Squat Nedir? Faydaları, Resimli Squat Hareketleri, Kaç Kalori Yakar?

Squat Yapmak Artık Çok Kolay!

Bir süre sabredişin sonunda mutlu sona ulaşıp kilo verdiyseniz ne mutlu sizlere. Artık bedeniniz daha rahat nefes alacak ve birçok hastalık riskinden uzak kalacak. Kilo verdikten sonra bedeninizde gözle görülür değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimler arasında bazı vücutlarda sarkıklar da yer alabilir. Çok fazla kilo veren kişilerin vücutlarında oluşan bu sarkıkları toplamanın harika bir yolu var: Squat!

Son yılların en trend sporu olan squat hakkında sizleri forma sokacak bir yazı hazırladık. Vücudunuzun formda ve sağlıklı kalması için spor yapmanın önemini vurgulayacağımız bu yazıda, squat sporu ile tanışacaksınız. Kalça ve bacak bölgesinde ufak değişimler yapmak isteyenleri, daha estetik bir görünüme sahip olmak isteyenleri bekliyoruz! Squat sizi yormayacak, bedeninizi daha sıkı bir görünüme kavuşturacak. Haydi tempo!

squat faydaları

Squat Nedir?

İngilizce bir kelime olan squat, çömelme anlamına gelir. Spor ile arasındaki ilişkiyi hemen anlayacaksınız. Çömelerek yapılan bir tür egzersiz hareketidir. Hem ekonomik hem de malzeme istemeyen bir egzersiz türüdür. Evde, bulunduğunuz ortamda rahatlıkla yapılabilir. Bacak kaslarını güçlendirmek isteyenlerin favori hareketidir. Bu egzersizi düzenli olarak yapan kişilerde bacak ve karın kasları çalışır. Bir süre sonra hem karın bölgesinde hem de bacak bölgesinde büyük değişimler meydana gelir.

Squat fitness salonlarında ağırlıklar ile yapılabilir. Ağırlık kullanıldığında mutlaka spor koçu ile hareket edilmelidir. Kaç kilogram ağırlığında çalışacağınızı en iyi koçunuz bilecektir. Kilo verme sürecinde vücudu toplayan squat hareketleri, düzenli spor yapan kişilerin de vücut direncine destek olmaktadır.

Squat çeşitleri kullanılan ağırlıklara ve pozisyona göre değişmektedir. Bacakların birbirine çok yakın şekilde açıldığı closed squat olarak bilinir. Omuz hizasını geçecek şekilde bacakların açıldığı ise sumo squat olarak adlandırılır. Yukarı zıplayarak yapılana ise jump squat denilmektedir.

squat ne demek

Squat Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Hiçbir zaman ısınmadan squat hareketlerini denemeyin. Isınmadan yapılan egzersizler vücutta kasları etkiler ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir. 15 dakikalık tempolu yürüyüş yaptıktan sonra başlayabilirsiniz.
 • Squat yaparken ayakların birbirinden aynı açıda açılması gereklidir. Bu genişlik ise vücut genişliğinde olmalıdır. Bu şekilde ayaklar açılırsa hareketler daha sağlıklı yapılır.
 • Vücudunuzu her zaman dik tutmaya çalışın.
 • Bir ağırlık kullanarak yapacaksanız, yükü aynı anda ve ağırlığı eşit dağıtarak kaldırmalısınız.
 • İlk hareketlerde yavaş olun. Hızlı olmanız hemen kilo verdirip vücudu sıkılaştırmaz. Zamanla hızlanarak vücudunuzu ayarlayın.
 • Squat hareketleriyle beraber nefes alışınızı da ayarlayın. Doğru zamanda nefes vererek hem sağlığınızı riske atmayın hem de egzersizi daha kolay hale getirin.
 • Spor öncesinde kendinizi susuz bırakmayın. Nefes ve su, squat için olmazsa olmazdır.
 • Squat hareketlerine başlarken bacaklarınız omuz genişliğinde açık, beliniz içe doğru ve gergin, göğüs bölgesi ise dışa doğru olmalıdır.
 • Ağırlık ile hareketlerinizi desteklemek istediğinizde eğilmemeye çalışın. Çünkü hedefiniz çömelerek spor yapmak olacaktır.
 • Topuklarınızı ise asla yerden kaldırmayın. Tüm tabanı yerde olmalıdır. Doğru adımlar için ayağınıza uygun ayakkabı seçin.
 • Eğer doğru hareketlerle egzersiz yaparsanız squat diz ağrısı oluşturmaz. Bir iki spor gününden sonra bedeniniz squata uyum sağlayacaktır.

