Evde Kuzine Soba Fırın Nasıl Kullanılır?

Kuzine Soba Fırın: Sıcacık Nostaljik Yemekler

Pek çok kişinin çocukluk hatıralarında önemli bir yer edinen soba, çok farklı çeşitlerde piyasada yerini almaktadır. Sobaya atılan odun ve kömürün verdiği sıcaklık sayesinde hem ev ısınır hem de gönüller. Soba etrafında toplanıp çay muhabbeti yapmak da sobanın gözünde hazırlanan yemekleri yemek de insanlara apayrı bir mutluluk verir. Geçmişte neredeyse her evde olan; şimdi ise bazı evlerde kurulan soba türlerinden sizlere bugün kuzine fırın soba hakkında bir yazı hazırladık.

Bu yazımızda kuzine tipi fırın özelliklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca sadece kuzine fırın özellikleri hakkında bilgi sahibi olmayacaksınız. Bu fırında pişirilen en lezzetli yemek önerileriyle de burada tanışacaksınız.

Pek çok evde var olan odunlu kuzine fırın nasıl kullanılır? Fırında neler yapılır? Daha pek çok soru işaretini gidermek için yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Kuzine soba içinde pişen en nefis tarifler sizi yazının sonunda bekliyor. Evinizde kuzine soba varsa; bu yazımız size rehber olacak!

kuzine soba çeşitleri
Kaynak: www.vivense.com

Kuzine Fırın (Soba) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 • Kuzine soba fırını, üzerinde ve özel gözlerinde yemek pişme özelliği olan bir tür ısınma aracı olarak bilinmektedir.
 • Bu sobalar odunla ya da kömürle ısı dağılımı yapmaktadır.
 • Kütle olarak oldukça ağır olan kuzine sobalar, ortalama 50 kg ağırlığındadır.
 • İç mekanlarda, kafelerde ve dağ evlerinde sık sık tercih edilir.
 • Kışların soğuk geçtiği iklimlerde oldukça iyi bir ısı yayılımı yapan kuzine sobalar, görünüm açısından da bulunduğu yeri güzelleştirir.
 • Kuzine soba fırını 50 m2 ve 100 m2 alanları ısıtmak için ideal bir araçtır. Hem ısınma hem de yemek pişirme özelliği olduğundan dolayı evde tasarruf da sağlamaktadır.
 • Üst yüzeyinde tıpkı bir ocak gibi bölmeleri vardır. Bu bölmelere tencere ya da çaydanlık gibi mutfak araçlarınızı koyup ısıtma ve pişirme etkisi oluşturabilirsiniz.
 • Son zamanlarda çeşitli firmalar tarafından kuzine soba özelliği taşıyan mutfak aletleri üretilmektedir. Bu fırınlar görünüm açısından tıpkı kuzine fırını hatırlatır. Daha çok ocak gözü ve fırın bölmesine sahiptir.
kuzine soba nasıl kullanılır
Kaynak: www.tekzen.com.tr

Kuzine Soba Fırını Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Kuzine fırın ne işe yarar diyenler için; bu ürünün avantajlarından bahsedelim:

 • Kuzine fırın soba, her şeyden önce bir ısıtma aracıdır. Güçlü bir ısıtma etkisi vardır.
 • İçine eklenen kömür ya da soba sayesinde, çevresini ve üzerindeki tencereyi ısıtır.
 • Kuzine fırın soba, çok uzun süre yanıyorsa; yemek pişirebilirsiniz. Yemeğiniz usul usul pişerken hem lezzeti artar hem de iştah açan kokusu.
 • Doğalgaz sisteminin ve kalorifer sisteminin olmadı binalarda, kuzine fırın soba alternatif olacaktır.
 • Güvenli şekilde kurulumu yapıldıktan sonra kuzine fırını kullanabilirsiniz.

Peki, kuzine fırın nasıl kullanılır?

