Zencefil Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir?

Doğanın Şifalı Reçetesi Zencefil

Alternatif tıbbın süper besini zencefil, şifaları ile evlerin doğal doktoru olarak tanınır. Besleyici değerleri ile tam bir vitamin deposu olan ve tazesiyle kurusuyla yaz – kış mutfaklardan eksik etmediğimiz şifalı besin, aroması ile yemeklere tat verirken taze haliyle salataların ve yemeklerin sağlık kaynağı olur.

Zencefil Nedir?

Kök halindeki yumruları ile görüp aşina olduğumuz zencefili tanımayanlar, zencefil nasıl bir bitkidir veya zencefil nasıl yetişir diye merak edebilir.

Zencefil, zencefilgiller familyasının besin değeri yüksek bir üyesidir. Bir metreye kadar uzayabilen ince uzun otsu bitkinin kök kısmından yetiştir. Zencefil bitkisi ya da zencefil ağacı genellikle tropikal iklim bitkisi olarak karşımıza çıkar ve aroması ile tarçını hafifçe andıran besin, biçim ve renk olarak yerelmasına olan benzerliği ile şaşırtır. Yemeklerde tek başına kullanıldığı gibi özellikle Hindistan yemek kültürünün mihenk taşı olan köri tozunun önemli bir parçasıdır. Asya mutfaklarının yanında dünya mutfaklarının önemli baharatlarından biri olarak vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Zencefil fiyat olarak da uygun bir besindir. Ortalama olarak 250 gramı 7 – 8 TL arasında satılır.

Zencefil Faydaları Nelerdir?

 • Kan akışını hızlandırarak vücut sıcaklığını yükselten besin, normal kan dolaşımını korur.
 • Mideye ve mide bulantısına faydalı olan zencefil, besinlerin vücuttaki emilimini arttırır. Ayrıca hazmı kolaylaştırarak mide rahatsızlıklarından korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı, öksürük, solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklara karşı vücudu koruması zencefil yararları arasında en bilinenidir.
 • Kemoterapi sürecinde oluşan mide bulantısını azaltmanın yanında kolon kanserinin ve yumurtalık kanserinin tedavisine yardımcı olur.
 • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etki taşır ve beyin hücrelerini koruması özellikle zencefil çayının faydası olarak gösterilir.
 • Cilt sağlığına da iyi geldiği bilinen zencefil maskesi ve zencefil yağı yaşlanmaya karşı kırışıklarla mücadele etmeyi sağlar.

Zencefil Neye İyi Gelir?

 • Yararları ile halk arasında aldığı süper besin unvanının hakkını veren zencefil ne işe yarar, hangi hastalıklara iyi gelir diyenlere tansiyondan şekere kadar birçok hastalığa karşı olan faydalarını sayabiliriz.
 • Zencefil kalbe yapılan baskıyı azaltarak yüksek tansiyonu düşürür.
 • Balla, sütle, pekmezle, limonla karıştırılarak soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir. Zencefilin kanser tedavisinde mide bulantılarına karşı kullanılan en iyi besinlerden olduğu bilinir.
 • Yine tiroid bezi rahatsızlıklarını ilaç tedavisine gerek kalmadan zencefil suyu ile atlatmak mümkün.
 • Ayrıca zencefilin diş beyazlatmak için kullanıldığı ve cinsel gücü arttırdığı şimdilik bilinen etkilerinden sadece bazıları.
 • Şeker hastalığına karşı ise tarçınla birlikte mucizeler yaratan besin, kan şekerini düşürmede oldukça etkili.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

 • Zencefilin nasıl tüketileceğine geçmeden evvel zencefil çeşitlerini tanımak gerekir. Genellikle yumru haliyle görmeye alışık olduğumuz zencefil çeşitleri, taze zencefil ve zencefil kurusu olarak iki türdür. Sonbaharda tezgahlarda bulmanın hiç de zor olmadığı taze zencefil kökü, kurutularak kök ve toz haliyle satılır.
 • Zencefil tozu daha ziyade yemeklerde baharat olarak tercih edilir ve çay olarak değerlendirilir. Tavuk ve et yemeklerine hoş bir tat veren malzemedir ve yemekler için hazırlanan soslara katılır.
 • Tabii ki baharat olarak kullanımı sadece yemeklerle sınırlı değildir ve aromatik lezzeti ile her türlü tuzlu veya tatlı hamur işine eklenerek masaya getirilir. Kurutulmuş kök zencefil ise çay yapımında veya kür hazırlamada kullanılırken taze zencefil salataların en beğenilen lezzetlerinden biri olur.
 • Taze zencefil söz konusu olduğunda zencefil nasıl soyulur diye merak edilir. Taze zencefili soymanın püf noktası sivri uçlu bir kaşıkla soymaktan geçer. Oldukça ince kabuklu olduğu için sivri uçlu bir kaşıkla girintili çıkıntılı yerleri kolayca soyulur ve bu sayede zencefil ziyan da olmaz.

Zencefil Kürü Çeşitleri

 • Zencefil, şifa kaynağı olan birçok kürün ana malzemesidir.
 • Zencefil kürleri arasında en kolay hazırlanan tarif zencefil çayıdır. Bir iki dilim zencefille demlenen zencefil çayı hastalıklara mücadele etmenize destek olur ve zencefil çayı ne zaman içilmeli diyenlerin sonbahardan önce tüketmesi tavsiye edilir. Kolay hazırlanan zencefil çayını isterseniz tarçınla da hazırlayabilir ya da hastalıklara karşı zencefil tarçın kürünü deneyebilirsiniz.
 • Kış geldiğinde değeri bir kez daha anlaşılan diğer kür ise zencefilli bal veya limon eklenerek hazırlanan zencefili limonlu bal kürü olur. Soğuk algınlığına birebir olan ballı kürlerin hazırlanması da bir o kadar kolay.
 • Öksürük için deneyeceğiniz kür ise zencefil süt ve zencefil pekmez kürleri. İster bal ekleyerek ister sadece süt eşliğinde içilebilen zencefil süt kürü ve zencefil pekmez kürü sayesinde kışı sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.
 • Sadece soğuk algınlığı için değil zayıflamak için hazırlanan zencefil kürleri de çok popülerdir.
 • Yoğurt ya da yalnızca yoğurt eşliğinde hazırlanan zencefil yoğurt kürü zayıflamada zencefil suyu kadar etkilidir.

Zencefil Zayıflatır Mı?

 • Şifa kaynağı zencefil zayıflama üzerinde de etkili olan bir besin.
 • Sindirimi kolaylaştıran ve yağ yakmayı destekleyen içeriği ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenlerin en büyük yardımcısı olur.
 • Özellikle metabolizmayı hızlandırarak daha fazla yağ yakmayı sağlayan zencefil diyet esnasında kullanılırsa daha iyi sonuç verir.
 • Zencefil ile zayıflayanlar özellikle zencefil detox yöntemini çok iyi bilir.
 • Kilo vermeye doğrudan yardımcı olan zencefil detoksları bilhassa zencefil zayıflatır mı diyenlere tavsiye edilecek en önemli tariflerdir.

Zencefil Zararları Nelerdir?

 • Faydaları ispatlanmış bir besin olan zencefil, bilinçsizce kullanılmadığı sürece herhangi bir yan etki göstermez. Fakat yanlış kullanımlarda ve zencefil alerjisinde çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Özellikle aromatik ve keskin bir tada sahip olduğu için mide rahatsızlığı olan kişilerin kullanımına dikkat etmesinde fayda var.
 • Halk arasında zencefilin yan etkilerinden birinin de uykusuzluk olduğu düşünülse de zencefil, aksine rahatlamayı sağlayarak daha kaliteli ve derin bir uyku çekmeyi sağlar.
 • Hamilelik sırasında ise mide bulantılarına karşı kullanılan besin, aşırı tüketildiğinde düşüğe neden olabileceği için hamile hanımların kullanırken çok dikkatli davranması gerekir. Ayrıca zencefilin kan sulandırıcı etki taşıdığı da unutulmamalıdır.

Zencefil ile Farklı ve Şifalı 3 Tarif

1) Yılbaşı Kurabiyeleri Zencefili Kurabiye İçin:

Hep şifalı özellikleri ile konuşulan zencefil kokusu, tadı ve lezzeti ile mutfaklarda yerini kimseye kaptırmayacak bir besin. Hamur işi, et yemeği demeden farklı türde tariflerin lezzetli misafiri olur kendisi. Zencefille hazırlanacak şifalı ve lezzetli tariflerden ilki küçük – büyük demeden herkesin severek yiyeceği zencefili kurabiye. Zencefilin toz halinin kullanıldığı kurabiye, kış mevsiminde afiyetle yiyeceğiniz en uygun atıştırmalık. Zencefilli Kurabiye

Tarif: Zencefilli Kurabiye

2) Şifa Kaynağı Zencefilli Çorba İçin:

Diğer tarifimiz ise bir sağlık deposu olan zencefilli çorba. Tavuk suyuyla hazırlanan ve kış aylarında içinizi ısıtmakla kalmayıp sağlığınızı koruyacak olan tarif, faydaları ile hastalar için birebir. Sadece şifalı özellikleri ile değil, zencefil rengi ve kıvamı ile de masaların tacı edeceğiniz tarif yemek listenizden hiç çıkartmayacağınız türden. Zencefilli Tavuk Suyuna Çorba

Tarif: Zencefilli Tavuk Suyuna Çorba

3) Limonatanın En Faydalı Hali Ballı Zencefilli Limonata İçin:

Son tarifimiz ise taze zencefille hazırlanan limonata. Bal, portakal, zencefil ve limonla hazırlanan limonata, tam bir vitamin deposu. Kahvaltı sofralarında herkesin bir bardak daha isteyeceği limonata, biraz meşakkatli hazırlansa da şifaları ile hakkını verir. Ballı Zencefilli Limonata

Tarif: Ballı Zencefilli Limonata

Şifa kaynağı zencefil tarifleri için sitemizi ziyaret ediniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zencefil Çayı Tarifi
Zencefil Çayı1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama3
Zencefil Kür Tarifi
Zencefil Kür1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Taze Zencefil Çayı Tarifi
Taze Zencefil Çayı2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 15dk Hazırlama2
Zencefil Çayı Tarifi
Zencefil Çayı Tarifi2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama1032
Zencefil Fantazisi Çay Tarifi
Zencefil Fantazisi Çay2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama48
Kuru Üzümlü Zencefili Sütlaç Tarifi
Kuru Üzümlü Zencefili Sütlaç4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama14
Zencefil Turşusu (Gari)(Videolu) Tarifi
Zencefil Turşusu (Gari)(Videolu)8-10 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama11
Karanfilli Zencefili Tarçınlı Sütlaç Tarifi
Karanfilli Zencefili Tarçınlı Sütlaç2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama30
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Tarifler Geri
Videolar Geri