Lokum Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Lokum Kalori Değerleri

Lokum Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Lokum Kalori Değerleri Tarifi

Dünyada Markalaşmış Geleneksel Tatlı İkramlık

Lokum Kaç Kalori?

3 temel malzeme bal – pekmez, nişasta ve su dışında aroma kazandırıcı farklı kuru yemiş veya meyvelerle hazırlanan lokum, geleneksel ikramlık tatlı olarak lezzeti ülke sınırlarını aşmış bir üne sahip. İçeriğindeki malzemelere göre değişkenlik gösterebilecek lokum kalori değerlerine geçmeden önce bu renkli ve zengin lezzet küplerinin çıkış noktasına kısa bir seyahat edelim diyoruz, ne dersiniz?

Lokum kelimesinin Osmanlıca rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türediğine yönelik görüşler vardır. 15. ila 16. yüzyıllar arasında Anadolu ve Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yaygın olarak tüketilmekteydi; öyle ki ilk Türk yemek kitabının içerisinde de lokum tarifi mevcut. Avrupa ve diğer yabancı ülkelerin ‘Turkish delight’ yani ‘Türk keyfi’ olarak adlandırdıkları bu lokum hakikaten bir keyif atıştırmalığı olarak geleneksel Türk kahvesi sunumunun, bayramlarda eve gelen misafirlere hoş geldiniz maiyetinde ağız tatlandırmak amacıyla yapılan ikramların ve hatta kız isteme merasimlerinin de olmazsa olmazı.

Osmanlı tarihinde lokumun ilk üreticisi olarak kabul görmüş Kastamonulu Hacı Bekir Efendi icat ettiği bu yeni lezzet sayesinde, o dönem hüküm süren padişah tarafından ‘Nişan-ı Ali Osmani’ ile onurlandırılmıştır. Aradan geçen asırlara rağmen kaymağıyla meşhur Afyon’da kaymaklı lokum, Isparta’da güllü lokum, Safranbolu’da safranlı lokum gibi çeşitleriyle ülkenin dört bir yanından bölgeye özgü malzemelerle zenginleştirilmiş bu tatlı atıştırmalık iyi ki bizimle dediğimiz geleneksel lezzetlerimiz arasında şüphesiz.

Fıstıklısından fındıklısından cevizlisine, güllüsünden meyvelisine, çikolatalısından sadesine hatta en pratik tatlılardan bisküvi arası kıstırmalık olarak Türk damak tadında yer etmiş lokum kaç kalori? 1 lokum kaç kalori? Kahve yanı sunumlarının olmazsa olmazı lokum kalori değerleri çeşitlerine göre aşağıda sizler için sıralanıyor olacak, keyifli okumalar!

1 lokum kaç kalori

Lokum Kaç Kalori?

Lokum şeker içeriği çok yüksek tatlı bir atıştırmalıktır. Kalorisinin asıl kaynağı da şekerdir. 9 gramlık 1 adet standart boyutlarda lokum şeker dışında yaklaşık 8 gram kadar da karbonhidrat içerir. Sık aralıklarla lokum tüketmenin sağlıklı olmadığını bu aşamada belirtmekte fayda görüyoruz.

Eskiden lokum yapımında şeker yerine pekmez veya bal kullanılırmış; siz de kendi evinizde lokum yapmayı denerseniz daha sağlıklı olması açısından bal veya pekmez kullanabilirsiniz. Peki lokum kaç kalori? Çeşitlerine ve içeriğindeki malzemelerine göre bir lokum kaç kalori olabilir; hep birlikte inceleyelim:

lokum kalori

Sade Lokum Kaç Kalori?

Belki de dünyanın en basit tatlısı olan bisküvi arası kıstırmalık lokumu sade lokum yalnızca şeker, nişasta ve su barındırır. Genellikle nişasta kaplı olarak karşılacabileceğiniz sade lokumu farklı tariflerinizde de alternatif olarak kullanabileceğiniz gibi şeker hamuru da elde edebilirsiniz.

 • 100 gram sade lokum 360 kcal
 • 1 lokum kaç kalori? 1 adet lokum (9 gr) 32 kcal

Peki, bisküvi arası lokum kaç kalori?

 • 1 adet (9 gr) lokum 32 kcal
 • 1 adet (6 gr) pötibör bisküvi 26 kcal
 • Lokum bisküvi kaç kalori? 1 adet bisküvi arası lokum (kıstırma) ortalama 90 kcal

Tarif için: Sade Fındıklı Lokum

Tarif: Sade Fındıklı Lokum

Fıstıklı Lokum Kaç Kalori?

Antep fıstığı ile lezzetini taçlandıran fıstıklı lokuma, file fıstıklara, Hindistan cevizine veya nişastaya bulanmış olarak rastlayabilirsiniz. Çifte kavrulmuş, kaymaklı, sade fıstıklı, narlı fıstıklı lokum çeşitleri de gerek görünüm gerek lezzet itibarıyla oldukça iştah açıcıdır. Peki, fıstıklı lokum kaç kalori?

 • 100 gram fıstıklı lokum 380 kcal
 • 1 adet lokum kaç kalori? 1 adet çifte kavrulmuş fıstıklı lokum 63 kcal

Tarif için: Fıstıklı Lokum

Tarif: Fıstıklı Lokum

Güllü Lokum Kaç Kalori?

Gül ve gül ürünleri üreminde ilk sırada yer alan Isparta’da her adım başı güllü lokum satıcılarına denk gelebilirsiniz. Isparta dışında ülke genelinde de oldukça revaçta olan güllü lokum pembe sempatik görünümü, kendine özgü gül kokusu ve aroması ile farklı bir lezzete sahip. Peki, güllü lokum kaç kalori?

 • 100 gram güllü lokum 369 kcal
 • 1 adet güllü lokum 33 kcal

Tarif için: Güllü Lokum

Tarif: Güllü Lokum

Cevizli Lokum Kaç Kalori?

Kuru yemiş veya ara öğün atıştırmalığı olmanın çok ötesinde, ceviz aromasının kullanıldığı tatlılara karşı koymak epey zor. Zengin besin değerleri ve yoğun aromasıyla cevizin kullanıldığı tatlılardan birisi de şüphesiz lokum. Hindistan cevizli, kaymaklı, çifte kavrulmuş ya da sade cevizli lokum sık tüketilen cevizli lokumlar arasında, peki kaç kalori?

 • 1 adet cevizli lokum yaklaşık olarak 50 kcal

Tarif için: Cevizli İncirli Lokum (İftariyelik & Bayram İkramlığı)

Tarif: Cevizli İncirli Lokum (İftariyelik & Bayram İkramlığı)

Fındıklı Lokum Kaç Kalori?

En çok tüketilen kuru yemişlerin başında gelen fındık, tatlı tariflerinde de sıkça kullanılır. Bütün ya da parçalara ayrılmış olarak fındığı farklı tatlıların üzerinde süsleme olarak da görebilirsiniz. Peki, fındıklı lokum kaç kalori?

 • 100 gram fındıklı lokum 380 kcal

Tarif için: Fındıklı Lokum

Tarif: Fındıklı Lokum

Çikolatalı Lokum Kaç Kalori?

Kakao aromasının davetkarlığını buram buram hissetiren çikolata, yeryüzünde en çok sevilen tatlılardan şüphesiz. Mutluluk kaynağı olarak pek çok tatlıya uyarlanmış çikolata, lokum sektöründe de oldukça rağbet görüyor. Peki, çikolatalı lokum kaç kalori?

 • 1 adet (15 gr) çikolata kaplı lokum 50 kcal

Tarif için: Ev Yapımı Çikolatalı Lokum

Tarif: Ev Yapımı Çikolatalı Lokum

Ev Yapımı Çok Pratik İkramlık 5 Lokum Tarifi

1) Ağır Misafirlere Özel Kolay Padişah Lokumu

Tam ölçülü malzemeleri, aşama aşama ayrıntılı anlatımı ve püf noktaları ile özel olarak hazırlanan bu tarifte; süt, şeker, un ve tereyağı gibi temel malzemeler kullanılıyor. Lokumları bulamak için Hindistan cevizi, fındık, fıstık ve badem gibi malzemelerden damak tadınıza uygun olanlarını kullanabilirsiniz. Misafirlere ev yapımı lokum ikram etmek hoş bir fikir olacak! Kolay Padişah Lokumu

Tarif: Kolay Padişah Lokumu

2) Az Malzemeli Portakallı Lokum (Krem Şantisiz)

Kendi mutfağınızda hem ekonomik hem pratik hem de lezzetli ikramlık lokumlar hazırlamaya ne dersiniz? Ferahlatan portakal aromasıyla misafirlerinizin çok hoşuna gidecek bu lokumlar katkılı ürünlerden çok daha sağlıklı üstelik. Margarin, un, süt, şeker, vanilya, Hindistan cevizi ve portakal jölesi ile şık sunumlu lokumlar sizleri bekliyor. Mevcut malzemelerinizle dilediğiniz gibi süsleyip servis edebilirsiniz. Az Malzemeli Portakallı Lokum

Tarif: Az Malzemeli Portakallı Lokum

3) Çikolatalı Favori İkramlık Bayram Lokumu

Bayram ziyaretine gelen yakınlarınıza kendi yaptığınız lokumlardan ikram etmek çok keyifli olacak! Çocukların da bayıla bayıla yiyeceği bir atıştırmalık olarak hazırlanabilecek çikolatalı lokumlar kahve yanında da servis edilebilir. Çikolatalı toz puding, irmik, şeker, bitter çikolata, süt, tereyağı ve nişasta ile hazırlanan bu lokumları beyaz çikolata sosu, kakao, Hindistan cevizi ve toz Antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz. Çikolatalı İkramlık Bayram Lokumu

Tarif: Çikolatalı İkramlık Bayram Lokumu

4) Mandalina Aromalı Çok Hafif Mis Lokum

Taze sıkılmış bol vitaminli mandalina suyu ile oldukça hafif bir lokumu böylesine pratik bir tarifle kısa sürede hazırlamanız mümkün! Nasıl mı? Yalnızca 4 malzeme ile çok ekonomik bu lokumlar; mandalina suyu, şeker, nişasta ve Hindistan cevizi ile hazırlanıyor. Dilerseniz uzun bardaklarda dilerseniz geniş borcamlarda hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu jel diğer tatlı tarifleri için de rahatlıkla kullanılabilir. Mandalinalı Mis Lokum

Tarif: Mandalinalı Mis Lokum

5) Kahve Yanına, Çay Saatine Çok Kolay İrmik Topları

Çat kapı gelen misafirlere hemencecik hazırlayabileceğiniz yalnızca 3 aşamalı çok pratik bir tarif önerimiz var! Süt, irmik, toz şeker, krem şanti ve bulamak için; kakao, Hindistan cevizi ve Antep fıstığı ile renk renk irmik toplarınız olabilir! Şeker oranını damak zevkinize göre ayarlayabilir, içerisine kuru meyve veya kuru yemiş de ilave edebilirsiniz; tercih sizin! İrmik Topları

Tarif: İrmik Topları

Lokum tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Çikolata Kaç Kalori?

Hangi Baklava Kaç Kalori?

Sütlaç Kaç Kalori?

Hangi Kek Kaç Kalori?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Lokum Tarifi

Lokum

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Lokum Tarifi

Lokum

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Lokum Tarifi

Lokum

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
İkramlık Lokum (Jelibon Lokum) Tarifi

İkramlık Lokum (Jelibon Lokum)

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Kalori Cetveli (100 gr) Tarifi

Kalori Cetveli (100 gr)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Fit Tatlı 280 Kalori Tarifi

Fit Tatlı 280 Kalori

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Fındıklı Lokum Tarifi

Fındıklı Lokum

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Portakallı Lokum Tarifi

Portakallı Lokum

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kış Lokumu Tarifi

Kış Lokumu

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

Bcaa (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Tarifler Geri
Videolar Geri