squat nedir

Squat Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

 • Squat aynı anda birçok kası harekete geçirmektedir. Bu yönüyle kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
 • Metabolizmayı harekete geçiren bir egzersiz olduğundan dolayı yağ yakımını da başlatmaktadır.
 • Genellikle masa başında çalışan kişilerin sırt ve bel ağrısı şikayeti oluşur. İşte squat hareketleri ile bu ağrılar ortadan kalkar. İlk birkaç gün vücudunuz alışık olmadığı için ağrı yaşayabilirsiniz. Düzen aldıktan sonra vücut direnciniz daha da güçlenecektir.
 • Ayna karşısında bedeninin orantısız olduğunu düşünenler için de etkili olan squat, bacakların daha kaslı ve toplu görünmesini sağlar. Aynı şekilde kalça kısmında da daha sıkı bir görünüm oluşturur.
 • Basen bölgesindeki sarkmaların da önüne geçmesi squat faydaları arasındadır.
 • Sırt ve bel bölgesini güçlendirdiği için daha dik durmanızı sağlar. Squat göbek eritme hayalinizi gerçekleştirmek için doğru bir egzersiz olacaktır.

Resimli Squat Hareketleri ve Açıklamaları

1) Görselde de yer aldığı gibi ayaklar omuz genişliğinde açılmalıdır. Genel ağırlığınızı topuklara vermelisiniz. Parmak ucunda durmaktan kaçınmalısınız. Sırtınızı dik tutarsanız, olası ağrıları önlersiniz.

squat hareketleri
www.kadinlarkulubu.com

2) Bacakları omuz genişliğinde açarak elleri baş arkasında bağlayın. Böylece dengeyi sağlamış olursunuz. Eğilmeden çömelme hareketi ile yavaş yavaş çömelin ve kalkın. Setler halinde deneyebilirsiniz. Derin nefes alarak hareketleri daha kolay uygulayabilirsiniz.

squat ne işe yarar
kacarrmurat.blogspot.com

3) Eğer bir ağırlık ile çalışmak istiyorsanız, yine dik bir konuma gelin ve bacakları omuz genişliğinde açın. Ağırlığı iki elinizle eşit olacak şekilde tutun. Çömelip kalkarken ağırlıkla beraber kalkın. Çömelme sırasında ağırlık iki bacağın arasındaki hizada kalmalı.

squat faydaları
onlinekadindergisi.com

4) Ev içinde squat yaparken bel boşluğunu bir topla destekleyebilirsiniz. Duvardan destekli yapılan bu egzersizle beraber çömelmeniz daha kolay olacaktır. Duvara yaklaşın. Sırtınız ile duvar arasında kalan boşluğu topla doldurun. Dik pozisyona geçip ellerinizi öne doğru eşit şekilde kaldırın. Birkaç set bu şekilde squat yapabilirsiniz.

squat programı
www.kadin.com

Squat Bacak Kalınlaştırır Mı? İnceltir Mi?

Squat bacak kaslarını yoğun şekilde çalıştıran bir spor hareketidir. Sarkmış ve gevşek bacak derisini bir süre sonra toplar ve sıkılaştırır. Böylece sarkmalardan dolayı kilolu görünen bacak bölgesi, daha ince bir görünüme kavuşur. Erkek ve kadınlarda kas oranı hormonlardan dolayı farklılık göstereceği için kadınlar squat yaptığında daha az kas artışı olacaktır. Ayrıca squat yaparken ağırlık çalışıldığında, erkeklerin daha çok bacak kası kazandığı görülecektir. Kas yapan yiyeceklerle beslenen birinin, squat hareketleri ile bacaklarının kalınlaşması yine cinsiyete göre değişkenlik gösterebilir.

squat çeşitleri

Squat Kalça Büyütür Mü?

