Karnabahar Hangi Mevsimde, Nasıl Yetişir?

Karnabahar Hangi Mevsimde, Nasıl Yetişir? Tarifi

Ülkemizde Karnabahar Üretimi Nasıl Yapılır?

Kış geldiğinde sofralarda sık sık yer alan karnabahar, sağlıklı bir bedene sahip olmak için tüketilmesi önerilen sebzelerden biridir. Karnabahar kullanarak birbirinden lezzetli ve sağlıklı tarifler hazırlanmaktadır. Üstelik haşlanması kısa sürede gerçekleştiği için zahmetsiz ve lezzetli yemekler elde edilebilir. Zayıflamak isteyenler, hafif ve doyurucu bir öğün hazırlamayı düşünenler sonbahar ve kış aylarında karnabaharı çok sık kullanır.

Vitamin bakımından zengin bir sebze olan karnabahar, geniş ve büyük yeşil yapraklar arasında yetişmektedir. Turpgiller familyasından bir türdür ve vücudun ihtiyaç duyduğu fosforu belirli bir oranda karşılar. Fosforun hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemindeki önemini duyanlar karnabahar tüketmenin yolları ararlar.

Tarımla uğraşanlar karnabahar hangi mevsimde yetişir sorusunu çok merak ederler. Çünkü verimli bir hasat dönemi için karnabahar mevsimi iyi ayarlanmalıdır. Tohumun ekilmesi, bakım süreçleri ve hasat zamanı hakkında detaylı bilgilere sahip olmak isterseniz; karnabahar yetiştiriciliği için rehber olacak bilgileri bu satırlarda bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Karnabaharın Yanına Çok Yakışacak 12 Tarif

karnabahar nerede yetişir

Karnabahar Hangi Mevsimde Yetişir?

Ekim dikim zamanı iklime ve coğrafyaya göre değişebilir; ancak yaygın olarak karnabahar tohum ekimi nisan, mayıs, haziran ve temmuz aylarında yapılır.

Sonbaharın sonlarına doğru market ve pazar tezgahlarında kendini gösteren karnabahar, ilkbahar ayından sonbahar ayına kadar büyümesini tamamlar. Sonbaharın son zamanlarına geldiğinizde, karnabaharların olgunlaştığını görebilirsiniz.

Büyüme ve olgunlaşma döneminde hem güneşi hem de serinliği sevdiği için ancak kış başına doğru yetişmesini tamamlar. Karnabaharın büyüme mevsimi ilkbahar – sonbahar; tüketim mevsimi kış olarak ifade edilir.

Kış sebzesi olarak bilinse de karnabahar don olaylarına karşı dayanıksızdır. Çok düşük sıcaklıkta ve güneş eksikliğinde kalitesi düşer. Aynı oranda yüksek sıcaklık ve kuraklık da bu sebzenin verimini etkiler. Karnabahar yetiştiriciliği için en uygun sıcaklık 14-20 derece arasıdır.

İlginizi çekebilir: Karnabahar Faydaları ve Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

karnabahar yetiştiriciliği

Karnabahar Nasıl Yetiştirilir?

Üretime geçmeden önce karnabahar ne zaman ekilir, nasıl toplanır hangi toprağa uyum sağlar gibi konularda bilgi sahibi olmanız gerekir. Sizlere soru işaretlerini gideren bilgileri bu başlık altında vereceğiz. Karnabaharın yetişmesi için gerekli olan koşullar şöyle anlatılır:

Dikim Zamanı

Karnabaharı tohumdan filizlendirip fide halinde toprağa aktarmanız önemlidir. Bunun için fide haline gelen tohum, ancak ortalama 7 hafta sonra toprağa ekilmeye uygundur. Tek ya da ikili sıralı masuralar üzerinde dikim yapabilirsiniz. Dikim zamanında bölgenin ortalama 15 derece sıcaklıkta olmasına dikkat edebilirsiniz. Fidelerin canlı kalması için ılık hava şart olacaktır.

Toprak Seçimi

Karnabahar fidelerinin ekileceği toprağın 1 ay öncesinden sürülmesine ve havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Toprak seçimi konusunda üreticiyi yormayan bir sebzedir. Çünkü karnabahar her türlü toprakta kolayca yetişebilir. Geniş arazi ya da bahçede kolayca karnabahar yetiştirmek için toprağın mineral oranının yüksek olmasına dikkat edebilirsiniz. Çok yağış alan bölgelerde drenajın yüksek olması, karnabaharın sağlıklı şekilde büyümesine yardım edecektir.

Gübreleme

Karnabahar yetişme döneminde gübre alırsa daha fazla ürün verebilir. Gübrenin toprak analizine en uygun şekilde verilmesine dikkat edilmesi gerekir. Ekimden sonra ve hasattan önce gübreleme yapılırsa daha yüksek verim alınabilir. Bunun için toprağın yapısına uygun gübre türü seçilir ve 2 defa olacak şekilde gübreleme yapılabilir.

Fideleme

Karnabahar toprağa aktarılmadan önce fideleme yöntemiyle büyütülür. Fideleme tekniği için tohumların ılık ve soğuk yastıklarda bekletilmesi önerilir. Nisan ile temmuz ayı aralığında tohumlar yastıklara serpme ya da sıralı şekilde bekletilir. Büyüyen fidelerin ortalama 10 cm aralıklarla araziye ekilmesi önemli bir detaydır.

Hasat Zamanı

Karnabaharın ekildiği bölgenin iklimine göre hasat zamanı ve süresi değişecektir. Eğer toprakta olgunlaşan karnabaharlar çoğaldıysa; etli taç yaprakların çürümeden hasat edilmesi gerekir. Olgunlaşan karnabaharlar yaklaşık 4 hafta içinde hasat edilip depolara gönderilmesi gerekir. Olgunlaşan karnabahar, hasat zamanını geçirdiği takdirde çürüme ve kararma oluşturabilir.

Sulama

Karnabahar suyu seven bir sebzedir. Nerede olursa olsun düzenli sulama ister. Toprağın çürümesine izin vermeden nemli kalacak şekilde sulama yapılması önerilir. Sulama yaparken dikkat edilmesi gerekir çünkü 3 gün su altında kalan ürünler kısa sürede çürümeye başlar.

Karnabahar Nerede Yetişir?

Dünya genelinde karnabahar tarımı yapan ülkelerin sayısı epey fazla. Ancak bazı ülkeler vardır ki üretimde ilk sıralarda dikkat çeker. Çin, Hindistan ve Amerika; karnabahar tarımında öncü ülkelerdendir. Karnabaharın anavatanı Akdeniz ülkeleridir. İklimden ötürü Akdeniz ülkelerinde kolayca yetişmektedir.

Karnabahar tarımında öncü isimlerden biri de Türkiye’dir. Listede 7. sırada olan ülkemiz, toprak ve iklim uygunluğu sayesinde karnabahar tarımını büyük bir oranda sahiplenir. Türkiye’de Amasya, Samsun, Adana, Mersin, Bursa, Konya ve Tekirdağ verimli arazilerinde karnabahar tarımına yer vermiştir.

İlginizi çekebilir: Resimli Videolu: Karnabahar Nasıl Temizlenir, Kesilir?

karnabahar üretimi

Karnabahar Çeşitleri

Karnabaharın çeşitleri, yapısındaki pigmentlerden dolayı farklıdır. Renk ve yapısal farklılık gösteren karnabaharlar, mutfakta birçok yemekte kullanılır.

  • Beyaz karnabaharlar; ülkemizde de sık sık yetiştirilen ve tüketilen bir türdür.
  • Mor karnabahar ise antioksidan bakımından çok zengin bir türdür. Yumuşak ve hafif bir lezzete sahiptir.
  • Turuncu karnabahar, piştikçe rengini koyulaştırır.
  • Yeşil karnabahar, görenlere brokoliyi anımsatır. Yabani karnabahar türüdür. Amerika ve Avrupa ülkelerinde ticari amaçla yetiştirilmektedir.

Karnabahar Güneşi Sever mi?

Ilıman iklimlerde kolayca yetişebilen karnabahar, güneşi kurak olmayacak şekilde sever. Güneşli ancak serin esen havalarda daha yüksek verim alınabilir.

Karnabahar Neden Sararır?

Zaman zaman karnabaharın üzerinde oluşan sararma, oksidasyondan dolayı oluşur. Bu duruma neden olan yüksek ışık, yüksek sıcaklık ve fazla nemdir.

İlginizi çekebilir: Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif

karnabahar hasadı

Türkiye’de En Çok Fındık Nerede Yetişir?

Türkiye’de Pamuk En Çok Nerede Yetişir?

Armut Hangi Mevsimde Yetişir, Ne Zaman Çıkar?

Türkiye’de Üzüm En Çok Nerede Yetişir, Nasıl Üretilir?

Ayva Hangi Mevsimde Yetişir? Ne Zaman Toplanır, Yenir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tam Mevsimi Kıymalı Karnabahar Yemeği Tarifi

Tam Mevsimi Kıymalı Karnabahar Yemeği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Karnabahar Kızartması Nasıl Yapılır?

Karnabahar Kızartması Nasıl Yapılır?

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Karnabahar Köftesi Nasıl Yapılır?

Karnabahar Köftesi Nasıl Yapılır?

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Karnabahar Yemeği Nasıl Yapılır?

Karnabahar Yemeği Nasıl Yapılır?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Mevsim Salatası Tarifi

Mevsim Salatası

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Karnabahar Salatası Nasıl Yapılır?

Karnabahar Salatası Nasıl Yapılır?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Mevsim Salatası Tarifi

Mevsim Salatası

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Tarifler Geri
Videolar Geri