 • Yeni nesil kuzine fırınları kullanmak için markanın verdiği kullanma talimatını okuyunuz. Her bölme için ısı ayarını talimata göre yapınız.
 • Eski nesil kuzine fırın sobasını kullanmak için öncelikle kuru odun ve kömür temin ediniz.
 • Kuzine fırın sobasının odun atılan kovasına odunları çapraz şekilde yerleştirin ve bir kağıt yardımıyla odunları tutuşturun.
 • Kovanın üzerindeki kapağı kapatıp hava alarak tutuşmasını sağlayın.
 • Odunlar tutuştuktan sonra kuzine fırın sobası yanmaya başlayacaktır.
 • Kuzine fırında neler pişirebilirim? Diyenler için bazı kolay yemek türlerini önerebiliriz. Tepsi yemekleri, ekmek tarifleri, börekler, çörekler, kestane ve güveç yemekleri; kuzine fırında hazırlandığında lezzetini ikiye katlayacaktır.
kuzine soba
Kaynak: www.bauhaus.com.tr

Kuzine Fırında Pişirebileceğiniz 10 Enfes Yemek

1) Ülkenin En Beğenilen Tarifi: Fırında Sütlaç

Kuzine fırında bir tatlı yapmak isteyenlere oldukça kolay tarifimiz olacak. Sütlaç sevenler için tam ölçülü, püf noktalarıyla hazırlayabileceğiniz fırında sütlaç tarifimizi kuzine soba fırında deneyebilirsiniz. Tencere hazırlığını yaptıktan sonra fırında pişirme işlemine kuzinede devam edebilirsiniz. Bu sütlaç çok sevilecek! Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır?

2) Lokum Gibi Yumuşacık Fırında Tavuk Çöp Şiş

Mutfakta telaşınız çoksa; ana yemeğinizi kuzine fırın sobada hazırlayabilirsiniz. Tavuk etiyle leziz bir menü çıkarmak isteyenlerin defalarca denediği lokum kıvamındaki çöp şiş, kuzine fırında piştiğinde daha da lezzetli bir hal alacak. Tarifin detayları ve pişirme bilgileri için mutlaka bu özel tarife göz atmalısınız. Lokum Gibi Yumuşacık Fırında Tavuk Çöp Şiş

Lokum Gibi Yumuşacık Fırında Tavuk Çöp Şiş

3) Şimdi Çıktı Fırından! Kahvaltılık Kızarmış Ekmek Tarifi

Kuzine fırında kahvaltılık yiyecekler hazırlamak sadece birkaç dakikanızı alacak. Sıcacık kızarmış ekmekleri kahvaltı sofranızda görmek istiyorsanız; birkaç sihirli dokunuşla bu tarifi deneyebilirsiniz. Fırın evinizi ısıtırken ekmeklerinize de lezzet verecek! Şimdi Çıktı Fırından (Kahvaltılık Kızarmış Ekmek Tarifi)

Şimdi Çıktı Fırından (Kahvaltılık Kızarmış Ekmek Tarifi)

4) Kuzine Fırında Köfte Patates

Sevilen lezzet köfte patates, kuzine fırında piştiğinde evinizi saran kokuyu unutamayacaksınız. Köfteyi evde kolayca hazırlayıp kuzine fırına verdiğinizde, yemek için kalan hazırlıklara devam edebilirsiniz. Kuzine fırında usul usul pişen köfte ve patates yemeği evdekiler tarafından çok beğeni alacak! Fırında Köfte Patates

5) Ana Yemeklerin Baş Tacı Fırında Patlıcan Kebabı

Malzemeleri önce tepsiye dizerek ardından kuzine fırına vererek leziz bir yemek hazırlamak ister misiniz? Fırında patlıcan kebabını bir de kuzine fırın sobada pişirmeyi deneyin. Siz masanızı hazırlayana kadar sobada leziz kıvamda pişen patlıcan kebabı, detaylarıyla beraber bu tarifte! Fırında Patlıcan Kebabı

Fırında Patlıcan Kebabı

6) Cips Gibi Fırında Özel Soslu Patates Cipsi

Kahvaltıya ya da atıştırmalıklarla geçen bir öğüne nefis patates hazırlamak için sizlere çok özel bir tarif vereceğiz. Cips tadında, özel soslu patatesleri kuzine fırın sobaya verdiğinizde yanan odunların da etkisiyle çıtır çıtır bir patates hazırlamış olacaksınız. Her öğüne yakışan, sosu özel cips kıvamındaki patatesleri siz de deneyebilirsiniz. Fırında Özel Soslu Patates (Cips Gibi)

Fırında Özel Soslu Patates (Cips Gibi)

7) Lezzetini Fırında Tamamlayan El Açması Ispanaklı Çıtır Börek

Çay saatlerine eşlik eden ya da sabah kahvaltıda sıcacık tüketilen çıtır börek tarifimiz, pek çok kişi tarafından denendi. Kuzine fırınınız varsa siz de bu özel börek tarifimizi deneyip kuzine soba fırında pişirebilirsiniz. Çay demini alana kadar hazır olan ıspanaklı çıtır börek, çok beğenilecek! El Açması Ispanaklı Çıtır Börek

El Açması Ispanaklı Çıtır Börek

8) Lezzet Garantili Fırında Balık Çipura

Kuzine fırında köz ateşle pişen bir balık lezzetine hayır diyebilir misiniz? Eğer balıkla aranız iyiyse; bu soruya yanıtınız evet olacaktır. Çipurayı tam mevsiminde alıp kuzine fırında pratik bir şekilde pişirerek sağlığınız için iyi bir tarif hazırlamış olacaksınız. Özel marine sosuyla lezzetlenen çipurayı siz de kuzine fırında deneyebilirsiniz. Unutmayın kalp sağlığı için balık tüketmelisiniz! Fırında Balık (Çipura) Lezzet Garantili

Fırında Balık (Çipura) Lezzet Garantili

9) Kış Mevsiminin Gözdesi Fırında Kestane Kebap

Kış aylarının soğuk günleri hissedildiğinde, kestane tezgahlara çıkar. Köşe başı kestanecilerinden daha da lezzetli bir kestane kebap hazırlamak için kuzine fırını kullanabilirsiniz. Evinizde kuzine soba fırını varsa; püf noktalarını takip ederek kestane kebap pişirebilirsiniz. Akşam sohbetlerinde enfes bir iz bırakacak! Fırında Kestane Kebap

Fırında Kestane Kebap

10) Karadeniz Mutfağının İncisi Mısır Ekmeği

Karadeniz yemeklerinin yanında mutlaka servis edilen mısır ekmeği, kuzine sobada pişirildiğinde tam lezzetini yakalayacaktır. Karadeniz illerinde bu leziz ekmek, özellikle kuzine sobalarda pişmektedir. Kıvamından şaşmayan, tam ölçülü bir mısır ekmeği tarifi arayanlar için eklediğimiz bu özel tarif sayesinde isteyen herkes kuzine fırında mısır ekmeği pişirebilir. Her öğüne yakışan Karadeniz lezzetini siz de deneyebilirsiniz. Daha önce denemediyseniz; tarifimiz tam size göre! Mısır Ekmeği Tarifi

Mısır Ekmeği Tarifi

Pişirme Kağıdı Nasıl Kullanılır?

Fırın Yemekleri: Birbirinden Leziz 42 Tarif

Mangal Nasıl Yakılır? 7 Adımda Pikniğin Ustası Siz Olun!

Döküm Tencerelerinizin Ömrünü Uzatacak 7 Akıllıca Fikir

Fırın Nasıl Temizlenir? Yağ ve Kirden Arındıracak 5 Kolay Yöntem

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kuzine Soba Lezzetinde Közlenmiş Patates Tarifi
Kuzine Soba Lezzetinde Közlenmiş Patates4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Soba Çöreği Tarifi
Soba Çöreği6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Soba Böreği Tarifi
Soba Böreği6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Mayalı Soba Böreğim Tarifi
Mayalı Soba Böreğim4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Fırında Kuzu But Tarifi
Fırında Kuzu But4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Fırında Kuzu But Tarifi
Fırında Kuzu But4-6 kişilik, 35dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Kuzu İncik Nasıl Pişirilir Tarifi
Kuzu İncik Nasıl Pişirilir2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 3 saat 30dk Pişirme
Fırında Kuzu Kaburga Tarifi
Fırında Kuzu Kaburga2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Dry Aged Nedir? Nasıl Yapılır?
Dry Aged Nedir? Nasıl Yapılır?

Dinlendirme Tekniği: Dry Aged (Kurutulmuş Et) Et pişirme teknikleri günden güne gelişmekte ve değişmekte. Bu…

Edirne’nin En Leziz 7 Kahvaltı Mekanı Tarifi
Edirne’nin En Leziz 7 Kahvaltı Mekanı

Edirne'de Kahvaltı İçin Nereye Gidilir? Yöresel lezzetleri bir araya getiren Edirne kahvaltı mekanları, Edirne’de olanların…

Fazla Domates Yemenin Az Bilinen 8 Zararı Tarifi
Fazla Domates Yemenin Az Bilinen 8 Zararı

Domates Tüketirken Bu Bilgilere Dikkat! Domates, 1500’lü yıllarda aşk meyvesi olarak tanımlanan bir besindir. İçerdiği…

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen 10 Doğal Tedavi Tarifi
Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen 10 Doğal Tedavi

Tansiyon Düşüklüğüne Evde İlaçsız Çözümler Tansiyon, kalp tarafından pompalanan kanın damarlarda oluşturduğu basınca denir. Bu…

Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım Tarifi
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım

Bambu Yetiştirme ve Bakımı Püf Noktaları Bambu çiçeği, zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Latince adı Dracaena…

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Diyet Listesi Tarifi
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Diyet Listesi

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer? İnsan vücudunun en büyük organlarından biri olan karaciğer yaklaşık 1,5 kilogram…

Dry Aged Nedir? Nasıl Yapılır?
Dry Aged Nedir? Nasıl Yapılır?

Dinlendirme Tekniği: Dry Aged (Kurutulmuş Et) Et pişirme teknikleri günden güne gelişmekte ve değişmekte. Bu…

Edirne’nin En Leziz 7 Kahvaltı Mekanı Tarifi
Edirne’nin En Leziz 7 Kahvaltı Mekanı

Edirne'de Kahvaltı İçin Nereye Gidilir? Yöresel lezzetleri bir araya getiren Edirne kahvaltı mekanları, Edirne’de olanların…

Fazla Domates Yemenin Az Bilinen 8 Zararı Tarifi
Fazla Domates Yemenin Az Bilinen 8 Zararı

Domates Tüketirken Bu Bilgilere Dikkat! Domates, 1500’lü yıllarda aşk meyvesi olarak tanımlanan bir besindir. İçerdiği…

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen 10 Doğal Tedavi Tarifi
Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen 10 Doğal Tedavi

Tansiyon Düşüklüğüne Evde İlaçsız Çözümler Tansiyon, kalp tarafından pompalanan kanın damarlarda oluşturduğu basınca denir. Bu…

Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım Tarifi
Evde Bambu Nasıl Yetiştirilir? Resimli 4 Adım

Bambu Yetiştirme ve Bakımı Püf Noktaları Bambu çiçeği, zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Latince adı Dracaena…

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Diyet Listesi Tarifi
Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Diyet Listesi

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer? İnsan vücudunun en büyük organlarından biri olan karaciğer yaklaşık 1,5 kilogram…

Evde 8 Kolay Adımda Yüz Kası Geliştirme Tarifi
Evde 8 Kolay Adımda Yüz Kası Geliştirme

Yüz Kası Geliştirme Yöntemlerini Keşfettik! Sıkı ve parlak görünen cilde sahip olmak için çeşitli yöntemler…

Fuat Paşa Yalısı Menü Fiyatları Tarifi
Fuat Paşa Yalısı Menü Fiyatları

Boğaz’ı Seyreden Enfes Tarih: Fuat Paşa Yalısı Fuat Paşa Yalısı, yalıları ile meşhur İstanbul kıyı…

Aspava Menü Fiyatları Güncel Listesi 2021 Tarifi
Aspava Menü Fiyatları Güncel Listesi 2021

Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin! Aspava Menüsü Fiyatları 2021 Ankara’da yaşayanlar için adeta bir…

Lacivert Restaurant Menü Fiyat Listesi Tarifi
Lacivert Restaurant Menü Fiyat Listesi

Lacivert Restaurant Menü İçeriği Lacivert Restaurant, İstanbul’un en nezih ve görkemli restoranlarından biridir. Boğaz manzarasının…

Günaydın Steakhouse Menü Fiyatları 2021 Tarifi
Günaydın Steakhouse Menü Fiyatları 2021

Günaydın Steakhouse Menü Fiyat İncelemesi Son günlerde Günaydın Steakhouse menü zenginliğiyle kendinden söz ettirmekte. İstanbul…

Simit Sarayı Menü Fiyatları 2021 Güncel Listesi Tarifi
Simit Sarayı Menü Fiyatları 2021 Güncel Listesi

Hamurunda Dostluk Var: Simit Sarayı Menü Fiyatları Öğrencilerin, çalışanların, kısa bir çay molası vermek isteyenlerin…

Tarifler Geri
Videolar Geri