Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterolü Düşüren 10 Sağlıklı Yiyecek

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterolü Düşüren 10 Sağlıklı Yiyecek Tarifi

Kolesterolü Düşüren, İyi Gelen Yiyecekler Listesi

Kanda pek çok madde bulunmaktadır. Bu maddeler vücut fonksiyonlarının çalışması ve hücrelerin yenilenmesi için hayati önem taşır. Yaşam için önemli olan maddelerden biri de kolesteroldür. Kanda doğal şekilde bulunan ve mum kıvamında olan kolesterol iki türdedir ve insan sağlığı için önemlidir. İyi kolesterol ve kötü kolesterol olmak üzere incelenir.

Vücutta üretim merkezi karaciğer olan kolesterol, genellikle et ürünlerinde ve yağlı gıdalarda bulunur. Beslenme yoluyla da karşılanan kolesterol, sağlıklı bir insanda ideal seviyede olmalıdır. Yüksekliğinde ve düşüklüğünde sağlığı tehdit eder.

Sağlıklı yaşama sahip olmanız için atmanız gereken adımlar listesine, bu yazımızda kolesterol nasıl düşürülür evde neler yapılabilir konusuna yer verdik. Şimdi sizlere sunacağımız listemizde aklınızdaki kolesterol nasıl düşürülür bitkisel öneriler nelerdir sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için bu sayfadaki bilgileri aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ederiz!

kolesterol nasıl düşürülür

1) Kuru Yemiş

Kolesterol seviyesini düşürerek daha kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz. Yüksek değerdeki kolesterolü düşürmek için ara öğünlerde ve acıktığınız zamanlarda kuru yemiş tüketebilirsiniz. Sağlıklı yağlardan olan fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler evinizde muhakkak yer almalı. Doymamış yağ içeren kuru yemişler ile hem daha geç acıkırsınız hem de kolesterol seviyesinin yükselmesini önlersiniz. Tabi tüketirken ölçüye dikkat etmeyi unutmamalısınız.

kolesterol nasıl düşürülür evde

2) Mevsiminde Meyve ve Sebze

Sebze ve meyve her yaştan insan için sağlıklı bir bedenin sırrı olmaktadır. Uzmanlar sebze meyvenin sağlıklı bir beslenme yolunda muhakkak yer almasını önerir. Bağışıklık sistemi ve metabolizmanın daha iyi çalışmasını sebze ve meyveler destekler. Taze sebze ve meyve tüketerek kötü kolesterol seviyesini düşürebilirsiniz. Yükselen kolesterol seviyesini düşürmek için öğünlerinize salata; tatlı saatlerinize ise meyve eklemek sağlıklı bir seçim olacaktır. Kolesterol nasıl düşürülür Canan Karatay tarafından yorumlanan bir konudur ve sağlıklı beslenme ile bu durumun tedavisinin mümkün olduğunu ifade eder.

kolesterol nasıl düşürülür kadınlar için

3) Haftada 2 Gün Balık!

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan deniz ürünlerinden balık, vücudun ihtiyacı olan fosforu karşıladığı gibi yüksek kolesterolü de düşürücü etkiye sahiptir. Uzmanlar soğuk sularda yaşayan balıkların tüketimini tavsiye etmektedir. Taze uskumru, somon, alabalık, ringa balığı gibi balıkları, haftada 2 defa sofranıza konuk ederseniz kolesterol seviyesini dengede tutup yükselmesini önlemiş olursunuz.

kolesterol nasıl düşürülür

4) Lifli Yiyecekler

Lifli yiyecekler sağlıklı bağırsaklara sahip olmanın anahtarlarından biridir. Peki nedir bu lifli gıdalar? Kabak, erik, mandalina, incir, armut ve daha fazlası! Eğer bu besinlerden oluşan bir beslenme programı hazırlarsanız yükselen kolesterolü kısa süre içinde ideal rakama getirebilirsiniz. Yüksek kolesterol insan sağlığını tehdit eden ve kalp krizi riski taşıyan bir durumdur. Sağlıklı bir kalp ve metabolizma için lifli gıdaları tercih edebilirsiniz.

