Farklı Meze Tarifleri Sofralarınızı Süsleyecek 10 Değişik Tarif

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Farklı Meze Tarifleri Sofralarınızı Süsleyecek 10 Değişik Tarif Tarifi

Mezeler, yemek sofralarında oldukça önemli bir yere sahiptir şüphesiz. Ne kadar klasik ve basit bir yemek menüsü hazırlamış olursanız olun, meze çeşitleri ile sofranızı bir anda restoran havasına sokabilirsiniz. Yemeklerin tadına lezzet katan meze tarifleri, sadece mideleri doyurma konusunda değil, görsel anlamda doyuma ulaşma konusunda da büyük yardımcılardır.

Özellikle, yemek daveti vereceğimiz günlerde alışılmadık, marjinal meze arayışına girebiliriz. İşte bu gibi durumlar için ilginç, şık sunumlu mezeleri derleyelim dedik. Büyük ihtimalle “meze” denildiğinde aklınıza tek seferde gelmeyecek tarifleri bir bir sıraladık. Ufkunuzu açacak, hayal gücünüzü uyandıracak ve ağzınızı sulandıracak farklı meze tarifleri, umarız işinize yarar!

Meze tarifleri kategorisinden daha fazla tarife ulaşabilirsiniz.

#1
Zeytinyağlı Patlıcan Kuleleri

Meze konusunda zeytinyağlılardan vazgeçmeyenlere, farklı bir tarif: patlıcan kuleleri. Özellikle sunum anlamında fark yaratacağı garanti olan bu meze, aslında hazırlaması göründüğü kadar zor olmayanlardan. Patlıcan severlerin mutlaka deftere kaydetmesini ve ihtiyaç halinde ortaya çıkarmasını öneriyoruz!

Zeytinyağlı Patlıcan Kuleleri Tarifi
#2
Polenta

Belki de adını daha önce hiç duymadığınız, farklılık konusunda mutlaka işinize yarayacak bir tarif var sırada. Adı, polenta. İsminden narinliği çağrıştıran bu mezenin, mısır unu-parmesan işbirliği ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Malzemelerinden yola çıkarak tadını tahmin edeceğiniz üzere, alışık olduğumuz mezelere oldukça farklı düşen bir tarif olduğu kesin.Yemeklerinize hem değişik hem de leziz bir aroma katmak için bu meze kaçmaz!

Tarif için: Polenta

Polenta Tarifi
#3
Marinasyonda Lakerda Yapımı

Balığı meze olarak kullanmanın en leziz yolu lakerdadan geçer. Ana yemeğinizin yanına, değişik olduğu kadar da ilgi çekici bir meze arıyorsanız, aranılan tarif bulunmuş olabilir! Ekmekle veya patatesle birlikte leziz uyum sağlayan lakerda, özellikle de davet yemekleriniz için etkileyici olacaktır.

Marinasyonda Lakerda Yapımı Tarifi
#4
Çanak Salata (videolu)

Görünümleriyle övgü almanızı sağlayacak çanak salata karşınızda! Hem gözleri hem de mideleri doyuracağını düşündüğümüz bu meze, sofranızı renklendirecek tariflerden biri. Hazırlarken eğleneceğiniz gerçeği ise bonusu. O halde bulgurdan bir çanak hazırlamanın püf noktası için tarifimize buyurun!

#5
Mercimek Ezmesi (Mükemmel Lezzet)

Mercimeğin sağlık açısından ne denli faydalı bir bakliyat olduğuna hepimiz aşinayız. Her haliyle sofralarımızı şenlendirmeyi başardığı için meze konusunda sınıfta kalacağını zaten düşünmüyorduk. Hem farklı hem de lezzetli bir meze ortaya koymak için tart kalıbına yerleştirilen mercimekli harç yeterli aslında. Bol yoğurtlu ve baharatlı haliyle ağız sulandırmaya hazır gibi görünüyor!

Mercimek Ezmesi (Mükemmel Lezzet) Tarifi
#6
Nefis Girit Ezmesi

Peynirle yapabileceğiniz, hafif ama etkili bir meze. Eğer midenize ağırlık yapmayacak,yemeklerinize sadece hafif bir tat katacak meze arıyorsanız, girit ezmesi tam da size uygun bir tarif. Yapılışı hem kolay, hem de sıradan olmayan bu mezeyi her türlü ana yemeğe yakıştırmak da mümkün!

Tarif için: Nefis Girit Ezmesi

Nefis Girit Ezmesi Tarifi
#7
Tepside Kolay İçli Köfte

İçli köftenin, tam bir Türk mutfağı mezesi olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyoruz.Ama başlangıç, ara sıcak, ana yemek, tatlı, salata, diğer mezeler derken içli köfteye onca vakit harcamak hiç de kolay değil. İşte tam bu soruna yönelik hazırlanmış bir tarif: tepside kolay içli köfte. Zahmetsiz bir içli köfte sırrı bu tariften geçiyor bizden söylemesi!

Tepside Kolay İçli Köfte Tarifi
#8
Pancarlı Humus

Humusu daha önce hiç pancarla denediniz mi? Pespembe rengiyle sofranızdaki tüm dikkati üzerine çekeceği kesin olan bu tarifle, farklı bir meze yapmış olmanın gururunu yaşayabilirsiniz. Misafirlerinizden tarif isteyenlerin olacağını varsayarak, deftere kaydetmenizi şimdiden öneririz!

Tarif için: Pancarlı Humus

Pancarlı Humus Tarifi
#9
Nefis Yeşil Biber Yoğurtlaması

Biberli meze severlerin ağızlarını sulandıracak bir tarifle devam ediyoruz. Temel malzeme olarak sadece biber ve yoğurt kullanıp, karışımı sarımsakla lezzetlendireceğiniz son derece kolay ama farklı bir meze tarifi. Son dakika misafirlerine karşı hazırlıksız yakalanmayın ve bu tarifi bir yerlere not edin!

Nefis Yeşil Biber Yoğurtlaması Tarifi
#10
Kabak Köftesi (Mücver) Yapımı (videolu)

Salata ve püre kıvamlı mezelerin yanına, daha doyurucu bir tarif gelsin: kabak köftesi. Kabak yemeyenin bile parmaklarını yedirtecek bu tarif, ana yemeğe geçmeden önce midelere bir nevi hazırlık şenliği yaratacak. Meze konusunda fark yaratmak için tercih edebileceğiniz kabak köftesinin detaylarını incelemeden geçmeyin!

Kabak Köftesi (Mücver) Yapımı (videolu) Tarifi
Farklı Meze Tarifleri Sofralarınızı Süsleyecek 10 Değişik Tarif 05.11.2018 tarihinde yayınladı.