Lokum Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Lokum Kalori Değerleri

Lokum Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Lokum Kalori Değerleri Tarifi

Dünyada Markalaşmış Geleneksel Tatlı İkramlık

Lokum Kaç Kalori?

3 temel malzeme bal – pekmez, nişasta ve su dışında aroma kazandırıcı farklı kuru yemiş veya meyvelerle hazırlanan lokum, geleneksel ikramlık tatlı olarak lezzeti ülke sınırlarını aşmış bir üne sahip. İçeriğindeki malzemelere göre değişkenlik gösterebilecek lokum kalori değerlerine geçmeden önce bu renkli ve zengin lezzet küplerinin çıkış noktasına kısa bir seyahat edelim diyoruz, ne dersiniz?

Lokum kelimesinin Osmanlıca rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türediğine yönelik görüşler vardır. 15. ila 16. yüzyıllar arasında Anadolu ve Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yaygın olarak tüketilmekteydi; öyle ki ilk Türk yemek kitabının içerisinde de lokum tarifi mevcut. Avrupa ve diğer yabancı ülkelerin ‘Turkish delight’ yani ‘Türk keyfi’ olarak adlandırdıkları bu lokum hakikaten bir keyif atıştırmalığı olarak geleneksel Türk kahvesi sunumunun, bayramlarda eve gelen misafirlere hoş geldiniz maiyetinde ağız tatlandırmak amacıyla yapılan ikramların ve hatta kız isteme merasimlerinin de olmazsa olmazı.

Osmanlı tarihinde lokumun ilk üreticisi olarak kabul görmüş Kastamonulu Hacı Bekir Efendi icat ettiği bu yeni lezzet sayesinde, o dönem hüküm süren padişah tarafından ‘Nişan-ı Ali Osmani’ ile onurlandırılmıştır. Aradan geçen asırlara rağmen kaymağıyla meşhur Afyon’da kaymaklı lokum, Isparta’da güllü lokum, Safranbolu’da safranlı lokum gibi çeşitleriyle ülkenin dört bir yanından bölgeye özgü malzemelerle zenginleştirilmiş bu tatlı atıştırmalık iyi ki bizimle dediğimiz geleneksel lezzetlerimiz arasında şüphesiz.

Fıstıklısından fındıklısından cevizlisine, güllüsünden meyvelisine, çikolatalısından sadesine hatta en pratik tatlılardan bisküvi arası kıstırmalık olarak Türk damak tadında yer etmiş lokum kaç kalori? 1 lokum kaç kalori? Kahve yanı sunumlarının olmazsa olmazı lokum kalori değerleri çeşitlerine göre aşağıda sizler için sıralanıyor olacak, keyifli okumalar!

1 lokum kaç kalori

Lokum Kaç Kalori?

Lokum şeker içeriği çok yüksek tatlı bir atıştırmalıktır. Kalorisinin asıl kaynağı da şekerdir. 9 gramlık 1 adet standart boyutlarda lokum şeker dışında yaklaşık 8 gram kadar da karbonhidrat içerir. Sık aralıklarla lokum tüketmenin sağlıklı olmadığını bu aşamada belirtmekte fayda görüyoruz.

Eskiden lokum yapımında şeker yerine pekmez veya bal kullanılırmış; siz de kendi evinizde lokum yapmayı denerseniz daha sağlıklı olması açısından bal veya pekmez kullanabilirsiniz. Peki lokum kaç kalori? Çeşitlerine ve içeriğindeki malzemelerine göre bir lokum kaç kalori olabilir; hep birlikte inceleyelim:

lokum kalori

Sade Lokum Kaç Kalori?

Belki de dünyanın en basit tatlısı olan bisküvi arası kıstırmalık lokumu sade lokum yalnızca şeker, nişasta ve su barındırır. Genellikle nişasta kaplı olarak karşılacabileceğiniz sade lokumu farklı tariflerinizde de alternatif olarak kullanabileceğiniz gibi şeker hamuru da elde edebilirsiniz.

 • 100 gram sade lokum 360 kcal
 • 1 lokum kaç kalori? 1 adet lokum (9 gr) 32 kcal

Peki, bisküvi arası lokum kaç kalori?

 • 1 adet (9 gr) lokum 32 kcal
 • 1 adet (6 gr) pötibör bisküvi 26 kcal
 • Lokum bisküvi kaç kalori? 1 adet bisküvi arası lokum (kıstırma) ortalama 90 kcal

Tarif için: Sade Fındıklı Lokum

Tarif: Sade Fındıklı Lokum

Fıstıklı Lokum Kaç Kalori?

Antep fıstığı ile lezzetini taçlandıran fıstıklı lokuma, file fıstıklara, Hindistan cevizine veya nişastaya bulanmış olarak rastlayabilirsiniz. Çifte kavrulmuş, kaymaklı, sade fıstıklı, narlı fıstıklı lokum çeşitleri de gerek görünüm gerek lezzet itibarıyla oldukça iştah açıcıdır. Peki, fıstıklı lokum kaç kalori?

 • 100 gram fıstıklı lokum 380 kcal
 • 1 adet lokum kaç kalori? 1 adet çifte kavrulmuş fıstıklı lokum 63 kcal

Tarif için: Fıstıklı Lokum

Tarif: Fıstıklı Lokum

Güllü Lokum Kaç Kalori?

Gül ve gül ürünleri üreminde ilk sırada yer alan Isparta’da her adım başı güllü lokum satıcılarına denk gelebilirsiniz. Isparta dışında ülke genelinde de oldukça revaçta olan güllü lokum pembe sempatik görünümü, kendine özgü gül kokusu ve aroması ile farklı bir lezzete sahip. Peki, güllü lokum kaç kalori?

 • 100 gram güllü lokum 369 kcal
 • 1 adet güllü lokum 33 kcal

Tarif için: Güllü Lokum

Tarif: Güllü Lokum

Cevizli Lokum Kaç Kalori?

Kuru yemiş veya ara öğün atıştırmalığı olmanın çok ötesinde, ceviz aromasının kullanıldığı tatlılara karşı koymak epey zor. Zengin besin değerleri ve yoğun aromasıyla cevizin kullanıldığı tatlılardan birisi de şüphesiz lokum. Hindistan cevizli, kaymaklı, çifte kavrulmuş ya da sade cevizli lokum sık tüketilen cevizli lokumlar arasında, peki kaç kalori?

 • 1 adet cevizli lokum yaklaşık olarak 50 kcal

Tarif için: Cevizli İncirli Lokum (İftariyelik & Bayram İkramlığı)

Tarif: Cevizli İncirli Lokum (İftariyelik & Bayram İkramlığı)

Fındıklı Lokum Kaç Kalori?

En çok tüketilen kuru yemişlerin başında gelen fındık, tatlı tariflerinde de sıkça kullanılır. Bütün ya da parçalara ayrılmış olarak fındığı farklı tatlıların üzerinde süsleme olarak da görebilirsiniz. Peki, fındıklı lokum kaç kalori?

 • 100 gram fındıklı lokum 380 kcal

Tarif için: Fındıklı Lokum

Tarif: Fındıklı Lokum

Çikolatalı Lokum Kaç Kalori?

Kakao aromasının davetkarlığını buram buram hissetiren çikolata, yeryüzünde en çok sevilen tatlılardan şüphesiz. Mutluluk kaynağı olarak pek çok tatlıya uyarlanmış çikolata, lokum sektöründe de oldukça rağbet görüyor. Peki, çikolatalı lokum kaç kalori?

 • 1 adet (15 gr) çikolata kaplı lokum 50 kcal

Tarif için: Ev Yapımı Çikolatalı Lokum

Tarif: Ev Yapımı Çikolatalı Lokum

Ev Yapımı Çok Pratik İkramlık 5 Lokum Tarifi

1) Ağır Misafirlere Özel Kolay Padişah Lokumu

Tam ölçülü malzemeleri, aşama aşama ayrıntılı anlatımı ve püf noktaları ile özel olarak hazırlanan bu tarifte; süt, şeker, un ve tereyağı gibi temel malzemeler kullanılıyor. Lokumları bulamak için Hindistan cevizi, fındık, fıstık ve badem gibi malzemelerden damak tadınıza uygun olanlarını kullanabilirsiniz. Misafirlere ev yapımı lokum ikram etmek hoş bir fikir olacak! Kolay Padişah Lokumu

Tarif: Kolay Padişah Lokumu

2) Az Malzemeli Portakallı Lokum (Krem Şantisiz)

Kendi mutfağınızda hem ekonomik hem pratik hem de lezzetli ikramlık lokumlar hazırlamaya ne dersiniz? Ferahlatan portakal aromasıyla misafirlerinizin çok hoşuna gidecek bu lokumlar katkılı ürünlerden çok daha sağlıklı üstelik. Margarin, un, süt, şeker, vanilya, Hindistan cevizi ve portakal jölesi ile şık sunumlu lokumlar sizleri bekliyor. Mevcut malzemelerinizle dilediğiniz gibi süsleyip servis edebilirsiniz. Az Malzemeli Portakallı Lokum

Tarif: Az Malzemeli Portakallı Lokum

3) Çikolatalı Favori İkramlık Bayram Lokumu

Bayram ziyaretine gelen yakınlarınıza kendi yaptığınız lokumlardan ikram etmek çok keyifli olacak! Çocukların da bayıla bayıla yiyeceği bir atıştırmalık olarak hazırlanabilecek çikolatalı lokumlar kahve yanında da servis edilebilir. Çikolatalı toz puding, irmik, şeker, bitter çikolata, süt, tereyağı ve nişasta ile hazırlanan bu lokumları beyaz çikolata sosu, kakao, Hindistan cevizi ve toz Antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz. Çikolatalı İkramlık Bayram Lokumu

Tarif: Çikolatalı İkramlık Bayram Lokumu

4) Mandalina Aromalı Çok Hafif Mis Lokum

Taze sıkılmış bol vitaminli mandalina suyu ile oldukça hafif bir lokumu böylesine pratik bir tarifle kısa sürede hazırlamanız mümkün! Nasıl mı? Yalnızca 4 malzeme ile çok ekonomik bu lokumlar; mandalina suyu, şeker, nişasta ve Hindistan cevizi ile hazırlanıyor. Dilerseniz uzun bardaklarda dilerseniz geniş borcamlarda hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu jel diğer tatlı tarifleri için de rahatlıkla kullanılabilir. Mandalinalı Mis Lokum

Tarif: Mandalinalı Mis Lokum

5) Kahve Yanına, Çay Saatine Çok Kolay İrmik Topları

Çat kapı gelen misafirlere hemencecik hazırlayabileceğiniz yalnızca 3 aşamalı çok pratik bir tarif önerimiz var! Süt, irmik, toz şeker, krem şanti ve bulamak için; kakao, Hindistan cevizi ve Antep fıstığı ile renk renk irmik toplarınız olabilir! Şeker oranını damak zevkinize göre ayarlayabilir, içerisine kuru meyve veya kuru yemiş de ilave edebilirsiniz; tercih sizin! İrmik Topları

Tarif: İrmik Topları

Lokum tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Çikolata Kaç Kalori?

Hangi Baklava Kaç Kalori?

Sütlaç Kaç Kalori?

Hangi Kek Kaç Kalori?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Kraliçesi Tarifi
Kalori Kraliçesi10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama121
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama95
Lokum Tarifi
Lokum4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama3
Lokum Tarifi
Lokum12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama3 B
Lokum Tarifi
Lokum8-10 kişilik, 10dk Pişirme, 25dk Hazırlama92
Lokum Tarifi
Lokum6-8 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama51
Lokum Tarifi
Lokum12-14 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama106
Lokum Tarifi
Lokum12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama129
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir? Tarifi
Cheddar Peyniri Nedir? Nasıl Eritilir?

Hamburgerlerden Tanışıyoruz: Cheddar Peyniri Cheddar peyniri turuncuya çalan sarı rengiyle meşhur, tadı yoğun olan bir…

Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları Tarifi
Tuzlu Fıstık Kaç Kalori? Faydaları

Aile Ortamının Ekonomik Çerezi: Tuzlu Fıstık Tuzlu fıstık, ülkemizde eğlence içerikli organizasyonlar başta olmak üzere…

Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler Tarifi
Lohusa Nedir? Lohusa Depresyonu Gideren Tavsiyeler

Lohusalık Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken İpuçları Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırsızlıkla geçmesini beklediğiniz 9…

Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?
Risotto Nedir? Nasıl Yapılır?

İtalyan Mutfağından Ana Yemek Öncesi İlk Sıcak: Risotto İtalya'da pirincin en yaygın kullanımı Risotto şeklindedir.…

Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Sarı Kantaron Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sarı Kantarona Dair Her Şey Modern toplumların en büyük problemlerinden biri de giderek artan stres…

Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır? Tarifi
Sarpa Balığı Nasıl Pişirilir, Avlanır?

Oltadan Sofraya Sarpa Balığı Hakkında Her Şey Hastalıklar mevsim ve zaman dinlemez. Ne zaman nerede…

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi
Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu…

Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti Tarifi
Budapeşte’de Ne Yenir? Macar Mutfağının 7 Lezzeti

Budapeşte'nin Yöresel Lezzetlerini Keşfettik! Temiz, disiplinli, iyi işleyen, düzenli bir şehir mi arıyorsunuz ya da…

Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı? Tarifi
Selülit Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Var Mı?

Selülit: Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Güzellik standartlarının artması, kadınların kendilerine özgü sorunlarına çözüm aramalarını gerekli…

Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Astım Nedir? En Yayın Belirtileri Nelerdir?

5 Popüler Soruda Astım Hastalığı Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yaş grubunda görülebilen astım…

Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür? Tarifi
Yüksek Tansiyon Belirtileri, Nedenleri, Nasıl Düşürülür?

Türkiye'de 20 Milyon Kişi Hipertansiyon Hastası! Tansiyon, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kan basıncı olarak tanımlanır.…

Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri Tarifi
Ev Yapımı En İyi Göz Altı Kremi Önerileri

Göz Altı Bakımı İçin Ev Yapımı Kremler Kadın ve erkeklerde belirli bir zaman sonrasında, göz…

Tarifler Geri
Videolar Geri