Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Besin Değeri, Kilo Aldırır Mı?

Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Besin Değeri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi

Haşlanmış Patates Besin Değerleri

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

8 bin yıllık besin kaynağı olan patates kökeni Amerika olan bir kök sebzedir. İnka uygarlığı için tanrısal bir yiyecek olan sebze, bugünkü ününün aksine 1500’lü yıllarda ilk keşfedilip İspanya Kralı’na sunulduğunda aslında pek beğenilmemiş. Hatta uzun bir süre hayvanlara yem olarak verilmiş ve sadece taşrada yaşayan köylü halk tarafından tüketilmiş.

Öte yandan hak ettiği değere sahip olabilmek için yaklaşık iki asır sabreden patates, tarihçi William H. McNeil’in ilgili makalesinde bahsedildiği üzere 1770’li yıllarda kıtlıkla burun buruna gelen Kuzey Avrupa’yı açlıktan kurtarmıştır. Bunun üzerine patatesin faydaları konulu bilimsel çalışmalar hızlanmış, patatesin yararlı etkileri burjuva sınıfı arasında giderek yayılmıştır.

Bugün özellikle fast food zincilerinin kızartmalarıyla çok yaygın tüketilen ve ekonomik fiyatlarıyla kolay ulaşılabilir olan patates, özünde kilo aldıran ve şişmanlatan bir sebze değil. Öyle ki, domates ve portakaldan sonra C vitamini içeriği en yüksek gıdalardan biri. Çinko, folik asit ve lif açısından da sağlam bir kaynak olduğu aşikar; ayrıca yağ içermez. Patatesin en sağlıklı tüketim şekli şüphesiz haşlaması. Haşlanmış patates, ishale iyi gelir, mide sorunlarında etkilidir, bağırsak hareketlerini düzenler.

Peki, haşlanmış patates kaç kalori? Haşlanmış patates kilo aldırır mı? Diyette nasıl yenebilir? Haşlanmış patates kalori değerleri, zayıflamaya etkisi ve tüm merak edilenler bu yazıda sizler için cevaplanıyor!

1 haşlanmış patates kaç kalori

Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

Her ne kadar nişasta içeriği yüksek olsa patates yağ içermez. En sağlıklı pişirme şekli de haşlama yöntemidir. Eğer diyetteyken canınız patates çekiyor ve bunun bir yolunu arıyorsanız haşlanmış patates ideal bir tercih olacaktır; yalnızca bir süre soğumasını beklemelisiniz. Demir, folik asit, lif ve potasyum gibi vücut için gerekli mineralleri de barındırır.

Peki, bir haşlanmış patates kaç kalori? Haşlanmış patates kalori değerleri gramaj ve porsiyonlarına göre şu şekildedir:

 • 1 haşlanmış patates kaç kalori? 100 gram haşlanmış patates kaç kalori? 1 küçük porsiyon (100 gr) 1 adet haşlanmış patates kalori değeri 93 kcal
 • 1 orta porsiyon (200 gr) haşlanmış patates 183 kcal
 • 1 büyük porsiyon (300 gr) haşlanmış patates 279 kcal

Çok az miktarda yağ ve tuz ile haşlanan patateslere dilediğiniz baharatı ekleyerek diyet öğünü hazırlayabilirsiniz. Dakikalar içinde hazır olan bu tarif sizi hiç oyalamayacak üstelik. Detaylar için linke tıklayın.

Fırınlanmış Haşlama Patates

Fırınlanmış Haşlama Patates

Haşlanmış Patates Salatası Kaç Kalori?

Gün masalarının olmazsa olmaz salatalarından, soğan ve yeşilliklerle hazırlanan bol limonlu, baharatlı haşlanmış patates salatası aslında içeriğinde birkaç küçük değişiklikle diyet salataya dönüştürülebilir. Patatesleri yağsız ve tuzsuz haşlayıp fazla küçük parçalara ayırmadan, biraz dinlendirdikten sonra bol limon, yeşillik ve arzu ettiğiniz baharatlarla enfes bir salata hazırlayabilirsiniz. Nişasta içeriği yüksek bir kök sebze olduğu için ölçülü miktarlarda tüketmekte fayda var elbette.

Peki, haşlanmış patates salatası kaç kalori? Hep birlikte inceleyelim:

 • 1 orta porsiyon (187 gr) haşlanmış patates salatası 132 kcal
 • 1 orta kase (150 gr) haşlanmış patates salatası 106 kcal
 • 1 dolu tabak (300 gr) haşlanmış patates salatası 212 kcal
 • 1 çorba kaşığı (15 gr) haşlanmış patates salatası 11 kcal
 • 100 gram haşlanmış patates salatası 71 kcal

4-6 kişiye yetebilecek bir patates salatası tarifi. Tadı tuzu yerinde, misafirlerinizden tam not alacak bir patates salatası arıyorsanız parmaklarınızın ucunda! Patates, bol yeşillik ve baharatlarla harmanlanan bu salatayı dilerseniz haşlanmış yumurta ile de servis edebilirsiniz.

