Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi? Tarifi

Çiğ Köfte Yemek Kilo Yapar Mı?

Çiğ köfte kilo aldırır mı Canan Karatay gibi pek çok uzman tarafından ele alınmaktadır. Her mevsim, her dönem bu sorunun gündeme gelmesi nedeniyle uzmanlar bir kere daha açıklama yaptırma gereği duyuyor. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin, kilo kontrolü sağlayanların, çiğ köfteyi çok sevenlerin ancak ne kadar yemesi gerektiğini bilmeyenlerin imdadına koşacak bir yazı ile karşınızdayız.

Kalabalık davetlerin, piknik masalarının ve çay saatlerinin vazgeçilmezi olan çiğ köfte çok kilo aldırır mı diye pek çok kişinin aklında ciddi bir soru işareti bırakır. Lezzetine doyum olmayan bu soğuk yiyeceğin kiloya olan etkisini sizler için araştırdık ve uzmanların söylediklerini sizlere burada tek tek aktarmak istedik.

Ara öğünlerde, okul çıkışında, yolculuklarda ve kalabalık ortamlarda çiğ köfte tüketmek istediğinizde aklınıza bazı bilgileri getirmeniz önerilir. Eğer bir yemeği çok fazla yerseniz; bu yemek her ne kadar sağlıklı da olsa; bir zaman sonra midenizde ve böbreklerinizde etkisini hissedebilirsiniz. Peki, çiğ köfte midede nasıl bir etki bırakır merak ediyor musunuz? Şimdi bu sorunun yanıtlarına değinelim.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için beslenme uzmanına danışınız.

Tarif için: Ev Yapımı Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı?

 • Pek çok kişinin lezzetine doyamadığı, birkaç kez yese de yine istediği çiğ köfte günümüzün en pratik atıştırmalıklarından biri oluyor.
 • Özellikle de aniden masa hazırlanması gerekiyorsa ya da birden gelen acıkmalarda kurtarıcı olan çiğ köfte arzuya göre lavaşla ya da sebzelerle tüketilir.
 • Yanına eşlik eden sebzeler marul, maydanoz, nane ve limondur. Genellikle lavaş içinde dürüm halde sevilerek tüketilen çiğ köfte çok fazla yenirse biraz sıkıntılı sonuçlar verebilir.
 • Çiğ köftenin içindeki tuz, yağ, salça ve baharatlar ölçülü miktarda kullanılmışsa kilo alımına bir etkisi olmaz. Ancak kalorisi yüksek malzemelerle hazırlanan çiğ köfte porsiyon fazla olacak şekilde veya düzenli olarak tüketilirse kilo almaya yol açabilir.
 • Bu durumu önlemek için çiğ köftenin tüketim şekli iyi seçilmelidir.
 • Çiğ köfte porsiyonunda yer alan sebzeler bol tutulursa ve bir kişiye göre gramaj ayarlanırsa bu nefis yiyecek kilo aldırmaz.
 • Özellikle de haftada kontrollü şekilde tüketilirse, diğer öğünlerle beraber besin dengesi kurulur ve çiğ köftenin kalorisi bedeni çok yormaz.
 • Peki, çiğ köfte tek bir öğünde tüketilir mi? Çalışanlar ya da öğrenciler zaman zaman dışarıda hazır çiğ köfte yerler. Bu durumda hazır çiğ köfte kilo aldırır mı sorusu yanıtlanmalıdır.
 • Yine porsiyon kontrolü sağlanması önerilir ve her öğün tüketildiğinde kilo aldıracağı unutulmamalıdır.
 • Çiğ köfte size nasıl kilo aldırır? Eğer gün içinde sık sık yemek isterseniz tartıda yükselen rakamlar kaçınılmaz olacaktır.
 • Ayrıca her tüketimde lavaş, hatta çift lavaş tercih edilirse çiğ köfte doyurucu besin olmaktan çok kilo aldıran bir besin haline gelecektir.
 • Eh bir de çiğ köftenin yanında asit oranı yüksek içecek yer alırsa, çiğ köfte zamanla midenizi büyüten ve kilo aldıran bir yemek olarak tanınacaktır.
 • Kilo almamak için; çiğ köfteyi haftada 1 defa yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Üstelik tabağınızda yer alan marul, maydanoz, nane, limon, turp gibi antioksidan sebzeler sayesinde kilo alımı için vücudunuz kendini savunmaya geçebilir.

Tarif için: 10 Dakikada Blenderla Harika Çiğ Köfte

10 Dakikada Blenderla Harika Çiğ Köfte

Diyette Çiğ Köfte Yenir Mi?

Zaman zaman kilo kaybı yaşamak için diyet yapanlar, çiğ köfteyi de beslenme listesine eklemek isteyebilir. Ancak bu durumda diyetisyenlerin hazırladığı beslenme listesi dikkate alınmalıdır. Şayet listede belirli miktarda çiğ köfte varsa porsiyon kontrolü ile çiğ köfte tüketilebilir. Ancak uzmanınız size çiğ köfteyi yasaklamışsa bir süre daha sabretmeniz önerilir. Ara öğünler için ideal bir tercih olan çiğ köfte, ana öğünlerde fazla miktarda yer alınca kilo kontrolü elden gidebilir. Aman dikkat diyelim…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

Peki, diyetteyken etsiz çiğ köfte kilo aldırır mı? Şöyle bir bilgi verebiliriz:

 • Çiğ köfte genellikle etsiz halde hazırlanır. Ev yapımı çiğ köftelerde et yer alır. Eğer tüketilecek çiğ köfte etsizse kalorisi daha düşük ölçülür.
 • Tek bir öğünde besin değişimi yaparak kilo aldırmasına engel olabilirsiniz.
 • Böylesine anlarda birkaç adet çiğ köfte ve bol sebze tüketilebilir.
 • İçecek tercihi ise kesinlikle asitsiz içecekler olmalıdır.
 • Bir porsiyon çiğ köftenin ortalama 400 kalori olduğunu düşünürseniz; diyet boyunca etsiz çiğ köfte yerken daha dikkatli olabilirsiniz.

Ev yapımı etli çiğ köfte kilo aldırır mı? Şimdi bu soruya da yanıt vermek gerekir:

 • Etli çiğ köfte son senelerde sadece ev ortamlarında hazırlanmaktadır. Eğer diyet döneminde el yapımı bir çiğ köfte yemek isterseniz ve bu çiğ köftede et yer alıyorsa kalorisinin yüksek olduğunu hatırlayabilirsiniz.
 • Etli çiğ köftede normal çiğ köfteye göre daha yoğun kalori incelenir. Etin proteini ve kalorisiyle beraber diğer malzemelerin kalorisi bazen midenize ağır gelebilir.
 • Gündüz öğünlerinde etli çiğ köfte tüketmek istiyorsanız diyet listenizde sebze ve et değişimi yapabilirsiniz.

Kilo verirken lavaşsız çiğ köfte kilo aldırır mı sorusunu da atlamak olmaz:

 • Çiğ köftenin sunumunda ve porsiyonunda ince lavaş, sebze, çiğ köfte yer alır.
 • Eğer diyet yaparken lavaş olmadan çiğ köfte yemek isterseniz sebzenin tabakta daha baskın olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Sebzeler ve limon, çiğ köftenin kalorisini düşürerek daha sağlıklı bir besin haline gelmesine yardım edecektir.
 • Siz yine de listeniz dışında çiğ köfte yemek isterseniz, bu öğünleri alışkanlık haline getirmeyiniz.
 • Bir porsiyon çiğ köfte 400 kalori içerdiği için diğer öğünlerle beraber kalori aşımı meydana gelebilir.

Diyete Uygun Çiğ Köfte Tavsiyeleri

Çiğ köftenin temel malzemelerinden biri olan bulgur, zaman zaman midede şişkinlik hissi verebilir. Eğer bu hissi yaşamak istemiyorsanız daha düşük kalorili diyet çiğ köftelerini deneyebilirsiniz. Peki, kilo verme sürecinde diyete uygun çiğ köfte nasıl hazırlanır? Birkaç püf noktasıyla tanışmaya hazır olun!

 • Yaygın şekilde lavaşla dürüm halde tüketilen çiğ köfteyi büyük bir marul yaprağına sarıp maruldan sağlıklı lavaş yapabilirsiniz. Böylece unlu bir gıda tüketmekten uzak kalarak daha iyi bir seçim yapmış olursunuz.
 • Çiğ köfteyi tüketirken tabağınızda mutlaka yardımcılar olmalı. Bol limon sayesinde sindirimi kolay olabilir.
 • Yeşillik ve marul sayesinde doygunluk hissi daha uzun hissedilir.
 • Diyete uygun şekilde çiğ köfte yemek için yanında asitsiz içecek içilmeli. Mümkünse sadece su ile tüketilmelidir. Ancak çiğ köfteye uyum sağlayan ayran pek çok kişinin tercihi olabilir.
 • Temel malzeme bulgur olduğu için dilerseniz esmer bulgurla çiğ köfte tüketmeye çalışın. Sarı bulgurdan daha hızlı sindirimi gerçekleşmektedir.
 • Evde kendiniz çiğ köfte yapmak isterseniz bulgur yerine karnabahar kullanabilirsiniz. İncecik kıvama gelen karnabaharı çiğ köfte baharatları ile harmanlayabilirsiniz.
 • Yağ oranı da oldukça mühim bir mesele. Diyet yapanların yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Çiğ köfte de oldukça yağ içeren bir besindir. Eğer azaltma imkanı varsa, yağı azaltılmış çiğ köfteler tüketilmelidir.
 • Bir öğünde 1 porsiyondan fazla tüketilmesi zararlı hale gelir. 100 gram çiğ köfte porsiyonu ortalama 180 kalori içermektedir. Bu porsiyonda sebzeler mutlaka yerini almalıdır.
 • Diyete uygun şekilde çiğ köfte yemek için ölçüyü ayarlamanız ve her öğünde yememeniz daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Tarif için: Tam Ölçülü Etsiz Çiğ Köfte Tarifi (Videolu)

Tam Ölçülü Etsiz Çiğ Köfte Tarifi

Süt Kilo Aldırır Mı?

Noodle Kilo Aldırır Mı?

Karbonhidrat Tozu Nedir? Kilo Aldırır Mı?

Makarna Kilo Aldırır Mı? İşte Şaşırtan Yanıt!

İstanbul’da Çiğ Köfte Nerede Yenir? En İyi 15 Mekan

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Baklava Mı ? Börek Mi? Tarifi

Baklava Mı ? Börek Mi?

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

4-6 kişilik, 2 saat Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Çiğ Köfte Tarifi

Çiğ Köfte

10-12 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Tarifler Geri
Videolar Geri