Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir? 6 Bitkisel Destek Tarifi

Kustuktan Sonra Ne Yapmalıyım, Ne İyi Gelir?

Kötü bir koku, aşırı sıcak ve bunaltıcı hava, stres, heyecan, panik, gerginlik, bozulmuş bir yemek veya mide üşütmesi gibi türlü türlü durumlarda yaşayabileceğimiz bulantı ve kusma günlük hayatın sık karşılaşılan sorunlarından biri. Kusma eylemi sonrası bir süre mideyi dinlendirdikten sonra midenizi yatıştırmak için uygulayabileceğiniz bitkisel önerileri listeledik. Doktor kontrolü mide bulantısı ve kusma problemleri için en kalıcı ve sağlıklı çözümdür. Listelenen önerileri doktor onayı ile uygulamanız rica olunur.

Kustuktan Sonra Ne Yapılır, Yenir?

 • Oda Sıcaklığında Su
 • Nane Limon Çayı
 • Muz
 • Zencefil Çayı
 • Karanfilli Su
 • Kraker
kustuktan sonra ne yenir

Gündelik yaşamın akışını engelleyen ciddi ve düzenli bir sorun haline gelmediği sürece fazla kaygılanmayı gerektirmez; fakat kustuktan sonra ne yenir ne içilir? Mideye ne iyi gelir? Bu yazıda herkesin başına gelebilecek genel kusma sorununa geçici çare olacak yöntemlerin üzerinde duracağız. Kustuktan sonra midenizi rahatlatmak için etkili tavsiyeler arıyorsanız kusar kusmaz değil, mideyi bir süre dinlendirdikten sonra uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Kusma sonrası temiz hava almak, biraz uzanmak ve derin düzenli nefesler almak sağlıklı olabilir. Size iyi gelecek yiyecek ve içecekleri tüketirseniz ve biraz dinlenirseniz kolayca kendinizi toparlayabilirsiniz. Sadece vücudunuza biraz zaman tanımanız yeterli olacaktır. Kustuktan sonra duş almak da bedeninizi rahatlatacaktır.

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

kusmaya ne iyi gelir

Kusmanın Yaygın Nedenleri

Öncelikle, kusmaya neden olan etmenlerin başında neler geliyor, neden kusarız? İnceleyelim:

 • Mideyi üşütmek
 • Gıda zehirlenmesi
 • Ülser
 • Hamilelik
 • Aşırı baş ağrısı, migren
 • Karın – mide bölümünde şiddetli ağrı
 • Tek öğünde gereğinden fazla yiyecek tüketmek
 • Enfeksiyon
 • Aşırı sıcak havada güneşe maruz kalmak
 • Stres ve panik
 • Aşırı heyecan veya üzüntü
 • Yoğun fiziksel aktivite
 • Anksiyete
 • Yolculuk
 • Uzun süre açlıkla birlikte yoğun tempo
 • Kapalı, dar ve havasız bir alanda uzun süre kalmak

Kusma Nasıl Önlenir?

Peki, kusmayı önlemek için hangi yöntemler izlenmeli, kusmayı ne önler?

 • Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar içme suyu tüketmek,
 • Yavaş ve kararında yemek yemek,
 • Uzun saatler boyunca vücudu aç bırakmamak,
 • Yemek sonrası mideyi dinlendirmek, fazla hareket ve aktiviteden kaçınmak,
 • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk gıdalar yerine oda sıcaklığını tercih etmek,
 • Uzun süre kapalı, dumanlı ve havasız alanlarda kalmamak,
 • Yoğun tatlı, acı veya tuzlu yiyecekler yerine daha hafif ve sağlıklı öğünlere yönelmek.
kusmaya ne iyi gelir

Kusmaya İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Uygulama öncesi doktor onayı almanız önemle rica olunur…

1) Oda Sıcaklığında İçme Suyu

Kustuktan sonra ne yenir ne içilir sorusunun ilk cevabı şüphesiz su. Kusmak başlı başına vücutta yoğun miktarda su kaybına sebep olacağından oda sıcaklığında bol su içmek kaybedilen suyu geri kazandıracaktır. Bol su içmek demişken, birden tüm şişeyi içip bitirmenizi kast etmiyoruz. Midenizi yormadan, yavaş yavaş ve küçük yudumlarda zamana bölebilirsiniz.

İçtiğinizin suyun temiz içme suyu olduğundan emin olun. Sıcak ya da soğuk su tercih etmeyin, mümkünse oda sıcaklığında olsun. Dilerseniz içine birkaç dilim limon da ekleyebilirsiniz, midenizi ferahlatacaktır. Su, kustuktan sonra boğaz tahrişi için de yatıştırıcıdır.

su

2) Nane Limon Çayı

Mide bulantısı ve soğuk algınlığı gibi durumlarda sık başvurulan çayların en başında nane limon geliyor şüphesiz. Kuru nane ve limon suyuyla hazırlanan nane limonu çok az balla tatlandırabilirsiniz.

Nane ve limonun birleşimi mideyi ferahlatacağı gibi hazımsızlık ve sindirim problemlerine de iyi gelecektir. Demlediğiniz çayın fazla sıcak olmamasına özen gösterin.

Çay biraz ılıyınca yudum yudum içebilirsiniz. Kustuktan sonra acı tat ile oluşan rahatsızlık hissi için de nane limon çayı lezzetli aromasıyla ağzınızın tadının yerine gelmesine yardımcı olur.

Tarif için: Nane Çayı

İlginizi çekebilir: Nane Çayının Faydaları: Hastalıklara Şifa 7 Özelliği

Nane Çayı

3) Muz

Kustuktan sonra ne yapılmalı, kustuktan sonra ne yenir diye soracak olanlar için önerimiz muz olacak. Kusmaya iyi gelen yiyecekler arasında, mide bulantısına iyi gelen en pratik çözümlerden biri de muz. Bağırsak hastalıklarında sıklıkla kullanılan muz meyvesi, enerji verir, tokluk hissi yaratır.

Akşamdan kalma durumlarında doğal bir destek görevi görür. İştahınız kapalıysa ve canınız fazla bir şey yemek istemiyorsa orta boylarda bir adet muz, kusma sonrası mide karmaşasına iyi gelebilir.

Detaylı bilgi için: Muzun Faydaları Nelerdir? Kalori ve Besin Değeri, Diyeti

muz

4) Zencefil Çayı

Mide bulantıları, hazımsızlık, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve gribal enfeksiyonlarda şifalı etkileriyle bilinen bir diğer doğal takviye ise zencefil çayı. İçeriğindeki antioksidan bileşenler sayesinde mikroplarla savaşır, toksin maddeleri vücuttan atar.

Mide bulantısı hissini ortadan kaldırır, boğaz şişliği ve halsizlik gibi sorunlar karşısında kalkan görevi görür. Zencefil çayının tadı size tek başına acı ve yoğun geliyorsa bir miktar bal ve limon suyuyla tatlandırabilir; biraz ılıyınca içebilirsiniz.

Kustuktan sonra ateş ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız bu semptomlar vücut direncinizin de düştüğünü göstermektedir. Doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Detaylı bilgi için: Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarif için: Zencefil Çayı Tarifi

Zencefil Çayı Tarifi

5) Karanfilli Su

Eskiden naneli sakız mı vardı? Ağızdaki kötü kokuyu engelleyen bir karanfil tanesinin aynı zamanda ne tür etkileri barındırdığını biliyor musunuz peki?

Antidepresan görevi gören karanfilli su, stres ve kaygı bozukluklarını yatıştırdığı gibi boğaz enfeksiyonlarında mikrop ve bakterileri yok eden bir işlevi de vardır. Karanfil aroması mideyi yatıştırır, hazımsızlık ve gaz sorunlarına da iyi gelir.

