Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrılarınıza Son Verecek 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit!

Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı sağlık sorunlarından sadece biridir. Genel olarak ağrı yaşayan kişilerin gün içinde dinamik ve neşeli olması beklenemez. Ağrı vücuda yayıldığı andan itibaren kişinin enerjisini ve neşesini alır. Diz ağrısı da böyledir. Yürümekte zorluk çektirir ve tüm günü etkiler.

İhmal edilen diz ağrıları ise kalıcı şekilde kişide rahatsızlığa neden olabilir. Olası bir sağlık problemini önlemek için sizlere diz ağrısı çözümleri üzerine bir sağlık yazısı hazırladık. Uzun süredir dizim ağrıyor, hareket edemiyorum, yataktan kalkamıyorum diyenlere evde şifa bulacak öneriler ile geldik. Diz ağrısını geçirecek egzersizleri de ekledik ki; hareket ederek diz ağrısından daha çabuk kurtulun istiyoruz.

Diz ağrısına karşı çözüm olacak tüm bilgilere göz atma zamanı!

diz ağrısına ne iyi gelir

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? Şifa Niyetine Evde 7 Doğal Yöntem

1) Soğuk Kompres

 • Diz ağrısı nasıl geçer diye endişe etmeyin. Buzdolabının buzluk kısmından bir buz şişesi alın ve bunu havluya sarın.
 • Havlu içinde olan buzlu şişeyi ağrıyı hissettiğiniz bölgeye masaj yapın.
 • Soğuk kompres uygulayarak kan akışını dengeleyebilirsiniz. Böylece ağrıya neden olan geçici faktörleri de ortadan kaldırmış olursunuz.
buz

2) Zencefil Yağı

 • Diz ağrısı bitkisel çözüm önerilerinden biri zencefil yağı oluyor. Zencefil yağının ağrı kesici ve iltihap atıcı özelliği bulunuyor. Eğer diz ağrısının nedenlerinden biri de iltihap ise, zencefil yağı ile bu ağrıyı sonlandırabilirsiniz.
 • Diz kapağı ve çevresine birkaç damla zencefil yağı damlatın ve bu bölgeye yağı dağıtın. Dairesel hareketler ile masaj yaparak yağın etkisini göstermesini bekleyin.
 • Zencefil yağında bulunan antioksidan maddeler, diz ağrısına neden olan iltihapların sökülmesine yardımcı olacaktır.
zencefil yağı

3) Elma Sirkesi – Zeytinyağı

 • Diz ağrısına sirke ve zeytinyağı karışımı ile en doğal ilacı uygulayabilirsiniz. Her evde mutlaka bulunan elma sirkesi ve zeytinyağından bir karışım hazırlayın.
 • Elde edilen karışımı diz çevresine masaj yaparak dağıtın ve cildinizin karışımı emmesini bekleyin.
 • Diz ağrısı yaşadığınız günlerde bir fincan sirkeli su karışımı içerek, vücudunuzdaki ağrıyı yok edebilirsiniz. Bu bilgiyi de bitkisel çözüm listenize ekleyin.
elma sirkesi

4) Hardal Yağı

 • Ağrılar söz konusu olduğunda, bitkisel yağlardan şifa bulmak istersiniz. Diz ağrısı için de size çare olacak bir yağ var: Hardal yağı.
 • Hardal yağından birkaç damla diz çevresine damlatın ve bu bölgeye masaj yaparak dağıtın.
 • Kısa süre içinde hardal yağı etkisini gösterecektir ve diz ağrısını giderecektir.
hardal yağı

5) Kerevizli Yoğurt

 • Vücutta ürik asit birikiminin çok fazla olmasından dolayı diz ağrısı yaşanabilir. Bu gibi anlarda kerevizli yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Kerevizi rendeleyip yoğurt ile bir salata hazırlayın. Diz ağrısı yaşadığınız günde bu salatayı tüketin. Kereviz ürik asitlerin hızlı şekilde atılmasını sağlar.
yoğurt

6) Çınar Yaprağı

 • Diz ağrısı İbrahim Saraçoğlu tarafından da bitkisel yöntemler ile çare aranan bir sağlık sorunudur. İbrahim Saraçoğlu bu konuya çınar yaprağı ile çözüm bulmuştur.
 • Çınar yaprağını kaynattıktan sonra suyunu içip diz ağrısından kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde çınar yaprağının kaynamış suyu cildinize temas edecek ılıklığa ulaştığında, diz bölgesine sürüp diz ağrısı şikayetinizi sonlandırabilirsiniz.
çınar yaprağı

7) Kuşburnu Çayı

 • Kuşburnu çayının ağrı kesici özelliği vardır. Regl ağrısı, baş ağrısı derken diz ağrısı sıkıntısında da etkili olmalıdır. Dizinizde ağrı yaşadığınız anlarda bir fincan kuşburnu çayı içerek dizinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Kuşburnu çayı ile diz ağrısı gibi tüm ağrılar ortadan en bitkisel haliyle kalkabilir.

Tarif için: Kuşburnu Çayı

Tarif: Kuşburnu Çayı

Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diz ağrısı ile güne devam etmek çok stresli olabilir. Peki bu sağlık sorununu yaşatan faktörler nedir? Birçok farklı sebeplerden dolayı kaynaklanan diz ağrısı nedeni şu maddelerle daha iyi anlaşılabilir:

 • Diz ağrısı doğuştan gelen kemik ve kas rahatsızlıklarından dolayı yaşanabilir.
 • Eğer düztaban ayak biçimine sahipseniz, diz ağrısını kısmen yaşayabilirsiniz.
 • Durağan bir yaşama sahipseniz ve sık hareket etmiyorsanız, diz ağrısı ile günleriniz geçebilir.
 • Zaman zaman diz eklemlerinde yer alan zarda kalınlaşma meydana gelebilir. Bu durum ise diz ağrısına neden olabilir. Zardaki kalınlaşmayı tespit ve tedavi etmek için doktor gözlemi gereklidir.
 • Yaşa ve boya göre fazla kilodaysanız, dizlere vereceğiniz yük de artar. Bu ise diz ağrısı yaşamanızda etkilidir.
 • Ergenlik döneminde diz ağrısı yaşanır. Bunun nedenini merak edenlere boy uzama dönemlerinde diz ağrısı ve kemik ağrısı yaşanır diyebiliriz.
 • Pek çok kişinin diz ağrısı yaşadığı gibi sporcular da diz ağrısından etkilenebilir. Sporcularda genellikle menisküsler zarar gördüğünde ağrı hissedilir.
 • İleri yaşlarda yaşanan kemik erimesi yahut kireçlenme, zaman zaman diz ağrısının hissedilmesine neden olur.
 • Diz ağrısının bir diğer nedeni de kemikte oluşan enfeksiyon olmaktadır.
diz ağrısı neden olur

Diz Ağrısı Tedavisi, Hangi Doktora Gidilmeli?

 • Diz ağrısı ihmale gelmeyen ve mutlaka doktor muayenesi isteyen bir durumdur. Şikayetinizi sona erdirmek için “ortopedi ve travmatoloji” bölümüne görünmeniz gereklidir. Diz ağrısına neden olan faktörleri doktorunuz tespit ettikten sonra gerekli tedavi yöntemini uygulayacaktır. Size önereceği tedavi yöntemleri ise ilaç ve cerrahi yöntemler olabilir.
 • Doktorunuz eğer uygun görürse; kan dolaşımını dengelemek ve dinmeyen diz ağrısı için dizlik kullanabilirsiniz.
 • Son yıllarda etkili ve sıkça uygulanan bir yöntem vardır. Diz ağrısı kök hücre tedavisi ile kısa sürede iyileşir hale gelmiştir. Bu tedavi yöntemi doktorların uygun ve gerekli gördüğü vakalara uygulanır. Eklem kıkırdak yapısının en iyi şekilde yenilenmesi için yapılan kök hücre tedavisi, hem daha ekonomiktir hem de kısa sürede ağrıyı ortadan kaldırır.
diz ağrısına ne iyi gelir

Diz Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisi?

Bazı zamanlarda diz ağrısı siz bazı hastalıkların haberini verebilir. Bu nedenle kısa süreli bile olsa yaşanan ağrıların ihmal edilmemesi önerilir. Peki, diz ağrısı hangi hastalıkların habercisidir?

 • Eğer diz ağrısı ile beraber şişme ve kitlenme yaşanıyorsa, kemiklerde tümör bulunma ihtimali vardır.
 • Spor yapan biriyseniz, menisküs yırtılmasını yaşadığınız diz ağrısı haber verecektir.
 • Yataktan kalkarken zorlanma ve diz ağrısı, otururken hissedilen diz ağrısı kireçlenme olduğuna bir işarettir. Bu belirtiler genellikle ileri yaşlarda daha sık gözlemlenir.
diz ağrısı nedenleri

Diz Ağrısı İçin Egzersiz Tavsiyeleri

Evde uygulayacağınız bu hareketler ile diz ağrısını en aza indirebilirsiniz. Şimdi sizlere tavsiye edilen egzersizleri düzenli ve dikkatli şekilde uygularsanız, diz ağrısını kısa sürede hafifletebilirsiniz. Bu egzersiz önerileri, ağrıyı hafifletmek için etkilidir. Mutlaka bir doktora görünerek kesin çözüm bulabilirsiniz.

1) Yüzmek size iyi gelecektir. Yüzerken tüm kaslarınız aynı anda çalışır ve kan dolaşımınız hızlanır. Tüm şekillerde yüzmenin diz ağrısını hafiflettiği uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

diz ağrısı nasıl geçer

2) Tempolu yürümek tüm ağrıların en doğal çözümüdür. Kireçlenme gibi durumlara karşı önlem almak için gün içinde en az 45 dakika yürümeniz önerilir. Yürüyerek hem formda kalırsınız hem de ağrıya vücudunuzda yer vermezsiniz.

diz ağrısına ne iyi gelir

3) Squat yapabilirsiniz. Squat yaparken ayakların yerde sabit kalmasına dikkat ediniz ve dik bir şekilde hareketleri uygulayabilirsiniz.

diz ağrısına ne iyi gelir

4) Öne adım hareketini uygulayarak diz kapakların aktif şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece dizdeki ağrıyı hafifletip kendiniz daha iyi hissedebilirsiniz. Bu hareketi uygularken önce bir dizi öne atıp daha sonra geriye alabilirsiniz. Sırayla birkaç dakika uygulamanız önerilir.

diz ağrısına ne iyi gelir

Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri, Neye İşarettir? Ne İyi Gelir?

Diz Ağrısı Neden Olur? Dizinizdeki Ağrılar Neyin Habercisi?

Eklem Ağrıları Neden Olur? Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Romatizma Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kas Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Eklem ve Diz Ağrıları İçin Kür Tarifi
Eklem ve Diz Ağrıları İçin Kür1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama95
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Kür Tarifi
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Kür1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama1017
Keşkek (Ağrı Usulü) Tarifi
Keşkek (Ağrı Usulü)6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 10dk Hazırlama16
Lahmacun (Ağrı Usulü) Tarifi
Lahmacun (Ağrı Usulü)6-8 kişilik, Pişirme yok, 20dk Hazırlama15
Isırgan Çayı (Fibromiyalji Ağrı Çayı) Tarifi
Isırgan Çayı (Fibromiyalji Ağrı Çayı)2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama24
Bebek Pankek (Diş Ağrısını Geçirmekte Faydalı) Tarifi
Bebek Pankek (Diş Ağrısını Geçirmekte Faydalı)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama33
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri