Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Belirtileri, Tedavisi, Diyeti

Karaciğer Yağlanmasına Sağlıklı Çözüm Önerileri

İnsan vücudunun en büyük organlarından biri olan karaciğer yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındadır. Karın boşluğunun üst kısmı ile diyaframın alt kısmında yer alan organ, mide, sağ böbrek ve bağırsaklarla komşudur. Karaciğerin tam altında safra kesesi bulunur.

Kendi kendini yenileyebilen tek organ olan karaciğer, günde ortalama 1 litre safra salgılayarak yağların sindirimine yardımcı olur. Salgılanan safra, safra kesesinde depolanır ve yağların sindirimi için ince bağırsağa ihtiyaç duyuldukça gönderilir.

Vücut ısısının ayarlanmasında önemli bir role sahip olan karaciğer; yağ, şeker ve protein metabolizması için önemli bir organdır. Vücudun bağışıklık sistemi üstünde etkindir ve bağırsak yoluyla giren mikroorganizmalara karşı vücudu korur. Kandaki toksin maddelerin, ilaç kalıntılarının, alkol ve yaşlanmış kan hücrelerinin vücuttan atımını sağlayan organ kolesterol metabolizmasında ve hormonların görevleri üzerinde de etkin bir rol oynar.

karaciğer yağlanması

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Steatoz veya hepatosteatoz olarak da bilinen karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimi sonucu meydana gelir. Karaciğer hücrelerinde normal durumda da bir miktar yağ bulundurur. Ancak bu fonksiyonlarını yerine getirebilmesi ve kendini koruyabilmesi için gerekli olan miktardır. Gereken miktarın üstünde yağ birikmesi karaciğerin yapısını bozar ve görevlerini yerine getirememesine neden olur. Yağlanan hücreler sonucunda karaciğer genişlemeye başlar ve diğer organlarda baskı yaratır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi karaciğer yağlanmasında da erken teşhis tedavi sürecinin hem daha kısa hem de başarılı olmasını sağlar. Tedavi edilmeyen karaciğer yağlanması siroz, karaciğer büyümesi, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri gibi ciddi problemlere yol açar.

karaciğer yağlanması belirtileri

Karaciğer Yağlanması Nedenleri Nelerdir?

 • Karaciğer yağlanmasına neden olan en büyük faktör sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır. Yüksek karbonhidrat içeriğine sahip gıdaların aşırı tüketimi ve düşük proteinli beslenme ile aşırı A vitamini alımı karaciğerde yağlanma meydana getirebilir.
 • İşlenmiş ve hazır gıda tüketimi, doğal gıdalardan fakir bir diyete ek olarak hareketsiz yaşam zaman içinde karaciğer hücrelerinde yağ birikimine neden olur.
 • Aşırı alkol tüketimi, karaciğer enzimlerinin yağ asitlerini parçalama özelliğini engeller. Yağ asitleri parçalanmadığı için metabolize edilemez ve karaciğerde birikir.
 • Kortizon ve östrojen gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı karaciğerde yağlanmaya neden olabilir.
 • Kısa südre aşırı kilo vermeyi amaçlayan sağlıksız şok diyetler, yaşın ilerlemesi, aşırı kilo alımı ve diyabet gibi hastalıklar karaciğer yağlanması nedenidir.
 • Uzun süreler boyunca damar yolu ile beslenme, genetik yatkınlık, insülin direnci, yüksek tansiyon ve hamilelik gibi özel durumlar da karaciğerde yağ birikimine neden olur.
 • Bunlara ek olarak hormon yapısını bozan metabolik hastalıklar ve yanlış beslenme alışkanlıkları karaciğerin iş yükünü artırarak zorlanmasına ve hücrelerinde yağ birikmesine neden olabilir.
karaciğer yağlanması zararları

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanmasının belirtisi erken dönemlerde pek anlaşılamayabilir. Bazı hastalarda belirti vermeksizin uzun yıllar karaciğerde yağ birikmesi gözlemlenebilir.

 • Karaciğer yağlanmasında doku hücreleri yağ ile dolar ve karaciğer toksin atma, metabolizmayı düzenleme gibi fonksiyonlarını yerine getiremeyerek halsizliğe ve yorgunluğa neden olur.
 • Karaciğerdeki harabiyet sindirim sistemini de olumsuz etkiler ve iştahsızlık ve buna bağlı olarak da kilo kaybı yaşanır.
 • Karaciğerdeki fonksiyon bozukluğu toksin maddelerin kanda yükselmesine neden olarak bulantı meydana getirebilir.
 • Karaciğerin büyümesine sebep olan karaciğer yağlanması diğer organlara baskı yapar ve karın ağrısına neden olabilir.
 • Karaciğer yağlanması tedavi edilmezse dokularda iltihaplanmaya ve siroza neden olabilir. İltihaplı dokular beyinde de hasara neden olarak hastada zihin karışıklığı ve dalgınlığa yol açar.
 • Bu belirtilere ek olarak cilt üzerinde özellikle kol altlarında ve boyunda koyu lekeler karaciğer yağlanması ciltte belirtileri arasında yer alır. Ayrıca karaciğer yağlanması sivilce oluşumuna neden olur.
karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

 • Spor: Karaciğer yağlanmasını önlemek için fiziksel aktivite artırılmalıdır. Her gün düzenli olarak 45 dakika tempolu yürüyüş ve kişinin yaşı, cinsiyeti, boyu ve kilosuna uygun sağlıklı bir beslenme programı uygulanması yağlanmayı büyük ölçüde azaltır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Karaciğer yağlanması şifalı bitkiler kullanımı sayesinde gerileyebilir. Salatalara eklenebilen karahindiba, maydanoz, tere gibi sebzeler ile yemeği yapılabilen ıspanak, kereviz gibi sebzeler haftada birkaç kez tüketilebilir.
 • Bitki çayları: Günde 1 fincan yeşil çay tüketimi karaciğer fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Enginar: Karaciğer yağlanması enginar ile yapılan yemeklerin düzenli olarak tüketimi ile de gerileyebilir.
 • Maydanoz kürü: Karaciğer yağlanması Saraçoğlu tarafından ele alınmıştır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yağlanmayı önlemek amacıyla sabahları limon maydanoz kürü önermektedir. 15-16 tane maydanoz sapını blenderdan geçirerek içine birkaç damla limon suyu ekledikten sonra yarım bardak su içine atarak hazırladığınız limon maydanoz kürünü her sabah yaklaşık 1 ay uygulamanız, karaciğer yağlanmasına iyi gelebilir.
 • Karaciğer kürü: Karaciğer yağlanması Feridun Kunak tarafından önerilen organik karaciğer kürü ile de önlenebilir. Dövülmüş bir diş sarımsak, yarım yemek kaşığı zencefil, yarım çay bardağı portakal, yarım su bardağı zeytinyağı kullanılarak hazırlanan organik kür, geceleri yatmadan önce yarım çay bardağı şeklinde tüketilebilir.
karaciğer yağlanması nedenleri

Karaciğer Yağlanması Zararları

Vücudun tüm metabolizmalarında fonksiyonu olan karaciğerdeki herhangi bir hasarın tedavisinin gecikmesi vücutta geri dönüşü olmayan ciddi problemlere yol açar. Kronik bir yorgunluk ve isteksizliğe neden olan karaciğer yağlanması psikolojik hastalıklar oluşturabilir. Ayrıca kolesterolde yükseklik, şeker hastalığı, insülin direnci gibi sendromlar oluşabilir.

Karaciğerde yağ oranının artması hücrelerin büyümesine ve karın bölgesinde ağrı ve şişkinliğe yol açar. İleri boyutlara ulaşan yağlanmalarda karaciğer yağdan kurtulmak için daha fazla efor sarf etmeye başlar, kendini yorar ve bazı bölümleri yoğun tempoya ayak uyduramayarak çalışmasını durdurur. Karaciğer dokuları sertleşmeye başlar. Daha da ilerlemesi halinde karaciğer fonksiyonlarını tamamen yitirmeye başlar ve karaciğer yetmezliği gelişir.

Damarlarda ve ciltte karıncalanma hissi, zihinsel karışıklık, iktidarsızlık ve kusma gibi durumlar gözlenmeye başlanır. Siroz ve yağlanmanın en kötü sonucu olan karaciğer kanseri karaciğer yağlanmasının zararları arasında yer alır.

karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Karaciğer yağlanmasında önerilen diyet programının ana hedefi kişide hastalığın ilerlemesine neden olan fazla kiloların verilmesidir. Hayvansal yağ içeriğine ve A vitaminine sahip tereyağı, sakatatlar, etin yağlı kısımları, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar, gazlı içecekler karaciğer yağlanması zararlı yiyecekler arasındadır ve diyetten çıkarılmalıdır.

Karaciğerdeki toksin maddeleri temizlemek için mevsiminde taze sebze ve meyve tüketimi artırılmalı özellikle kereviz, enginar, ıspanak gibi sebzeler tüketilmelidir. Balda bulunan cholin maddesi karaciğer hücrelerini güçlendirir. Bu nedenle sabah kahvaltılarında 1-2 tatlı kaşığı organik bal tüketimi önerilebilir.

Karaciğer yağlanması diyeti listesi:

 • Kahvaltı: 2 adet yumurta, 3-4 dilim yağsız peynir, sınırsız domates, salatalık, maydanoz, 1 kâse yulaf ezmesi ya da 2 ince dilim tam buğday ekmeği
 • Ara Öğün: 1 porsiyon meyve (elma ya da armut olabilir)
 • Öğlen yemeği: Izgara, haşlama ya da fırında balık veya tavuk, 1 kâse yoğurt, 2 ince dilim tam buğday ekmeği, salata, sebze çorbası
 • İkindi: 2-3 adet ceviz, 1 porsiyon meyve
 • Akşam yemeği: 7-8 yemek kaşığı sebze yemeği, salata, 1 kâse yoğurt, 2-3 dilim tam buğday ekmeği, pancar çorbası

karaciğer yağlanması tedavisi

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

 • Karaciğer yağlanması için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar kilo problemini ortadan kaldırmak, yeterli ve dengeli bir sağlıklı beslenme programına uymak ve fiziksel aktiviteyi artırmaktır.
 • Yağlanmaya neden olan alkol, şeker ve karbonhidrat alımına dikkat edilmesi ve tüketilen yağ miktarının dengelenmesi önemlidir.
 • Sebze ağırlıklı bir diyete ek olarak diyette kuru baklagillere yer verilmesi, ideal kilonun korunması karaciğer sağlığının korunmasında etkin bir rol oynar.
 • Sağlıklı beslenme programına ek olarak günlük düzenli yürüyüşler ve en az 2,5 litre su tüketilmesi de gereklidir.

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Karaciğer Dostu Enginarlı Salata Tarifi
Karaciğer Dostu Enginarlı Salata1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama180
Enginar Salatası (Karaciğer Onarıcı) Tarifi
Enginar Salatası (Karaciğer Onarıcı)2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama25
Nefis Zeytinyağlı Enginar (Karaciğer Dostu) Tarifi
Nefis Zeytinyağlı Enginar (Karaciğer Dostu)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama45
Karaciğer Dostu Zencefilli Tonbalıklı Salata Tarifi
Karaciğer Dostu Zencefilli Tonbalıklı Salata2-4 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama27
Karaciğer Temizleyen Efnanlı Detoks Tarifi
Karaciğer Temizleyen Efnanlı Detoks1-2 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama27
Karaciğer Dostu Enginar Çorbası Tarifi
Karaciğer Dostu Enginar Çorbası2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama125
İnce Bulgur Mezesi Tarifi
İnce Bulgur Mezesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama22
İnce Bulgur Salatası Tarifi
İnce Bulgur Salatası4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama12
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri Tarifi
Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri

Sık İdrara Çıkma Neyin Habercisi? Son zamanlarda normal günlere göre sık sık idrara çıkıyorsanız, ürolojik…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Tarifler Geri
Videolar Geri