Haşlanmış Mısır Kaç Kalori? Faydaları, Kilo Yapar Mı?

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori? Faydaları, Kilo Yapar Mı? Tarifi

Haşlanmış Mısır Kalori ve Besin Değerleri

Kilo Yapar Mı, Diyette Yenir Mi?

Ana vatanı Güney Amerika’da Meksika ve Peru olan mısır, buğdaygiller familyasına ait bir tür tahıldır. Un ve yağ üretiminde yaygın olarak kullanılabilen bu tahıl için sıcak iklim uygun koşullar oluşturur. Yetiştiği coğrafyanın özelliklerine göre yapısı değişebilen mısır, ülkemize ilk kez 1860 yılında Amerika kıtasından getirilmiştir. Buğday ve pirinçten sonra en geniş ekim alanına sahiptir; bunun nedeni ülke topraklarımızın mısır üretimine elverişli olmasıdır.

Özellikle Karadeniz kıyı kesiminde mısır ve mısıra dair un ve yağ sıklıkla kullanılmaktadır. Mısır ekmeği, mısır unu ve mısır özü yağı dışında genel olarak mutfaklarımızda sıkça kullandığımız bir besin. Gerçek bir sinema deneyiminin yanında iyi gidecek elbette patlamış mısır, sevilen sokak lezzetleri arasında köz mısır ve haşlanmış süt mısır, özellikle salatalara tazelik katan konserve mısırlar bu yaygın tüketimin en belirgin örnekleri şüphesiz.

Köz mısır ya da haşlanmış mısıra işlek bir caddede, herhangi bir köşe başında, sahilde ya da semt pazarlarında rahatlıkla rastlayabiliriz. Ekonomik fiyatları, etrafa yayılan o enfes kokusu ve tüm bunlara eşlik eden lezzeti pek çoğumuzun sevdiği bir atıştırmalığa dönüştürüyor mısırı. Peki, 1 haşlanmış mısır kaç kalori, yerken hiç düşündünüz mü? Diyette olanlar, kilosuna dikkat edenler ve tüm merak edenler için haşlanmış mısır kalori ve besin değerleri bu yazıda detaylarıyla incelendi.

1 koçan haşlanmış mısır kaç kalori

Haşlanmış Mısır Kaç Kalori?

Haşlanmış mısır besin değerleri açısından zengin bir kaynaktır. Ortalama bir boyuttaki haşlanmış mısır 1 dilim ekmek yerine geçer. Aynı zamanda lifli bir tahıl olduğundan tok tutma özelliğine sahiptir. Potasyum başta olmak üzere folik asit, sodyum, diyet lifi ve fosfor içerir. 1 koçan haşlanmış mısır besin değerleri; 20.98 gr karbonhidrat, 3.41 gr protein, 1.5 gr yağ, 2.4 gr lif, 2 mg sodyum, 123 mg potasyum, 6 mg kalsiyum, 65 iu A vitamini, 0.59 oranında demir içerir.

Peki, haşlanmış süt mısır kaç kalori? Haşlanmış mısır kalori değerleri nasılmış, hep birlikte inceleyelim:

 • 1 koçan haşlanmış mısır kaç kalori? 1 adet haşlanmış mısır kaç kalori? 1 koçan (100 gr) haşlanmış mısır 96 kcal
 • 1 orta bardak (100 gr) haşlanmış mısır 96 kcal
 • 1 büyük bardak (200 gr) haşlanmış mısır 192 kcal
 • 1 çorba kaşığı (10 gr) haşlanmış mısır 10 kcal
1 adet haşlanmış mısır kaç kalori

Haşlanmış Mısır Kilo Yapar Mı? Diyette Yenir Mi?

Mısır, tahıl grubu besinleri arasında yer alır. Lif açısından zengin bir kaynak olmasıyla diyet listelerinde yer alabilir. Elbette pişirilme şekillerinin bu aşamada etkisi büyük. Yağsız ve tuzsuz haşlanmış mısır kalori ve besin değerleri ideal düzeyde olacaktır. Diyet lifi içermesi, az miktarda tüketilse de tok tutabilecek özelliğe sahip olduğu gibi B grubu vitaminleri içeriği ile de hem besleyici hem de iştah kapatıcıdır. Bu özelliklerinin akabinde beslenme uzmanları, zayıflama sürecinde olanların ara öğünlerde büyük olmamak kaydıyla haşlanmış mısır yemesinde bir sakında görmemektedir.

Lif içeriğinin yanı sıra kabızlık giderme ve bağırsak çalıştırma gibi faydaları da bulunan mısır, diyet sırasında meydana gelen kabızlık sorununa çare olabilir. Sindirimi kolaylaştırır. Yanında bol su tüketerek faydalı etkilerini maksimum düzeyde görebilirsiniz. Özetle demek oluyor ki, diyette mısır yemek size kendinizi tok hissettireceği gibi mide ve bağırsak sorunlarınıza da iyi gelecektir. Altını çizmek istediğimiz nokta, haşlanmış mısırı tuzlamadan, yağ ilave etmeden bol su eşliğinde -ölçülü miktarlarda- tüketmeniz. Orta boy bir mısır sağlıklı ve yeterli olacaktır. Yani, haşlanmış mısır diyette yenebilir.

haşlanmış mısır kalori

Haşlanmış Mısırın Faydaları Nelerdir?

 • Lif içeriği sayesinde çabuk acıkmayı önler, uzun süre tok tutar. Özellikle diyet ara öğünlerinde, gün içinde açlık hissettiğiniz zamanlarda haşlanmış mısır yiyebilirsiniz.
 • Mevsiminde tüketilen haşlanmış mısır faydaları içeriğindeki vitamin ve minerallerden alır. B grubu vitaminleri, folik asit, demir, potasyum, manganez ve kalsiyum içerir.
 • Kadınlar için regl dönemi sancıları, idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlere karşı etkili çözümler içerir. Ağrılı bir adet dönemindeyken ya da idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde haşlanmış mısır yiyebilirsiniz.
 • Başta demir olmak üzere lif ve folat (folik asit) içeriği sayesinde kansızlık için doğal bir ilaç niteliğindedir. Kansızlık, halsizlik, gün içinde çabuk yorulma, enerji düşüklüğü gibi durumlarda haşlanmış mısır enerji verecektir.
 • Kabızlık, şişkinlik, sindirim ve mide sorunlarına iyi gelir. Haşlanmış mısır yiyerek kabızlığınızı giderebilirsiniz. Mideniz haşlanmış mısırı kolay sindirecektir.
 • B grubu vitaminleri sayesinde hafızayı güçlendirir.

Haşlanmış Mısır Zararları ve Yan Etkileri

 • Guatr hastalarının haşlanmış mısırı düzenli tüketmesi tavsiye edilmemektedir.
 • Aşırı tüketimi kilo alımına sebebiyet verebilir.
 • Kabızlığı giderdiği gibi fazla yediğiniz takdirde ishal olabilirsiniz.
haşlanmış mısır kalori

Haşlanmış Mısır Nasıl Saklanır?

Haşlanmış mısır, özellikle yaz mevsiminde bol bol yetişir. Semt pazarlarında, manav ve marketlerde sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde, üretim bolluğundan dolayı fiyatları da ekonomiktir. Haşlanmış mısır yeme deneyimini dört mevsime taşıyabilmek isteyenler için haşlanmış mısır saklama yöntemi arayışları başlar.

Taze mısırı bütün olarak ya da ortadan ikiye bölerek buzluğunuzda uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz. Dilerseniz, mısır tanelerini koçanından ayırarak mısır konservesi de yapabilir veya bu şekliyle de buzdolabı poşetlerine paylaştırıp dondurabilirsiniz. Kullanmadan önce buzunun çözülmesini beklemeniz gerekir. Havasını iyice aldığınız mısırları, ağzı sıkıca kapatılmış buzdolabı poşetlerinde yaklaşık olarak bir sene kadar muhafaza edebilirsiniz.

Haşlamalık mısırların uzun süre saklayabileceğiniz bu tarif mutfakta işinize yarayacak. Böylelikle uzun kış akşamlarında canınız her çektiğinde mısır haşlayabilir, yumuşacık enfes kokulu lezzetiyle içinizi ısıtabilirsiniz!

Tarif için: Dondurucuda Haşlamalık Mısır

Tarif: Dondurucuda Haşlamalık Mısır

Yumuşacık 5 Farklı Haşlanmış Mısır Tarifi

1) Tüm Detaylarıyla Haşlama Mısır Tarifi

Haşlama mısırın tarifi olur mu demeyin. İpuçlarını doğru izlediğinizde lezzetine doyum olmayacak bir deneyim yaşayabilirsiniz. Süt, küp şeker, mısır iç kabukları bu aşamada fark yaratan detaylar olacak. Dışarıda satılan haşlanmış mısırların tadını kendi mutfağınızda alabileceğiniz bu tarifte yapılış aşamaları sizler için fotoğraflandı. Diğer tüm detaylar için linke tıklayın. Haşlama Mısır

Tarif: Haşlama Mısır

2) Videolu Anlatımıyla Lezzetli Mısır Haşlaması

İlk kez mısır haşlayacaklar ya da işi şansa bırakmak istemeyenler için videolu bir tarif var sırada. Mısır haşlama ile ilgili tüm detaylara vakıf olabileceğiniz bu tarifte lezzetsiz sonuçlar almak adeta imkansız. Bir de mısırın tam mevsimiyse bol vitaminli bir atıştırmalık sizleri bekliyor demektir. Mısır yapraklarının da aroma kazandırdığı bu tarif için tek tık yeter! Lezzetli Mısır Haşlaması

Tarif: Lezzetli Mısır Haşlaması

3) 15 Dakikada Mısır Haşlama, Hem de Düdüklü Olmadan!

15 dakikada mısır nasıl haşlanır? Hayret ettiğinizi duyar gibiyiz, hiç endişelenmeyin. Eğer mısırınız süt mısır ise ve tencereye koyduğunuz su kaynar vaziyetteyse mısırların ne kadar kısa sürede haşlandığına tanık olmanız an meselesi. Artık haşlanmış mısır yemek için düdüklünün başında uzun süreler beklemek tarihe karışıyor, kaçırmayın! 15 Dakikada Mısır Haşlama (Düdüklüsüz)

Tarif: 15 Dakikada Mısır Haşlama (Düdüklüsüz)

4) Püf Noktalarıyla Süt Mısır Haşlama

Süt mısır haşlamanın tüm sırları bu tarifte sizler için özel olarak listelendi! Mısır kabukları ve toz şekerin mısır haşlarken ne kadar fark yarattığına tanık olacaksınız. Ortalama yarım saat içinde hazır olan bu mısırları tadan tek adetle yetinir mi bilemiyoruz :) Ayrıntılı anlatımı, fotoğraflı yapılış aşamaları ile işinizi oldukça kolay! Püf Noktalarıyla Süt Mısır Haşlama

Tarif: Püf Noktalarıyla Süt Mısır Haşlama

5) İster Salatada İster Bardakta Tane Haşlama Mısır

Konserve mısır ile hazırlanan bu tarif, baharatlı, sarımsaklı aroması ve iştah açan kokusuyla mutfağınızda enfes bir deneyim yaşatmaya hazır! Limon, sarımsak, pul biber, kara biber ile bardak mısır oluşturabilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Hazırlaması yalnızca dakikalarınızı alacak, kaçırmayın! Haşlama Mısır

Tarif: Haşlama Mısır

Mısır ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Mısır Kaç Kalori?

Patlamış Mısır Kaç Kalori?

Mısır Bitkisi Besin Değeri, Faydaları ve Yetiştiriciliği

Mısır Püskülü Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Hazırlanır? Neye İyi Gelir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sütlü Mısır Haşlama Tarifi

Sütlü Mısır Haşlama

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Tencerede Mısır Haşlama Tarifi

Tencerede Mısır Haşlama

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
5 Dakikada Mısır Haşlama Tarifi

5 Dakikada Mısır Haşlama

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Tencerede Süt Mısır Haşlama Tarifi

Tencerede Süt Mısır Haşlama

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı? Tarifi

Amerikan Salatası Mı? Rus Salatası Mı?

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Haşlama Tarifi

Haşlama

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Haşlama Tarifi

Haşlama

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Haşlama Tarifi

Haşlama

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Tarifler Geri
Videolar Geri