Kalamar Nasıl Yapılır? Hiçbir Yerde Olmayan Pişirme İpuçları

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kalamar Nasıl Yapılır? Hiçbir Yerde Olmayan Pişirme İpuçları

Kalamar Pişirmenin Püf Noktaları

10 Nefis Tarif Eşliğinde

Balık restoranlarının ve keyifli balık ziyafetlerinin değişmez lezzeti kalamar, damak tadına özen gösterenler için ayrı bir öneme sahip. Özellikle balık yemek için bir araya gelenlerin, balık siparişlerini verdikten sonra garson tarafından teklif edilen “Ortaya kalamar yaptırayım mı?” sorusuna kayıtsız kalmaları mümkün değildir. Peki, sadece tava ya da ızgara olarak değil, birçok farklı pişirme tarzına uygun olanak kalamar nasıl pişirilir?

Kalamar adı akla geldiğinde, deniz ürünleri arasındaki lezzetli yerinin yanında tavuk kalamar gibi başka türlerin de bulunduğu görülür. Damak tadımıza yer etmiş ve kolay kolay da vazgeçilemeyecek kalamarın, pişirme şekillerine göre birbirinden leziz 10 öneri ile kalamar nasıl pişirilir Oktay Usta gibi ünlü aşçıların tarifleri bu konuda ne der sizin için derledik.

Kimine göre meze, kimine göre sıcak başlangıç sınıfında olan bu yemeğe püf noktalarının da dahil olduğu her şeyi, yazımızda tüm detayları ile bulabilirsiniz.

Kalamar Nasıl Yapılır?

Öncelikle, kalamar balık değildir. Dolayısıyla kalamar balığı nasıl pişirilir şeklindeki soruyu da aslında evde kalamar nasıl pişirilir şeklinde sormak daha doğru olacaktır. Alışılagelmiş balık pişirme yöntemlerinden farklıdır. Kalamar yapmak için en önemli başlangıç, hazırlık sürecidir. İyice temizlenmiş kalamarın sosla marine edilerek yumuşatılması gerekmekte ve bu da kalamardan beklediğiniz tadı almanızı sağlamaktadır.

Peki kalamar nasıl temizlenir ve pişirilir? Kalamar nasıl yapılır soda kullanmak doğru mudur?

Kalamarın temizlenmesi esasen basit bir işlemdir. Kalamarın sadece içi ve etinin üstünü kaplayan zarın temizlenmesi yeterli olacaktır. Temizleme işlemi öncesi kalamarınızı kanatlarından çekerek gövdesinden ayırmanız gerekiyor.

Tam da bu işlem, “yanlış yapacağım” düşüncesiyle zor görünse de aslında gayet kolaydır çünkü gövde, kendiliğinden ve doğru yerden ayrılmaktadır. Devamında kalamarın gövdesi ile kafası arasındaki bağı da koparıp, hem gövde içini hem de koparılan kanatlar ile başını temizlemeniz gerekmektedir. Bu esnada mürekkep kesesinin patlama durumu olursa panik yapmayın, çünkü bu çok kritik bir olay değil yani doğal bir durumdur.

Dondurulmuş/Hazır Kalamar Nasıl Pişirilir?

Balıkçıdan aldığınız kalamarın temizliği yine de size dertli geldiyse, karşınıza bu kez de buzlu kalamar nasıl pişirilir sorusu çıkar. Her ne kadar balıkçılar kalamarı temizleyerek verse de, dondurulmuş kalamar alma tercihini yapmış olabilirsiniz. Buradaki püf noktalarından biri, eğer dondurulmuş kalamarı buzluğa attıysanız, pişirme zamanından bir gün önce buzdolabına koyarak çözülmesini sağlamanızdır.

Kalamarınızı balıkçıdan değil de hazır dondurulmuş halde marketten almış olmanız, marine aşamasından kurtulacağınız anlamına gelmez.

İyi bir kalamar tava nasıl pişirilir ya da kalamar ızgara nasıl pişirilir diye sormadan önce kalamar nasıl yumuşatılır diye sormanız daha doğru olacaktır.