Patates Salatası

Haşlanmış Patates Kavurması Kaç Kalori?

Haşlanmış patates kavurması kalori miktarı, kavurmanın hazırlandığı malzemeye göre değişkenlik gösterir. Patates kavurmasını salçalı kıymalı, yalnızca yumurtalı, mantarlı ya da baharatlı ve soğanlı olarak pişirebilirsiniz. Diyet patates kavurması tercih ediyorsanız yalnızca yumurta akı, yağsız haşlanmış patates, yeşillik ve domates sosu ile hazırlayabilirsiniz.

Haşlanmış patates kavurması kaç kalori? İşte, çeşitlerine göre haşlanmış patates kavurması kalori değerleri:

 • 1 porsiyon haşlanmış patates kavurması 170 kcal
 • 1 porsiyon yumurtalı haşlanmış patates kavurması 131 kcal
 • 1 porsiyon mantarlı haşlanmış patates kavurması 135 kcal
 • 1 porsiyon salçalı haşlanmış patates kavurması 254 kcal

Kuru soğan, haşlanmış patates, baharat harmanı ve sivri yeşil biberle hazırlanan bu tarifin lezzetine diyecek yok! Daha kavrulurken bile iştah kapılarınızı aralayacak patates kavurmasının tüm yapılış aşamaları fotoğraflandı. Enfes sonuçlar için tıklayın, kaçırmayın ;)

Nefis Haşlanmış Patates Kavurması

Nefis Haşlanmış Patates Kavurması

Haşlanmış Patates Besin Değeri

Haşlanmış patates besin değerinin çok büyük kısmını karbonhidrattan alsa da diyette tercih edilebilecek besinler arasında yer alır.  Üzerine gezdireceğiniz bir çorba kaşığı zeytinyağıyla hem lezzetini hem de doyuruculuğunu artırmak mümkün. Hem de zeytinyağı kullanarak vücudunuz, ihtiyaç duyduğu faydalı yağ asitlerinden de mahrum kalmamış olur.

100 gramlık 1 küçük porsiyon haşlanmış patates besin değerleri;

 • 21.55 gr karbonhidrat
 • 1.96 gr protein
 • 1.5 gr lif
 • 5 mg sodyum
 • 391 mg potasyum
 • 5 mg kalsiyum
 • 12.8 mg C vitamini
 • 0.35 oranında da demir içerir.

Haşlanmış Patates Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

 • Haşlanmış patates kalori değeri düşük bir alternatiftir. Ama nasıl? Patatesleri yağsız ve tuz ilavesiz haşlar ve fazla küçük parçalara ayırmadan, dolapta biraz dinlendirdikten sonra yerseniz.
 • Bu sayede emin olun patatesin hem vitamin ve mineral değerlerinden maksimum düzeyde faydalanmış hem de az kalorili yoldan karnınızı doyurmuş olacaksınız.
 • Bol taze yeşillikle birlikte, yağsız ve bol limonlu haşlanmış patates salatası keyifli ve lezzetli bir diyet öğünü de sunar.
 • Nitekim haşlanmış patates besin değerleri de oldukça zengin. Elma ve armuttan daha çok C vitamini içeren patates, domates ve portakaldan sonra vitamin kulvarında üçüncü sırada yer alıyor.
 • Her ne kadar nişastalı bir sebze olsa da yağ içermemesi ve lif oranının yüksek olması sayesinde tok tutan bir seçenek olarak diyet menülerine eklenebilir.
 • Haşlanmış patates ne zaman kilo aldırır? Patatesleri yağ ile haşlayıp sonrasında ezer, içerisine süt, tereyağı ya da peynir gibi malzemelerle zenginleştirerek bir püre elde ederseniz elbette az önce bahsettiğimiz kadar iyimser olamayız.
 • Mühim olan patatesin besin değerlerini yok etmeden, yağsız şekilde tüketmek. Bu sayede diyetinize bir zarar vermemiş olacağınız gibi vitamin yönünden zengin bir öğün geçirmiş olacaksınız.

