Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir? Nasıl Avlanır? Faydaları Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir? Nasıl Avlanır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Çinliler’in En Çok Tükettiği Balık: Kolyoz

Kalp ve beyin sağlığı için gerekli olan omega-3 en çok ve en verimli şekilde balıklardan alınmaktadır. Uzmanların ellerine geçen her fırsatta dile getirdiği balık tüketimi konusunu, her defasında biz de desteklemekteyiz. Desteğimiz ile daha sağlıklı ve huzurlu yaşam için, tüm balık türlerinin faydalarını sizlerle paylaşacağız.

Yüzlerce balık türüne ev sahipliği yapan, üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizin balık kültürüne, bir yenisini daha ekliyoruz: Kolyoz balığı ile tanışın. Mevsimi geldiğinde, balık avı lezzetini doruklarında yaşamayı sevenler zaten bilecektir kolyozu. Balıkçı tezgahlarında sıkça karıştırılan uskumru ile bir akrabalığı olsa da uskumrunun kendisi değildir.

Balık yemek kültürüne önem verenler için hazırladığımız kolyoz balığı hakkındaki bu yazımız kolyoza duyulan hasreti dindirecek nitelikte. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada tercih edilen bir balık türü olduğunu da unutmamak gerekir.

kolyoz balığı

Kolyoz Nedir?

Kolyoz balığı adı verilen bu balık türü uskumrugiller familyasına aittir. Uskumru familyasına ait olduğu için uskumru ile karıştırılır. Hatta bazen farkları bile hissedilmez. Dünya çapında geniş bir dağılıma sahiptir. Sadece ülkemizin sularında yaşayan bir balık türü değildir. Ülkemizde ise Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nde rastlanmaktadır.

Hayatları serbest sularda geçtiğinden ve sürekli göçebe bir halde yaşadıkları için pelajik canlı grubunda yer alırlar. Büyük Okyanus’ta sürüler halinde yaşamaktadırlar. Dünya’da en çok İspanya’da avlanır.

Görünüş olarak mavi sırtlı, gümüş karınlı bir balık türüdür. Vücutları uzun ve füzeye benzer bir formdadır. Uskumru ile ayırt etmek için gözlerine bakmanız yeterli olacaktır. Uskumrunun gözleri oldukça ufaktır. Kolyozun ise uskumruya nazaran oldukça büyüktür. Kolyoz benekli bir balıktır. Uskumrunun benekleri yoktur. Balık tezgahında ikilemde kaldığınızda bu kriterleri hatırlayarak kolyoz balığı seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca etiketlerden de yardım alabilirsiniz. Kolyoz balığı fiyatı 40 TL’den başlamaktadır.

olta

Kolyoz Balığı Avı Nasıl Yapılır?

Kolyoz balığını avlamak istediğinizde doğru avlama zamanını ve mekanını belirlemeniz gerekmektedir. Keyifli bir kolyoz avı için en doğru yerler Sedef Adası ve Yassıada’dır. Balıkların nerelerde olduğunu öğrendiniz. Şimdi sıra en iyi zamanda. Yaz başında yani haziranın ilk zamanlarında oldukça rahat kolyoz balığı avlayabilirsiniz.

Kolyozu avlamak için, avcılar arasında adeta sır olan kolyoz avı teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Öncelikle kolyoz sürüsünün nerede olduğunu tespit etmelisiniz. Kaç kulaç ötede ve ne kadar derinde olduğunu bildiğiniz takdirde, oltanızı daha iyi atabilirsiniz.

Çapariyle yapılan avların daha verimli olduğunu ifade eden balıkçılar, kolyoz avının uskumru avından farklı olduğunu da belirtirler. Çapariye takılan balıkları hissettiğiniz anda yavaşça oltayı çekmeniz gerekmektedir. Çapariyi çektiğinizde kolyozla beraber farklı balıklar da ağınıza düşmüş olabilir. Bu durumda şanslı olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Çaparinin mantara sarılan olta kısımında sert misina kullanmak daha doğru olacaktır. Kolyoz oltası için gerekli olan takım, suların akıntı kuvvetine göre belirlenir. Bu kuvvete göre iskandil kullanılır. İskandil; denizin derinliğini ölçen cihazdır. Verimli bir av için deniz derinliği ölçülerek kolyoz takımı atılır.

Kolyoz sürüleri genellikle sürü halinde dolaşırlar. Bu sebeple çapariyi kulaç sayarak atmanız daha iyi olacaktır. Kolyoz avınızın bereketli olması için bu kolyoz avı teknikleri aklınızda bulunmalı.

kolyoz

Kolyoz Balığı Kalori ve Besin Değeri Hakkında

Tüm balıklar gibi kolyoz balığı da omega-3 kaynağıdır. Omega-3 ise her insan için gerekli olan beyin gelişimini ve kalp sağlığını koruyan bir maddedir. 100 gramlık bir kolyoz balığında 158 gram enerji bulunmaktadır. Kolyoz balığı besin değeri yüksek, yağ oranı düşük bir balıktır. Yaklaşık 12 gram yağ içermektedir. Protein açısından da rahatlıkla tercih edilen kolyoz balığında 100 gram için 40 gram protein bulunur.

A, C vitamini, kalsiyum ve demir açısından da güçlü bir balık türüdür. Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için gerekli olan omega-3 kolyoz balığından da karşılanabilir.

kolyoz balığı

Kolyoz Balığı Faydaları Nelerdir?

  • Çin’de ilaç içeriklerinde kullanılan kolyoz balığı kalp ve damar sağlığına etkili bir balık türüdür. Kalorisi düşük bir balık olduğundan diyet beslenmelerine eklenmektedir.
  • Çin tıbbında hafıza güçlendirici ilaçlarda ve bağışıklık ilaçlarında kullanılan kolyoz balığı ile Çin halkının daha sağlıklı ve uzun yaşadığı da bir gerçektir.
  • Omega-3 ile daha güçlü hafızaya sahip olabilirsiniz. Bu sebeple balık tercihlerinizi gönül rahatlığıyla kolyozdan yana kullanabilirsiniz.
  • Her balıkta olduğu gibi kolyoz balığında da bulunan omega-3 sayesinde kalp hastalıkları riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
  • A ve C vitamini sayesinde kış hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

balık

Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir?

Özellikle Japonya ve Çin’de ticari olarak satışı yapılan kolyoz balık türleri arasında en çok tüketilen balıktır. Tabi bu tüketim miktarı ülkemizde bu kadar yüksek değildir. Taze yenildiği gibi, dondurucuda muhafaza da edebilirsiniz. İsterseniz füme halinde pişirip servis de edebilirsiniz. Konserve balık sevenler için de uygun bir balık türüdür.

Denizden çıktıktan 4 saat sonra pişirilmeye hazır hale gelen kolyoz balığı derin bir kap içerisinde maden suyu ile marine edilmelidir. Lezzetli bir kolyoz için bu marine işlemini uygulamalısınız. Kılçıkları çıkarılan ve marine edilen balığınızı, una batırarak kızgın yağda pişirip lezzetine varabilirsiniz. Uskumruya göre tadı biraz daha yavan olduğu için, kızartma veya tuzlama yöntemi lezzetli bir tercih olacaktır.

Izgarada balık sevenler için kolyozun en yağlı olduğu dönemde avlanması veya alınması gereklidir. Izgarada pişirmek için tuz ve karabiberle marine ederek hazırlayabilirsiniz. Kolyoz balığı besin değeri ve lezzeti kaybolmaması için kısık ateşte pişirilmelidir. En çok tercih edilen kolay ve pratik kolyoz tava yöntemidir.

Kolyoz balığının iç organlarıyla çok eskiden bir meze yapılmaktaydı. Bu mezeye kimi yerlerde garoz kimi yerlerde garos denilirdi. Günümüzde meze kültürü çok değiştiği için kolyoz mezesini yapan yerler oldukça az sayıda.

Püf Noktalarıyla 2 Farklı Kolyoz Balığı Tarifi

1) Fırında Pratik Uskumru Tadında Patatesli Kolyoz

Haftada 2 defa balık tüketenlere el kaldırsın. Balık tüketimini ihmal edenler ise bu tarifimizi deneyerek balık yemeye başlamalı. Sağlıklı yaşamın sırrı omega-3 ve proteinde saklı olduğu için sizleri bu tarif ile tanıştırmak istiyoruz. Balık olur da yanında patates ve salata olmaz mı? Afiyetle. Fırında Uskumru Tadında Patatesli Kolyoz

2) Nefis Marinesiyle Fırında Uskumru Tadında Kolyoz Buğulama

Buram buram kekik kokan, barbekü sosuyla lezzetine lezzet katan bir kolyoz balığı tarifi sizlerle. Marine edilmiş balığın lezzetine hayran kalacaksınız. Marinesiyle Fırında Uskumru Tadında Kolyoz Buğulama

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kolyoz Balığı Nasıl Pişirilir? Nasıl Avlanır? Faydaları Nelerdir? 04.04.2018 tarihinde yayınladı.