Haşlanmış Mısır Kaç Kalori? Faydaları, Kilo Yapar Mı?

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori? Faydaları, Kilo Yapar Mı? Tarifi

Haşlanmış Mısır Kalori ve Besin Değerleri

Kilo Yapar Mı, Diyette Yenir Mi?

Ana vatanı Güney Amerika’da Meksika ve Peru olan mısır, buğdaygiller familyasına ait bir tür tahıldır. Un ve yağ üretiminde yaygın olarak kullanılabilen bu tahıl için sıcak iklim uygun koşullar oluşturur. Yetiştiği coğrafyanın özelliklerine göre yapısı değişebilen mısır, ülkemize ilk kez 1860 yılında Amerika kıtasından getirilmiştir. Buğday ve pirinçten sonra en geniş ekim alanına sahiptir; bunun nedeni ülke topraklarımızın mısır üretimine elverişli olmasıdır.

Özellikle Karadeniz kıyı kesiminde mısır ve mısıra dair un ve yağ sıklıkla kullanılmaktadır. Mısır ekmeği, mısır unu ve mısır özü yağı dışında genel olarak mutfaklarımızda sıkça kullandığımız bir besin. Gerçek bir sinema deneyiminin yanında iyi gidecek elbette patlamış mısır, sevilen sokak lezzetleri arasında köz mısır ve haşlanmış süt mısır, özellikle salatalara tazelik katan konserve mısırlar bu yaygın tüketimin en belirgin örnekleri şüphesiz.

Köz mısır ya da haşlanmış mısıra işlek bir caddede, herhangi bir köşe başında, sahilde ya da semt pazarlarında rahatlıkla rastlayabiliriz. Ekonomik fiyatları, etrafa yayılan o enfes kokusu ve tüm bunlara eşlik eden lezzeti pek çoğumuzun sevdiği bir atıştırmalığa dönüştürüyor mısırı. Peki, 1 haşlanmış mısır kaç kalori, yerken hiç düşündünüz mü? Diyette olanlar, kilosuna dikkat edenler ve tüm merak edenler için haşlanmış mısır kalori ve besin değerleri bu yazıda detaylarıyla incelendi.

1 koçan haşlanmış mısır kaç kalori

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori?

Haşlanmış mısır besin değerleri açısından zengin bir kaynaktır. Ortalama bir boyuttaki haşlanmış mısır 1 dilim ekmek yerine geçer. Aynı zamanda lifli bir tahıl olduğundan tok tutma özelliğine sahiptir. Potasyum başta olmak üzere folik asit, sodyum, diyet lifi ve fosfor içerir. 1 koçan haşlanmış mısır besin değerleri; 20.98 gr karbonhidrat, 3.41 gr protein, 1.5 gr yağ, 2.4 gr lif, 2 mg sodyum, 123 mg potasyum, 6 mg kalsiyum, 65 iu A vitamini, 0.59 oranında demir içerir.

Peki, haşlanmış süt mısır kaç kalori? Haşlanmış mısır kalori değerleri nasılmış, hep birlikte inceleyelim:

 • 1 koçan haşlanmış mısır kaç kalori? 1 adet haşlanmış mısır kaç kalori? 1 koçan (100 gr) haşlanmış mısır 96 kcal
 • 1 orta bardak (100 gr) haşlanmış mısır 96 kcal
 • 1 büyük bardak (200 gr) haşlanmış mısır 192 kcal
 • 1 çorba kaşığı (10 gr) haşlanmış mısır 10 kcal

1 adet haşlanmış mısır kaç kalori

Haşlanmış Mısır Kilo Yapar Mı? Diyette Yenir Mi?

Mısır, tahıl grubu besinleri arasında yer alır. Lif açısından zengin bir kaynak olmasıyla diyet listelerinde yer alabilir. Elbette pişirilme şekillerinin bu aşamada etkisi büyük. Yağsız ve tuzsuz haşlanmış mısır kalori ve besin değerleri ideal düzeyde olacaktır. Diyet lifi içermesi, az miktarda tüketilse de tok tutabilecek özelliğe sahip olduğu gibi B grubu vitaminleri içeriği ile de hem besleyici hem de iştah kapatıcıdır. Bu özelliklerinin akabinde beslenme uzmanları, zayıflama sürecinde olanların ara öğünlerde büyük olmamak kaydıyla haşlanmış mısır yemesinde bir sakında görmemektedir.

Lif içeriğinin yanı sıra kabızlık giderme ve bağırsak çalıştırma gibi faydaları da bulunan mısır, diyet sırasında meydana gelen kabızlık sorununa çare olabilir. Sindirimi kolaylaştırır. Yanında bol su tüketerek faydalı etkilerini maksimum düzeyde görebilirsiniz. Özetle demek oluyor ki, diyette mısır yemek size kendinizi tok hissettireceği gibi mide ve bağırsak sorunlarınıza da iyi gelecektir. Altını çizmek istediğimiz nokta, haşlanmış mısırı tuzlamadan, yağ ilave etmeden bol su eşliğinde -ölçülü miktarlarda- tüketmeniz. Orta boy bir mısır sağlıklı ve yeterli olacaktır. Yani, haşlanmış mısır diyette yenebilir.

haşlanmış mısır kalori

Haşlanmış Mısırın Faydaları Nelerdir?

 • Lif içeriği sayesinde çabuk acıkmayı önler, uzun süre tok tutar. Özellikle diyet ara öğünlerinde, gün içinde açlık hissettiğiniz zamanlarda haşlanmış mısır yiyebilirsiniz.
 • Mevsiminde tüketilen haşlanmış mısır faydaları içeriğindeki vitamin ve minerallerden alır. B grubu vitaminleri, folik asit, demir, potasyum, manganez ve kalsiyum içerir.
 • Kadınlar için regl dönemi sancıları, idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlere karşı etkili çözümler içerir. Ağrılı bir adet dönemindeyken ya da idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde haşlanmış mısır yiyebilirsiniz.
 • Başta demir olmak üzere lif ve folat (folik asit) içeriği sayesinde kansızlık için doğal bir ilaç niteliğindedir. Kansızlık, halsizlik, gün içinde çabuk yorulma, enerji düşüklüğü gibi durumlarda haşlanmış mısır enerji verecektir.
 • Kabızlık, şişkinlik, sindirim ve mide sorunlarına iyi gelir. Haşlanmış mısır yiyerek kabızlığınızı giderebilirsiniz. Mideniz haşlanmış mısırı kolay sindirecektir.
 • B grubu vitaminleri sayesinde hafızayı güçlendirir.

Haşlanmış Mısır Zararları ve Yan Etkileri

 • Guatr hastalarının haşlanmış mısırı düzenli tüketmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Aşırı tüketimi kilo alımına sebebiyet verebilir.
 • Kabızlığı giderdiği gibi fazla yediğiniz takdirde ishal olabilirsiniz.

haşlanmış mısır kalori

Haşlanmış Mısır Nasıl Saklanır?

Haşlanmış mısır, özellikle yaz mevsiminde bol bol yetişir. Semt pazarlarında, manav ve marketlerde sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde, üretim bolluğundan dolayı fiyatları da ekonomiktir. Haşlanmış mısır yeme deneyimini dört mevsime taşıyabilmek isteyenler için haşlanmış mısır saklama yöntemi arayışları başlar.

Taze mısırı bütün olarak ya da ortadan ikiye bölerek buzluğunuzda uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz. Dilerseniz, mısır tanelerini koçanından ayırarak mısır konservesi de yapabilir veya bu şekliyle de buzdolabı poşetlerine paylaştırıp dondurabilirsiniz. Kullanmadan önce buzunun çözülmesini beklemeniz gerekir. Havasını iyice aldığınız mısırları, ağzı sıkıca kapatılmış buzdolabı poşetlerinde yaklaşık olarak bir sene kadar muhafaza edebilirsiniz.

Haşlamalık mısırların uzun süre saklayabileceğiniz bu tarif mutfakta işinize yarayacak. Böylelikle uzun kış akşamlarında canınız her çektiğinde mısır haşlayabilir, yumuşacık enfes kokulu lezzetiyle içinizi ısıtabilirsiniz!

Tarif için: Dondurucuda Haşlamalık Mısır

Tarif: Dondurucuda Haşlamalık Mısır

Yumuşacık 5 Farklı Haşlanmış Mısır Tarifi

1) Tüm Detaylarıyla Haşlama Mısır Tarifi

Haşlama mısırın tarifi olur mu demeyin. İpuçlarını doğru izlediğinizde lezzetine doyum olmayacak bir deneyim yaşayabilirsiniz. Süt, küp şeker, mısır iç kabukları bu aşamada fark yaratan detaylar olacak. Dışarıda satılan haşlanmış mısırların tadını kendi mutfağınızda alabileceğiniz bu tarifte yapılış aşamaları sizler için fotoğraflandı. Diğer tüm detaylar için linke tıklayın. Haşlama Mısır

Tarif: Haşlama Mısır

2) Videolu Anlatımıyla Lezzetli Mısır Haşlaması

İlk kez mısır haşlayacaklar ya da işi şansa bırakmak istemeyenler için videolu bir tarif var sırada. Mısır haşlama ile ilgili tüm detaylara vakıf olabileceğiniz bu tarifte lezzetsiz sonuçlar almak adeta imkansız. Bir de mısırın tam mevsimiyse bol vitaminli bir atıştırmalık sizleri bekliyor demektir. Mısır yapraklarının da aroma kazandırdığı bu tarif için tek tık yeter! Lezzetli Mısır Haşlaması

Tarif: Lezzetli Mısır Haşlaması

3) 15 Dakikada Mısır Haşlama, Hem de Düdüklü Olmadan!

15 dakikada mısır nasıl haşlanır? Hayret ettiğinizi duyar gibiyiz, hiç endişelenmeyin. Eğer mısırınız süt mısır ise ve tencereye koyduğunuz su kaynar vaziyetteyse mısırların ne kadar kısa sürede haşlandığına tanık olmanız an meselesi. Artık haşlanmış mısır yemek için düdüklünün başında uzun süreler beklemek tarihe karışıyor, kaçırmayın! 15 Dakikada Mısır Haşlama (Düdüklüsüz)

Tarif: 15 Dakikada Mısır Haşlama (Düdüklüsüz)

4) Püf Noktalarıyla Süt Mısır Haşlama

Süt mısır haşlamanın tüm sırları bu tarifte sizler için özel olarak listelendi! Mısır kabukları ve toz şekerin mısır haşlarken ne kadar fark yarattığına tanık olacaksınız. Ortalama yarım saat içinde hazır olan bu mısırları tadan tek adetle yetinir mi bilemiyoruz :) Ayrıntılı anlatımı, fotoğraflı yapılış aşamaları ile işinizi oldukça kolay! Püf Noktalarıyla Süt Mısır Haşlama

Tarif: Püf Noktalarıyla Süt Mısır Haşlama

5) İster Salatada İster Bardakta Tane Haşlama Mısır

Konserve mısır ile hazırlanan bu tarif, baharatlı, sarımsaklı aroması ve iştah açan kokusuyla mutfağınızda enfes bir deneyim yaşatmaya hazır! Limon, sarımsak, pul biber, kara biber ile bardak mısır oluşturabilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Hazırlaması yalnızca dakikalarınızı alacak, kaçırmayın! Haşlama Mısır

Tarif: Haşlama Mısır

Mısır ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Mısır Kaç Kalori?

Patlamış Mısır Kaç Kalori?

Mısır Bitkisi Besin Değeri, Faydaları ve Yetiştiriciliği

Mısır Püskülü Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Hazırlanır? Neye İyi Gelir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Mısır Haşlama Tarifi
Mısır Haşlama4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Haşlama Mısır Tarifi
Haşlama Mısır1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama44
Mısır Haşlama Tarifi
Mısır Haşlama2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama4
Mısır Haşlama Tarifi
Mısır Haşlama2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama16
Süt Mısır Haşlama Tarifi
Süt Mısır Haşlama12-14 kişilik, 50dk Pişirme, 5dk Hazırlama7
Süt Mısır Haşlama Tarifi
Süt Mısır Haşlama2-4 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama3
Mısır Haşlama (Kukuroza) Tarifi
Mısır Haşlama (Kukuroza)1-2 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Süt Mısır Haşlama Tarifi
Süt Mısır Haşlama2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama24
15 Dk Da Mısır Haşlama (Düdüklüsüz) Tarifi
15 Dk Da Mısır Haşlama (Düdüklüsüz)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama458
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri