Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

Çiğ Köfte Yemek Kilo Yapar Mı?

Çiğ köfte kilo aldırır mı Canan Karatay gibi pek çok uzman tarafından ele alınmaktadır. Her mevsim, her dönem bu sorunun gündeme gelmesi nedeniyle uzmanlar bir kere daha açıklama yaptırma gereği duyuyor. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin, kilo kontrolü sağlayanların, çiğ köfteyi çok sevenlerin ancak ne kadar yemesi gerektiğini bilmeyenlerin imdadına koşacak bir yazı ile karşınızdayız.

Kalabalık davetlerin, piknik masalarının ve çay saatlerinin vazgeçilmezi olan çiğ köfte çok kilo aldırır mı diye pek çok kişinin aklında ciddi bir soru işareti bırakır. Lezzetine doyum olmayan bu soğuk yiyeceğin kiloya olan etkisini sizler için araştırdık ve uzmanların söylediklerini sizlere burada tek tek aktarmak istedik.

Ara öğünlerde, okul çıkışında, yolculuklarda ve kalabalık ortamlarda çiğ köfte tüketmek istediğinizde aklınıza bazı bilgileri getirmeniz önerilir. Eğer bir yemeği çok fazla yerseniz; bu yemek her ne kadar sağlıklı da olsa; bir zaman sonra midenizde ve böbreklerinizde etkisini hissedebilirsiniz. Peki, çiğ köfte midede nasıl bir etki bırakır merak ediyor musunuz? Şimdi bu sorunun yanıtlarına değinelim.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için beslenme uzmanına danışınız.

Tarif için: Ev Yapımı Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı?

 • Pek çok kişinin lezzetine doyamadığı, birkaç kez yese de yine istediği çiğ köfte günümüzün en pratik atıştırmalıklarından biri oluyor.
 • Özellikle de aniden masa hazırlanması gerekiyorsa ya da birden gelen acıkmalarda kurtarıcı olan çiğ köfte arzuya göre lavaşla ya da sebzelerle tüketilir.
 • Yanına eşlik eden sebzeler marul, maydanoz, nane ve limondur. Genellikle lavaş içinde dürüm halde sevilerek tüketilen çiğ köfte çok fazla yenirse biraz sıkıntılı sonuçlar verebilir.
 • Çiğ köftenin içindeki tuz, yağ, salça ve baharatlar ölçülü miktarda kullanılmışsa kilo alımına bir etkisi olmaz. Ancak kalorisi yüksek malzemelerle hazırlanan çiğ köfte porsiyon fazla olacak şekilde veya düzenli olarak tüketilirse kilo almaya yol açabilir.
 • Bu durumu önlemek için çiğ köftenin tüketim şekli iyi seçilmelidir.
 • Çiğ köfte porsiyonunda yer alan sebzeler bol tutulursa ve bir kişiye göre gramaj ayarlanırsa bu nefis yiyecek kilo aldırmaz.
 • Özellikle de haftada kontrollü şekilde tüketilirse, diğer öğünlerle beraber besin dengesi kurulur ve çiğ köftenin kalorisi bedeni çok yormaz.
 • Peki, çiğ köfte tek bir öğünde tüketilir mi? Çalışanlar ya da öğrenciler zaman zaman dışarıda hazır çiğ köfte yerler. Bu durumda hazır çiğ köfte kilo aldırır mı sorusu yanıtlanmalıdır.
 • Yine porsiyon kontrolü sağlanması önerilir ve her öğün tüketildiğinde kilo aldıracağı unutulmamalıdır.
 • Çiğ köfte size nasıl kilo aldırır? Eğer gün içinde sık sık yemek isterseniz tartıda yükselen rakamlar kaçınılmaz olacaktır.
 • Ayrıca her tüketimde lavaş, hatta çift lavaş tercih edilirse çiğ köfte doyurucu besin olmaktan çok kilo aldıran bir besin haline gelecektir.
 • Eh bir de çiğ köftenin yanında asit oranı yüksek içecek yer alırsa, çiğ köfte zamanla midenizi büyüten ve kilo aldıran bir yemek olarak tanınacaktır.
 • Kilo almamak için; çiğ köfteyi haftada 1 defa yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Üstelik tabağınızda yer alan marul, maydanoz, nane, limon, turp gibi antioksidan sebzeler sayesinde kilo alımı için vücudunuz kendini savunmaya geçebilir.

Tarif için: 10 Dakikada Blenderla Harika Çiğ Köfte

10 Dakikada Blenderla Harika Çiğ Köfte

Diyette Çiğ Köfte Yenir Mi?

Zaman zaman kilo kaybı yaşamak için diyet yapanlar, çiğ köfteyi de beslenme listesine eklemek isteyebilir. Ancak bu durumda diyetisyenlerin hazırladığı beslenme listesi dikkate alınmalıdır. Şayet listede belirli miktarda çiğ köfte varsa porsiyon kontrolü ile çiğ köfte tüketilebilir. Ancak uzmanınız size çiğ köfteyi yasaklamışsa bir süre daha sabretmeniz önerilir. Ara öğünler için ideal bir tercih olan çiğ köfte, ana öğünlerde fazla miktarda yer alınca kilo kontrolü elden gidebilir. Aman dikkat diyelim…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

Peki, diyetteyken etsiz çiğ köfte kilo aldırır mı? Şöyle bir bilgi verebiliriz:

 • Çiğ köfte genellikle etsiz halde hazırlanır. Ev yapımı çiğ köftelerde et yer alır. Eğer tüketilecek çiğ köfte etsizse kalorisi daha düşük ölçülür.
 • Tek bir öğünde besin değişimi yaparak kilo aldırmasına engel olabilirsiniz.
 • Böylesine anlarda birkaç adet çiğ köfte ve bol sebze tüketilebilir.
 • İçecek tercihi ise kesinlikle asitsiz içecekler olmalıdır.
 • Bir porsiyon çiğ köftenin ortalama 400 kalori olduğunu düşünürseniz; diyet boyunca etsiz çiğ köfte yerken daha dikkatli olabilirsiniz.

Ev yapımı etli çiğ köfte kilo aldırır mı? Şimdi bu soruya da yanıt vermek gerekir:

 • Etli çiğ köfte son senelerde sadece ev ortamlarında hazırlanmaktadır. Eğer diyet döneminde el yapımı bir çiğ köfte yemek isterseniz ve bu çiğ köftede et yer alıyorsa kalorisinin yüksek olduğunu hatırlayabilirsiniz.
 • Etli çiğ köftede normal çiğ köfteye göre daha yoğun kalori incelenir. Etin proteini ve kalorisiyle beraber diğer malzemelerin kalorisi bazen midenize ağır gelebilir.
 • Gündüz öğünlerinde etli çiğ köfte tüketmek istiyorsanız diyet listenizde sebze ve et değişimi yapabilirsiniz.

Kilo verirken lavaşsız çiğ köfte kilo aldırır mı sorusunu da atlamak olmaz:

 • Çiğ köftenin sunumunda ve porsiyonunda ince lavaş, sebze, çiğ köfte yer alır.
 • Eğer diyet yaparken lavaş olmadan çiğ köfte yemek isterseniz sebzenin tabakta daha baskın olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Sebzeler ve limon, çiğ köftenin kalorisini düşürerek daha sağlıklı bir besin haline gelmesine yardım edecektir.
 • Siz yine de listeniz dışında çiğ köfte yemek isterseniz, bu öğünleri alışkanlık haline getirmeyiniz.
 • Bir porsiyon çiğ köfte 400 kalori içerdiği için diğer öğünlerle beraber kalori aşımı meydana gelebilir.

Diyete Uygun Çiğ Köfte Tavsiyeleri

Çiğ köftenin temel malzemelerinden biri olan bulgur, zaman zaman midede şişkinlik hissi verebilir. Eğer bu hissi yaşamak istemiyorsanız daha düşük kalorili diyet çiğ köftelerini deneyebilirsiniz. Peki, kilo verme sürecinde diyete uygun çiğ köfte nasıl hazırlanır? Birkaç püf noktasıyla tanışmaya hazır olun!

 • Yaygın şekilde lavaşla dürüm halde tüketilen çiğ köfteyi büyük bir marul yaprağına sarıp maruldan sağlıklı lavaş yapabilirsiniz. Böylece unlu bir gıda tüketmekten uzak kalarak daha iyi bir seçim yapmış olursunuz.
 • Çiğ köfteyi tüketirken tabağınızda mutlaka yardımcılar olmalı. Bol limon sayesinde sindirimi kolay olabilir.
 • Yeşillik ve marul sayesinde doygunluk hissi daha uzun hissedilir.
 • Diyete uygun şekilde çiğ köfte yemek için yanında asitsiz içecek içilmeli. Mümkünse sadece su ile tüketilmelidir. Ancak çiğ köfteye uyum sağlayan ayran pek çok kişinin tercihi olabilir.
 • Temel malzeme bulgur olduğu için dilerseniz esmer bulgurla çiğ köfte tüketmeye çalışın. Sarı bulgurdan daha hızlı sindirimi gerçekleşmektedir.
 • Evde kendiniz çiğ köfte yapmak isterseniz bulgur yerine karnabahar kullanabilirsiniz. İncecik kıvama gelen karnabaharı çiğ köfte baharatları ile harmanlayabilirsiniz.
 • Yağ oranı da oldukça mühim bir mesele. Diyet yapanların yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Çiğ köfte de oldukça yağ içeren bir besindir. Eğer azaltma imkanı varsa, yağı azaltılmış çiğ köfteler tüketilmelidir.
 • Bir öğünde 1 porsiyondan fazla tüketilmesi zararlı hale gelir. 100 gram çiğ köfte porsiyonu ortalama 180 kalori içermektedir. Bu porsiyonda sebzeler mutlaka yerini almalıdır.
 • Diyete uygun şekilde çiğ köfte yemek için ölçüyü ayarlamanız ve her öğünde yememeniz daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Tarif için: Tam Ölçülü Etsiz Çiğ Köfte Tarifi (Videolu)

Tam Ölçülü Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

Süt Kilo Aldırır Mı?

Noodle Kilo Aldırır Mı?

Karbonhidrat Tozu Nedir? Kilo Aldırır Mı?

Makarna Kilo Aldırır Mı? İşte Şaşırtan Yanıt!

İstanbul’da Çiğ Köfte Nerede Yenir? En İyi 15 Mekan

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ köfte Tarifi

Çiğ köfte

12-14 kişilik, 1 saat Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

8-10 kişilik, 35dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? 10 Etkili Yöntem Tarifi
Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? 10 Etkili Yöntem

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak Artık Mümkün! Karıncalar, böcekler arasında en büyük beyne sahip olan bir böcek…

Limonlu Su Zayıflatır Mı? Mucizevi Etkileri Tarifi
Limonlu Su Zayıflatır Mı? Mucizevi Etkileri

Limonlu Su Hakkında Bilinmesi Gerekenler Son zamanlarda “detoks” içecekleri oldukça dikkat çekiyor. Bu içecekler genellikle…

Çilek Yetiştiriciliği Teknikleri, Püf Noktaları ve Bakımı Tarifi
Çilek Yetiştiriciliği Teknikleri, Püf Noktaları ve Bakımı

Çilek Yetiştirme ve Bakımına Dair Temel Bilgiler Dünya çapında en sevilen ve en çok tüketilen…

Kimyon Çayının Az Bilinen 7 Faydası Tarifi
Kimyon Çayının Az Bilinen 7 Faydası

Kimyon Çayı: Doğal Bağışıklık Güçlendirici! Kimyon, Roma ve Yunan dönemlerinde keşfedilen faydaları ile günümüzde de…

Meryem Ana Otu Faydaları, Gebelik İçin Nasıl Kullanılır? Tarifi
Meryem Ana Otu Faydaları, Gebelik İçin Nasıl Kullanılır?

Gebelik Döneminin Şifalı Bitkisi: Meryem Ana Otu Meryem Ana otu hikayesi ile dillerde dolaşan, çocuk…

Çıntar Mantarı: 12 Faydası, Zehirli Midir? Nasıl Temizlenir? Tarifi
Çıntar Mantarı: 12 Faydası, Zehirli Midir? Nasıl Temizlenir?

Çıntar (Kanlıca) Mantarı: Az Bilinen Besin Deposu! Halk tarafından Melki ve Kanlıca isimleriyle tanınan Çıntar…

Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? 10 Etkili Yöntem Tarifi
Evdeki Karıncalardan Nasıl Kurtulunur? 10 Etkili Yöntem

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak Artık Mümkün! Karıncalar, böcekler arasında en büyük beyne sahip olan bir böcek…

Limonlu Su Zayıflatır Mı? Mucizevi Etkileri Tarifi
Limonlu Su Zayıflatır Mı? Mucizevi Etkileri

Limonlu Su Hakkında Bilinmesi Gerekenler Son zamanlarda “detoks” içecekleri oldukça dikkat çekiyor. Bu içecekler genellikle…

Çilek Yetiştiriciliği Teknikleri, Püf Noktaları ve Bakımı Tarifi
Çilek Yetiştiriciliği Teknikleri, Püf Noktaları ve Bakımı

Çilek Yetiştirme ve Bakımına Dair Temel Bilgiler Dünya çapında en sevilen ve en çok tüketilen…

Kimyon Çayının Az Bilinen 7 Faydası Tarifi
Kimyon Çayının Az Bilinen 7 Faydası

Kimyon Çayı: Doğal Bağışıklık Güçlendirici! Kimyon, Roma ve Yunan dönemlerinde keşfedilen faydaları ile günümüzde de…

Meryem Ana Otu Faydaları, Gebelik İçin Nasıl Kullanılır? Tarifi
Meryem Ana Otu Faydaları, Gebelik İçin Nasıl Kullanılır?

Gebelik Döneminin Şifalı Bitkisi: Meryem Ana Otu Meryem Ana otu hikayesi ile dillerde dolaşan, çocuk…

Çıntar Mantarı: 12 Faydası, Zehirli Midir? Nasıl Temizlenir? Tarifi
Çıntar Mantarı: 12 Faydası, Zehirli Midir? Nasıl Temizlenir?

Çıntar (Kanlıca) Mantarı: Az Bilinen Besin Deposu! Halk tarafından Melki ve Kanlıca isimleriyle tanınan Çıntar…

Öksürük En Hızlı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Tarifi
Öksürük En Hızlı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Evde Öksürüğü En Çabuk Ne Keser? Özellikle havalar soğumaya başladığında ister istemez bedende bazı değişiklikler…

Babalar Günü Tatlıları: Birbirinden Şahane 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Tatlıları: Birbirinden Şahane 20 Tarif

Babalar günü telaşı yavaş yavaş başladı. Ne hediye almalı? En sevdiği tatlıyı evde mi yapmalı,…

Arı Ekmeği (Perga) Doğal Bağışıklık Güçlendirici Tarifi
Arı Ekmeği (Perga) Doğal Bağışıklık Güçlendirici

Arı Ekmeği: Vitaminli Antiseptik, Virüs Kovucu Arı ekmeği özellikle son yıllarda oldukça popüler bir yiyecek…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Tarifler Geri
Videolar Geri