Dış Gebelik Nedir? Belirtileri, Neden Olur?

Dış Gebelik Nedir? Belirtileri, Neden Olur? Tarifi

Dış Gebelik: Tanıdan Tedaviye İpuçları

Bu yazımızda Türk toplumunun %2’lik kısmında, ABD’de ise her 50 kadının 1’inde görülen “dış gebelik” konusunu inceledik. Dış gebelikte görülen belirtileri ve nedenlerini şimdi sizlerle paylaşıyoruz. Dış gebeliğe dair merak edilen tüm soruların cevabı bu sayfada!

İlginizi çekebilir: Hamileliğin İlk Aylarında Nasıl Beslenmeli?

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

dış gebelik nedir

Dış Gebelik Nedir?

Tıbbi kaynaklarda dış gebelik “ektopik gebelik” olarak adlandırılmaktadır. Dış gebelik ne demek sorusunun detaylı cevabı da şöyle verilebilir: Sperm hücresinin döllenmiş yumurta ile beraber rahim içine yerleşmesi gerekirken; rahim dışında, uterusun ana boşluğunun dışında yerleşmiş olmasına dış gebelik denilmektedir.

Genellikle fallop tüpü adı verilen fallop kanalına yerleşerek dış gebelik meydana gelir. Dış gebelik normal gebelik gibi ilerleyemez. Döllenmiş yumurtanın rahim dışında gelişmesi mümkün olmayacağı için rahim dışına yerleşen bu yumurta büyüdükçe kanamalara neden olur; sağlık açısından tehlikelidir.

Dış gebelik ciddi bir gebelik türüdür. Doktorlar tarafından kontrol altına alınması gereklidir. Dış gebelik yaşayan anne adaylarının hayatlarını, tehlikeye sokabilecek kadar önemlidir. Dış gebelik denilip normal gebeliğe dönüşebilir mi sorusunun cevabı da hayır. Bu durumun canlı doğumla sonuçlanması mümkün değildir.

Dış Gebelik Kimlerde Görülür?

 • Daha önce dış gebelik yaşayan kadınlar,
 • 35 – 40 yaş üzerindeki kadınlar,
 • Fallop tüplerinde iltihaplanma olanlar,
 • Sigara içenler.

Dış Gebelik Belirtileri: Nasıl Anlaşılır?

 • Vajinal lekelenme,
 • Akıntı benzeri kanamalar,
 • İstenmeyen kilo kayıpları,
 • Baş dönmesi,
 • Karın ağrıları,
 • Sindirim sistemi sorunları.

Gebelik şüphesinde olan kadınlarda:

 • Şiddetli ağrılar varsa ve bu ağrılar boyun ve omuz bölgesine kadar hissediliyorsa,
 • Mide ve bağırsak sağlığınız bozulduysa,
 • Kanama ile beraber yoğun baş dönmesi yaşanıyorsa,
 • Yorgun ve güçsüz hissediliyorsa derhal doktora gitmeniz ve sağlığınızı bu tehlikeden kurtarmanız gereklidir.

Dış Gebelik Nasıl Olur?

Dış gebelik, genel olarak yumurtanın tüpler ile rahime iletilmesi sırasında yaşanan bir problemden meydana gelir. Rahime ulaşması gereken yumurta, çeşitli nedenlerden dolayı rahime ulaşamaz. Ulaşamadığı için yumurta, olduğu yere tutunarak gelişmeye başlar. Genellikle fallop tüplerine tutunur ve fallop tüpleri yumurtanın gelişimine izin vermez. Oldukça dar bir alan olduğu için yumurta burada sağlıklı şekilde gelişemez.

Dış gebelikte kanama olduğunda anında doktora gitmek gerekir. Geç kalındığında anne adayının rahim ve fallop tüplerine zarar verir. Aşırı kanama anne adayının hayatını tehlikeye sokar. Bu yüzden dış gebelik yaşayanlar gerçekten dikkatli olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Yumurtlama Dönemine İyi Gelen 12 Besin

dış gebelik belirtileri

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik neden olur sorusunun farklı cevapları da vardır yani dış gebelik çeşitleri farklı farklıdır. Fallop tüplerinde oluşacağı gibi farklı dokularda da meydana gelen dış gebelik, kanamalar başladığı anda bitmesi gerektiğini haber verir.

Dış gebeliğe neden olan faktörler listelendiğinde ise:

 • 35 yaş ve üzeri gebelik,
 • Fallop tüpünde enfeksiyon olması,
 • Daha önce yaşanan dış gebelik geçmişi,
 • Daha önce yaşanan enfeksiyondan kalan yaralı doku,
 • Doğuştan gelen tüplerde şekil bozukluğu,
 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Birden fazla kürtaj işlemi,
 • Dış gebelik geçmişi,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 • Daha önce denenmiş bebek tedavileri dikkat çeker.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

dış gebelik neden olur

Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır?

Anne adayının hayatını tehlikeye sokabilecek dış gebelik tedavi ile sonlandırılır. Erken teşhiste metotreksat adı verilen baskılayıcıdan da faydalanılır; bu yöntem vücudun hamilelik dokusunu yok etmesini sağlar. Bir çeşit ilaçtır ve hastaya enjekte edilir. Bu enjeksiyon ile vücut içinde bir çeşit düşük potansiyeli oluşturulur. Bu tedavi sonrasında kanama ve kasılma gibi düşük belirtilerinin görülmesi normaldir. Erken tedavi yöntemidir.

Metotreksat adı verilen ilaç iğne yoluyla anneye verilir. Ektopik kitle hücrelerini yani dış gebelik kitlesini yok etmek için uygulanır. İğne tedavisi sonucunda %85 başarı elde edildiği ifade edilir. Bu iğne kitlenin bulunduğu bölgeye veya kas dokusuna yapılır.