Merak etmeyin bu işlem de gayet basit. Şöyle ki, bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı toz şeker, bir adet limon ve bir şişe soda bu iş için yeterli olmaktadır. Kalamarlarla birlikte karbonat, şeker ve limon suyunu bir kaba alıp karıştırdıktan sonra yoğurmaya başlayın. 15 dakika civarında yapacağınız bu yoğurma sonrasında sodayı karışıma ilave edin.

Devamında bu haliyle eğer mümkünse 1 gün, vaktiniz yoksa iki ya da üç saatlik bir zaman aralığında buzdolabında dinlenmeye alın. Marine ya da soslama işlemi denilen bu aşama, kalamar tava nasıl pişirilir yolculuğunuzun en önemli kısmıdır. Dinlenme sonrası kalamarlarınızı bol ve kızgın yağda kızartarak, dilediğiniz çıtır lezzete ulaşabilirsiniz

Taze Kalamar Nasıl Pişirilir?

Yok ben ille de balıkçıdan alırım, taze kalamar pişirmek isterim derseniz, öncelikle kalamar nasıl temizlenir ve pişirilir ona bakmak gerekiyor. temizleme aşamasından sonra tuzlama işlemi yapmakta fayda var. Taze kalamarın tuzlama işlemi, dondurulmuş kalamarın pişirilmesinden farkıdır.

Yaklaşık olarak 1 kilogram kalamarı 750 gram tuzla 10 ila 15 dakika yoğurarak, tuz yardımıyla kalamarın liflerinin ezilmesi sağlanır. Bu yoğurma işleminin devamında kalamarınızı sudan geçirerek, yine karbonat, şeker ve limon suyu karışımı ile yoğurup, soda ilave ederek marinesini yapabilirsiniz. Marine ve dinlenme aşaması tamamlanan kalamarı, tercihe göre una bulayarak, derin bir tavada bol ve kızgın yağ ile pişirmek leziz sonuçlar verir.

Tavuk Kalamar Nasıl Pişirilir?

Kalamar denilince akla gelen tariflerden biri de, denizden çıkan kalamar değil, tavuktan yapılan kalamar olmaktadır. Deniz ürünü olan kalamarın yer almadığı bu yemekte, kalamar balığı nasıl pişirilir yerine tavuğu nasıl pişirilir sorusu ortaya çıkmaktadır. Balığı ya da tavuğu olduğuna göre, kalamar beyaz et sevenlerin tercihi denilebilir. Bazı mekanlarda çıtır tavuk olarak bilinen tavuk kalamar, tavuğun göğüs etinden ve jülyen kesim halinde yapılır. Yine diğer kalamar tarifinde olduğu gibi dinlendirme aşamasının bulunduğu tavuk kalamar için, jülyen kesim tavuklar tuz, karabiber, pul biber, kimyon ile karıştırılarak yoğrulur ve dinlenmeye bırakılır.

Kızartma için gereken sosunu, bu dinlenme aşamasında bir adet yumurta, beş yemek kaşığı un, bir şişe soda, bir çay kaşığı karbonat ve tuzu çırparak hazır edebilirsiniz. Sosu hazırladıktan sonra dinlenmiş tavukları sosa bulayıp tekrar, yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra, galeta ununa bulayarak kızgın yağda arkalı önlü kızartarak servise hazır hale getirebilirsiniz. Arkalı önlü kızartma tekniğinden de anlaşılacağı gibi tavuk kalamarı bol yağda değil, düz tavada normal seviye yağda kızartmak gerekmektedir.

Tüp Kalamar Nasıl Pişirilir?

Deniz ürünü kalamarın bir başka türü de tüp kalamardır. Yine oldukça lezzetli bir kalamar tipi olan ürün, çoğunlukla halka ve tüp şeklinde satıldığı için tüp kalamar olarak geçer. Evde kalamar nasıl pişirilir diye düşünüyorsanız, tüp kalamar seçeneği iyi bir alternatif olacaktır. Satın alacağınız iki adet tüp kalamarı, 1 – 1,5 cm kalınlığında halkalar şeklinde doğrayarak geniş bir kaba alın. Dondurulmuş ya da taze kalamarın marinesi gibi yine karbonat, şeker ve limon suyu karışımı ile yoğurup, soda ilave ederek dinlendirin ve bol, kızgın yağda kızartın.