Patatesin Faydaları Nelerdir?

haşlanmış patates kalori

Haşlanmış Patates Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

Haşlanmış patates ile zayıflamak, formda kalmak mümkün! Nasıl mı? Yoğurt ve haşlanmış patates ağırlıklı, probiyotik etkili bir diyet listemiz var. 3 günlük şok etkili haşlanmış patates diyet listesi şu şekildedir:

1. Gün:

 • Sabah: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
 • Öğlen: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
 • Akşam: 8 yemek kaşığı yoğurt

2. Gün

 • Sabah: 4 yemek kaşığı yoğurt
 • Öğlen: 1 haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
 • Akşam: 1 haşlanmış patates, 8 yemek kaşığı yoğurt

3. Gün:

 • Sabah: 1 haşlanmış patates
 • Öğlen: 1 haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
 • Akşam: 4 yemek kaşığı yoğurt

Diyet sırasında patatesleri haşlarken yağ ve tuz kullanmamaya, tükettiğiniz yoğurtların ise mümkünse ev yapımı ya da az yağlı yoğurt olmasına özen göstermelisiniz. Diyet listesi 3 günlüktür; bol su tüketimi ve düzenli spor programları ile desteklenmelidir. Diyet öncesi uzman görüşü almanızı önemle rica ederiz.

Patates Diyeti İle Zayıflama: 3 Günlük ve 7 Günlük Şok Diyet Listeleri

haşlanmış patates kaç kalori

Haşlanmış Patates ile Hazırlanan 3 Diyet Tarif

1) Protein Kaynağı Diyet Patates Kavurması

Yumurta akı, haşlanmış patates, domates, soğan, yeşillik, baharat ve çok az zeytinyağı ile hazırlanan diyet patates kavurması tam anlamıyla lif ve vitamin kaynağı bir tarif! Eğer diyette canınız bu salatayı çekerse hiç çekinmeden hazırlayabilirsiniz. Öğlen yemeği için yanında bol yeşillik ve söğüşle keyifli bir öğün olacağa benziyor. Denemek için linke tıklamanız yeterli!

Diyet Patates Kavurması

Diyet Patates Kavurması

2) Haşlanmış Patatesten Diyet Pizza

Biraz kumpir biraz patates püresi biraz da pizzayı andıran ama hiçbiri kadar yüksek kalorili olmayan bir diyet pizza tarifi bu! Pizzaya diyet bir bakış açısı kazandıran bu tarif, sıkıcı bir diyette olanlar için çok lezzetli bir alternatif oluşturuyor. Ek malzemeleri de düşük kalorili seçerseniz sizden keyiflisi yok. Tarifin detayları için tek tık yeter.

Haşlanmış Patatesten Diyet Pizza

Haşlanmış Patatesten Diyet Pizza

3) Unsuz Ton Balıklı Patatesli Diyet Muffin

Ton balığı, haşlanmış patates, arzu edenler için yeşillik, yumurta ve soğanla hazırlanan bu diyet muffin yanında metabolizma hızlandıran enfes bir bitki çayıyla çok iyi gitmez mi? Ölçülü miktarlarda tükettiğinizde endişe yaratmayacak bu tarifte patatesler yağsız haşlandı, ton balığı da yağsız seçildi. Yani hiç yağ yok, kaçırmayın!

Unsuz Ton Balıklı Patatesli Diyet Muffin

Unsuz Ton Balıklı Patatesli Diyet Muffin

Patates Kaç Kalori?

Patates Kızartması Kaç Kalori?

Tatlı Patates Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Patates Yemekleri: Her Biri Favoriniz Olacak 32 Değişik Tarif

Patates Nasıl Haşlanır? Kaç Dakikada Haşlanır? Hızlı, Pratik Bilgiler

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Patates Haşlanmış Tarifi

Patates Haşlanmış

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Benim Patates Salatam Tarifi

Benim Patates Salatam

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Haşlanmış Patates Kavurması Tarifi

Haşlanmış Patates Kavurması

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Fırında Haşlanmış Patates Tarifi

Fırında Haşlanmış Patates

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Haşlanmış Patates Kavurma Tarifi

Haşlanmış Patates Kavurma

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Haşlama Et Patates Tarifi

Haşlama Et Patates

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Haşlanmış Patatesten Kızartması Tarifi

Haşlanmış Patatesten Kızartması

10-12 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Soğan Soslu Haşlama Patates Tarifi

Soğan Soslu Haşlama Patates

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Süper Patates Haşlama Tekniği Tarifi

Süper Patates Haşlama Tekniği

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri, kesinlikle babalar günü. Babalarımıza olan sevgiyi ve saygıyı göstermenin…

Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif

Babalar günü telaşı yavaş yavaş başladı. Ne hediye almalı? En sevdiği tatlıyı evde mi yapmalı,…

Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif

Haziran ayında takvimler çok değerli bir günü işaret ediyor; babalar günü! Kutlamaktan çok mutlu olduğumuz,…

2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi

Mayıs ayını geride bırakıyoruz... Bu güzel ayı tamamlarken de her ayın son günü olduğu gibi…

Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri Tarifi
En İyi Bulaşık Makinesi Marka ve Modelleri

Üstün Performanslı En İyi Bulaşık Makineleri Bulaşık makinesi, hem sudan hem enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Tarifler Geri
Videolar Geri