Dış gebelik tanısında gecikme oldu ise ameliyat gerekebilir. Çünkü gecikme ile fallop tüplerinde yırtılma ve tahribat meydana gelebilir. Dış gebelik ameliyatı ile bu dokunun cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Dış gebelik ameliyatı sonrasında, hCG seviyesinin “0” olması için beklenir. Eğer hCG seviyesi azalarak düşerse, başarılı bir operasyon yapılmıştır denilir.

Hormon seviyesi yüksek ölçülürse, tekrar ameliyat istenebilir. Dış gebelik kapalı ameliyat türü de vardır. Tedavi yöntemine uzman ve ameliyat olacak kişi birlikte karar verir. Dış gebelik ameliyatı ne kadar sürer diye merak ediyorsanız cevap ameliyat türüne göre farklılaşabilmektedir.

Dış gebelik ameliyatı sonrası hastanın bir süre dinlenmesi ve sağlıklı beslenmesi gereklidir. Ameliyat olan kadınların sonraki gebeliğinde ilk günden itibaren doktor kontrolü ile gebeliğine devam etmesi önerilir. Ağır kaldırmaması ve kan değerlerinin dengelenmesi için bol sıvı tüketmesi gerekir.  Oluşacak herhangi bir sağlık sorununun önüne geçmek için doktor gözlemi yerinde olacaktır. Ayrıca dış gebelik geçiren kadınlar şu sorunun cevabını öğrenmek isteyebilir:

Dış gebelik sonrası hamile kalma mümkün müdür?

Yaklaşık %65’lik bir çoğunluk dış gebelik sonrasında ilk 18 ay içinde hamile kalabilir. Dış gebelik sonrası hamilelik durumu fallop tüplerinin sağlığı ile ilişkilidir. 2 fallop tüpten biri sağlıklıysa hamilelik gerçekleşebilir. Ancak en doğru tespit için jinekolojik destek alınmalıdır.

dış gebelik belirtileri

Dış Gebelik Ultrasonda Görülür Mü?

Ektopik hamilelik, kan veya idrar testi ile belli olmayacak bir durumdur. Bu nedenle vajinal ultrasonografi ister. Ultrason sonucunda rahim içinde kesenin olmadığı tespit edilebilir. Normal gebelik ile aynı belirtileri gösteren bu durumun dış gebelik olduğu anlaşılır.

Ultrason kontrolü güvenilir sonuçları vermektedir. Bu nedenle gebelik şüphesi içinde olan kadınların düzenli olarak ultrason muayenesi yaptırması sağlıklı sonuçları verecektir. Geç kalındığında anne hayatı büyük risk altında olacaktır.

Dış Gebelikte Kanama Olur Mu?

Dış gebelikte kanama fetüsün tüpleri yırtması sonucunda oluşur. Genellikle 4 veya 6 haftalık bir süreçten sonra fetüs tüpleri yırtacak boyuta ulaştığı için, bu haftalarda kanamalar söz konusu olabilir. Kanamalar geçer diye beklemek büyük hata olacaktır.

Kanamadan kaynaklı tansiyon düşüklüğü meydana gelir ve anne adayı bayılabilir. Bu durum iç kanamayı tetikler. Derhal hastaneye gidilmelidir. Kanama dış gebelik zararları listesinin en ciddi maddesidir. Dış gebeliğin verdiği stres ve üzüntü de psikolojik zararları arasında yer alır. Yıpranma ve yorgunluk da zararları arasındadır.

Dış Gebelikte Bebek Olur Mu?

Ne yazık ki embriyo rahim içinde olmadığı için bebeğin yaşama ihtimali yoktur. Doktorunuz erkenden fark edilirse tedavi başlar ve gebelik sağlıklı şekilde sonlandırılır. Eğer doktor kontrolüne gitmediğiniz süre içinde kanama ve düşük meydana gelirse; anne hayatı risk altında kalabilir. Bu nedenle eğer gebelik döneminin başında doktorunuz dış gebelik riski var diyorsa; sıkı takip yapmanız gerekir.

dış gebelik nasıl sonlandırılır

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Progesteron Yükselten 12 Sağlıklı Besin

Ovulasyon Testi Nedir? Nasıl Kullanılır?

En Yüksek Östrojen İçeren 10 Mucizevi Besin

5 Soruda Regl Döneminde Beslenme, Diyetisyen Cevapladı

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Ne Buldum Tatlısı Tarifi

Ne Buldum Tatlısı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Evde Ne Varsa Çorbası Tarifi

Evde Ne Varsa Çorbası

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi
2023 Ocak Ayının En Popüler 30 Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının ocak ayında en çok deftere eklenen 30 tarifi, her ay olduğu…

Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi Tarifi
Zonaya Ne İyi Gelir? 6 Doğal Besin, Bitkisel Tedavi

Herpes Zoster - Zona Nasıl Geçer? Cildinizde meydana gelen ufak bir kaşıntı, diğer bölgelere de…

Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi Tarifi
Derideki Su Toplaması Nasıl Geçer? 4 Doğal Tedavi

Ciltteki Su Toplamasına İyi Gelen Doğal Çözümler Cildinizde meydana gelen tahriş ve yaraları iyileştirmek için…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ne Yapmalıyım? Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız…

Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir Tarifi
Mantının Yanında En İyi Giden Videolu 10 Fikir

Mantının Yanına Ne Yemek Yapabilirim? Mantı, Eski Türk yemeklerinden biridir ve günümüzde pek çok şekilde…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 12 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Tarifler Geri
Videolar Geri