kilo alımı

5) Hamilelikte Az Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli?

Gebelik türünüze göre alacağınız kilo da değişeceği için en iyi kilo takibini doktorunuzla kontrol edebilirsiniz. Fakat yine de az kilo almak ve sağlıklı kalmak istiyorum diyorsanız sağlıklı beslenme ilkesine göre hareket etmenizde fayda olacaktır. Bu dönemde diyet yapılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Sağlıklı seçimler ile kilo dengesi sağlanabilir. Bu amaçla:

 • Az az ve sık sık yemeyi tercih edin.
 • Öğünlerde yoğurt tüketmeye çalışın. Mümkünse az yağlı olanlardan tercih etmelisiniz.
 • Su şişenizi yanınızdan eksik etmeyin.
 • Sebze ağırlıklı beslenebilirsiniz. Mevsim sebzelerini taze tüketerek formda kalabilirsiniz.
 • Et tüketecekseniz yağsız olanlardan seçmelisiniz. Daha az yağlı ve ızgarada pişmiş etler kilo alımını kontrol edecektir.
 • Hamur işi ve pasta gibi gıdalardan uzak durdukça kilo alımı da sağlıklı şekilde ilerleyecektir.
 • Yemeklerinizi pişirirken kızartma tekniğinden uzak durabilirsiniz.

hamilelikte kilo almak istiyorum

6) Hamilelikte Çok Kilo Almak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Tek bebek bekleyen anne adaylarının yaklaşık 15 kilo alması normal kabul edilmektedir. Bu rakam biraz daha artış gösterdiğinde annenin sağlığını ve hareketlerini de etkilemektedir. Eğer vücudun yağ oranı yükselirse kontrol günlerinde bebeğin gözlemi ve ölçümü biraz daha zor olabilir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda kilolu annelerin çocuklarında daha sonra kalp ve damar hastalıklarının görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu ifade edilmektedir. Bu demek oluyor ki annenin kilosu bebeği de etkilemektedir.

Hamilelik süreci çok kilolu şekilde ilerleyen annelerin normal doğum yapma şansı da azalmaktadır. Bu nedenle aşırı kilo alan hamilelerin doğumu genellikle sezeryan yöntemi ile gerçekleşir. Fazla kilo sadece bebeği değil anneyi de tehlike altına sokacaktır. Bel ve sırt ağrısını tetikleyip annenin hareketini kısıtlar. Çok fazla alınan kiloların doğum sonrasında verilmesi de zorlaşacaktır.

hamilelikte kilo almak istemiyorum

7) Hamilelikte Kaç Kilo Almak İdealdir?

Tatlı telaşlarla geçen gebelik döneminde canınızın istediği yiyecekleri ölçülü şekilde tüketerek karnınızı doyurabilirsiniz. Dolu bir mide ile anlık mutlu da olabilirsiniz. Fakat bu dönemde yediklerinizin bedeninizde kalacağını da unutmamalısınız. Bu nedenle ideal kiloda kalmaya özen göstermelisiniz. Uzmanlar hamilelik döneminde alınan kiloların ortalama 12 kiloya ulaşmasını normal kabul etmektedir. Bünyesi çok zayıf kadınlarda bu rakamı 16 kiloya kadar yükseltebilirler. Biraz kilolu kadınların da 11 kilo alımının sağlıklı olacağını da eklerler.

En doğru bilgiler için doğum uzmanınıza danışmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler!

hamilelikte kilo alımı

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamilelikte Aşerilen 8 İlginç Yiyecek, Çok Şaşıracaksınız!

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Resimli Anlatım

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Kaçıncı Haftada Anlaşılır?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hamilelikte Kilo Alımı: 7 Popüler Soruda Tüm Merak Ettikleriniz! 04.12.2018 tarihinde yayınladı.