Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Tarifi

Safra Kesesi Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken Bilgiler

Bir sabah vücudunuzda bir ağrı ile uyanabilirsiniz. Bu ağrılar eğer karaciğerinizin çok yakınlarında hissedilen bir ağrı ise; safra kesenizde bir problem oluşuyor demektir. Sağlık programlarında sıkça bilgisi verilen safra kesesi ve safra kesesi taşı konusunu, bugün bizler de gündeme getiriyoruz. Zira ihmale gelmeyecek kadar mühim bir iç organıdır kendisi.

Vücudunuzu daha iyi tanımanıza yardım edecek bu yazımızda; “Safra kesesi nerede bulunur? Safra kesesi görevi nelerdir?” Ve safra kesesi ameliyatı nasıl gerçekleşir? gibi en çok merak edilen soruları inceleyeceğiz. En büyük servetiniz sağlığınız her daim yerinde olsun…

safra kesesi belirtileri

Safra Kesesi Nedir? Nerede Yer Alır? Görevi Nedir?

Safra kesesi boşaltım ve sindirim görevleri olan bir iç organıdır. Karın bölgesinde sağ üst kısımda, karaciğerin alt yüzeyine temas halinde bulunur. Ortalama 8 cm uzunluğunda bir boyuta sahiptir. Kabaca tabir etmek gerekirse bir armut şekline benzer. Küçük bir kanal desteği ile safra kanalına bağlanır.

Safra kesesinin hacmi yaklaşık olarak 50 ml civarındadır. Salgılanan safrayı 10 katına kadar yoğunlaştırmaktadır. Vücut gerekli görüyorsa sahip olduğu hacmini 6 katına kadar genişletebilir. Safra nedir dediğinizde, karaciğerde üretilen ve bağırsaklara dökülen bir salgı olduğunu ifade edebiliriz.

Gün içinde yenilen yiyeceklerin içeriğinin epey fazlasını, bağırsağa boşaltır ve ortalama 1 saat içinde yeniden toplar. Bu demek oluyor ki; karaciğerde ayrışan maddeleri vücuttan atar ve yağda eriyen vitaminlerin emiliminde rol oynar. Kanda bulunan önemli atıkların vücut tarafından atılması, safra kesesi tarafından gerçekleştirilir. Eğer safra kesesi düzenli ve sağlıklı çalışırsa; temiz ve sağlıklı bir karaciğer meydana gelir. Safra yolunun basıncını da düzenleyerek vücudun bir disiplin içinde çalışmasını sağlar.

safra kesesi taşı

Safra Kesesi Belirtileri Nelerdir?

Biyolojik ve çevresel faktörlerin etkisi ile pek çok kişinin safra kesesinde taş oluşumu gerçekleşir. Taş oluşumu olduğu gibi safra yollarının iltihaplanması da yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Safra kesesi iltihabı ve taşının belirtileri incelendiğinde şu uyarıcılar dikkat çeker:

 • Genellikle safra kesesi taşı ve iltihabı kendini çok belli etmez. Fakat zaman zaman gelen şiddetli ağrılar ve bu ağrıların sırt kısmına yayılması, bu hastalığın bir habercisi olabilir.
 • Safra kesesi taşı, safra yolunu tıkadığı anda kişide ateş ve titreme meydana gelir. Bu belirtiler genel olarak yemek sonrası kendini gösterir.
 • Yaşanan karın ağrısının peşinde kusma da oluşuyorsa, safra kesesinde taş ve iltihaplanma söz konusudur.
 • Belirtiler ihmal edildiğinde en ufak boyuta sahip olan safra kesesi taşı, zaman içinde safra kesesi kanseri hastalığına neden olabilir. Bu nedenle nedenini bir türlü anlayamadığınız ağrı ve bulantılar için en kısa zamanda doktora görünmeniz gerekir.
 • Bir diğer belirti de yemeklere karşı tahammülsüzlük olacaktır. Yemeklerden ve kokusundan rahatsız olmaya başladığınız anda diğer belirtilerle beraber safra kesesi taşı veya iltihabı şüphesinde olabilirsiniz.

safra kesesi taşı tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi

Safra kesesinde bir ağrı oluştuğunda öncelikle bu ağrıyı giderecek besinler veya içecekler tüketilir. Doktor onaylı ilaçlar da ağrının şiddetini dindirecektir. Evinizde bitkisel yöntemler ile safra kesesi ağrısını yok etmek için şu önerilerimize kulak verebilirsiniz:

 • Limon ve Karbonat: Alkali bir sıvı olan safrayı, limon ile sağlıklı bir konuma getirebilirsiniz. Bunun için; 1 adet limonu bir bardağa sıkın ve içerisine bir tutam karbonat ilave edin. Karbonat ekledikten sonra bir kabarma meydana gelir. Kabarma söndükten sonra şiddetli ağrılarda günde 2 defa, hafif ağrılarda günde 1 defa içebilirsiniz.
 • Nane: Midede oluşan ağrı ve sancıları nane giderecektir. Ferahlatıcı ve antioksidan etkisi ile, safra kesesi ağrılarını da yok edebilirsiniz. Çiğ şekilde tüketeceğiniz naneyi, demleyip çay olarak da içebilirsiniz.
 • Karahindiba: Karahindiba karaciğer hastalıklarının tedavisinde tercih edilen bir bitkidir. Karahindiba çayı içerek hem karaciğer hem de safra kesesinin işlevini sağlıklı hale getirebilirsiniz. Ağrıları dindirecek özelliğe sahiptir.
 • Pancar: Pancar, safrayı incelten bir içeriğe sahiptir. Pancarın suyu ve kendisi safra kesesi ağrısı için oldukça etkilidir. Safra kesesi diyeti yapanlar için mucize bir bitkidir.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesinden bir kaşık alarak, içeceğiniz bir meyve suyuna ilave ederseniz; mide asitlerini düzenleyecek ve sancı, ağrı gibi şikayetlerinizi sonlandıracaktır.

Ayrıca:

 • Bel bölgesine sıcak kompres uygulayarak
 • Bol sebze tüketerek ve sebze suyu içerek
 • C vitamini ağırlıklı beslenerek
 • Doktor tavsiyelerine uyarak
 • Bol su içerek safra kesesi ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz.

safra kesesi ameliyatı

Safra Kesesi Taşı Neden Oluşur?

Halk arasında %10’luk bir kesimde safra kesesi taşı hastalığı görülmektedir. Genellikle 40 yaşından sonraki dönemlerde ve yoğun olarak doğum yapmış kadınlarda bu durum yaşanır. En açıklayıcı haliyle; safra kesesi taşı safrayı oluşturan maddelerin dengesinin bozulması ile meydana gelir diyebiliriz. Biraz daha derinine inersek; safra içindeki çözünürlük zaman içinde azalır ve sıvı içerik yoğun hale gelir. Vücut tarafından atılması gereken maddeler kristalleşmeye başlar.

Kristal hale gelen maddeler, safra kesesin duvarında bulunan salgılar ile temas halinde olur. Birleştiğinde safra kesesi çamuru oluşur. Eğer uzun süre aç kalınırsa, bu çamurlaşma daha da artar. Çamur ise çok geçmeden katılaşır ve bu evre sonucunda safra kesesi taşı oluşur.

Safra kesesinde, son yıllarda sıkça duyulan “safra kesesinde polip” durumu ciddi bir boyut aldığında kanser riski taşır. İltihaba neden olan polipler, hasta sağlığını daha fazla etkilememesi için cerrahi müdahale ile alınmalıdır.

safra kesesi ameliyatı

Safra Kesesi Ameliyatı: Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer? Ameliyat Edilmezse Ne Olur?

Safra kesesi işlevinde bir aksama geldiğinde, doktor hastaya uygun görüyorsa safra kesesi ameliyatı yapılır. Ameliyatta safra kesesi hastadan alınır. Bir insan safra kesesi olmadan da hayatına devam edebilir. Bu nedenle safra kesesinin alınması çok büyük bir sağlık sorunu değildir. Cerrahi olarak safra kesesi çıkarılacak hasta iki şekilde ameliyat olabilir:

 • Açık ameliyat
 • Kapalı ameliyat (laparoskopik kolesistektomi)

Kapalı ameliyat türü en çok tercih edilen bir cerrahi ameliyattır. Hasta daha rahat şekilde ve hızlı bir süreçte iyileşir. Ameliyat edilmediği durumda, safra kesesi içindeki taş gittikçe büyür ve kişiye hayatı boyunca zarar verir. Çok ciddi boyuta ulaştığında ise kansere kadar yol açabilir.

Ameliyat, karın deliğinden açılan küçük delikler ile başlar. Bu deliklerden minik çubuklar safra kesesine ulaşır. Öncelikle safra kesesinin damarı bulunur ve titanyum zımbalarla kapatılır. Safra kesesi karaciğerden ayrılır. Kesilen deliklerden safra kesesi dışarı alınır ve bu şekilde safra kesesi alınması gerçekleşmiş olur. Operasyonlar 15 dakika ile 45 dakika arasında gerçekleşir. İltihap oranına göre ameliyat süresi uzayabilir.

safra kesesi ne iyi gelir

Safra Kesesi Taşı Olanlar Ne Yemeli? Ne Yememeli?

Ne Yemeli?

 • Safra kesesinde taş olan hastalar elma, elma suyu, limon veya elma sirkesi gibi asidik etkili gıdalar ile beslenmelidir.
 • Tam tahıllı ekmekler ve ürünler tercih edilmelidir.
 • Bakliyat ürünleri de safra kesesi taşı şikayetinde olan kişiler için sağlıklı ve etkili olacaktır.
 • Öğünlerinde sebzeye ağırlık vermeleri de doğru bir seçim olacaktır.

Ne Yememeli?

Safra kesesi taşı olanlar ne yememeli denildiğinde ise liste biraz uzun olacak. Mideyi yoran tüm yiyecekler bu kişiler için yasaklı. Asitli, yağlı ve ağır yemekler yasak! Yediğiniz takdirde uzun bir süre safra kesesi ağrısı yaşayabilirsiniz. Uzak durulması ve dikkat edilmesi gereken besinler ise:

 • Tam yağlı süt ürünleri sınırlı tüketilmelidir. Tadımlık olabilir.
 • Kızartmalar yağlı olacağı için yasaklı listededir.
 • Paketli ve hazır gıdalar safra kesesini bir hayli yoracaktır.
 • Hamur işi yiyecekleri safra kesesi zararlı yiyecekler listesinde.
 • Kremalı soslar, mayonez gibi fast food ürünleri de yasaklı.
 • İşlenmiş sucuk, salam ve sosis gibi ürünler de bu kişiler için tehlikeli. Pizza mı? Tabi ki tehlikeli!
 • Hayvansal yağlar da safra kesesini uzun bir süre ağrıtan gıdalar arasında yer alır.

Safra kesesi taşı hakkında detaylı bilgi için: Safra Kesesi Taşı Belirtileri, Neden Oluşur? Ameliyatı ve Tedavisi

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi 29.08.2018 tarihinde yayınladı.