Kusmaya iyi gelen takviye niteliğinde bir çözüm arıyorsanız büyük bir bardak içme suyunun içine birkaç karanfil atıp esansının geçmesini bekleyebilir veya bu suyu biraz kaynattıktan sonra içebilirsiniz.

Midenizin kısa sürede yatıştığını fark edeceksiniz. Kustuktan sonra diş fırçalamak için vaktiniz ya da uygunluğunuz yoksa da karanfilli su ağız içi hijyenini sağlamak için iyi bir alternatiftir.

Detaylı bilgi için: Karanfilli Suyun Faydaları Nelerdir? Karanfilli Su İçmek Zayıflatır Mı?

karanfil

6) Kraker

Yolculukta ya da gün içinde kusma yaşayan kişilerin, dinlenmesi sağlandıktan sonra kraker tüketilebilir. Özellikle de az yağlı ve tuzlu krakerler midenin daha iyi hissedilmesine yardım eder. Baharattan ve yağdan arınmış, klasik tuzlu krakerler kusmanın etkisini hafifletebilir. Ev dışında ya da yolculuklarda kusmaya tedbir almak için çantanıza tuzlu kraker atmayı unutmayın.

kraker

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Sizi Rahatlatacak 10 Yiyecek

Kusmaya Ne İyi Gelir? Bulantıyı Anında Önleyen 7 Bitkisel Çözüm

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Midenizi Anında Rahatlatacak 10 Çözüm

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Evde 10 Çözüm

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (3)
Yeni Gelen Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  Buraya bakıp çocuğa muz yedirdim, daha çok kustu. İnternetteki sahte bilgilerden bir tanesi bu yazı.Sağlık konusundaki yazılar denetlenmesi lazım bence, yanlış yönlendirmeler bazen kötü sonuçlanabiliyor.

  • Profil fotoğrafı

   kustuktan sonra 30dk-1saat bir şey yenilmez abi aklınfa bulunsun

  • Selen Paça

   Murat bey merhabalar, geçmiş olsun öncelikle, sağlıklı günler dileriz. Muzun kusma sonrası kaybedilen potasyum miktarını dengelediği, mide dokusunu iyileştirdiği de bilinmektedir. Özellikle ülser gibi mide rahatsızlıklarında koruyucu mukus bariyeri ürettiği için de önerilebilen bir yiyecektir; ayrıca midedeki bakterileri temizlediği ve asit oranını dengelediği bilinmektedir. Aynı zamanda sindirimi kolay bir meyve olduğu için kusma sonrası kişinin enerji kazanmasına da destek olabilir. Bilginize sunarız. Sağlıklı günler.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Bitkisel Şurup Tarifi

Bitkisel Şurup

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Tutmayan Yoğurttan Ne Yapılır ? Tarifi

Tutmayan Yoğurttan Ne Yapılır ?

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Brokoli (Bu Tariften Sonrada Sevmeyende Ne Bileyim) Tarifi

Brokoli (Bu Tariften Sonrada Sevmeyende Ne Bileyim)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Doğal Bitkisel Şifacı Tarifi

Doğal Bitkisel Şifacı

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Antibiyotik (Videolu) Tarifi

Bitkisel Antibiyotik (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Bitkisel Çaylı Muhallebi Tarifi

Bitkisel Çaylı Muhallebi

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır? Tarifi
Blender Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

Blender: Mutfakta Zaman Kazandıran Yardımcı Teknolojinin geldiği son noktada, mutfakta zaman geçiren kişilerin işlerini kolaylaştıran…

Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası Tarifi
Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar? 7 Faydası

Karnıyarık Otu Tozu: Glutensiz Lif Deposu! Sağlıklı beslenmek ve hastalıklardan uzak bir yaşam sürmek adına…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Tarifler Geri
Videolar Geri