Kustuktan Sonra Ne Yenir, İçilir? Midenizi İyileştirecek 5 Bitkisel Çözüm

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kustuktan Sonra Ne Yenir, İçilir? Midenizi İyileştirecek 5 Bitkisel Çözüm Tarifi

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım? Ne İyi Gelir?

Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava, stres, heyecan, panik, gerginlik, bozulmuş bir yemek veya mide üşütmesi gibi türlü türlü durumlarda yaşayabileceğimiz bulantı ve kusma günlük hayatın sık karşılaşılan sorunlarından biri. Gündelik yaşamın akışını engelleyen ciddi ve düzenli bir sorun haline gelmediği sürece fazla kaygılanmayı gerektirmez; fakat kustuktan sonra ne yenir ne içilir? Mideye ne iyi gelir? Bu yazıda herkesin başına gelebilecek kusma sorununa çare olacak yöntemlerin üzerinde duracağız. Kustuktan sonra midenizi rahatlatmak için etkili tavsiyeler arıyorsanız en doğru adrestesiniz, endişelenmeyin!

Öncelikle, kusmaya neden olan etmenlerin başında neler geliyor, neden kusarız? İnceleyelim:

 • Mideyi üşütmek
 • Gıda zehirlenmesi
 • Ülser
 • Hamilelik
 • Aşırı baş ağrısı, migren
 • Karın – mide bölümünde şiddetli ağrı
 • Tek öğünde gereğinden fazla yiyecek tüketmek
 • Enfeksiyon
 • Aşırı sıcak havada güneşe maruz kalmak
 • Stres ve panik
 • Aşırı heyecan veya üzüntü
 • Yoğun fiziksel aktivite
 • Anksiyete
 • Yolculuk
 • Kapalı, dar ve havasız bir alanda uzun süre kalmak

Peki, kusmayı önlemek için hangi yöntemler izlenmeli, kusmayı ne önler?

 • Bol su tüketmek
 • Yavaş ve kararında yemek yemek
 • Yemek sonrası mideyi dinlendirmek, fazla hareket ve aktiviteden kaçınmak
 • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk içecekler yerine oda sıcaklığını tercih etmek
 • Uzun süre kapalı alanlarda kalmamak
 • Yoğun tatlı, acı veya tuzlu yiyecekler yerine hafif öğünlere yönelmek

kustuktan sonra ne yenir

Kusmaya İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

1) Oda Sıcaklığında İçme Suyu

Kustuktan sonra ne yenir ne içilir sorusunun ilk cevabı şüphesiz su. Kusmak başlı başına vücutta yoğun miktarda su kaybına sebep olacağından oda sıcaklığında bol su içmek kaybedilen suyu geri kazandıracaktır. Bol su içmek demişken, birden tüm şişeyi içip bitirmenizi kast etmiyoruz. Midenizi yormadan, yavaş yavaş ve küçük yudumlarda zamana bölebilirsiniz. İçtiğinizin suyun temiz içme suyu olduğundan emin olun. Sıcak ya da soğuk su tercih etmeyin, mümkünse oda sıcaklığında olsun. Dilerseniz içine birkaç dilim limon da ekleyebilirsiniz, midenizi ferahlatacaktır.

kustuktan sonra ne yenir

2) Nane Limon Çayı

Mide bulantısı ve soğuk algınlığı gibi durumlarda sık başvurulan çayların en başında nane limon geliyor şüphesiz. Kuru nane ve limon suyuyla hazırlanan nane limonu çok az balla tatlandırabilirsiniz. Nane ve limonun birleşimi mideyi ferahlatacağı gibi hazımsızlık ve sindirim problemlerine de iyi gelecektir. Demlediğiniz çayın fazla sıcak olmamasına özen gösterin. Çay biraz ılıyınca yudum yudum içebilirsiniz.

nane limon çayı

3) Muz

Kustuktan sonra ne yenir diye soracak olanlar için en kısa sürede etki eden önerimiz muz olacak. Kusmaya iyi gelen yiyecekler arasında, mide bulantısına iyi gelen en pratik çözümlerden biri de muz. Bağırsak hastalıklarında sıklıkla kullanılan muz meyvesi, enerji verir, tokluk hissi yaratır. Kısa sürede midenizi toparlayıp sizi kendinize getirecek olan muz midedeki fazla asidi adeta emer. Akşamdan kalma durumlarında da doğal bir ilaç görevi görür. İştahınız kapalıysa ve canınız fazla bir şey yemek istemiyorsa orta boylarda bir adet muz, kusma sonrası mide karmaşasına iyi gelecektir.

Detaylı bilgi için: Muzun Faydaları Nelerdir? Kalori ve Besin Değeri, Diyeti

muz

4) Zencefil Çayı

Mide bulantıları, hazımsızlık, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve gribal enfeksiyonlarda şifalı etkileriyle bilinen bir diğer doğal ilaç ise zencefil çayı. İçeriğindeki antioksidan bileşenler sayesinde mikropları öldürür, toksin maddeleri vücuttan atar. Mide bulantısı hissini ortadan kaldırır, boğaz şişliği ve halsizlik gibi sorunlar karşısında kalkan görevi görür. Zencefil çayının tadı size tek başına acı ve yoğun geliyorsa bir miktar bal ve limon suyuyla tatlandırabilir; biraz ılıyınca içebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

zencefil çayı

5) Karanfilli Su

Eskiden naneli sakız mı vardı? Ağızdaki kötü kokuyu engelleyen bir karanfil tanesinin aynı zamanda ne tür etkileri barındırdığını biliyor musunuz peki? Antidepresan görevi gören karanfilli su, stres ve kaygı bozukluklarını yatıştırdığı gibi boğaz enfeksiyonlarında mikrop ve bakterileri yok eden bir işlevi de vardır. Karanfil aroması mideyi yatıştırır, hazımsızlık ve gaz sorunlarına da iyi gelir. Kusmaya iyi gelen ilaç niteliğinde bir çözüm arıyorsanız büyük bir bardak içme suyunun içine birkaç karanfil atıp esansının geçmesini bekleyebilir veya bu suyu biraz kaynattıktan sonra içebilirsiniz. Midenizin kısa sürede yatıştığını fark edeceksiniz.

Detaylı bilgi için: Karanfilli Suyun Faydaları Nelerdir? Karanfilli Su İçmek Zayıflatır Mı?

karanfilli su

Kusmaya Ne İyi Gelir? Bulantıyı Anında Önleyen 7 Bitkisel Çözüm

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kustuktan Sonra Ne Yenir, İçilir? Midenizi İyileştirecek 5 Bitkisel Çözüm 03.10.2018 tarihinde yayınladı.