Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Sizi Rahatlatacak 10 Yiyecek

Midenizdeki Yanma Hissini Hemen Geçirecek

En Etkili Doğal Tavsiyeler

Mide yanması, mide problemi olsun olmasın günlük yaşamda her yaştan pek çok kişinin karşılaşabileceği en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Yediğiniz herhangi bir yiyecek dokunabilir, fazla soğuk ya da sıcak bir içeceği hızla içmiş olabilirsiniz, midenizi üşütmüş olabilirsiniz, tek öğünde gereğinden fazla besin tüketmiş olabilirsiniz… Buna benzer nedenlerden kolaylıkla ortaya çıkabilecek mide yanmasına ne iyi gelir, ne yaparsam geçirebilirim? Hiç endişe etmeyin! Bu listede hep birlikte mide yanmasına iyi gelen yiyecekler ve içecekleri inceleyeceğiz; üstelik hepsi doğal ve çok da besleyici!

Farklı durumlardan kaynaklanan mide yanması çeşitleri ve alınabilecek önlemler için: Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? 7 Farklı Durum İçin Uzman Tavsiyeleri konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

mide yanmasına ne iyi gelir

1) Kefir

Kabul edelim tadı çok da iştah kabartmayan pek çok şeyin aslında sayısız faydası var. İşte o kategoride yer alan içeceklerden biri de kelimenin tam anlamıyla probiyotik kaynağı olan kefir. Fermente edilmiş süt olarak da kabul edilebilecek kefiri tüm market zincirlerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Damak tadına farklı gelebilecek lezzeti dışında bilinen herhangi bir zararı yok üstelik.

Kefirin sindirim sistemi ve bağırsak florasını düzenleyen yegane besin kaynaklarından biri olduğu birçok uzman tarafından onaylandı; aynı zamanda ishal ve kabızlığa da iyi gelir. Midenizde yanma, ağrı veya hazımsızlık gibi sorunlar hissettiğinizde küçük bir bardak kefir içebilirsiniz. Daha sonraları damağınız alıştığında bu miktarı arttırabilirsiniz. Laktoz alerjisi olmayanlar için mide rahatlatmada başvurulacak oldukça doğal bir yöntem.

Tarif için: Evde Kefir Yapımı

Detaylı bilgi için: Kefir Mayası Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır?

Tarif: Evde Kefir Yapımı

2) Muz

Yaz kış her mevsim ulaşabileceğiniz besleyici bir meyve olan muzu özellikle sık sık mide problemleri yaşayanların evinden eksik etmemesi yerinde bir seçim olacak. Lif kaynağı meyvelerin başında gelen muz mide bulantısı veya yanması gibi durumlarda, canınız fazla bir şey yemek istemediğinde atıştırabileceğiniz sindirime yardımcı, sağlıklı bir alternatiftir.

Küçük bir muz bile yeseniz kısa sürede tokluk hissi verecek, midede biriken fazla asiti nötralize edecektir. Hatta kustuktan sonra yenebilecek mideyi rahatsız etmeyen yiyecekler arasında da yer alır. Yoğun bir koku veya tada sahip olmadığı için de bu tarz durumlarda tercih edebilirsiniz. Açlık hissini bastırır, enerji verir, ishale de iyi gelir.

Detaylı bilgi için: Muzun Faydaları Nelerdir? Kalori ve Besin Değeri, Diyeti

muz

3) Zencefil Çayı

Mide yanmasına ne iyi gelir bitkisel çözümler arıyorum! Panik yok, mucizelerle dolu zencefilin çayı da emin olun birçok hastalığa iyi gelmekte. En doğal ağrı kesicilerden biri olarak kabul edilen zencefil çayını midenizde yanma veya ağrı hissettiğiniz her an güvenle içebilirsiniz. Zencefil aromasından fazla hoşlanmıyorsanız tarçın, karanfil, limon veya bal gibi ek malzemelerle de tadını yumuşatabilirsiniz; yani yeter ki için bu çayı.

Midedeki yanma ve ağrıyı hafifletmesinin yanı sıra vücutta biriken toksin ve ödemin de atılmasına yardımcı olur. Limon ile birlikte tercih edilirse mide bulantısını anında keser. Özellikle soğuk kış günlerinde zencefil çayı boğaz ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı gibi durumlarda da iyi gelecektir. Bağışıklığı güçlendirir, grip ve soğuk algınlığına birebirdir.

