Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç

Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç Tarifi

Sütlaç Kalori Değerleri

Diyette Sütlaç Yenir Mi?

Hafif sütlü tatlılar denildiğinde akla ilk geleni sütlaç değil midir? Pirincin sütlü şerbet içerisinde pişmesi, vanilya aroması, üzerine serpilen tarçının enfes kokusu ve tüm bu uyumlu lezzetlerin birleşiminden doğan yumuşak tatlı hissi… Sütlü tatlılarla aranız olsun ya da olmasın muhakkak tatmış olmalısınız. Her evin mutfağında kendine yer etmiş geleneksel Türk tatlılarından sütlaç, aynı zamanda farklı versiyonlarıyla da sayısız müdavime sahip.

Şerbetli ağır tatlılarla aranız yoksa aklınıza gelebilecek en yakın adres sütlaç, mutfak tarihinde tahminen ilk kez 15. yüzyıla tekabül eden dönemde Kaygusuz Abdal’ın şiirlerinde ‘sütlü aş’ olarak geçmiştir. Diğer bir bilgiye göre esasında ‘uwa’ olarak bilinen bu tatlının bahsi Kaşgarlı Mahmud’un nadide Divan-ü Lügati-t Türk adlı eserinde de geçer. Yapılışına dair tarifi de yine bu eserde yer alır. Hikayeye göre midesinden rahatsızlanan birine pirinç, şeker ve süt karışımı pişirilip yedirilir. Sütlacın ortaya çıkışı da bu şekilde açıklanabilir. Ayrıca Osmanlı Dönemi saray mutfağında harem üyelerinin ve padişahların da özellikle ramazan aylarında sıklıkla tercih ettiği bir tatlı olagelmiştir. Yabancı kaynaklarda sütlaç, üzerine tarçın ve şeker serpilmiş Türk usulü pirinç olarak geçmiştir.

Peki uzun zamandır mutfak kültürümüzde yer etmiş, en eski tatlılarımızdan bu sütlü aşın diyette tüketimi nasıl olmalı? Zayıflama sürecinde yendiğinde kilo aldırır mı? Sütlaç kaç kalori? İşte, sorularınıza cevap bulabileceğiniz bilgiler sizin için geliyor!

Bilgiler geliyor demişken, daha önce hiç tatmamış ya da pişirmemiş olanlar, sütlaç nasıl yapılır merak edenler, sizleri unutmadık! Binlerce kişi tarafından tarif defterine eklenen bu sütlacı buraya bırakalım, hem videolu anlatımı hem de püf noktaları yardımcınız olsun ;)

Sütlaç Nasıl Yapılır?

Sütlaç Kaç Kalori?

Temelinde süt, pirinç ve şeker olan sütlaç tatlısı elbette sütlü tatlılar kategorisinin en sevileni. Peki, sütlaç kaç kalori? İçeriğindeki yüksek şeker ve nişasta sebebiyle kilo kontrolü sürecinde dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Bu oranlarda yapılacak porsiyon küçültmeleri ile kalori değerlerinde düşüklüğe gidilebilir. Daha az şeker ya da esmer şeker kullanarak diyete uygun hale getirebilirsiniz. Hepimizin bildiği 1 porsiyon klasik sütlaç (orta bir kase) 1 dilim ekmek yerine geçer. Gün içinde 1 bardak süt ya da 2 adet orta boyutlarda bir meyve yemek yerine yalnızca sütlaç tüketebilirsiniz. Sütlaç kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (250 g) sütlaç 266 kcal
 • 1 kase sütlaç kaç kalori? 1 orta kase sütlaç 1 orta porsiyon sütlaca tekabül eder, 266 kalori içerir.
 • 1 çeyrek kase (75 g) sütlaç 80 kcal
 • 1 yemek kaşığı (30 g) sütlaç 32 kcal
 • 1 tatlı kaşığı (20 g) sütlaç 21 kcal

İster sıcak ister soğuk versiyonlarıyla yazın ya da kışın afiyetle yiyebileceğiniz hafif sütlaç tatlısının en klasik tarifi, tam ölçüsü ve her seferinde enfes sonuçlar veren püf noktaları ile bu linkte sizleri bekliyor! İlk kez deneyecek olanlar, hiç endişe etmeyin; videolu anlatım işinizi kolaylaştıracak ;)

Tarif için: Sütlaç

Anne Sütlacı

Fırın Sütlaç Kaç Kalori?

Sütlü tatlılar içerisinde nasıl ki sütlacın yeri ayrı, işte fırında pişirilen sütlacın da tadı diğer sütlaçlardan başka. Hafif kıvamlı yapısı, üzerinde kızarmış tabakasının kavruk tadı ve toprak kaselerdeki geleneksel sunumu lezzet şölenine dönüşüyor adeta. Peki, uzun yıllardır severek tükettiğimiz fırın sütlaç kaç kalori? Klasik sütlaç ile arasında fazlaca bir fark olmasa da fırın sütlaç kalori değerlerini hep birlikte inceleyelim:

 • 1 orta porsiyon = 1 orta kase (215 gr) fırın sütlaç 286 kcal
 • 1 büyük kase (300 gr) fırın sütlaç 399 kcal
 • 100 gram fırın sütlaç 133 kcal

Daha önce hiç fırın sütlaç denemediniz mi? Dışarıda yediğiniz lezzeti kendi mutfağınıza mı taşımak istiyorsunuz? Kolayı var! Binlerce kişinin tarif defterine eklediği bu tam ölçülü tarifin püf noktaları ile kötü bir sürpriz yaşamanız olanaksız :) Deneyenlerden fotoğraf bekliyoruz!

Tarif için: Fırın Sütlaç

Fırın Sütlaç

Diyet Sütlaç Kaç Kalori?

İçeriğindeki şeker miktarından dolayı tüketilirken birtakım çekincelere sebebiyet veren sütlaç, aynı zamanda hem pirinçteki nişastadan hem de ek malzeme olarak nişastadan da zengin bir tatlı. Peki, diyette olanlar sütlaç yiyemez mi, neden olmasın? Şeker yerine tatlandırıcı kullanılarak hazırlanan diyet bir sütlaç klasik sütlaca göre daha düşük kalori içerir. Diyetteyseniz ya da diyabet hastasıysanız sizler için diyet sütlacı önerebiliriz. Geleneksel sütlaçtaki şeker oranını yarı yarıya düşürerek de bir tarif hazırlayabilirsiniz. Peki, diyet sütlaç kaç kalori? İşte, tatlandırıcı ile hazırlanan diyet sütlaç kalori değerleri:

 • 1 orta porsiyon = 1 orta kase (225 gr) diyet sütlaç 89 kcal
 • 100 gram diyet sütlaç 39 kcal

Diyetteyken canınız sütlaç istedi, ne yapmak lazım? Beyaz pirinç yerine esmer pirinç, şeker yerine de bal ve pekmezle hazırlanan bu fit sütlaç diyette içiniz rahat tüketebileceğiniz cinsten. 6 kaseye paylaştırdığınızda 1 porsiyonu yalnızca 112 kalori değerinde! Denemeye değer ;)

Diyet Sütlaç

Diyet Sütlaç

Fındıklı Tarçınlı Sütlaç Kaç Kalori?

Şimdiki sütlaç için diyette olanlar ve şeker hastaları giremez tabelası assak yeri… Ama lezzetine diyecek yok tabii. Tarçının egzotik aromasıyla birleşen fındık parçacıkları geleneksel sütlaç lezzetini bambaşka bir noktaya taşıyor, orası kesin. Her güzel şeyin de bir bedeli olduğu gibi maalesef bu sütlacın kalori değeri de birazcık fazla. Tarçını bol tutarsanız metabolizma hızlandıran, iştah kapatan ve yağ yakan özelliklerinin ucundan yakalayabilirsiniz diyelim, biraz vicdanımız rahatlasın. Peki, fındıklı tarçınlı sütlaç kalori? Birlikte inceleyelim:

 • 1 orta porsiyon = 1 orta kase (260 gr) fındıklı tarçınlı sütlaç 284 kcal
 • 100 gram fındıklı tarçınlı sütlaç 109 kcal

Öyle bir anlattınız ki canımız çekti dediğinizi duyar gibi olduk, peki nasıl yapılır bu fındıklı tarçınlı sütlaç? Detayları ve birebir tutan ölçüleriyle bu tarifi denedikten sonra bağımlılık yaratabilir, baştan uyaralım. Tek kaseyle yetinebilenlere gıptayla bakıyoruz.

Tarif için: Tarçınlı Fındıklı Sütlaç

Tarçınlı Fındıklı Sütlaç

Sütlaç Kilo Yapar Mı? Diyette Yenir Mi?

 • Sütlaç kilo yapar mı sorusunun cevabı diğer pek çok tarifte olduğu gibi kullanıldığı malzemelerde ve ne kadar tüketildiğinde gizli esasında.
 • Hem kilo vermeye çalışıyor hem de bol şekerli sütlaçları cömert porsiyonlarda tüketiyorsanız elbette sonuç almanız zorlaşacak. Ama üzülmeyin, kolayı var.
 • Esmer pirinç bu aşamada devreye giriyor. Nişastası bol beyaz pirinç yerine esmer pirinçle de pekala sütlaç hazırlanabilir.
 • Gelelim diğer bir mevzuya, o da şeker şüphesiz. Her ne kadar sütlü ve hafif olsa da şeker içeriği yüksek olan bir tatlı sütlü aş. Bu sebepten yalnızca kilo kontrolü sürecinde olanların değil şeker hastalarının da dikkatli tüketmesi gerekir.
 • Derseniz ki şeker oranını çok az tutup diyete uygun hale getiremez miyim, bu da mümkün. Esmer şeker de kullanabilirsiniz. Şekeri tamamen kaldırıp yerine tatlandırıcı da ekleyebilirsiniz, kalori değeri oldukça düşecektir.
 • İşlenmiş şeker yerine daha doğal bir seçim olan pekmez ya da bal da işinizi görecektir.
 • Sütlacı sütlaç gibi yemek istiyorum, esmer pirinç de tatlandırıcı da lezzetini bozarcılardansanız o zaman kendinize birtakım sınırlamalar koymanız gerekecek.
 • Nitekim 1 porsiyon (1 orta kase) sütlacın 1 dilim ekmek, 1 bardak süt veya 2 adet meyveye tekabül ettiğinden bahsetmiştik.
 • Gün içinde meyve veya süt hakkınızdan feragat eder, ekmek tüketimine o günlük mola verirseniz haftada 1 sütlaç yemek sizi şişmanlatmayacaktır.
 • Sütlaç diyette yenir mi? sorusuna tüm bu bilgiler eşliğinde evet yanıtını verebiliriz.

Diyete Uygun Düşük Kalorili 3 Sütlaç Tarifi

1) Dukan Diyetine Uygun Diyet Sütlaç

Karbonhidrat tüketimini en aza indirgeyen, protein ağırlıklı Dukan diyetine uygun bir sütlaç hazırlamaya ne dersiniz? Yedikten sonra vicdan azabına düşüp kaç kalori aldım şimdi ben diye düşündürmeyecek bu tarifte light süt, yulaf kepeği ve tatlandırıcı dışında hiçbir malzeme yok, denemeye değer!

Dukan Diyetine Uygun Diyet Sütlaç

Dukan Diyetine Uygun Diyet Sütlaç

2) Pirinçsiz, Şekersiz Fit Sütlaç

Evet doğru duydunuz, bu sütlaç öyle bir sütlaç ki içinde ne pirinç ne de şeker var :) Sütlaç algılarınızla oynayan ve ezber bozan bu tarif yarım yağlı süt, yulaf, Hindistan cevizi, ceviz, pekmez, vanilya ve tarçınla harmanlanmış bir lezzete sahip. İlk kaşıkta büyüleneceğinize eminiz!

Fit Sütlaç

Fit Sütlaç

3) Şekersiz ve Hafif! Diyet Sütlaç

Madem sütlacın kalori değerinin yükünü şekere yükledik, biz de şeker kullanmayalım o zaman! Light süt, pirinç ve doğal tatlandırıcı ile hazırlanan bu tarifi dilerseniz Hindistan cevizi ile de süsleyebilirsiniz. Bu kez ceviz de kullanıldı ve sütlü tatlının aromasıyla enfes bir uyum yakaladı, kaçırmayın bizce!

Şekersiz Sütlaç

Şekersiz Sütlaç

Sütlü tatlılar kategorisini ziyaret ederek daha fazla sütlaç tarifine ulaşabilirsiniz.

En Kolay ve Hafif 15 Sütlü Tatlı Tarifi

Pirince, Pilava ve Tahıllara Dair Her Şey

Sütün Faydaları Nelerdir? Düzenli Süt İçmenin Faydaları

Şeker Zararları Nelerdir? Şekerin 23 Zararlı Etkisi

Muhallebi Kaç Kalori? En Sevilen Muhallebilerin Porsiyonluk Kalorileri

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Sütlaç Tarifi
Diyet Sütlaç1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama30
Diyet Sütlaç Tarifi
Diyet Sütlaç1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama50
Sütlaç - Fırında Sütlaç Tarifi
Sütlaç - Fırında Sütlaç8-10 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama12
Fırın Sütlaç Ve Sütlaç Tarifi
Fırın Sütlaç Ve Sütlaç10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama22
Fırın Sütlaç Tarifi
Fırın Sütlaç4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama15
Fırın Sütlaç Tarifi
Fırın Sütlaç4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama5
Fırında Sütlaç Tarifi
Fırında Sütlaç8-10 kişilik, 45dk Pişirme, 10dk Hazırlama76
Fırın Sütlaç Tarifi
Fırın Sütlaç4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 1 saat Hazırlama6
Fırın Sütlaç Tarifi
Fırın Sütlaç8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama37
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri