Yüzmek Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir Mi? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Yüzmek Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir Mi? Düzenli Yüzmenin Faydaları Tarifi

Hızlıca Kalori Yakmak İçin En İdeal Spor!

Peki, Yüzmek Kaç Kalori Yakar?

Her birey yaşa, cinsiyete ve yaşam şekline göre farklı kaloriye sahiptir. Ancak birçok insan için hayli keyifli bir spor olan yüzmenin kalori yakmadaki etkisi merak konusudur. Bu sorulara cevap bulmak için yazıyı okuyabilirsiniz.

1 saat yüzmek kaç kalori

Yüzmek Kaç Kalori Yakar?

Yüzmek, hızlıca kalori yakmayı sağlayan etkili bir spordur. Yüzme fiziksel darbelere maruz kalınmadan yapıldığı için sırt ve diz gibi problemli bölgeler açısından risksiz bir aktivitedir. Dolayısıyla her yaştan insan için opsiyonlu bir spor olma özelliği taşır.

Yüzmek kaç kilo verdirir diye merak ediyorsanız öncelikle kalori yakmada belirleyici etkenlerden bahsetmemiz gerekiyor. Bu sorunun yanıtlarını ortalama değerler sunarak cevaplamaya çalışacağız. İlk olarak ne kadar kilolu olunursa o kadar fazla kalori yakılacağı kesindir, bu tüm sporlarda böyledir. Fakat yine de metabolizma, diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de devreye girmektedir. Kişinin metabolizmasını hesaplamak oldukça zor olduğu için ortalama insan kilosunun 70 kilo olacağını var sayarsak buradan bir genele ulaşabiliriz.

 • 1 saat yüzmek kaç kalori diye soracak olursak 59 kiloluk bir kişinin 1 saatlik yüzme ile yakacağı kalori miktarı yüzme hızına bağlı olarak 413 ile 590 arasında olacaktır.
 • 70 kiloluk bir kişinin 1 saatlik yüzme ile yakacağı kalori miktarı 493 ile 740 arasında bir değerdedir.
 • 70 kilo üzerinden yarım saat yüzmek kaç kalori diye soracak olursak, yüzme hızına bağlı olarak 240 ile 370 kalori arasında bir sayıya ulaşılacaktır.

Kalori belirlemede bir başka hesaplama kriteri olarak 500 metre yüzmek kaç kalori, 1 km yüzmek kaç kalori sorularına yanıt arayacak olursak benzer sayılara ulaşırız:

 • 70 kilo değerinde yetişkin bir insanın serbest stilde 500 metre yüzmesi 300-500 kalori yakımını sağlayacaktır.
 • Aynı insanın 1 km yüzmesi ise hızına bağlı olarak 500-700 kalori arasında bir kalori kaybına sebep olacaktır.

yüzmek kaç kalori

Yüzmek Kilo Verdirir Mi?

Diyet programlarının favori sporu olan yüzme kilo vermede oldukça etkili bir aktivitedir. Vücuttaki birçok kası aynı anda çalıştırır ve her yaştan insan için uygundur. Bu nedenle çok fazla kişi tarafından tercih edilir. Yüzmek için uygun alan, temiz su bulmak zorlaşsa da son zamanlarda bu sporun çok yaygın hale gelmesi nedeniyle pek çok konforlu alanlar insanlara sunulmuştur. Olimpik yüzme havuzları ve açık yüzme havuzlarında olabildiği gibi denizde de yüzülmesi mümkündür.

Genel olarak su içerisinde yapılan egzersizlerin hepsi kilo vermek için uygun hareketlerdir. Suyun gittikçe artan direnci sayesinde insan vücudu daha fazla kuvvet harcamaya gerek duyar ve bu da yağ-kalori yakımına neden olur.

Denizde yüzmek kaç kalori yakar diye soranlar genelde bir yüzme egzersizi programı ararlar. Ancak, yüzmek kilo vermek için tek başına bir etken değildir. Yüzme sporuyla birlikte düzenli bir diyet programının uygulanması, daha hızlı ve sağlıklı bir kilo kaybını sağlayacaktır.

Yüzme ile kilo verebilmek için diyetin yanı sıra bilinmesi ve uygulanması gereken bazı yöntemler vardır:

 • Örneğin yüzmenin süresi yarım saatten az olmamalıdır. Çünkü suyun içerisinde vücudun sıcaklık dengesinin kurulması ve kasların çalışması için belirli bir süre gereklidir.
 • Tüm sporlara başlamadan önce yapıldığı gibi ısınma hareketlerinin yapılması da daha rahat bir yüzme keyfi yaşatacaktır. Ayrıca yüzmeye başlarken yavaş hareketlerle kulaç atılıp, ardından hızlanılmalıdır.
 • Yüzme esnasında olabildiğince çok teknik uygulanmalıdır. Bu yöntem vücudun birden fazla bölgesini çalıştıracağı için yağ yakımında denge sağlayacaktır.
 • Bununla birlikte çoğu uzmanın belirttiği gibi sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi isteniyorsa her gün yüzmek yerine birer gün arayla yüzmek daha faydalı olacaktır. Bu nedenle birer gün aralar vererek bir yüzme planı oluşturmak planlı bir şekilde kilo kaybetmenizi sağlayacaktır.

yüzmenin faydaları

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

 • Düzenli yüzmenin kalp dolaşım sistemine olumlu etkileri bulunur. Düzenli yüzme antrenmanları yapan kişilerde koroner kalp hastalıklarına daha az rastlanılır ve bu kişilerin kalp krizi geçirme olasılıkları düşmektedir.
 • Yüzmenin kas ve iskelet sistemi üzerindeki esnetici etkileri bulunmaktadır. “Yüzücü vücudu” tanımı tahmin edebileceğiniz gibi kas ve yağın orantılı olarak dağıldığı vücut tipleri için söylenir.
 • Yüzme sporunda sakatlanma ve yaralanma oranı karada yapılan sporlara oranla %85 daha azdır. Bu sebeple kaslarında, eklemlerinde bir sorunu olanlara doktorlar tarafından önerilen tek spor yüzme olacaktır.
 • Yüzme yaş, kilo ve cinsiyet farketmeden herkesin yapabileceği bir spordur. Örneğin kilolu kişilerin herhangi bir kara sporu yapmaları türlü sakatlanmalara yol açabilirken yüzme egzersizleri birçok yönden risk taşımazlar.
 • Yüzmenin sinir sistemine ve insanın ruh dünyasına olumlu etkileri vardır. Suya girdiğimizde hissettiğiniz rahatlama duygusu ve egzersiz sonrasında ortaya çıkan endorfin hormonu ile günlük hayatın streslerinden uzaklaşabilirsiniz.
 • Düzenli yüzen kişilerde sigara ve alkol alışkanlığı ciddi boyutta azalır.
 • Yüzme solunum hızını ve seyrini daha sağlıklı hale getirir. Astımlı hastaların zaman içinde daha rahat nefes almalarını sağlar.
 • İnsülin dokularındaki duyarlılık nedeniyle şeker hastalığı riski düşer.

yüzmek kilo verdirir mi

Kolay Yüzme Teknikleri Nelerdir?

 • Serbest Yüzme: En hızlı yüzmeye imkân veren tekniktir. Sağ ve sol kol, başın üzerinden çıkarılarak öne doğru uzatılır ve su çekilir. Ayaklar ise sırayla suya inip çıkar.
 • Sırtüstü Yüzme: Sırtüstü konumda yüzülür. Kol ve bacak pozisyonları serbest stilin tam tersi konumundadır. Kafa sürekli suyun üzerinde kalır ve bu da nefes problemi yaşatmaz.
 • Kelebek Yöntemi: Fazla enerji gerektiren yüzme yöntemidir. Ancak düzenli yapıldığında hızlı kalori yakmayı sağlar. Her bir harekette vücut pozisyon değiştirdiğinden, kelebek yüzüşü için tek bir vücut pozisyonundan söz edilemez. Ayaklar bitişiktir ve suda aşağı, yukarı doğru inip çıkarlar. Bu stilde bel hareketi önemlidir.
 • Kurbağalama Yöntemi: Yavaş yüzmeyi tercih edenler için ideal bir yöntemdir. Adıyla da belirtildiği gibi kurbağaların yüzme şekli taklit edilir. Sırtüstü yüzmenin tersi olarak bacaklar ve kollar yanlara açılır. Kurbağalama, ayaklarının ve ellerin daireler çizerek hareket edildiği bir yüzme yöntemidir.

yüzmek kaç kalori

Yüzerken Dikkat Edilmesi Gereken Sağlıklı İpuçları

 • Yüzmek için denizler tercih edilecekse, yüzülecek deniz iyice araştırılmalıdır. Denizin derinliği ve içerisinde bulunan canlıların bir tehlike oluşturmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca denizde yüzmek için mavi bayraklı plajlar seçilmelidir. Çünkü bu plajlar olası riskler açısından test edilip bir tehlike oluşturmazlar.
 • Denizde yüzerken olası kramp durumunda sağlıklı bir şekilde karaya ulaşmak için can kurtaran hizmetinin verildiğine emin olunan plajlar tercih edilmelidir. Bununla beraber sığ suları gösteren uyarı levhalarının bulunmadığı yerlerde yüzmek olası tehlikeler doğurabilir.
 • Bulanık ve dibi görünmeyen sulara atlayış yapılmamalıdır; çünkü bazı kayalıklar güneş ışığında gönünmeyebilirler. Benzer vakaların sık yaşandığı ya da yaşanabileceği riskli bölgelerde yüzmeden önce çevrenin güvenlik önlemleri iyice incelenmelidir.
 • Eğer yüzmek için havuz tercih edilecekse mutlaka derinliğinden emin olunan bir havuz seçilmelidir. Aynı zamanda yüzülen havuzun dezenfeksiyonlu olup olmadığından emin olunmalıdır, aksi takdirde hijyenik olmayan bir havuzun bünyeye olumsuz etkileri doğabilir.
 • Son olarak alkollüyken yüzülmemelidir. Çünkü alkolün getireceği özgüven, sinir kayıpları ve şakalaşmalar nedeniyle ölümlere yol açan kazalar sık yaşanmaktadır.
yarım saat yüzmek kaç kalori

1 Kilo Kaç Kalori?

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Hangi Kasları Çalıştırır?

Bisiklet Sürmenin Faydaları, Zayıflatır Mı? Hangi Kasları Çalıştırır?

Merdiven Çıkmak Kaç Kalori Yakar? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
2 Kilo Salatalıktan 4 Kilo Turşu Tarifi

2 Kilo Salatalıktan 4 Kilo Turşu

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Kalori Cetveli (100 gr) Tarifi

Kalori Cetveli (100 gr)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
5 Kilo Sütten 1 Kilo Beyaz Peynir Tarifi

5 Kilo Sütten 1 Kilo Beyaz Peynir

6-8 kişilik, 2 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Kilo Aldıracak İçecek Tarifi

Kilo Aldıracak İçecek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kilo Vermeyi Hızlandırıcı Tarifi

Kilo Vermeyi Hızlandırıcı

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kilo Aldırıcı Wrap Tarifi

Kilo Aldırıcı Wrap

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kilo Aldıran İçecek Tarifi

Kilo Aldıran İçecek

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

Tarifler Geri
Videolar Geri