Tarif için: Zencefil Çayı

Detaylı bilgi için: Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarif: Zencefil Çayı

4) Yeşil Salata

Mide yanmasına ne iyi gelir, ne yemeliyim? Mideniz yanıyor, bulanıyor veya ağrıyor olabilir. Hiç endişelenmeyin. Bu gibi durumlarda fazla çaba göstermeden birkaç yeşillikle salata hazırlayıp yiyebilirsiniz. Açlık hissini bastırabileceği gibi midenizi ferahlatacak, yanma hissini ortadan kaldıracaktır. Mide ekşimesi, mide yanması gibi durumlarda size iyi gelebilecek en iyi tercihlerden biridir. Asit oranı yüksek domates, soğan veya tuz gibi malzemeler eklemekten kaçınmanız yeterli.

Besleyici ve vitamin deposu olan marul, maydanoz, dereotu, semizotu gibi yeşilliklerle hazırlayabileceğiniz salatalar lif oranı yüksek olduğundan genel algının aksine tokluk hissi de verecektir. Salatalık da yüksek oranda su içeren serinletici bir yiyecek olduğundan salatalık ve marulla bir salata hazırlayıp yiyebilirsiniz.

Tarif için: Yeşil Salata

Tarifi: Yeşil Salata

5) Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin belirli bir tadı yok evet. Pek çoğumuz da nasıl kullanabileceğimizi bilmiyoruz. Aslında lif açısından oldukça zengin bir kaynak olan yulaf, pratik diyet tariflerinin olmazsa olmazı. Mideniz yanıyor veya bulanıyorsa fazla ayakta da duramıyorsunuz haliyle. Bu durumda ne yapmak lazım? Birkaç yemek kaşığı yulafı sütle 5-6 dakika haşlayıp lapa haline getirebilirsiniz. İçerisine muz da doğrarsanız bu lapa sizi hem tok tutacak hem de midenizdeki yanmaya iyi gelecektir.

Sindirim sistemini düzenleyen yulaf ezmesi, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde uzun süren tokluk hissi verir, fazla yağların da vücuttan atılmasını sağlar. Bilinen herhangi bir zararı olmadığı için mide yanması yüzünden canınız fazla bir şey çekmediğinde meyveli yulaf lapası hazırlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

Yulaf Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir? Nasıl Pişirilir? 8 Diyet Tarif

yulaf ezmesi

6) Pirinç

Mide yanmasına ne iyi gelir evde ne hazırlayabilirim? Mide yanması, mide bulantısı veya kusma sonrası midenize iyi gelecek pratik çözümlerden birisi de pirinç lapasıdır. Dakikalar içinde hazırlayabileceğiniz bu lapa midede şişkinlik, gaz, sindirim sorunu, bulantı veya yanma gibi durumlarda oldukça işe yarar. Pirinç lapasının dışında pirinç sütü ile gastrit benzeri mide sorunlarına evinizde doğal bir şurup hazırlayabilirsiniz.

Pirinç sütü için, pirinci haşladığınız suyu bir şişeye ayırın, haşlanmış pirinçlerle lapa hazırlayabileceğiniz gibi bu suyu oda sıcaklığına getirdikten sonra gün içinde mide yanmasını yoğun hissettiğinizde içebilirsiniz. Sizi tok tutacak aynı zamanda midenizi de rahatlatacaktır.

Tarif için: 3 Günde 2 Kilo Verdiren Pirinç Lapası

Detaylı bilgi için: Pirinç: En Beğenilen Pirinç Pilavı Tarifleriyle

Tarif: 3 Günde 2 Kilo Verdiren Pirinç Lapası

7) Tavuk

Protein açısından çok zengin bir kaynak olan tavuk etini midenizde yanma, bulantı ve ekşime hissettiğiniz bir günde öğün olarak güvenle tercih edebilirsiniz. Bu aşamada tavuğu haşlayarak az baharatlı ve bol sebzeli bir yemek pişirebilirsiniz. Böylelikle besleyici ve oldukça da doyurucu bir yemek yemiş olacak, midenizdeki yanma hissinden de kurtulacaksınız.

Haşlama suyunu ayırıp çorba yapmak için kullanırsanız takip eden günlerde tekrarlayabilecek bir mide yanması durumunda vitamin kaynağı bir alternatifiniz de olacaktır. Patates ve havuç bu aşamada yemeğin içeriğini çeşitlendirmede çok işinize yarayacak. Bu iki besin de mide yanmasına iyi gelir. Daha iyisi olamazdı ;)

Tarif için: Tavuk Haşlama

Detaylı bilgi için: Tavuk Eti Besin Değeri ve Çeşitleri Nelerdir?

Tarif: Tavuk Haşlama

8) Yoğurt

Mide yanmasına ne iyi gelir doğal çözümler nelerdir? Mideniz yanıyor ve siz acıdan kıvranıyorsanız fazla uğraş gerektirmeyecek bir önerimiz var. Yoğurt yemek! Her Türk mutfağının buzdolabında muhakkak bulunan yiyeceklerden biri olan yoğurt, gece gündüz fark etmeksizin mide yanması hissetiğiniz her an başvurabileceğiniz en pratik yöntem.

İlk kaşıktan itibaren midenizdeki serinlemeyi hissedeceksiniz. Yoğurdun aşırı soğuk olmamasına dikkat edin. Probiyotik kaynağı olan bu mucizevi besin aynı zamanda hazımsızlık ve bağırsak problemlerini de kökünden çözecektir. İsterseniz yoğurdun içine nane ve salatalık da ekleyebilirsiniz, mide yanması için kesin bir çözüm arayanlara birebir. Evinizde yapacağınız doğal yoğurdun daha probiyotik olabileceğini de belirtelim.

Tarif için: Evde Pratik Yoğurt Yapımı (Püf Noktalarıyla)

Detaylı bilgi için: Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

Tarif : Evde Pratik Yoğurt Yapımı (Püf Noktalarıyla)

9) Armut

Mide yanması ekşimesine ne iyi gelir? Mide yanması ve bulanması hissedildiğinde tercih edebileceğiniz bir diğer meyve ise armut. Zengin bir lif kaynağı olan armut sindirime iyi gelmesiyle bilinir. Sık sık mide sorunları yaşıyorsanız mevsiminde düzenli olarak armut tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinizde de sağlıksız atıştırmalara önleyerek oldukça tok tutacaktır.

Reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi geldiği pek çok uzman tarafından onaylanan armut mide yanması anında güvenle yenebilecek bir meyve olduğu gibi aynı zamanda bol vitamin içeriğiyle de oldukça besleyicidir. Kalp dostu olan armut, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Sindirim problemi yaşayanlar için faydalı ve lezzetli bir seçenek.

Detaylı bilgi için: Armut Faydaları Nelerdir? Cilde, Mideye, Bebeklere Faydaları

armut

10) Patates

Mide yanmasına ve ekşimesine ne iyi gelir, ne yersem midemdeki yanma geçer diye merak edenler için son önerimiz patatesten yana. Patatesi haşlayarak püre yapabilir veya patatesin haşlama suyunu oda sıcaklığına geldikten sonra içebilirsiniz. Özellikle çiğ patates suyu mide sorunları yaşayanlar için birebirdir.

Reflü, mide asidi, mide yanması gibi durumlarda patatesin katı meyve sıkacağında suyunu çıkarabilirsiniz. Gün içinde yoğun yanma hissettiğiniz zamanlarda birkaç kaşık içmeniz yeterli olacaktır. Midedeki asidi dengeleyici patates, haşlama olarak da tercih edilebilir. Böylelikte uzun süre tokluk hissi verecektir.

Tarif için: Patates Haşlama

Detaylı bilgi için: Patates Suyunun Faydaları, Cilde Faydaları, Zayıflatan Etkileri

Tarif: Patates Haşlama

 

Şiddeti devam eden ve geçmeyen mide yanması problemi için vakit kaybetmeden size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı ve listede sözü geçen besinleri tüketmeden önce alerjinizin olup olmadığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler!

 

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Evde Çözüm

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Çözüm

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler

Mide Kanaması Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Neden Olur? Tedavisi

Beklenen Efsane Cuma geldi! Stoklarla sınırlı ürünler için hemen tıklayın.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası Tarifi
Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası

Taro (Gölevez) Bitkisi: Akdeniz'de Bir Cevher! Topraktan gelen şifalı besinler listesine bir yenisi daha eklendi.…

Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek Tarifi
Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek

Stresi Azaltmak İçin Ne Yemeli? Yaşamın pek çok alanında, insanlar stresli dakikalar yaşayabilir. Oluşan stres…

Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir? Tarifi
Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir?

Pöç: Dana Etinden Kemikli Lokum Et! Et yemeklerine ilgisi olan pek çok kişi, pöç hakkında…

Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?
Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?

Mormiks Baklava: Şeker Hastaları Yiyebilir Türk mutfağının sevilen tatlıları arasında asırlardır yerini koruyan baklava, çok…

Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan Tarifi
Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan

Ankara’da Künefenin En İyi Adresleri Özel olarak hazırlanan künefe peynirinin kullanıldığı yöresel tatlılardan biridir künefe.…

Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem Tarifi
Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem

Sivilcelerinizi Anında Kurutun! Günümüzde her yaştan insanın problemi olan sivilceler hiç olmadık zamanlarda çıkıp canınızı…

Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası Tarifi
Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası

Taro (Gölevez) Bitkisi: Akdeniz'de Bir Cevher! Topraktan gelen şifalı besinler listesine bir yenisi daha eklendi.…

Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek Tarifi
Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek

Stresi Azaltmak İçin Ne Yemeli? Yaşamın pek çok alanında, insanlar stresli dakikalar yaşayabilir. Oluşan stres…

Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir? Tarifi
Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir?

Pöç: Dana Etinden Kemikli Lokum Et! Et yemeklerine ilgisi olan pek çok kişi, pöç hakkında…

Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?
Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?

Mormiks Baklava: Şeker Hastaları Yiyebilir Türk mutfağının sevilen tatlıları arasında asırlardır yerini koruyan baklava, çok…

Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan Tarifi
Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan

Ankara’da Künefenin En İyi Adresleri Özel olarak hazırlanan künefe peynirinin kullanıldığı yöresel tatlılardan biridir künefe.…

Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem Tarifi
Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem

Sivilcelerinizi Anında Kurutun! Günümüzde her yaştan insanın problemi olan sivilceler hiç olmadık zamanlarda çıkıp canınızı…

En Yüksek Östrojen İçeren 10 Mucizevi Besin Tarifi
En Yüksek Östrojen İçeren 10 Mucizevi Besin

Östrojen Hormonu Doğal Yollarla Nasıl Artırılır? Hormonlar vücudun yapı taşlarından biridir ve vücut fonksiyonlarının çalışmasına…

1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi

Şok Kahve Diyeti ile Her Gün 1 Kilo! Zayıflamak isteyenlerin sık sık tükettiği kahve, yağ…

Et Mühürleme Nasıl Yapılır? Teknikleri ve Püf Noktaları
Et Mühürleme Nasıl Yapılır? Teknikleri ve Püf Noktaları

Lezzet İçin Doğru Seçim: Et Mühürleme Sağlıklı yaşamın sırrı düzenli ve dengeli beslenmeden geçer. Doktorlar…

Ülkenin En İyi 16 Karadeniz Lokantası Tarifi
Ülkenin En İyi 16 Karadeniz Lokantası

Karadeniz Mutfağının Leziz Adresleri Balık etleri ve sebzelerle lezzetlenen Karadeniz mutfağı, birbirinden farklı iştah açan…

Meyve, Sebze ve Yeşillikler Uzun Süre Nasıl Saklanır? Tarifi
Meyve, Sebze ve Yeşillikler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Meyve ve Sebzeleri Doğru Saklama Yöntemleri Market dönüşü mutfağa girdiğinizde, aldığınız sebze ve meyvelerin uzun…

İstanbul’un En İyi 20 Balık Restoranı Tarifi
İstanbul’un En İyi 20 Balık Restoranı

İstanbul’da Lezzetli Balık Nerede Yenir? Marmara Denizi’nin İstanbullu halka sunduğu nimetlerden biri de çok faydalı…

Tarifler Geri
Videolar Geri