Squat yapan kişilerin aklında oluşan bu soruyu yanıtlıyoruz. Squat kalça büyütmez, kalça derisinin sıkılaşmasını sağlar. Eğer çok yağlı yiyecekler ile geçen bir beslenme programınız varsa, yağlanma öncelikle kalça ve göbek bölgesinde meydana gelecektir. Squat ile beraber bu yağlanma kalıcı hale gelebilir. Fit bir görünüme sahip olmak için öncelikle yağ yakımını gerçekleştirmelisiniz. Bu nedenle sağlıklı beslenerek bedeninizin daha sıkı bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Squat vücudu şekillendiren ve forma sokan bir egzersizdir. Herhangi bir bölgenizde büyüme söz konusu olamaz. Sarkık bedeni toplar. Düşük omuzlu kişilerin daha dik durmasını sağlar. Bu nedenle düzenli squat yapan kişilerin kalçasında büyüme görülmez. Büyümeyi yağlanma oluşturur.

squat yapmak

Squat Kaç Kalori Yaktırır?

Squat erkek ve kadınlarda farklı rakamlarda kalori harcatır. Vücutta yer alan kas ve yağ oranı bu kalori miktarını etkiler. Örneğin:

 • 55 kilodaki bir kişi bir saat içinde 460 kalori yakarken,
 • 70 kilodaki bir kişi 600 kalori yakabilir.
 • Yaklaşık 1 saat boyunca yapılan squat ile ortalama 230 kalori yakılabilir.

squat

Squat Ne Zaman Sonuç Verir?

Bedeninizi toplamak ve forma sokmak için uzman bir koçla squat programı oluşturabilirsiniz. Yahut evinizde spor videoları ile kendi programınızı da yapmanız da mümkündür. Bu yolda ilerlerken azimli ve düzenli olmak büyük önem taşıyacaktır. En iyi sonucu almak için bir süre sabretmelisiniz. Squat egzersizi yapmaya başladığınız günden yaklaşık 50 gün sonra sonuçlarını aynada fark edebilirsiniz. Geçen süre içinde sağlıklı beslenmeye ve haftada yaklaşık 5 gün spor yapmaya özen göstermelisiniz. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak kalarak, squattan %100 verim alabilirsiniz.

Kas Yapmak İsteyenler İçin En Etkili 12 Yiyecek, Beslenme Tüyoları

Spordan Önce Ne Yenir? Spor Öncesi Enerji Verecek 8 Besin

Spordan Sonra Ne Yenir? En Etkili 10 Yiyecek

Zayıflama Hikayeleri, Motivasyonunu Arttıracak 5 Gerçek Tecrübe

Karın Egzersizleri: Evde Kısa Sürede Karın Eritme Etkili 10 Kolay Hareket

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri: Vücudunuza Şekil Verecek 5 Hareket

Bacak İnceltme Hareketleri, Evde 5 Kolay Yöntemle Daha İnce Bacaklar

Kalça Eritme Paket Programı! Hareketleri, Diyeti ve Kür Tarifleri

Basen Eritme Yöntemleri: Egzersizler, Kür Tarifleri, Bitkisel Çözüm

Plank Hareketi Nedir? Evde Nasıl Yapılır? Faydaları, Ne İşe Yarar?

Evde Kilo Verme Egzersizleri: Hızlı, Kolay ve Etkili! Resimli Anlatım

Yüz Yogası: 6 Hareketle Daha Genç ve Canlı Bir Cilde Ne Dersiniz?

Nefes Egzersizleri: Sizi Anında Sakinleştirecek 6 Nefes Alma Tekniği

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama10
Resimli Pasta Tarifi
Resimli Pasta10-12 kişilik, 40dk Pişirme, 30dk Hazırlama7
Kalori Cetveli (100 gr) Tarifi
Kalori Cetveli (100 gr)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama267
Diyet Tatlısı (115 Kalori) Tarifi
Diyet Tatlısı (115 Kalori)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama89
Lokma Tatlısı (Resimli) Tarifi
Lokma Tatlısı (Resimli)6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama14
Makarna Salatası (Resimli) Tarifi
Makarna Salatası (Resimli)8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama18
Tavuk Fajita (Resimli) Tarifi
Tavuk Fajita (Resimli)2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama14
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri