Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız?

Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı?

Saat kaç olursa olsun efsane bir lezzet kabul edilen patates kızartması büyük bir iştahla yenir. Özellikle de çocukların severek tükettiği patates kızartması kalori miktarı açısından ciddi rakamlardadır. Patatesin kendisi zaten bir karbonhidrat deposudur. Eh bu durum bol yağ ile birleştiğinde sonuç hiç de iç açıcı olmayacaktır. Fakat her ne kadar zararlı olursa olsun yine de köfte ve patates ikilisini kimse inkar edemez.

Sabah uyanır uyanmaz kahvaltıda bolca bir patates kızartması gören pek çok kişinin iştahı açılır öyle değil mi? Hemen etrafta ketçap ve mayonez ikilisi de aranır. Fakat patates kızartması kaç kalori veya zeytinyağlı patates kızartması kaç kalori hesabı yapıldığında ketçap ve mayonez yavaşça masaya doğru bırakılır. Sağlıklı beslenme ve ölçülü tüketim adına bu yazımızda fast food yemeklerinin gözdesi olan patates kalori bilgisini ele aldık. Çok sevdiğiniz patates kızartmasının besin değerleri ve kalori bilgisi şimdi sizlerle.

1 porsiyon patates kızartması kaç kalori

Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patates kızartması yerken şimdi sizlere vereceğimiz kalori bilgilerini, aklınızın bir köşesinde tutmanızı tavsiye ederiz. Kilo vermek isteyenlerin ölçülü olması gerektiğini de söylemeden edemeyeceğiz :)

 • 1 adet patates kızartması kaç kalori diye sorduğunuzda 4 kalori
 • 1 avuç patates kızartması 47 kalori
 • 1 küçük paket ölçüdeki patates kızartması 78 kalori
 • 1 porsiyon patates kızartması kaç kalori? 1 porsiyon patates 250 kalori
 • 1 orta boy paket patates kızartması 218 kalori
 • Büyük boy patates kızartması ise 390 kalori değerinde ölçülür.

Tarif için: Çıtır Çıtır Patates Kızartması

Tarif: Çıtır Çıtır Patates Kızartması

Fırında Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patates kızartmasını çok az yağ ile fırına verdiğinizde kalori miktarını azaltıp daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

 • Eğer 100 gramlık fırında patates kızartması yerseniz, toplamında 90 kalori almış olursunuz. Bu miktarın 0.12’si yağdan oluşur.

Tarif için: Fırında Patates Kızartması

Tarif için: Fırında Patates Kızartması

McDonald’s Patates Kızartması Kaç Kalori?

Fast food yemek zincirlerinden biri olan McDonald’s kasa önünde oluşan sipariş kuyrukları ile meşhurdur. Bu kuyruklardaki her bir müşteri muhakkak patates kızartması sipariş eder ve tüketir. Alınan hamburger menülerinin yanında da mutlaka patates kızartması sunulur. Peki bu patates kızartmaları sizce ne kadar sağlıklıdır? Bu konuya en iyi cevabı beslenme uzmanları verecektir tabi ki. Fakat sizin için kalori bilgilerini buraya bırakalım. Kalori değerlerinden ne kadar sağlıklı olduğunu bir defa daha düşünebilirsiniz:

 • Küçük boy patates kızartması 75 gramdır ve 210 kalori
 • Orta boy patates kızartması 100 gramdır ve 280 kalori
 • Büyük boy patates kızartması 139 gramdır ve 389 kalori
 • Jumbo boy patates kızartması ise 164 gramdır ve yaklaşık 460 kalori

mcdonalds patates kızartması kaç kalori

Patates Kızartması Kilo Aldırır Mı? Zararları Nelerdir?

Patates kızartması pişirme şekline göre sağlıklı veya sağlıksız olacaktır. Eğer patatesleri fırında kızartma şeklinde yaparsanız, zararlarını en aza indirmiş olursunuz. Fakat yağda kızartma şeklinde tüketirseniz bir miktar kalori almış olacaksınız. Patates kızartmasını bir öğün değişimi olarak yediğinizde kilo aldırmayacaktır. Öğüne ilave olarak soslarla ve yanında farklı protein kaynakları ile tüketildiğinde size kilo olarak geri dönecektir.

Diyetisyenler patates kızartması yenildiğinde bir öğün değişimi olarak tüketilmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca yanında glisemik indeksini düşürecek ve kan şekerini dengeleyecek besinlerin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Bu besinler bir kase yoğurt, bir bardak tuzsuz ayran veya süt olabilir. Patates kızartması tüketirken limonlu su içmek de yine aynı şekilde kızartmanın zararını en aza indirecektir.

Fast food tarzında kızartılan patatesler, uzun süre aynı yağ içinde kaldığı ve bu yağın sürekli ısınması sonucunda kızardığı için kesinlikle büyük tehlikeye sahiptir. Beslenme uzmanları bu çeşit kızartmaların sağlık için tehlikeli olduğunu belirtmektedir. Özellikle ergenlik döneminde sıkça tüketilen patates kızartmaları, vücutta yağ olarak birikmektedir. Bu durum da çocukların obezite tehlikesi ile karşı karşıya gelmesine neden olur.

Bir porsiyon patates kızartmasını vücuttan atmak ve yakmak için 21 dakika yürümek, 9 dakika koşmak, 18 dakika bisiklet sürmek ve 12 dakika yüzmek gereklidir. Ayrıca sürekli patates kızartması yiyen kişilerde bağırsak tembelliği oluşur ve kabızlık problemi meydana gelir.

Tarif için: Çıtır Patates Kızartması

Tarif: Çıtır Patates Kızartması

Patates Kızartması Besin Değeri

Patates kızartması besin değerleri incelendiğinde orta boy porsiyon için şu rakamlar dikkat çekecektir:

 • 33.15 gram karbonhidrat
 • 2.74 gram protein
 • 11.78 gram yağ
 • 3.04 gram lif
 • 168 mg sodyum
 • 463.2 mg potasyum
 • 14.4 mg kalsiyum
 • 8 iu A vitamini
 • 6.4 mg C vitamini
 • 0.65 demir bulunmaktadır.

patates kızartması kilo aldırır mı

Patates Kızartması Püf Noktaları, Nasıl Çıtır Olur?

 • Kızartacağınız patateslerin taze ve kaliteli olması gereklidir.
 • Patatesleri dilimledikten sonra su içinde bekletmelisiniz. Fakat bu su saf olmayacaktır. Bir kap içine dilimlenen patatesleri atın ve üzerini geçecek kadar su ekleyin daha sonra bir şişe soda dökün. Bu şekilde 30 dakika dolapta bekletin. Soda yerine aynı şekilde 3 veya 4 damla sirke de ekleyebilirsiniz. Bu işlem patateslerin çıtır olmasını sağlayacaktır.
 • Dolapta dinlenen patatesleri temiz bir havlu kağıt ile kurulayın.
 • Kızartma yağının iyi derece ısınmış olması gereklidir. Bunun için bir adet patates dilimini feda edebilirsiniz.
 • Isınan yağa kuru patatesleri ekleyin ve kızarması için bir süre sonra karıştırın.
 • Her iki tarafı da kızaran patatesleri, havlu kağıt serilmiş bir tabak üzerine yayın. Havlu kağıt patatesin emdiği yağı çekecektir. Böylece patateslerinizde en az miktarda yağ kalacaktır.
 • En son aşama tuz ekleme olacaktır. Tuzu servis ederken atmalısınız. Pişme esnasında atılan tuz, patateslerin pişme süresini uzatacaktır. Afiyetle!

1 adet patates kızartması kaç kalori

5 Farklı Diyet Patates Kızartması Tarifi

Diyet yaparken patates kızartması yenmez diye bir şey yok. Sağlıklı patates kızartması yemek var. Patatesleri en sağlıklı şekilde tüketmenin 5 yolu işte bu tariflerde gizli. Tariflerimizi gördükten sonra bütün ön yargılarınızı kıracaksınız. İşte birbirinden leziz diyet patates kızartması tarifleri:

1) Damaklarınıza Layık Fırında Karnabahar Patates Kızartması

Karnabahar ve patates yıllarca hafızalarda kızartılan bir besin olarak bilinmektedir. Bu tarifimiz ile yılların kuralını yıkıp en sağlıklı şekilde pişireceksiniz. Çok az yağ ve bolca sağlığın olduğu kızartma tarifimizi denedikten sonra çok seveceksiniz. Kızartma sevenler için oldukça ideal tarifimize hemen tıklayın: Fırında Karnabahar Patates Kızartması

Tarif: Fırında Karnabahar Patates Kızartması

2) Düşük Kalorili Diyet Patates Kızartması Tarifi

Patates kızartmaları yüksek kalorisi nedeniyle kısıtlı şekilde tüketilen bir besindir. Az yağ ile yapıldığında kalori miktarı da azalacak ve sağlıklı halle gelecektir. İşte sizlere gönül rahatlığı ile patates tüketmek için bir tarif önerisi. Mutfağa geçip bu tarifi denemek için hala vaktiniz var. Diyet Patates Kızartması

Tarif: Diyet Patates Kızartması

3) Patates Sevenlere Diyet Patates Kızartması

Kilo kontrolü yapıyorsunuz ve canınız patates kızartması çekti öyle değil mi? O halde fırını ayarlayın. Nefis olduğu kadar sağlıklı bir kızartma tarifi veriyoruz. Baharatlar ile lezzetini de ikiye katladık. Haydi sağlıklı ve diyet patates kızartması yemek için hemen mutfağa. Diyet Patates Kızartması

Tarif: Diyet Patates Kızartması

4) Her Öğüne Alternatif Fırında Patates Kızartması

Bu tarifimiz her yemeğin yanına çok yakışacak. Özellikle de diyet yapanlar için doyurucu ve güvenilir bir lezzette. Fırında yapılan patates kızartmasını denemeyen kalmasın diye hemen tarifi ekledik. Tarif bizden, denemesi sizden. Afiyet olsun! Fırında Patates Kızartması (Diyet)

Tarif: Fırında Patates Kızartması (Diyet)

5) Diyetisyenden Öneri: Fırında Patates Kızartması

Fırına giren tüm besinler, sağlıklı şekilde tabağınıza konuk olmaktadır. Bu defa fırına patatesleri göndereceksiniz. Dönüşü hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı olacak. Diyetisyen önerisi olan bu tarifimizi defterinize eklemeyi sakın unutmayın! Fırında Patates Kızartması

Tarif: Fırında Patates Kızartması

Kızartma tarifleri için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Patates ile hazırlanan yemek tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Patates Kaç Kalori?

Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

Patatesin Faydaları Nelerdir?

Patates Diyeti ile Zayıflama: 3 Günlük ve 7 Günlük Şok Diyet Listeleri

Tatlı Patates Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama28
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama27
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama3
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama14
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama15
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama19
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama22
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama43
Patates Kızartması Tarifi
Patates Kızartması2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama3
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri