Çinekop Nasıl Pişirilir? Çinekop Balığı Hakkında Her Şey

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çinekop Nasıl Pişirilir? Çinekop Balığı Hakkında Her Şey Tarifi

Çinekop Balığı Hakkında Merak Edilenler

 • Faydaları ve lezzeti ile uzmanların haftada en az 2 kez önerdiği balık, her mevsim sofralarımızda yerini alır. Balık çeşitleri arasında en sık tüketilen balıklardan biri olan çinekop balığı, lüfer balığının daha küçük formudur. 10-15 santimetre boylarında olan balık, Türkiye’de özellikle Karadeniz ve Marmara Denizi’nde bulunur.
 • Eylül ayında Karadeniz’den göç etmeye başlayan çinekop balığı Marmara Denizi’ne gelir ve bir süre burada kalarak Çanakkale’ye ilerler. Çanakkale’ye doğru geçerken İstanbul Boğazı’nı kullandıkları için genel olarak meraklıları av mevsiminde çinekop avlar.
 • Karadeniz’e göç eden çinekop balığı kış mevsiminin gelişi ile birlikte yağlanmaya başlar ve oldukça lezzetli bir ete sahip olur. Kalp ve damar hastalıkları riskini minimuma indirgeyen çinekop ayrıca kalp ritmini düzenler ve kalp krizine karşı vücudu korur.
 • İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kemik ve diş sağlığı üzerinde etkin bir rol oynar. Yüksek protein içeren balık kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır. Hafızanın güçlenmesinde ve depresyon riskinin azalmasında vücuda destek olur. Kandaki kolesterol düzeyinin dengelenmesi ve tansiyonun düzenlenmesinde fonksiyonları bulunan çinekop balığı, hücreleri koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Kan dolaşımını hızlandırır ve pıhtılaşmasını engeller. Sinir ve sindirim sistemi fonksiyonlarında önemli rol oynayan çinekop balığı sperm hücrelerinin kalitelerini ve sayılarını arttırmaya katkıda bulunur.

Çinekop Avı Nasıl Yapılır?

 • Lezzeti ve faydaları ile sofraların gözde balıklarından olan çinekop nasıl avlanır?
 • Çinekop avı için yemli çinekop takımları kullanılır. Çinekop zamanı eylül ayından itibaren başlar. Çinekop yemleri olarak istavrit balığı, çinekop kaşığı ve maket şeklinde olan çinekop sahtesi gibi suni yemler kullanılır.
 • Çinekop rapalası ile çinekop balığı nasıl avlanır?
 • Rapala sahte balık maketidir ve çinekop oltası ile balık avlamada sıklıkla kullanılır. İstavrit, zargana ve mezgit gibi canlı balıkların filetolarının kullanımı çinekop avı püf noktaları arasında yer alır. Çinekop çaparisi ile balık avlarken çaparinin ucuna suni ye ya da canlı yem takılır, diğer ucuna da kurşun takılarak balık avına başlanır.
 • Çinekop avlama için en uygun saatler sabah 5 ile 7 arası ve akşam ise 17 ile 20 saatleri arasıdır.
 • Çinekop av malzemeleri fır döndü, çapraz uçlu çinekop iğnesi ve yaklaşık 100 gramlık kurşundan oluşur. Yırtıcı ve keskin dişili bir balık olan çinekop için iğneli ve misinalı çinekop kaşık takımı da kullanılır. Özellikle göç mevsiminde çinekoplar sürü halinde boğazdan geçtikleri için çinekop avlamak için çinekop ağı da kullanılabilir.

Çinekop Nasıl Temizlenir?

 • Çinekop balığı pulsuz ve orta büyüklüğe sahip bir balıktır. Pulsuz olduğundan dolayı çinekop temizleme işlemi bıçak yardımıyla oldukça kolay olur. Balığın karın tarafı çevrilerek anüs kısmı bir bıçak darbesi ile delinir. Bu kısımdan başlayarak balığın karnı yarılır. İç organları dışarı çıkartılır. Balığın her iki tarafında yer alan solungaçları koparılır. Bu işlemlerden sonra çinekop bol su ile yıkanır. Balığın karnı içinde yer alan siyah lifler ve pıhtılaşan kanlar bıçak yardımı ile iyice temizlenir. Çinekopun yanak ve beyin bölgesi oldukça lezzetlidir. Bu nedenle balığın kafasının koparılmadan pişirilmesi balığın lezzetine lezzet katar.

Çinekop Nasıl Pişirilir?

 • Çinekop ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de çinekop nasıl yapılır sorusudur? Lezzetli ve yağlı bir balık olduğundan dolayı çinekop her türlü pişirimeye uygundur. Tavada, buğulama, fırında ve ızgarada pişirilebilen çinekop sebzelerle zenginleştirilebilir.
 • Tüm balıklarda olduğu gibi çinekop da taze olarak tüketilmelidir. Peki, çinekop fırında mı tavada mı daha güzel olur? Tamamen kişinin damak tadı ile ilgilidir. Yağlı bir balık olduğundan dolayı tavası pek önerilmez ancak çinekop tavası da oldukça lezzetlidir.
 • Besin değerini koruması açısından en uygun pişirme şekli buğulamasıdır.

Çinekop Tava

 • Sonbaharın ve kış mevsiminin en lezzetli balıkları arasında yer alan çinekop, damak tadına göre farklı şekillerde pişirilebilir. Yağlı bir balık olmasına rağmen tavada kızartması da sıklıkla yapılan çinekop balığı kızartıldığında besin öğelerinin büyük bir kısmını kaybeder. Yine de lezzetten vazgeçmek istemeyenler için tavada çinekop balığı nasıl pişirilir? Mısır unu, tuz ve yağ kullanılarak tavada çinekop balığı pişirilir. Geniş ve derin bir tava içinde bol yağda kızartılması önerilen çinekoplar, öncelikle bol su ile iyice temizlenir. Bir kap ya da tepsi içerisinde mısır unu ve tuz iyice karıştırılır. Temizlenen çinekop balıkları temiz bir havlu ya da kâğıt havlu ile kurulanır. Kurulanan balıklar una batırılıp tavadaki kızgın yağın içine atılır. Her iki tarafları da piştikten sonra tavadan alınarak bol yeşil salata ve limon ile servis edilir.

Çinekop Fırında

 • Yağ oranı yüksek balıklar arasında yer alan çinekop fırında pişirildiğinde enfes bir lezzete sahip olur. Besin değeri açısında en sağlıklı pişirme yöntemi olan fırında çinekop, pratikliği ve kolay pişmesi ile de tercih edilen bir yöntemdir.
 • Peki, fırında çinekop nasıl pişer? Fırında çinekop pişirmek için fırın tepsiniz yağlayabilirsiniz ya da hiç yağ kullanmadan balığı kendi yağı ile de pişirebilirsiniz. Fırın tepsisine yerleştirmeden önce balığın yüzeylerine daha iyi pişmesi için bıçakla çentikler açılır. Sıvı yağ, tuz, baharatlar ve defneyaprağı kullanılarak da çinekop fırına atılabilir. Havuç, patates, mantar gibi sebzeler eklenerek pişirilirse hem besin değeri yükselir hem de daha lezzetli olur.

Çinekop Izgara

 • Çinekop balığının en lezzetli pişirilme yöntemlerinden biri de ızgarasıdır. Çinekopun ızgarası yapılırken balığa yağ sürülmesine gerek yoktur. Sadece balığın ızgaraya yapışmaması için ızgaralara yağ sürmek yeterlidir. Kendine has aromasını ve lezzetinin en çok hissedildiği pişirme yöntemlerinden biri olan çinekop ızgara çok da beğenilerek tüketilir. Çinekop ızgaranın en önemli özelliği sıcak olarak tüketilmesidir. Izgara balık soğuduğunda çıtır çıtır özelliğini ve lezzetini kaybeder. Ters yüz ile mangal kömüründe ya da elektrikli ızgarada pişirilen çinekoplar yeşil salata, limon ve roka ile servis edilir.

Çinekop Kalori ve Besin Değeri Nedir?

 • 100 gram çinekop balığı yaklaşık olarak 140-145 kaloridir ve 1,5-2 gram arasında yağ, 30-35 gram arasında da protein içerir. Yüksek protein oranı nedeniyle kilo problemi yaşayanların sofralarında mutlaka yer almalıdır. Yüksek oranda omega 3 içeren çinekop balığı günlük alınması gereken omega 3 içeriğinin neredeyse tamamını karşılar.
 • Çinekop vitaminleri A, B12, D, K, folik asit olarak sıralanabilir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve selenyum açısından zengin olan çinekop balığı özellikle kış aylarının vazgeçilmez balık çeşitleri arasında yer almaktadır.

Çinekop Fiyatları Nasıldır?

 • Çinekop fiyatları o seneki avlanma şartlarına, avlanan balık miktarına, mevsimine ve av yasağı zamanına göre farklılık gösterir. Genel olarak ekim ayından itibaren sofraları süslemeye başlayan çinekop fiyat açısından ocak ayında daha uygundur. Kış aylarında üremek için Karadeniz’e geçen çinekop balığı hem yağlanarak lezzet kazanır hem de sayısı arttığından dolayı fiyatı ucuzlar.
 • Ortalama 1 kilogram çinekop 10 lira ile 35 lira arasında değişir.

Farklı Pişirme Yöntemleri ile Nefis Çinekop Tarifleri

1) Mis Gibi Kokusu ile Büyüleyen Lezzet: Fırında Çinekop

 • Mis gibi kokusu ile sofralarınız süsleyen fırında çinekop hem besleyici hem de lezzetli bir yemektir. Siz de fırında çinekop yaparak misafirlerinize enfes bir yemek ziyafeti verebilirsiniz. Fırında Çinekop

2) Çıtır Çıtır Balık Keyfi: Tavada Çinekop

 • En beğenilen çinekop tarifi arasında yer alan tavada çinekop, çıtır çıtır lezzeti ile sofralarınızın vazgeçilmezi olur. Özellikle çocuklar tarafında sevilerek tüketilen tavada çinekop ile sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. Tavada Çinekop

3) Mısır Unu ile Çinekopun Muhteşem Buluşması: Çinekop Tava

 • Mısır ununa batırılarak kızartılan çinekop tavanın tadına doyamazsınız. Pratik bir yemek çeşidi olan çinekop tava ile lezzetli sofralar hazırlayabilirsiniz. Çinekop Tava

4) Çinekopun En Sağlıklı Hali: Fırın Poşetinde Sebzeli Çinekop

 • Başta havuç olmak üzere, mantar, patates, bezelye, kabak gibi istediğiniz sebzeleri kullanarak hazırlayabileceğiniz fırın poşetinde sebzeli çinekop, besin değerini kaybetmeden pişer. Ayrıca vitamin ve mineral açısından oldukça besleyici olan sebzeler ile birlikte lezzetine lezzet katan fırın poşetinde sebzeli çinekop ile sofralarınıza sağlıklı dokunuşlar getirin. Fırın Poşetinde Sebzeli Sarıkanat Çinekop

5) Pratik ve Sağlıklı Bir Öğün: Çinekop Tava

 • Marul, domates ve limon ile birlikte servis edilen çinekop tava en sevilen balık yemekleri arasında yerini alır. Daha ilk lokmada damaklarda kalıcı bir lezzet bırakan çinekop tava ile muhteşem bir sofra hazırlayabilirsiniz.  Çinekop Tava Servis

6) Çinekopun Lezzetli Fırın Yolculuğu: Fırında Çinekop

 • Temizlenen çinekopları sıvı yağ, limon, karabiber ve tuz ile birlikte fırına atın, işte bu kadar! Oldukça besleyici ve lezzetli olan fırında çinekop kolay ve patrik yapımı ile de sofralarınızın baş tacıdır. Fırında Çinekop

7) Çıtır Çıtır Bir Lezzet: Kızarmış Çinekop

 • Nar gibi kızarmış nefis çinekop balığını bu haliyle de çok seveceksiniz, tarife tıklayıp aşamalara uymanız yeterli. Nar Gibi Kızarmış Çinekop

Çinekop tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çinekop Nasıl Pişirilir? Çinekop Balığı Hakkında Her Şey 10.11.2017 tarihinde yayınladı.