Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Neden Oluyor? Tehlikeli Mi? Ne İyi Gelir?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Karaciğer Büyümesi

Karaciğer, vücutta pek çok farklı işlevi üstlenmesi ve bu işlevlerin birbiri ile bağlantısını da sağlaması nedeniyle önemli bir organdır. İnsan bedeninin en büyük organı olma özelliğini de taşır. Erişkin bir bireyde normal ağırlığı 1,5 kg olan ve diyaframın altındaki abdominal boşlukta yer alan karaciğerde silindirik yapıda ortalama 50.000-100.000 adet karaciğer lobu bulunur. Her bir lob, kendine verilen işlevi ve bağlantıyı yerine getirir.

Genel olarak karaciğer, kan içerisinde gelen karmaşık molekülleri depolanabilir hâle getirmekle görevlidir. Karaciğer, zararlı molekülleri kan ile birlikte böbreklere ileterek vücuttan atılmasını sağlar. Çeşitli nedenlerle işlevini yerine getiremeyen karaciğerde; karaciğer büyümesi, siroz, hepatit veya yağlanma gibi çeşitli hastalıklar meydana gelir.

karaciğer büyümesi nedir

Karaciğer Büyümesi Nedir?

Tıp dilinde “hepatomegali” adı ile bilinen karaciğer büyümesi, karaciğerden kanın uzaklaştırılması sırasında toplardamarın engellenerek bir şekilde kanı dışarı çıkaramaması ile oluşur. Karaciğerde biriken kan, şişkinliğe ve büyümeye neden olur. Tek başına ciddi tehlikeler taşımayan karaciğer büyümesi, ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği için önemlidir.

Rahatsızlık, genellikle şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, siroz, kalp yetmezliği gibi hastalıkların rutin kontrollerinde çeşitli görüntüleme cihazlarının desteği ile ortaya çıkar. Vücudun en büyük organı olması nedeni ile normal boyutlara gelmesi, bir insanın 15-20 yılını alabilir. Fakat, kişinin karaciğerinde büyüme var ise ciddiye alınmalı ve fark edilir edilmez tedaviye başlanmalıdır.

karaciğer büyümesi belirtileri

Karaciğer Büyümesi Neden Oluyor?

Karaciğer büyümesi nedenleri incelendiğinde pek çok sebep sayılabilir. Sonradan oluşan pek çok hastalık gibi karaciğer büyümesini de tetikleyen birtakım hastalıklar vardır:

 • Özellikle anoksi ve hipoksiye neden olan dolaşım bozuklukları
 • Budd ‐Chiari sendromu, lösemi
 • 1‐antitripsin eksikliği, travmatik olaylar
 • Kalp ile ilgili sorunlar, çeşitli enfeksiyonlar
 • Besin yetersizliği
 • Multipl skleroz
 • Crohn hastalığı ve romatoid artrit oluşturan hastalıklar
 • Alkol ve sigara kullanımı

karaciğer büyümesi nedenleri

Karaciğer Büyümesi Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Genellikle karaciğer büyümesi, hastalık olarak görülmez. Dolayısı ile etki eden hastalık tespit edilerek onun tedavisinin yapılması suretiyle büyüme engellenir. Vücutta büyüdüğü süre zarfında belirti vermeyen sorun, kendini daha çok diğer hastalıkların belirtisi ile ele verir. Zira karaciğer büyümesi belirtisi hissedilmeyecek nitelikler taşır. Karaciğer yağlanması da en az alkol kadar karaciğer büyümesini tetikleyen etkenlerden biridir.

Karaciğer büyümesi belirtileri:

 • Karın bölgesinde hissedilebilir şişlik
 • Bel ve dalak ağrısı
 • İştah ve kilo kaybı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Sarılık

karaciğer büyümesi tedavisi

Karaciğer Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Tehlikeli Mi?

Karaciğer büyümesi tedavisi için ilk aşama, neden olan hastalığa ulaştıktan sonra hastalık türüne göre tedavi yönteminin belirlenmesi ile başlar. Örneğin, enfeksiyona bağlı oluşan karaciğer büyümeleri, ilaç yolu ile tedavi edilirken; karaciğer yağlanması söz konusu ise egzersiz ile sorun giderilmeye çalışılır.

Kalp yetmezliği veya tümör durumunda ise laparoskopi yöntemiyle ya da açık ameliyat kullanılarak tedavi edilebilir. Hastalığın henüz başında karaciğer büyümesine iyi gelen yiyecekler de büyümeyi durdurabilir ve karaciğerin daha sağlıklı olmasına destek verebilir.

karaciğer büyümesi ne iyi gelir

Karaciğer Büyümesi Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi, İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğerin, kanın ilk durağı olduğu düşünülürse alacağınız tüm besinlerin önemi de ortaya çıkar. Vücuda giren tüm bitkisel ürünler ve ilaçlar, ilk olarak karaciğere etki edeceği için doktor kontrolü dışında, bilinçsiz tedavi uygulamaktan kaçınmanız gerekir.

Karaciğer tedavilerinde en büyük tavsiye, sigara kullanımının bırakılması üzerinedir. Hekim kontrolünde karaciğer büyümesi diyeti yapmak istenirse bitkisel destek amacıyla Saraçoğlu bitkisel kürlerinden destek alınabilir. Özellikle maydanoz ve limon kürü uygulamaları, karaciğerin arınması ve daha sağlıklı çalışması konusunda destek olur.

Maydanoz kürü için 10-15 dal taze maydanoz, blender yardımı ile ezilir ve üzerine yarım limon suyu ve yarım bardak da su ilave edilir. Hazırlanan karışım, 15 gün boyunca ara vermeden sabah kahvaltısından önce tüketilir. Bir hafta aradan sonra tekrar uygulanır ve kür tamamlanmış olur. Özellikle karaciğer yağlanmasına karşı faydalı olan bu kür yardımı ile de karaciğer hastalıklarının önüne geçmek mümkündür.

Detaylı bilgi için: Maydanoz Limon Kürü Yapılışı ve Faydaları Yağ Yakan, Zayıflatan Kür

Maydanoz gibi karaciğer büyümesine iyi gelen başka besinler de vardır. Karaciğer büyümesinde beslenme önemlidir. Bazı sebze, meyve ve baharatlar, karaciğere destek olan besinler arasında sayılabilir. Karaciğere fayda sağlayan besinler:

 • Maydanoz: Karaciğer büyümesine iyi gelen bitkiler arasında ilk sırada olan maydanoz, glutathione-S-transferaz (GST) enzimlerinin üretimini artırarak karaciğer metabolizmasını düzenler. İçerdiği A,C ve K vitaminleri ile vücudu toksinlerden arındırır.
 • Limon: Güçlü bir detoks etkisine sahip limon, vücudu zararlı atıklardan temizleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle sabahları aç karnına içilen limon suyu, karaciğer dışında da çeşitli faydalara sahiptir.
 • Lahana: Yüksek miktarda sülfür içeren lahana yardımı ile karaciğere detoks etkisi yapabilirsiniz.
 • Sarımsak: Tarihi bir kullanımı olan sarımsak, günde iki diş tüketilerek karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlar.
 • Yeşil Çay: Bir hafta boyunca günde iki bardak içilen yeşil çay sayesinde karaciğerin toksinlerden arındırılarak daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kırmızı Pancar: Betain ve pektin içeren kırmızı pancar, sindirim sistemini güçlendirerek zehirli atıklardan kurtulmayı sağlar. Demir, magnezyum ve çinko açısından da zengin olan pancar, çeşitli kimyasallardan vücudu temizleme konusunda da etkilidir.
 • Karnabahar: Karaciğer aktivitelerini artıran özelliklere sahip olan karnabahar, serbest radikallerin karaciğere hasar vermesini önler.
 • Zencefil ve Ceviz: Özellikle karaciğer yağlanmasına karşı iyi bir besin olan ceviz ve zencefil yardımı ile hem karaciğer rahatsızlıklarının hem de kilo almanın önüne geçilebilir.

karaciğer büyümesi

Karaciğer Büyümesi Sık Sorulan Sorular

Karaciğer büyümesi tedavi edilmezse ne olur?

Birçok metabolik işlevi yerine getirerek organların sağlıklı çalışmasını sağlayan karaciğer, kanın pıhtılaşma oranını ayarlar, kanı temizler ve kendini yeniler. Herhangi bir nedene bağlı kanamalarda dahi kanın durmasından da yine karaciğer sorumludur. Dolayısı ile karaciğer büyümesi yaşayan bir kişide zamanla vücuttan yapılması beklenen görevler yerine getirilmez ve sağlık sorunları giderek artmaya başlar. Büyümeye bağlı olarak önce karaciğer yetmezliği oluşur. Karaciğer yetmezliği, en başta ilaç ile tedavi edilebilirken ileriki aşamalarda organ naklini gerektirebilir.

Karaciğer büyümesi ağrı yapar mı?

Karaciğer, ağrısı hissedilmeyen organlardan biri olmasına rağmen büyümenin ileriki aşamalarında çevre organlara yaptığı baskı ve işlevsizlikler nedeni ile karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Büyüme, ilk aşamalarında dışarıdan hissedilemeyeceği gibi ağrı da duyumsanmaz. Kendini sürekli yenileyen bir yapıya sahip olan karaciğer, fazla zorlanmadığı takdirde ölümcül hastalıklara sebebiyet vermez. Elbette doğru zamanda teşhisi yapılıp da ivedilikle tedavisi sağlanmazsa hayati sorunlara yol açabilecek potansiyele sahiptir.

Karaciğer büyümesi öldürür mü?

Karaciğerde herhangi bir tümör, kanser, iltihaplanma veya siroz oluşmamış ise tedavi edilmesi sağlanabilir. Lakin ülkemizde görülme sıklığı %20 olan karaciğerdeki büyüme, ilerleyen yaşlarda tespit edilirse birey açısından olumsuz sonuçları olması, muhtemeldir. Tedavi edilmeyen büyüme, karaciğer büyümesi ameliyatı ile önlenebilir; fakat, ameliyat için geç kalınır ise karaciğer yetmezliğine yol açarak ölüme sebebiyet verebilir.

Karaciğer büyümesi hangi doktor bakar?

Karaciğer ile ilgili sorunlara dahiliye (iç hastalıkları) doktoru bakar. Son aşamada kendini tokluk, şişkinlik, halsizlik ve kansızlık ile belli eden karaciğer büyümesi, oldukça sinsi bir hastalık olduğu için dönem dönem taramalar ve testler yaptırmak gerekir. Taramalar sonucunda teşhisi konan büyüme, uzman dahiliye doktorların yönlendirmeleri ile tedavi edilir.

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Belirtisi, Tedavisi, Diyeti

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama67
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama7
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama186
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Hazır Pizzada Neymiş Tarifi
Hazır Pizzada Neymiş8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 50dk Hazırlama25
Ne Bulduysam Salatası Tarifi
Ne Bulduysam Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama91
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri