Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen

Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen Tarifi

Sevilen Lezzetlerle Sucuk Kalori ve Besin Değerleri

Kendine özgü bir lezzete sahip olan sucuk, kıyma makinesinden ya da kuterde kıyılan et, yağ, çeşitli baharatlar, tuz şeker ve katkı maddeleri kullanılarak hazırlanır. Bütün bu malzemeler hamur haline gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan et hamuru, doğal ya da yapay kılıflara doldurulur ve belli bir sıcaklık derecesinde hava cereyanı ve nispi rutubet yardımıyla olgunlaştırılarak kuru et haline getirilir.

Sığır, manda ya da koyun etleri kullanılarak hazırlanan sucuk etine dondurulmuş hayvansal yağlar da eklenir. Genellikle koyun kuyruk yağı tercih edilir. Baharat olarak genellikle kırmızı biber, kimyon, karabiber ve sarımsak ile tuz kullanılır. Kılıflara doldurulurken hava kabarcığı olmaması bozulmasının önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Kendine has aroması ile Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan sucuk, geniş kullanım alanı ile pek çok yemeğin yapısında bulunur.

Peki, özellikle kahvaltılık tost, yumurta, menemen gibi lezzetlerin içinde sık tüketilen sucuk kaç kalori? Öğün yerine geçen ve genellikle mangal keyiflerinde tercih edilen sucuk ekmek kaç kalori? Tuz, baharat ve yağ içeren sucuk besin değerleri nelerdir? Formuna dikkat edenler diyette sucuk yiyebilir mi veya sucuk kilo aldırır mı? İşte, ülkenin en sevilen şarküteri ürünü sucuk kalorisi ve hakkında merak edilen diğer bilgiler!

Tarif için: Kaşarlı Sucuklu Krep Böreği

Kaşarlı Sucuklu Krep Böreği

Sucuk Kaç Kalori?

Protein, demir, yağ, sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir açısından zengin bir besin olan sucuk, hayvansal bir besin olduğu için kolesterol içeriği de yüksektir. Yağ içeriğinin daha fazla olmasını önlemek amacıyla ilave yağ ile pişirilmesi önerilmez. Yapışmaz bir tavada sucuğu kendi yağı ile pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Sucuk kaç kalori? Peki, 100 gr sucuk kaç kalori değerindedir? Baharatlı, acılı, acısız ya da kangal şeklinde satılan sucuk kalori miktarı farklılık gösterir. Şimdi, sucuk kalori değerlerini porsiyon ve gramaj cinsinden hesaplayarak sizlerle paylaşalım:

 • 1 ince dilim (8 gram) yağlı sucuk: 26 kalori
 • 1 porsiyon (50 gram) yağlı sucuk: 166 kalori
 • 100 gram yağlı sucuk: 330 kalori

Kangal Sucuk Kaç Kalori?

 • 1 kangal sucuk genellikle 225 gram ile 500 gram arasındadır.
 • 270 gram ağırlığa sahip olan bir kangal sucuk yaklaşık 380 kaloridir.

Tarif için: Sucuk Nasıl Yapılır? (Streç Filmle – Dondurucuda)

Sucuk Ekmek Kaç Kalori?

En pratik ve en sevilen sucuk tüketme çeşitlerinden biri olan sucuk ekmek, özellikle mangal sevenler tarafından zevkle tüketilir. Peki, 1 porsiyon ızgara sucuk kaç kalori değerindedir? Izgara sucuk hazırlanırken ekstra yağ kullanılmadığından dolayı kalori miktarında oynama olmaz.

 • 1 ince dilim sucuk: 26 kalori
 • 1 porsiyon sucuk: 166 kalori

Sucuk ekmek hazırlanırken kullanılan ekmek ve sucuk miktarı kalori değerini etkiler.

 • Yarım ekmek sucuk kaç kalori değerindedir? Yarım ekmek arası sucuk ekmek yaklaşık 425 kaloridir.
 • Ancak içerisine yağ, mayonez ve ketçap eklendiğinde bu değer 600 kaloriye yükselir.

Tarif için: Sucuk Ekmek

Sucuk Ekmek

Sucuklu Yumurta Kaç Kalori?

Özellikle hafta sonlarının vazgeçilmez kahvaltı bileşeni olan sucuklu yumurta hem yüksek besin değeri hem de lezzetiyle dikkat çekicidir. Sadece kahvaltılarda değil ana öğünlerde de pratik hazırlanabilirliği nedeniyle tercih edilen sucuklu yumurta yüksek protein ve kalori içeriğinin yanı sıra tuz ve doymuş yağ oranından dolayı özellikle hipertansiyon ve kolesterol hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir. Yumurtalı sucuk kaç kalori değerindedir?

 • 1 orta porsiyon (100 gram) sucuklu yumurta: 245 kalori
 • 1 küçük porsiyon (75 gram) sucuklu yumurta: 180 kalori
 • 1 küçük parça (50 gram) sucuklu yumurta: 120 kalori

Tarif için: Sucuklu Patatesli Yumurta

Sucuklu Patatesli Yumurta

Sucuklu Tost Kaç Kalori?

Türk kahvaltılarının, ara öğün acıkmalarının en sevilen kurtarıcısı sucuklu tost diyebiliriz! Yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek olan sucuklu tost kalorisi de diğer tostlara oranla fazladır. Peki, çoğunlukla kaşar peyniri ile hazırlanan sucuklu tost kaç kalori? İşte bilgiler:

 • 1 orta porsiyon (132 gram) sucuklu kaşarlı tost: 400 kalori

Tarif için: Sucuklu Kaşarlı Patates

Sucuklu Kaşarlı Patates

Sucuklu Menemen Kaç Kalori?

Menemen dendiği zaman çoğumuz için akan sular durur… Özellikle tüm haftanın yorgunluğunun atıldığı uzun pazar kahvaltılarında çok sevilerek tüketilir. Ayrıca kahvaltı dışında pratik akşam yemeği hazırlamak için de sık sık menemene başvurulduğu olur. Peki, domates, biber yanında sucukla hazırlanan ve lezzetini de besin değerini de katlayan sucuklu menemen kaç kalori?

 • 1 porsiyon sucuklu menemen: 330 kalori

Tarif için: Sucuklu Menemen Tarifi (Videolu)

Sucuklu Menemen Tarifi (Videolu)

Sucuk Besin Değerleri

Karabiber, kırmızı biber, sarımsak, tuz, şeker, kuyruk yağı, manda, sığır ya da koyun eti kullanılarak hazırlanan sucuk, yüksek oranda protein içerir. Yüksek oranda da yağ içeren sucuk oldukça yüksek kalorili bir besindir.

Kendine has bir aromaya ve lezzete sahip olan ürün, A, D, E, B12, B6 ve A vitamini ve demir açısından da zengin bir gıdadır. Ancak uzun süre dayanıklılığını koruması amacıyla içine nitrik asit ve asitliği düzenleyici kimyasal maddeler eklenir.

 • 1 porsiyon yani yaklaşık 50 gram sucuk 166 kaloridir.
 • 2.5 gram karbonhidrat
 • 7 gram protein içerir
 • 1 porsiyonu yaklaşık 15 gram yağ içeren 100 gram sucukta 180 miligram potasyum
 • 52 miligram kalsiyum
 • 525 miligram sodyum bulunur.

Tarif için: Sucuklu Mini Pizzalar (Videolu)

Sucuklu Mini Pizzalar (Videolu)

Sucuk Kilo Aldırır Mı?

 • Yüksek kalorili bir besin olan sucuk özellikle zayıflama diyetlerinde dikkatli tüketilmesi gereken besinlerin başında yer alır.
 • Yeterli ve dengeli bir beslenme programı kişiye özel ve kişinin yanlış beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik olmalıdır.
 • Sağlıklı bir zayıflama diyetinde hiçbir besinin kesinlikle yasak olması önerilmez.
 • Önemli olan beslenme programındaki kalori dengesinin bozulmamasıdır.
 • Haftanın bir veya iki günü ve sadece tek bir öğünde yaklaşık 1 porsiyon yani 50 gram sucuk tüketilebilir.
 • Ortalama 166 kalori olan sucuğu tüketirken alınması gereken kaloriye dâhil edilmesi önemlidir.
 • Dikkatli tüketilmediğinde sucuk yüksek kalori ve yağ değerinden dolayı kolayca kilo aldırabilir.
 • Ayrıca sucuğu pişirme yöntemi de daha kalorili olmasına yol açabilir. Bu nedenle sucuk pişirirken ekstra yağ eklenmemeli veya yerine su kullanılmalıdır.

Tarif için: Patatesli Sucuk Sote Tarifi (Videolu)

Patatesli Sucuk Sote Tarifi (Videolu)

Sucuk ile En Nefis 5 Değişik Tarif

1) Nefis bir Kahvaltının Sırrı: Sucuk Sote

Türk damak tadının incisi: sotelenmiş et ve sebzeler! Hafta sonuna şöyle güzel bir kahvaltı keyfi yapmak istiyorum ama iştah açan bir tarif bulamıyorum diyorsanız kaşarlı, sucuklu sote tam size göre… Sucuk, kaşar peyniri, domates, biber ile hazırlanan bu güzellik yanında demli çay ve kahvaltılık atıştırmalıklarla nefis gidecek. İşte detaylı tarifi: Kahvaltılık Sucuk Sote

Kahvaltılık Sucuk Sote

2) Ekmek Arası Atıştırmalığın Kralı: Sucuk Ekmek

Baston ekmek, sucuk, kaşar, mayonez, ketçap ve kornişon turşu kullanılarak hazırlanan sucuk ekmek, mangal keyfini evde yaşamak isteyenler için mükemmel bir alternatiftir. Özellikle çocukların beğenisini kazanan sucuk ekmeği dilerseniz kahvaltıda dilerseniz diğer öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kendine has lezzeti ile en çok sevilen besinlerden biri olan sucuk, mayonez ve ketçap ile daha da lezzetli bir hale gelir ve kornişon turşu ile birlikte enfes bir öğün yaratmanıza yardımcı olur. Sucuk Ekmek

Tarif: Sucuk Ekmek

3) El Yapımı Kekik ve Sucuklu Tava Ekmeği (Videolu)

Aileniz, misafirleriniz ve tüm sevdikleriniz için şöyle dillere destan bir pazar kahvaltısı hazırlamaya ne dersiniz? El yapımı kekik ve sucuklu tava ekmeği, çay ve taze söğüş salata ile gün boyu kendinizi tok hissedeceksiniz! Elde açılan pratik hamur ve kaşarlı, sucuklu iç harç ile hayır demesi zor olacak tava ekmeği huzurlarınızda… El Yapımı Kekik ve Sucuklu Tava Ekmeği (Videolu)

El Yapımı Kekik ve Sucuklu Tava Ekmeği (Videolu)

4) Sucuk ve Patatesin Mükemmel Uyumu: Sucuklu Patates Tost

Sucuk, patates, yumurta, tel ya da kaşar peyniri, tost ekmeği ve yağlı kâğıt kullanılarak hazırlanan sucuklu patatesli tost, tam bir enerji kaynağıdır. Bol proteinli ve bol karbonhidratlı bir besin olan sucuklu patatesli tost, çocuklarınızın en sevdiği tost seçenekleri arasına girmeyi başarabilir. En sevilen besinler olan patates, kaşar ve sucuğun bir araya geldiği bu tostu dilerseniz kahvaltıda dilerseniz diğer ana ve ara öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sucuklu Patates Tost

Sucuklu Patates Tost

5) Poğaçanın Lezzete Doyduğu An: Sucuklu Poğaça Nasıl Yapılır?

Yumuşacık ve ağızda dağılan muhteşem lezzetini sucuk ile taçlandırılan sucuklu poğaça, kahvaltılarınızın ve çay saatlerinizin aranılan lezzetleri arasında yer almaya adaydır. Kolay ve pratik bir şekilde hazırlanabilen bu poğaça damaklarda bıraktığı kalıcı lezzeti ile adından söz ettireceğe benziyor. Özellikle sıcak yenilmesi önerilen sucuklu poğaça içindeki sucuk ile sıra dışı bir lezzet kazanırken eriyen kaşarın mükemmel görünümü ile muhteşem bir görsel deneyim yaşatır. Sucuklu Poğaça Nasıl Yapılır?

Sucuklu Poğaça Nasıl Yapılır?

Salamlı Doyurucu ve Pratik 30 Tarif

Sucuklu Tarifler: İştahınızı Açacak 29 Çeşit

Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları

Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori?

Sucuk Nasıl Yapılır, Kurutulur? Sucuk Malzemeleri, Nefis Tarifler

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tost Ekmeğinde Yumurta Tarifi

Tost Ekmeğinde Yumurta

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Menemen Tost Tarifi

Menemen Tost

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Tost Ekmeğinde Pizza Tadında Yumurta Tarifi

Tost Ekmeğinde Pizza Tadında Yumurta

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Sucuk Ekmek Tarifi

Sucuk Ekmek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Tost Makinesinde Sucuk Şiş Tarifi

Tost Makinesinde Sucuk Şiş

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tost Ekmekli Yumurta Tarifi

Tost Ekmekli Yumurta

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Tost Ekmeğinde Pizza Tadında Yumurta Tarifi

Tost Ekmeğinde Pizza Tadında Yumurta

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tost Ekmeği Tarifi

Tost Ekmeği

10-12 kişilik, 3 saat Hazırlık, 35dk Pişirme
Tost Ekmeği Tarifi

Tost Ekmeği

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı Tarifi
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı

 L Karnitin: Yağ Yakan ve Enerji Veren Amino Asit Spor salonlarında zaman geçirenler, yağ yakmak…

D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları Tarifi
D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları

D3 Vitamini (Kolekalsiferol) D vitamini, insan sağlığı için kritik bir rol oynayan ve birçok önemli…

B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri Tarifi
B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri

B6 Vitamini (Piridoksin) B6 vitamini (piridoksin) bir B vitamin kompleksinin parçasıdır ve insan sağlığı için…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Tarifler Geri
Videolar Geri