Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme – Diyetisyenden 7 Önemli Tavsiye

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme – Diyetisyenden 7 Önemli Tavsiye Tarifi

Hamileliğin İlk 3 Ayında Beslenme Tüyoları

Yeterli ve dengeli beslenme hayatımızın her dönemi için önemlidir. Ancak anneliğe ilk adım attığınız günden itibaren çok daha fazla önem kazanmaktadır. Hem annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi hem de bebeğin sağlıklı olarak büyüyüp gelişmesi için beslenme çok önemlidir.

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde karnınızda büyümesini istiyorsanız bunun en ideal yolu kendinize uygun bir beslenme planı belirlemektir. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek için hiçbir zaman geç değil. Ama ne kadar erken başlarsanız çocuğunuzun gelişmesi o kadar sağlıklı olacaktır. Gebeliğin ilk dönemlerinde beslenmenizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Çünkü siz nasıl beslenirseniz bebeğiniz de öyle gelişecektir, bunu unutmayın.

hamileliğin ilk aylarında beslenme

Bebek tüm ihtiyaçlarını plasenta yoluyla anneden karşılar. Bu yüzden hamile kalmadan önce doktorunuz ile konuşup üç ay öncesinden folik asit kullanmaya başlamanızda fayda var. Çünkü folik asit bebeğin anne rahmine düştüğü andan doğana kadar olan sürede omurilik ve beyni oluşturan nöral tübün oluşmasında önemli rol oynar. Bunlar bir araya gelerek bebeğinizin merkezi sinir sistemini meydana getirir. Gelecekte büyümesini, gelişmesini ve fonksiyonlarının normal ilerlemesinin temelini bu oluşturmaktadır.

Bebeğinizin büyümesinin ve gelişmesinin temelleri atıldığı ilk aylarda beslenmenize dikkat etmelisiniz. Özellikle sigara, alkol ve abur cubur tüketiminden uzaklaşmaya çalışmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin ilk 3 aylık gelişimi onun için çok önemlidir. Çünkü bu aylarda bebeğiniz gelişimi için gerekli olanları küçücük hücrelerine almaya başlar. Bu nedenle hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren çocuğunuzun içinizde gelişmesi için gerekli olanları kendi hücrelerine almaya başladığını unutmayın. Bebeğin sağlıklı olması sizin yeterli ve dengeli beslenmenizden geçmektedir.

Hamileliğin ilk aylarında nasıl beslenmeli ve hamileliği ilk 3 ayında beslenme listesi nasıl olmalı? İşte cevaplar!

hamileliğin ilk 3 ayında beslenme

1) Sağlıklı Karbonhidratlara Yönelin

Karbonhidratlar enerjinin temel taşıdır. Bu yüzden karbonhidratlara yeteri kadar beslenmenizde yer vermelisiniz. Özellikle kompleks karbonhidrat dediğimiz tam buğday ekmeği, sebze, meyve, kuru baklagiller, tahıllar vb. tüketmelisiniz. İlk aylarda günde 6-8 porsiyon yeterli olacaktır. 1 porsiyon dediğimiz de ise 1 dilim ekmek veya 1 kase çorba veya 3 yemek kaşığı bulgur pilavı, pirinç pilavı, makarna ve erişte gibi.

karbonhidrat

2) Protein Kaynağı Besinler Tüketin

Kaliteli olan protein kaynağı her zaman tüketilmelidir. Hamilelik süresince vitamin, mineral, demir ve protein açısından zengin olan yumurtayı her gün tüketmelisiniz. Günde en az 1 öğünde kırmızı et, tavuk, balık, kuru baklagiller tüketmelisiniz.

protein

3) Kalsiyum Mühim

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, ayran ve sütü 3 bardak kadar tüketmelisiniz. Ayrıca kalsiyum açısından zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzelere beslenmenizde çokça tüketmelisiniz. Çünkü bebeğinizin kemikleri oluşmaya başladığı andan itibaren sizin kalsiyum depolarınızı kullanmaya başlar. Bu yüzden kalsiyum depolarınızı ne kadar çok doldurursanız bebeğinizin kemikleri o kadar gelişmiş olur.

1 su bardağı süt: 250 mg, 1 dilim beyaz peynir: 70 mg, 1 dilim kaşar peynir: 230 mg, 1 kase yoğurt: 180 mg kalsiyum içerir.

kalsiyum

4) Folik Asit ve Demir Takviyesi

Bebeğinizin ve sizin sağlığınızın için önemli olan demir, folik asit, iyot, D vitamini, B12 vitamini yeterli düzeyde alınmalı. Eksiklik var ise doktorunuza danışıp dışarıdan ek takviye almalısınız.

folik asit

5) Kafeinden Uzak Durun

Aşırı kafein tüketimi bebeğinizin kemik yoğunluğunu ve kalsiyum içeriğinde zararlı etki yapabilir ve bu minerallerin yeteri kadar emilimini engelleyerek kansızlığa neden olabilir. Kafein içeren kahve, kakao, gazlı içecekler, siyah çay veya yeşil çaydan uzak durulmalıdır. Eğer çayı ve kahveyi içmek istiyorsanız eğer maksimum 3 bardak açık çay veya haftada 1-2 kez 1 fincan sütlü kahve içebilirsiniz.

kafein

6) Günde En Az 2 Litre Su İçin

Günde yaklaşık 2 litre su içmelisiniz. Sıvı ihtiyacınızın diğer kısmını ise ayran, şekersiz komposto, çorba gibi sıvı besinlerle karşılayabilirsiniz.

su

7) Kalori Hesabı Yapmayın

Hamilelikte kalori hesabı yapmamalısınız. Önemli olan besinlerin kalitesine ve içeriğine dikkat etmektir.

hamileliğin ilk aylarında beslenme

Diyetisyen A. Gamze GÖKTEKİN

Tarifleri için: Diyetisyen Gamze Göktekin

Instagram: @dyt.gamzegoktekin

Facebook: Diyetisyen Gamze Göktekin

İlginizi çekebilir: Ketojenik Beslenme Programı Hakkında Her Şey – Diyetisyen Onaylı

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme – Diyetisyenden 7 Önemli Tavsiye 12.12.2018 tarihinde yayınladı.