Tüp kalamarla elde edeceğiniz kızarmış çıtır halkaların yanına, çok aşina olduğunuz tarator sosunu da eklemeyi unutmayın. Bunun için üç – dört dilim bayat ekmek içi, bir avuç ceviz içi ve iki ya da üç diş sarımsak olmazsa olmaz. Dövülmüş sarımsaklar, ceviz içi ve kırıntı haline getireceğiniz ekmekleri, iki yemek kaşığı zeytinyağı ve limon suyuyla ve bir çay kaşığı tuzla karıştırıp, süzme yoğurtla birleştirerek halka halindeki çıtır tüp kalamarınıza eşlik edecek vazgeçilmez tarator sosunuz artık hazır.

Çıtırı Yerinde 10 Değişik Kalamar Tarifi

İşte sizler için çıtır çıtır ve lezzeti damağınızda kalacak, birbirinden güzel kalamar tarifleri:

1) Tavuk Kalamarın En Çıtır Hali

Tavuğun göğsünden, kalamarın isminden ortaya çıkan çıtır tavuk kalamar tarifi, hem atıştırmalık hem de farklı bir tat arayanlar için iyi bir alternatif yemek. Çıtır Tavuk Kalamar

2) Kısa Yoldan En Lezzetli Tavuk Kalamar

Tavuk kalamarın aşamalarını hızlandıran ancak tadını aynı bırakan bu tarif, tavuğun göğüs etinden yeni lezzetler çıkartıyor. Pratik Tavuk Kalamar

3) Balık Sofralarının Vazgeçilmezi Kalamar Tava

Kalamar denilince akla gelen ilk lezzet olan kalamar tava nasıl pişirilir, ne gibi aşamalardan geçer, hepsi bu tarifte lezzet tutkunları için yol gösteriyor. Kalamar Tava

4) Tavada Yapılmış Kalamar, Tarator Sossuz Olur Mu?

Kalamar tava olur da tarator sosu olmaz mı? Birbirinin tamamlayıcısı olan bu ikilinin tüm tarifi bu açıklamalarda. Kalamar ve Ayrılmazı Tarator Sos

5) Denizden Sofraya Lezzetli Yolculuk

Kalamarı nasıl yapmak gerekir? En iyi evde kalamar nasıl pişirilir diyenler için, işe yarayacak öneriler kalamar tarifinde. Kalamar Tava

6) Deniz Kalamarının Çıtır Çıtır Tarifi

Kalamarın ızgarası mı, tavası mı makbul yoksa her ikisinin de yeri ayrı ve değeri aynı mı? Bu soruların cevapları, kalamar tarifinde.  Kalamar Tava

7) Usulüne Uygun Kalamar Pişirmek

Kalamarın alamet-i farikası, onun marine edilmesi yani yumuşatılmasında. Marine edilmiş, yumuşacık kalamar tarifine bayılacaksınız. Marine Edilmiş Kalamar

8) Kalamara Farklı Bir Bakış: Kalamar Dolması

Her şeyin dolması olur da, kalamarın olmaz mı? Bu lezzet harikası deniz mahsulünün bir de dolması nasıl yapılır, bakmakta yarar var. Kalamar Dolması

9) Kalamar Tavaya Başka Bir Bakış Açısı: İspanyol Tarzı

Özel tariflerin peşinden giden lezzet düşkünleri için kalamar tavanın İspanyolcası bu tarifte yerini alıyor. İspanyol Kalamar Tava

10) Karides ve Kalamarın Güveç Kardeşliği

Balık restoranlarının spesiyali, menülerin en dikkat çekici noktalarından olan kalamar ve karidesin güveçte buluşması bu tarifte sizleri bekliyor. Kalamar Karides Güveç

Kalamar tarifleri için sitemizi ziyaret edebilrisiniz.

Kalamar Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalamar Tava Önerileri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kalamar Nasıl Yapılır? Hiçbir Yerde Olmayan Pişirme İpuçları 09.11.2017 tarihinde yayınladı.