kolesterol nasıl düşürülür zayıflama

5) Doymamış Yağ

Kolesterolün yükselmesinin nedenlerinden biri sağlıksız ve düzensiz beslenmek olacaktır. Hazır gıdalarla beslenen bir kişinin kolesterol seviyesi daha yüksek çıkabilir. Bunun nedeni ise tükettiği besinlerde bulunan yağ türüdür. Trans yağlar içeren ve trans yağlarla hazırlanan yemekler, insan sağlığını her açıdan tehdit eder. Bu gibi zararlı yemekler yerine bitkisel yağlar ile hazırlanan yemekler seçilmelidir. Kolesterolün düşmesi ve dengede kalması için zeytinyağı, kanola yağı ve fındık yağı kullanılması önerilir.

kolesterol nasıl düşürülür

6) Bitkisel Kür

Kolesterol nasıl düşürülür İbrahim Saraçoğlu gibi pek çok uzman tarafından ele alınan bir konu olmuştur. İbrahim Saraçoğlu’na göre kolesterolü düşürmek için maydanoz limon kürü içilmelidir. C vitamini açısından yüksek olan limon ve maydanoz, kanda yükselen kolesterolü düşürecektir. Limon, maydanoz ve içme suyunu blenderdan geçirerek gün içinde bir bardak içip kötü kolesterolü düşürebilir, daha sağlıklı nefes alabilirsiniz. Ayrıca bu kür ile metabolizmanızı hızlandırıp ödem de atabilirsiniz.

kolesterol nasıl düşürülür ibrahim saraçoğlu

7) Tatlı Krizine Bitter Çikolata

Çok fazla şeker tüketimi, kanda bulunan kolesterolü yükselterek sağlığınızı tehlikeye sokacaktır. Kilo alımı, damarda tıkanıklık ve yağlanma gibi probleme yol açan şeker, kolesterol seviyesinin uzun süre yükselmesine neden olur. Zaman zaman tatlı krizleri yaşadığınızda zararlı tatlı besinler tüketmek yerine, bitter çikolata tercih edebilirsiniz. Bitter çikolatanın kanda yükselen kolesterol seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. Gün içinde bir iki kare bitter çikolata ile tatlı saatlerinizi tatlandırmak iyi bir fikir olacak.

kolesterol nasıl düşürülür

8) Ceviz ve Ceviz Suyu

Kolesterol nasıl düşürülür ceviz suyu etkili midir gibi sorularınıza yanıt vermek için buradayız. Kolesterolün yükselmesini önleyen besinlere ceviz eklenmektedir. Cevizi bir bardak suda bekletip birkaç saat sonra içmek, vücut sağlığınız için önemli olacaktır. Cevizde bulunan sağlıklı yağ kalbinizi korur ve kolesterolün yükselmesini önler. Ceviz suyu pek çok uzman tarafından önerilen sağlıklı bir içecek olarak bilinmektedir.

kolesterol nasıl düşürülür

9) Yeşil Çay

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Kolesterol seviyesi yüksek olan kişiler için etkili olan yeşil çay, gün içinde yükselen kolesterolü düşürmede oldukça başarılı. Bağırsakları temizleyen ve ödem atan bir bitki çayı olarak tercih edilebilir. Yeşil çayda bulunan antioksidan maddeler sayesinde, kötü kolesterolün kana karışması önlenmektedir. Besinler yoluyla alınan fazla kolesterol, yeşil çay ile beraber vücuttan kolayca atılabilir. Her gün bir fincan yeşil çay içmeye ne dersiniz?

kolesterol nasıl düşürülür bitkisel

10) Sarımsak

Damarlarda biriken fazla yağın atılması ve böylelikle kolesterol seviyesinin normal düzeylere inmesi için son önerimiz tam anlamıyla antibiyotik sarımsak! Düzenli tükettiğiniz takdirde yalnızca kolesterol için değil vücudunuzda biriken toksin ve zararlı maddelerden de arınma sağlayabilirsiniz, ayrıca bağışıklık sisteminizi olası diğer risklere karşı da korur. Midenize dokunuyor ya da kokusu ağır geliyorsa hafif pişirerek yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

kolesterol nasıl düşürülür ne yemeli

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür? Ne İyi Gelir?

11 Soruda Kolesterol – Uzman Doktorun Kaleminden

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterolü Düşüren 10 Sağlıklı Yiyecek 17.12.2018 tarihinde yayınladı.